Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >> ListGallery Lots per page
Carl Malmsten ''Lilla Åland'' stolar
CARL MALMSTEN, "Lilla Åland" stolar, 2 st., 2018, modellen formgiven 1942, Stolab, rökad ek, brännmärkta, sitthöjd ca 44 cm
Lot no: 5310221
EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2019
13:50:00
Hyndesæt til Mikado stolen. Sort læder. (6)
Hyndesæt til Johannes Foersom & Peter Hiort Lorenzen's Mikadostol. Sæt på seks hynder, betrukket med sort læder. (6)
Lot no: 5252686

EUR 255 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
14:07:00
Karmstolar Dax
CHARLES & RAY EAMES, "DAX", karmstolar 7 st, formgivna 1948-50, sannolikt Herman Miller, sits i ljusröd, formgjuten glasfiberförstärkt plast, stålben, höjd 79 cm
Lot no: 5310230
EUR 629 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
14:12:00
Nanna Ditzel. Set of five ‘Trinidad’ chairs, model 3296. (5)
Nanna Ditzel. A set of five 'Trinidad' chairs, model 3296, shells in white varnished moulded wood with white leather seat upholstery, frame in chrome-plated steel. Designed 1992. Produced by Fredericia Furniture labelled accordingly. H. 83/45 cm. Traces of minor wear. (5)
Lot no: 5280292
EUR 1,879 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
14:26:00
EUR 1,181
Stolar
STOLAR, 8 st, 1900-talets andra hälft, leksandsmodell, vitmålade, sitthöjd 45 cm
Lot no: 5310238
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
14:28:00
Sæt på seks sæde-hynder til Nanna Ditzel's Trinidad stole.(6)
Sæt på seks sæde-hynder af koskind til Nanna Ditzel's Trinidad stole. Bagside med skridsikkert gummi. Modelfoto, variationer må forventes. (6)
Lot no: 5250910

EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
14:31:00
EUR 128
Seks hynder til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), cognac læder
Seks hynder til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), fire ben, betrukket med cognac læder, bagside med antiskrid. (6)
Lot no: 5309653

EUR 456 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
14:37:00
EUR 228
Stolar rokoko
STOLAR, 1 par, rokoko, 1700-tal, skuren dekor, bemålade, klädd rygg och sitts, sitthöjd ca 39 cm
Lot no: 5310247
14:46:00
Charles Eames. A set of six white armchairs, model DAW (6)
Charles Eames (1907-1978). A set of six armchairs, model DAW, shells in white plastic, fitted with frames in nature maple and black-varnished wire frame. Produced by Vitra, labelled accordingly. H. 81/46 cm. Displays minimal traces of usage-related wear. (6)
Lot no: 5276304
EUR 2,416 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
14:51:00
EUR 1,208
Stolar sengustavianska
STOLAR, 4 st, omkring år 1800, Sengustavianska provinsarbeten, träskuren dekor, genombrutet rygglän, kanellering, sitthöjd ca 40 cm
Lot no: 5310287
16:14:00
Mika Tolvanen, 'Visu. Chair 'Spisestuestolen’ (4)
Four pcs. of Mika Tolvanen for Muuto dining chairs, mounted on blue-painted legs in ash. Seat with bowl in veneer padded with foam and fabric 'Umami 3 743' H. 78.5 W. 46 D. 51 SH. 46 cm. Display model.
Lot no: 5205487

EUR 1,611 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
16:31:00
EUR 537
Stolar 1900-talets andra hälft
STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft, inköpta på Otto Dahlin (Sveavägen, Stockholm), bambu och rotting, höjd ca 44 cm
Lot no: 5310299
16:38:00
Thomas Bentzen for Muuto, 'Loft Bar Stool', barstools (4)
Four, Thomas Bentzen, for Muuto barstools, model Loft Bar Chair. Rose/pink frame in metal, seat and back in oak veneer. H. 108,5 W. 42.5 D. 49 SH. 75 cm. Display model.
Lot no: 5229263

EUR 1,342 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
17:03:00
EUR 403
Josef Frank, karmstol, Svenkst Tenn
JOSEF FRANK, Svenskt Tenn, karmstol, modellnummer 652, mahogny, röd skinnklädsel med pärlspikning, etikettmärkt Josef Frank SVENSKT TENN, sitthöjd 44 cm. . HISTORIK . Denna modell formgavs 1936 och visades på Golden Gate-utställningen i San Francisco 1939.
Lot no: 5310316
EUR 524 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
17:16:00
Mika Tolvanen, 'Visu Bar Stool', barstol
Mika Tolvanen for Muuto barstol, Stående på gråmalet asketræs ben. Sæde med skål af træfiner ligeledes gråbemalet. H. 88.5 B. 42,7 D. 42,3 SH. 75 cm. Udstillingsmodel
Lot no: 5205950

EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
18:31:00
Arne Jacobsen. Oxford konferencestol / spisestol
Arne Jacobsen. Oxford konferencestol / spisestol med drejeligt stel af forkromet metal og aluminium, betrukket med brunt uld. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007. Fremstår med minimale brugsspor.
Lot no: 5284125
EUR 671 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
18:32:00
EUR 322
Hyndesæt til Eames - stole (6)
Hyndesæt til Eames stole modeller DAX, DAR, DAW, DAL og RAR. Udført af cognac-farvet læder (6)
Lot no: 5287789

EUR 322 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
18:40:00
Et par italienske armstole med rød læder. (2)
Et par italienske armstole med grå pulverlakeret stel, sæde og ryg betrukket med rød læder. Brugsspor på stel. (2)
Lot no: 5302697
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
18:50:00
Åke Axelsson Light and Easy
ÅKE AXELSSON, "Light and Easy II", karmstolar, 6 st, Gärsnäs, stomme i massiv ask, sits och rygg fanérad med ask, stämplade gärsnäs made in sweden 2010, sitthöjd ca 45 cm
Lot no: 5310362
EUR 1,048 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2019
18:54:00
Barstole i Amerikansk valnød finér (4)
Barstole betrukket med sort skai og beklædt med amerikansk valnød finér udvendigt. Ben af forkromet metal. Hæve/sænke højde 60/80 cm. Model 81. Fremstår i original emballage. (4)
Lot no: 5281474
EUR 295 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
19:00:00
EUR 174
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn, model 3217
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn monteret på drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron, formbøjet skal og armlæn betrukket med sort anilin læder. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3217 i 1995. Fremstår med lettere brugsspor og lettere ...
Lot no: 5261053
EUR 1,289 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
19:03:00
EUR 752
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-107
Lot no: 5259213
19:09:00
EUR 322
Arne Jacobsen. 7'er lav barstol, sort anilin læder
Arne Jacobsen. 7'er lav barstol med formspændt skal betrukket med sort anilin læder, stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet 1955. H. 101, sæddehøjde ca. 66 cm. Fremstår nybetrukket hos dansk professionel møbelpolster med sort læder. læder fremstår med naturlige ar og ...
Lot no: 5260861
EUR 779 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
19:16:00
EUR 376
Arne Jacobsen. Lounge chair 'The Lily’ model 3208, Brown Label
Arne Jacobsen (1902 1971). Armchair 'The Lily’ model 3208. Armchair in moulded plywood, upholstered in dark brown mocha-coloured leather, legs in chrome-plated tubular steel. Seat height 46.5 cm. Designed 1970. Produced by Fritz Hansen 3208, Brown Label. Minimal traces of wear.
Lot no: 5287883
EUR 1,342 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
19:18:00
EUR 698
Par stole af eg, 1900-tallets midte (2)
Et par stole med stel af massiv eg, sæde og ryg betrukket med uld, sædehøjde ca. 44 cm. 1900-tallets midte. (2)
Lot no: 5304091
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
19:20:00
Jamie Hayon for &Tradition. Stol model, Catch JH1
Jamie Hayon for &Tradition. Stol model, Catch JH1. Ben af egetræ. Betrukket med uld. Bagside betrukket med læder. H. 90 cm. B. 58 cm. SH. 45 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodel. Få brugsspor.
Lot no: 5302724

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
19:21:00
EUR 201
Arne Jacobsen. Seks stole model 3101 Myren (6)
Arne Jacobsen. Seks stole model 'Myren' med skaller i formbøjet hvidlakeret krydsfinér, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1952. H. 78 cm. B. 40 cm. Sh. 43 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, krakeleringer i bemaling. (6)
Lot no: 5287968
19:21:00
EUR 268
Arne Jacobsen Myran
ARNE JACOBSEN, "Myran", stolar, 1 par, Fritz Hansen, 1950-tal, tre ben, fanérade i teak, märkta FH Danmark i stålet, sitthöjd ca 44 cm
Lot no: 5310376
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
19:24:00
Caféstole med sjeneflet (6)
Seks Caféstole med formbøjet stel af sortlakeret træ, sæde med sjeneflet. SH. 47 cm. Fremstår nye, ingen brugsspor. Modelfoto. (6)
Lot no: 5310871

EUR 644 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
19:27:00
EUR 322
Paul Leroy, Spinal Chair fem barstole (5)
Paul Leroy for Paustian. Fem barstole model 'Spinal' med medeformet stel af sortlakeret stål, sæde og ryg betrukket med læder H. 101 cm. B. 45 cm. SH. 78 cm. Fremstår med brugsspor. (5)
Lot no: 5287285
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
19:30:00
EUR 322
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >>