Category  Estimate
Time Showroom
ListGallery Lots per page
Minox kamera model Leica M3
Minox kamera model Leica M3 i original emballage. Minox modell MX 60209 spionkamera med i original emballage. Fremstår med minimale brugspor Leica M3 dog med ridser under bund. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)
Lot no: 5583517
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
19:40:00
EUR 114
Roleiflex 6008 med div. udstyr samt nikon objektiv.
Rolleiflex mellemformat kamerahus model 6008 med skaktsøger og prismesøger. To batterier og lader. 34 mm. mellemring, Sonnar f1:4 150 mm. objektiv, Distagon f1:4 50 mm. objektiv, div. filtre og modlysblænder samt Nikon Nikor AF-S 60 mm. f1:2,8. Fremstår med mindre brugsspor og linseelementer uden...
Lot no: 5586327
EUR 940 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
20:18:00
EUR 322
Zeiss Icon Contaflex
Fotocamera von Zeiss Icon, Modell: Contaflex. Prontor Reflex Pantar 1:2,8 f=45 mm, 3450715. Die Kamera wurde nicht auf ihre Funktionen geprüft.
Lot no: 5504748
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/02/2020
20:00:00
Nikon F analogt spejlrefleks kamerahus
Nikon F analogt spejlrefleks kamerahus. Serienr. 6918521 med Nikon Nikkor-S 50 mm. 1:1,4 objektiv. Lukkerfunktion virkede ved afprøvning men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Lot no: 5434944
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 24/02/2020
21:57:19
Franke & Heidecke. Rolleiflex Kamera
Franke & Heidecke. Rolleiflex Kamera Synchro-Compur Serien-Nr. S 2301955. Carl Zeiss Sonar 135 mm 1:4 objektiv. Altersbedingte Gebrauchsspuren. Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion.
Lot no: 5485467
EUR 1,544 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 24/02/2020
22:05:15
EUR 215
Pentax 67 kamera samt objektiver (4)
Pentax 67 kamerahus med Pentax 165 mm f. 1:4, 200mm f. 1:4 og 165 mm f. 1:2.8 objektiver. Hertil to etuier med lense-hoods. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (4)
Lot no: 5424382
EUR 1,342 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 24/02/2020
22:07:10
EUR 456
Nikon S3 Kamera mit 50 mm Objektiv
Nikon S3 Sucherkamera Serien-Nr. 6309855 mit Nikkor-H 50 mm. 1:2 No. 758459 Objektiv. Mit Gebrauchsspuren und Kratzern. Verschluss funktionierte bei Test, Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion.
Lot no: 5434971
EUR 2,215 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 24/02/2020
22:07:50
Leica 1 Kamera mit Leitz Elmar 50 mm Objektiv
Leica 1 Kamera (schwarz) Serien-Nr. 37566 mit Leitz Elmar 50 mm. 1:3,5 Objektiv. Gebrauchsspuren. Verschluss funktionierte bei Test, Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion.
Lot no: 5398653
EUR 1,181 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 24/02/2020
22:08:38
EUR 698
Nikon ED AF Nikkor 300mm.
Nikon ED AF Nikkor 300mm. 1:2,8 teleobjektiv med telhørende Nikon HE-6 modlysblænde og transportkuffert. Fremstår med brugsspor. Ingen ridser på linseelementer. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Lot no: 5434935
22:08:42
Nikon S3 Kamera mit 35 mm objektiv
Nikon S3 Sucherkamera Serien-Nr. 6306572 mit W-Nikkor C 35 mm 1:2,5. No. 263592 Objektiv. Mit Gebrauchsspuren und Kratzern. Der Verschluss funktionierte bei Test, Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion.
Lot no: 5429414
EUR 2,013 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 24/02/2020
22:08:52
Nikon F2T mit 50 mm Objektiv
Nikon F2T Titan Kameragehäuse (Serien-Nr. 795094) mit Nikkor 50 mm f. 1:1,4 Objektiv (3969277). Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion.
Lot no: 5426862
EUR 3,490 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 24/02/2020
22:10:23
EUR 1,745
Nikon F90X analogt spejlrefleks kamerahus med objektiv
Nikon F90X analogt spejlrefleks kamerahus med Tokina 70-200 mm. 1:4,5 mm. zoomobjektiv og Nikon SB-26 flash medfølger. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Lot no: 5442847
EUR 295 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 24/02/2020
22:12:14
Zwei Nikon F4 Bodys mit Batteriegriff und Digital Back, Objektiv Beroflex f=35-70mm, Nikon Blitz und Bereitschaftstasche (5)
Konvolut bestehend aus Zwei Bodys Nikon F4 SN: 2118357 und 2465276, mit Batteriegriffen Nikon MB-21, Rückstände von Batteriesäure. Eine Kamera mit Nikon Multi Control Back MF-23. Objektiv Beroflex Auto Zoom f=35-70mm SN: 260504 Nikon Speedlight SB-24 Bereitschaftstasche Lauritz.com...
Lot no: 5415907
EUR 600 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/02/2020
21:36:00
EUR 50
Yashica 44 Yashikor 3.5/60 COPAL SV
Yashica 44 Yashikor 3.5/60 COPAL SV . Der medfølger original taske i læder. Mekanik virker ok, men Lauritz indestår ikke for funktionalitet.
Lot no: 5594934
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/02/2020
13:11:00
Vintage kameraer Topcon RE-2 , Fujica ST801 o.a. (4)
Vintage kameraer Topcon RE-2 1,8/58mm , Fujica ST801 1,8/55mm samt 2 Nikon kompakt kameraer.
Lot no: 5594992
14:11:00
Samling Kodak vintage Retina og retinette kameraer og kameratasker
Kodak vintage Retina og retinette kameraer 6 stk. og kameratasker. bestående af : Retina Ib 2,8/50 mm.( serienr. 78391) Retina IF 2,8/45 mm.( serienr. 59559) Retina IIIc 2,0/50 mm.( serienr. 672795) Retinette IIa 2,8/45 mm. ( serienr. 76589).Retinette IIb 2,8/45 mm. ( serienr. 78862). Div. ...
Lot no: 5594982
14:36:00
Samling på 5 Contax kameraer med objektiver (5)
Samling på 5 Contax kameraer med objektiver , bestående af : Contax 139 Quartz m. Carl Zeiss 2,8/28 distagon og Vivitar tele converter. Conta 137 MD quartx ( serinr. 035093) med Sigma f=200 mm 1:3,5 tele og Carl Zeiss Planar 1,7/50 objektiv. 3 stk. Contax 137 MA Quartz m. Carl Zeiss Planar ...
Lot no: 5594954
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/02/2020
20:28:00
EUR 87
Konvolut Kameras, Leder, Kunststoff (21)
Konvolut Kameras, Leder, Kunststoff. Konvolut bestehend aus elf Kameras unterschiedlicher Hersteller mit dazugehöriger Ledertasche, zehn Mal in braunem Leder, einmal in schwarzem Leder, drei Kodak Taschenkameras der Serie 'A116', zwei Zeiss Ikons, zwei einzelnen braunen Kunststofftaschen, sowie ...
Lot no: 5589085
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26/02/2020
21:17:00
EUR 90
En samling smalfilmudstyr, ca. 1960'erne
En samling filmudstyr bestående af et Eumig C5 smalfilmskamera i tilhørende transporttaske, Minette 8 mm Viewer-Editor samt Eumig P8m Imperial projektorer, sidstnævnte med bl.a. tilhørende kuffert, manual på dansk og to Disney-smalfilm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com Vejle indestår ikke for ...
Lot no: 5589935
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 27/02/2020
20:37:00