12345...33»   Lots per page   971 results ListGallery
Philippe Stark stolar
PHILIPPE STARCK, stolar, 4 st, "Victoria Ghost", Kartell, Italien, vit glasfiber, bakre sarg märkt Kartell, sitthöjd ca 48 cm

Lot no: 5812556
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/10/2020
10:50
Komplot Design for GUBI. Et par stole model 3D. (2)
Komplot Design for GUBI. Et par stole model 3D med sæde af sortlaseret træ samt en af plast, medeformet ben af forkromet stål. SH 75 cm. Udstillingsmodeller, ridser og mærker. (2)

Lot no: 5808616

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
13:55
Komplot Design for GUBI. Et par stole model 3D med skal af plast, ben af sortlakeret stål. H. 81 cm. B. 50 cm. SH. 47 cm. Udstillingsmodeller, ridser og mærker. (2)

Lot no: 5808579

EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
13:59
EUR 101
Carl Malmsten stolar
CARL MALMSTEN, stolar, 4 st, stolar, "Ulfåsa", Bodafors, bemålade, sitthöjd ca 47 cm

Lot no: 5812658
EUR 268 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
14:38
Iskos-Berlin, for Muuto Barstole, model Fiber Bar Stool. (2)
Iskos-Berlin, for Muuto Barstole, model Fiber Bar Stool. pulverlakeret stel af metal, sæde betrukket med remix kvadrat stof.H. 97,5 B. 42.5 D. 44,5 SH. 75 cm. (2)

Lot no: 5816545

EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/10/2020
15:10
14 mm benforlængere. Sæt til 6 stk. Arne Jacobsen stole

Lot no: 5782655

EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
15:11
Karmstolar 1900-talets mitt
KARMSTOLAR, 4 st, 1900-talets mitt, böjträ, sitthöjd ca 48 cm

Lot no: 5812688
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/10/2020
15:42
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Cognacfarvet læder. (6)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med cognacfarvet læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfotos. (6)

Lot no: 5714472

EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
17:22
EUR 94
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Cognacfarvet læder. (4)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på fire hynder, betrukket med cognacfarvet læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfotos. (4)

Lot no: 5738239

EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
17:24
Skovby Møbelfabrik. Sæt på otte stole (8)
Skovby Møbelfabrik. Sæt på otte højryggede stole af kirsebær bejdset bøgetræ., sæder med møbelstof. H. 98,5 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (8)

Lot no: 5801673
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
17:29
Par armstole, empireform (2)
Par armstole af massiv og fineret nøddetræ, svungne armlæn, sæde betrukket med blåt møbelstof. SH. 48. Empireform, 1900-tallet. Fremstår med brugsspor, pletter på stof. (2)

Lot no: 5796902
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
17:43
Phillippe Starck. Spisestol
Phillippe Starck. Spisestol/ stabelstol af plast. Fremstillet hos Kartell, model Hi-Cut. Siddehøjde 48 cm.

Lot no: 5717417
EUR 174 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
17:48
Hyndesæt til Eames - stole (6)
Hyndesæt til Eames stole modeller DAX, DAR, DAW, DAL og RAR. Udført af cognac-farvet læder (6)

Lot no: 5592566

EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
17:51
Seks spisestole af teak, 1960'erne
Seks spisestole af teak, 1960'erne. Brugsslitage. Sædehøjde ca. 44 cm. (6)

Lot no: 5814338
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/10/2020
18:00
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder (4)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på fire hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Stolen medfølger ikke. (4)

Lot no: 5748095

18:03
sæde-hynder til Nanna Ditzel's Trinidad stole.(6)
Sæt på seks sæde-hynder i sort læder til Nanna Ditzel's Trinidad stole. Modelfoto, bemærk stol medfølger ikke. (6)

Lot no: 5737138

EUR 242 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
18:08

Lot no: 5714477

18:09

Lot no: 5714496

18:14
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. (8)
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på otte hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (8)

Lot no: 5748023

EUR 322 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
18:17
EUR 161

Lot no: 5762557

18:18
Stolar 1700-talets andra hälft
STOLAR, 1 par, rokoko, 1700-talets andra hälft, målade, genombruten rygg med balusterbricka, skuren dekor, fast stoppad sits, sitthöjd ca 48 cm

Lot no: 5812761
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/10/2020
18:24
Stewart Linford engelske stole af valnød (6)
Stewart Linford. Engelske stole af valnød, her at to armstole, monteret med hynder H. 93/ 104 cm Sh 44 cm. Alle stole er signeret (6)

Lot no: 5810657
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 23/10/2020
18:29
EUR 128
Arne Jacobsen. Eight 'Series 7' chairs, Model 3107, cognac-coloured aniline leather (8)
Arne Jacobsen. Eight 'Series 7' chairs, Model 3107, in bent plywood and chromed legs. Produced by Fritz Hansen. Seat height approx. 44 cm. Recently reupholstered in cognac-coloured aniline leather, not by Fritz Hansen, but by a professional Danish upholsterer. (8) Aniline leather is made of ...

Lot no: 5816104
EUR 2,953 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/10/2020
18:50
EUR 1,946
H. J. Wegner. Armchair, model JH-513, Johannes Hansen
Hans J. Wegner. Armchair with a frame in solid varnished oak, seat and back upholstered in black aniline leather. Produced by Johannes Hansen, Model JH-513, plaque from source under the seat. Reupholstered by another Danish professional furniture upholsterer in Denmark in cognac-coloured aniline ...

Lot no: 5617498
EUR 1,342 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
18:55
EUR 403
Henrik Pedersen for HOUE. Spisestole/havestole, model Acco, sort (4)
Henrik Pedersen for HOUE. Fire spisestole/havestole, model Acco. Stel, sæde og ryg af pulverlakeret sort metal af vejrbestandig overflade. H. 84/46, D. 54, B. 51, cm. Udstillingsmodeller, fremstår med minimale brugsspor. Modelfoto. Leveres usamlet (4).

Lot no: 5789127
19:00
EUR 174
Trip Trap. Fire armstole, model Ocean (4)
Fire Trip Trap. Armstole, model Ocean, med stel af satineret metal, sæde/ryg specialbetrukket med lyst læder. Stabelbare. H. 74. B. 55 cm. Sæde. 45 cm. Kan tilskrives plader. Fremstår med brugsspor herunder patina og overfladiske revner i læder. (4)

Lot no: 5807096
EUR 483 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
19:19
Afteroom for Menu. Spisestole (6)
Afteroom. Seks spisestole med sæde og ryg af brunt polstret læder, stel af pulverlakeret mat sort metal. Fremstillet af Afteroom for Menu. SH. 46 cm. Fremstår med lettere brugsspor samt få ridser. (6)

Lot no: 5805058
EUR 805 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:25
To hynder til Hans J. Wegner, 'Y- stolen'. Cognac læder (2)
Hyndesæt til Hans J. Wegner, 'Y- stolen'. Sæt på fire hynder, betrukket med læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfotos. Stol medfølger ikke. (2)

Lot no: 5736975

EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:34
Verner Panton Fire frisvinger stole 'Panton chair' (4)
Verner Panton 1926-1998, par frisvinger stole 'Panton chair' i sort helstøbt glasfiber-højglans. H.83 cm, sh. ca. 42 cm. Brugsspor, og en stol med brud ved bagside af fod (4)

Lot no: 5811405
EUR 940 DK, Helsingør, Støberivej 23/10/2020
19:36
EUR 87
Henning Kjærnulf. Par stole af egetræ (2)
Henning Kjærnulf. Par stole af egetræ. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Lot no: 5805682
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 23/10/2020
19:36
12345...33»