Category  Estimate
Time Showroom
12345...28» ListGallery Lots per page
Bröderna Andersson, Nässjö, fotpall, teak samt konstskinn.
Bröderna Andersson, Nässjö, fotpall, teak samt konstskinn, 1900-talets andra hälft. Stomme i teak. Fast stoppad samt pikerad sits. Längd ca: 63, höjd 40 cm. Bruksslitage, spricka i en söm ca 5 cm.
Lot no: 5492148
EUR < 125 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 10/12/2019
00:52:01
EUR 28
Stolar, rokokostil (4)
Stolar, 4 st, rokokostil, 1900-tal. Rygghöjd 89, sitthöjd 47, bredd 45, djup 41 cm. Bruksslitage (4)
Lot no: 5492178
01:22:27
EUR 28
Charles & Ray Eames, Stühle Modell DSS von Vitra aus schwarzem Fiberglas (8)
Set 8 Stühle Modell DSS, amerikanisches Design von Charles & Ray Eames, Ausführung Vitra. Entwurf von 1950. Sitzschalen aus schwarzem Kunststoff, Untergestelle aus verchromtem Stahlrohr. Mit Aufkleber bezeichnet. B. 59cm, T. ca. 54cm, H. 80cm, Sh. 44 cm. Gebrauchsspuren. (8)
Lot no: 5442817
EUR 1,200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10/12/2019
09:40:50
EUR 140
Antonio Citterio Freischwinger / Bürostühle Modell Visavis, für Vitra (4)
Antonio Citterio vier Freischwinger / Bürostühle Modell Visavis, für Vitra. Stahlrohrkonstruktion mit gepolstertem Rücken und Sitz, mit schwarzem Stoff überzogen. Maße: H 80, B 54, T 50, Sh 46. Mit Alters- und Gebrauchsspuren. (4)
Lot no: 5267312
EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10/12/2019
09:41:26
Jean-Jagues Baruël. Stabelstole/ spisestole, Sønderborg Handelsskole (16)
Jean-Jagues Baruël. Stabelstole/ spisestole med stel af massivt egetræ, sæde og ryg betrukket med sort patineret læder og sort møbelstof. Stolene blev designet til Sønderborg handelsskole 1964-1968. Jean-Jagues Baruël var meget inspireret af Alvar Aalto og stolende er en hyldest til Aaltos ...
Lot no: 5523720
EUR 268 DK, Aarhus, Egå Havvej 10/12/2019
10:04:00
EUR 114
Pall 1950-tal
PALL, stomme i svartlackerad björk, galonklädd sits, benavslutningar i mässing, 1950-tal, höjd ca 49, 30 x 53 cm
Lot no: 5525611
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 10/12/2019
10:13:00
Seks sædehynder til Arne Jacobsen 7er stol, sort (6)
Sædehynder til Arne Jacobsen 7er stol (model 3107 og 3207). Sæt på 6 stk. udført af af sort semi-anilin læder med skridsikker grøn gummiunderside. (6)
Lot no: 5432221
EUR 242 DK, Aarhus, Egå Havvej 10/12/2019
10:16:52
Lot no: 5519380
10:17:59
EUR 114
Stolar transition senbarock
STOLAR, 1 par, senbarock, 1700-tal, stommar i alm, lösa stoppade och klädda sitsar, sitshöjd 48 cm
Lot no: 5525618
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 10/12/2019
10:20:00
Lot no: 5526207
10:29:40
EUR 114
Stolar 2000-tal
STOLAR, 6 st, svartlackerat och patinerat trä, sits i björk, 2000-tal, höjd 100, bredd 45, sitthöjd 47 cm
Lot no: 5525630
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10/12/2019
10:32:00
Stolar 1 par Karl Johan 1800-tal
STOLAR, 1 par, Karl Johanstil, sent 1800-/tidigt 1900-tal, fanerade med mahogny, fast stoppad sits, beslag av mässing, höjd 89 cm
Lot no: 5525637
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 10/12/2019
11:03:00
Stolar mahogny
STOLAR, 1 par, fanerade med mahogny, 1900-talets mitt, genombruten rygg, sitthöjd ca 44 cm
Lot no: 5525639
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10/12/2019
11:05:00
Petite Friture. Gartenstuhl 'Week-end' (2).
Studio Brichet-Ziegler für Petite Friture. Garten stuhl 'Week-end'. Pulverbeschichtetes Aluminium in Gelb. Maße ca. H. 77 cm. Sitzhöhe ca. 45 cm. 50 x 52 cm. Ausstellungsstück (2).
Lot no: 5482766

