My search agents   Save list   Create search agent
12345...28»   Lots per page   819 results List Gallery
Bruunmunch. Barstol model Play Chair i røget eg
Bruunmunch. Barstol med skal i formspændt krydsfinér af røget eg. Stel af mat sort lakeret stålrør. Model Play Chair. Sh. 65 cm.Udstillingsmodel med minimale brugsspor.

Lot no: 6090542
EUR 242 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
12:02
EUR 134
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Cognac læder. (4)
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på fire hynder, betrukket med cognac læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (4)

Lot no: 5920289

EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
12:24
EUR 134
Bruunmunch. Spisestol model Play Chair Tube, sort læder
Bruunmunch. Spisestol, skal i formspændt krydsfinér betrukket med sort Hero læder fra Sørensen læder A/S. Stel af matsort lakeret stålrør. Model Play Chair Tube. Sh. 46,5 cm. Udstillingsmodel

Lot no: 6119904
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
12:42
EUR 161
Thomas Bentzen for Muuto. Et par 'Loft Bar Stool', barstole (2)
Thomas Bentzen for Muuto Par barstole, model Loft Bar Stool. Sortlakeret stel af metal, ryg og sæde af egetræfiner, . H. 108 B. 43 D. 49 SH. 75 cm. Udstillingsmodel i original emballage. Modelfoto. (2)

Lot no: 6115258

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
12:48
EUR 201
Syv spisestole i massiv grønlakeret træ med natursæde. (7)
Syv spisestole i massiv grønlakeret træ med patineret look på kanter, natursæde i massiv bejdset træ. H. 110. B. 62. D: 50 cm. udstillingsmodeller med fejl under sædet. (7)

Lot no: 6058267
EUR 349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
12:50
EUR 295
Hans Thyge Raunkjær. Armstole model 525 (5)
Hans Thyge Raunkjær, armstole med stel af massivt sæbebehandlet bøgetræ, sæde betrukket med sort læder. Model 525. Sh. ca. 45 cm. Fremstår med let brugsslitage. (5)

Lot no: 6036417
EUR 940 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
13:10
EUR 644
Thomas Bentzen for Muuto. En stol model 'Loft Chair'
Thomas Bentzen for Muuto. En stol model 'Loft Chair' '. Lakeret stel af metal i farven 'deep red', sæde og ryg af egetræfiner. H. 78,5 B. 42.5 D. 48 SH. 46 cm. Udstillingsmodel i original emballage. Modelfoto.

Lot no: 6106583

EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
13:18
EUR 101
Arne Jacobsen. 'Syveren' stol med mørkebrunt læder, model 3107, nybetrukket
Arne Jacobsen 1902-1971. Stol 'syveren' med skal i formspændt krydsfinér, stel af satinforkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. SH. ca. 45 cm. Fremstår nybetrukket med mørkebrunt læder ved anden professionel møbelpolster.

Lot no: 6150654
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
13:21
EUR 215
Dezine Talks. Hynde til HAY AAC10 stolen i sort læder. (6)
Dezine Talks. Hynde til HAY AAC10 stolen i sort læder. Seks hynder betrukket med sort læder. Ca. 0,8 cm. i tykkelse. På bagsiden skridsikkert gummi. L: ca 42 cm. B: ca. 35,5 cm. Bemærk.! Stol medfølger ikke. (6)

Lot no: 6006877

13:21
EUR 134
Par ROWAC arbejdsskamler, fremstillet hos Robert Wagner (2)
Par ROWAC arbejdsskamler, fremstillet hos Robert industriskammel,. Formgivet omkring 1930. Fremstillet hos Robert Wagner (RoWaC), Chemnitz, 1930'erne. Trebenet understel af metal, sæde af krydsfinér. Betegnet med producentmonogram. Mål: H. 55 cm, Ø 35 cm. Fremstår med alders brugsspor samt sæde ...

Lot no: 6092479
EUR 859 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
13:26
EUR 537
Deszine Talks. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´er stole, cognac (model 3107) (8)
Deszine Talks. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´er stole (model 3107). Betrækkene er udført af cognac læder, indvendigt med skum. Modelfoto. (8)

Lot no: 6080865

EUR 591 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
13:33
EUR 456
Charles Eames, A set of five lounge chairs, Model EA-107, grey hopsack (5)
Charles Eames. A set of five lounge chairs from the series 'Aluminium Group', Model EA-107, fixed frame and armrests in chromed-aluminium, grey hopsack cover. Dewormed 1958. Produced by Vitra. H. 82/45 cm. Normal signs of wear. (5)

Lot no: 6117741
EUR 3,221 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
13:42
EUR 2,416
David Geckeler, for Muuto. Barstol model The Nerd Bar Stool. Eg
David Geckeler. Barstol med sæde og ryg af formspændt egetræ, stel med runde tilspidsede ben af massivt egetræ. Fremstillet hos Muuto. Mål:B. 40 D. 46 SH 75 cm. Udstillingsmodel i original emballage. Modelfoto

Lot no: 6110785

EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
13:42
EUR 101
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Cognac læder. (2)
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på to hynder, betrukket med cognac læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (2)

Lot no: 6039599

EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
13:54
Italienske armstole (4)
Fire Italienske armstole af lakeret kirsebær, sæde og ryg betrukket med møbelstof. H. 87, SH. 47, B. 55 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6111209
14:03
Kai Kristiansen. Tre armstole / spisestole, model 31, teaktræ (3)
Kai Kristiansen. Tre stole af teaktræ model 31, sæde samt rygstykke betrukket med uldstof, sædehøjde ca. 45 cm. Fremstår med brugsspor, slid og huller på stof på stof. (3)

Lot no: 6150893
14:05
EUR 268
Gamfratesi. stol model Skudo (2)
Gamfratesi. stole model Skudo af fineret sort ask med medestol af forkromet stål. H. 81 cm B. 48, sh. 46 cm. Demomodeller. Vejl. pris 4600 kr. (2)

Lot no: 5842021

EUR 403 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
14:14
EUR 201
Fire armstole i massiv grønlakeret træ med natursæde. (4)
Fire amstole i massiv grønlakeret træ med patineret look på kanter, natursæde i massiv bejdset træ. H. 110. B. 62. D: 50 cm. udstillingsmodeller. (4)

Lot no: 6118616
EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
14:18
EUR 148
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sort læder. (4)
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på fire hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (4)

Lot no: 5920242

14:21
EUR 134
Arne Jacobsen. The Ant dining chairs, model 3101 (5)
Arne Jacobsen (1902-1971). A set of five The Ant dining chairs with shells in moulded plywood, chrome-plated tubular steel frames. Designed in 1955. Produced by Fritz Hansen, model 3101, newly reupholstered in mocha-coloured aniline leather. Sh 44,5 cm. (5)

Lot no: 6078671
EUR 1,879 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
14:30
EUR 1,477
Dezine Talks. Hynder i koskind til Mikado stolen. (6)
Dezine Talks. Hyndesæt til Johannes Foersom & Peter Hiort Lorenzen's Mikadostol. Sæt på seks hynder, betrukket med koskind. (6)

Lot no: 6006387

EUR 255 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
14:39
EUR 161
14 mm benforlængere. Sæt til 6 stk. Arne Jacobsen stole

Lot no: 6112406

EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
14:41
Mia Lagerman. Fire Sky stole polstret med Remix (4)
Mia Lagerman for Icons of Denmark. Fire stole, model Sky. Polstret med Remix uld fra Kvadrat, monteret på firpasfod i sortlakeret aluminium med drejefunktion. Fremstillet i Danmark. Sh. 46,5 H. 78 B. 45 cm. (4) Vejledende udsalgspris 12.000 kr. Udstillingsmodeller med minimale/ingen brugsspor.

Lot no: 6128740

14:54
EUR 510
Hans Thyge Raunkjær. Armstol af plast og eg.
Hans Thyge Raunkjær for Icons of Denmark. Armstol af turkis plast, model Arena. monteret på stel af sort laseret egetræ. Fremstillet i Danmark. Sh. 44,5 H. 80 B. 59 cm. Udstillingsmodel.

Lot no: 5959080

14:58

Lot no: 6039069

15:15
EUR 134
Nichetto Studio for Wendelbo. A set of four chairs model Sepal (4)
Nichetto studio for Wendelbo. A set of four chairs model Sepal upholstered in gray 'Fiord col. 951 PG7' furniture fabric, black powder-varnished frame. H: 76, 46 cm. Display models with minimal usage-related traces of wear. (4)

Lot no: 6055891

EUR 2,416 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
15:27
EUR 1,879

Lot no: 5920285

15:30
EUR 134
Martin Ballendat for Tonon. Par armstole, model up chair (2)
Martin Ballendat for Tonon. Par armstole med skaller af grøn plast, ben af massiv egetræ. SH. 44 cm. Fremstillet hos Tonon, model up chair. Fremstår med brugsspor, skaller med pletter/mærker, mærker på træ samt et ben med finerafslag. (2)

Lot no: 6145511
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
15:34
Iskos-Berlin, for Muuto. Fiber side tube base.
Iskos-Berlin, for Muuto stol, model Fiber Side Chair. Stel af sortlakeret stålrør, sæde og ryg af fiberkomposit, betrykket med Cognac farvet læder. H. 77 B. 49.5 D. 53 SH. 46 cm. Udstillingsmodel

Lot no: 6117622

15:48
EUR 201
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'Syveren', model 3107 (6)
Arne Jacobsen (1902 - 1971). Sæt på seks spisestole, model 3107 'syveren' med skal af lakeret formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Udført hos Fritz Hansen. Sædehøjde ca. 44 cm.Fremstår med brugsslitage, ridser og skrammer. (6)

Lot no: 6148704
EUR 805 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
16:04
EUR 671
12345...28»
My search agents