EUR 450 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10/12/2019
11:38:34
EUR 50
Matsalsmöbel 9 del 1900-talets andra hälft
MATSALSMÖBEL, 9 del, 1900-talets andra hälft, fanerad med olika träslag, omfattande ord med två pelarfötter, 6 stolar och 2 karmstolar, fast stoppad sits, bordets höjd ca 75, 178x111 cm, iläggsskiva 38 cm
Lot no: 5525689
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 10/12/2019
12:17:00
Stolar
STOLAR, 8 st, sk "Svenska modellen", 1900-talets andra hälft, stomme i bemålad bok, skuren dekor, kannelerade ben med hörnfleuroner, ovala genombrutna ryggbrickor, svarvade och kopplade benställningar med H-kryss, lösa stoppade sitsar, sitthöjd ca 47 cm
Lot no: 5525696
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10/12/2019
12:24:00
Farstrup. Fem spisestole i teaktræ (5)
Farstrup. Fem spisestole med stel af teak og bøg, sæder betrukket med turkis samt en med gråt. Fremstillet hos Farstrup, mærkat herfra. H. 85/45, B. 45 cm. Fremstår med brugsspor herunder få ridser / mærker, (5)
Lot no: 5526503
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 10/12/2019
12:33:08
Barstole, Menu, Habour, Norm Architects (2)
To stk. Barstole, fra Menu, designet af Norm Architects Sæde af formstøbt plast og ben af pulverlakeret stål Minimale brugsspor H. 100 B. 59,5 D. 56 cm.
Lot no: 5512094

EUR 322 DK, Helsingør, Støberivej 10/12/2019
12:38:55
Komplot Design for GUBI. Stol model 3D Swivel.
Komplot Design for GUBI. Stol model 3D Swivel med fuldpolstret skal samt sortlakeret Swivel ben. Udstillingsmodel.
Lot no: 5526829

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 10/12/2019
12:44:00
Dulton / Yasu Sasamoto. skamler, 'Tanden / wisdomtooth''
Dulton 'Wisdom' skammel, udført i cremefarvet lakeret metal. Sign Dulton/ Yasu Sasamoto model No. 100-115. Mål. H. 48 cm. Ø 28 cm. Fremstillet hos Dulton.
Lot no: 5280654

EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 10/12/2019
12:50:46
Mika Tolvanen, 'Visu Bar Stool', barstol
Mika Tolvanen for Muuto barstol, Stående på gråmalet asketræs ben. Sæde med skål af træfiner ligeledes gråbemalet. H. 78.5 B. 42,7 D. 42,3 cm. Udstillingsmodel
Lot no: 5510606

EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 10/12/2019
12:51:00
Hay, sechs Esszimmerstühle 'Hee', schwarz (6)
Sechs Esszimmerstühle 'Hee' von HAY, Entwurf Hee Welling, aus elektrogalvanisiertem massivem Stahl, schwarz pulverlackiert. Maße: 50 x 50 x 46/79 cm. Auch im Freien nutzbar. (6) Modellfotos, kleine Variationen der Gebrauchsspuren sind möglich.
Lot no: 5497472
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 10/12/2019
12:55:00
EUR 94
Dulton Beat folding chair, Yasu Sasamoto
Yasu Sasamoto for Dulton Beat folding chair. Barstol af rustfrit stål, delvis forkromede og hvidlakeret sæde. Justerbar højde Max.: 59cm Min.: 43cm, B. 37 cm. Leveres i original emballage.
Lot no: 5281250

13:10:00
Iskos-Berlin, for Muuto. Fiber sidechair, læder
Iskos-Berlin for Muuto. Fiber Sidechair træbase - cognac læder/eg. H: 77 cm. B: 49,5 cm. D: 53 cm. SH: 46 cm. Udstillingsmodel.
Lot no: 5502860

EUR 671 DK, Helsingør, Støberivej 10/12/2019
13:18:25
GamFratesi for Gubi. 'Beetle Chair Castor' på hjul
GamFratesi for Gubi 'Beetle Chair Castor' på hjul med stel af sortlakeret metal. Fuldpolstret med stof. H. 86 cm. B. 49 cm. SH. 47 cm. Udstillingsmodel.
Lot no: 5514754

13:23:00
Cecilie Manz, for Muuto. Spisestuestol, sortlaseret
Cecilie Manz, for Muuto Model 'Workshop Chair' spisestuestol, udført af sortlaseret træ. H. 79 B. 40 D. 46 SH. 45 cm. Udstillingsmodel
Lot no: 5510373

EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 10/12/2019
13:25:23
Thomas Bentzen for Muuto, 'Loft Chair', spisestuestol
Thomas Bentzen, for Muuto spisestuestol, model Loft Chair. Lakeret ege og birke træfiner. H. 78,5 B. 42.5 D. 48 SH. 46 cm. Udstillingsmodel.
Lot no: 5510346

EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 10/12/2019
13:25:48
Disney stol
PADDY GORDON, stol, "Mickey Mouse", Disney, ca 2000, stomme i trä, klädd i skinn, signerad Paddy Gordon Disney, sitthöjd 46 cm
Lot no: 5525738
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10/12/2019
13:29:00
Hanio Spun Bamboo barstol af bambus (2)
Hanio Spun Bamboo barstol af bambus med sort stel. Loungestolen er udviklet i samarbejde mellem Cinas og den danske designer Christian Leth Mål: 91 x 42 x 36 cm. Vejl. udsalgspris kr. 1499,- pr stk. Bemærk fremstår som ''2 sort.'' grundet minimale fejl.
Lot no: 5346137

13:32:00
Lot no: 5346134

13:39:00
12345...28»