12345...28»   Lots per page   830 results ListGallery
Dolce & Gabana og Philippe Starck for Kartell. Madamoiselle stol.
Dolce & Gabana og Philippe Starck for Kartell. Madamoiselle stol. Stel af akryl, betrukket med stof fra Dolce & Gabbana.. H. 74 cm. Sh. 46 cm. B. 53 cm. Fremstillet hos Kartell. Fremstår med brugsspor

Lot no: 6121659
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 28/11/2021
18:42
Hyndesæt til Børge Mogensens spisestol, model BM1 - sort læder (6)
Sæt på seks hynder af sort semi-anilin læder til Børge Mogensen spisestol, model BM1. B. 50, D. 43 cm. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto (6)

Lot no: 6113714

EUR 376 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28/11/2021
18:50
EUR 215
Jørgen Rasmussen for Engelbrechts. Taburet, model KEVI 2052
Jørgen Rasmussen for Engelbrechts. Taburet, model KEVI 2052, med fire ben og fodstøtte. Sæde udført i formpresset finér i eg. Sort pulverlakeret stel i 18 mm. H. 76 cm. x D. 42 cm. x B. 42 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Lot no: 6079805
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 28/11/2021
18:52
Studio David Thulstrup. Høj stol - barstol model Front Line 75 - Blå
Studio David Thulstrup. Høj stol - barstol model Front Line 75 betrukket med blå Vidar med stel af blåt akeret stål H. 99 Sh.75 cm. D. 46 cm Demo model, vejl. pris 9.495 kr.

Lot no: 5836951

EUR 537 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28/11/2021
18:57
EUR 134
Gry Holmskov - taburet - stool af blå model 42.
Gry Holmskov - taburet - stool af blålakeret metal model Angel 42. H 47 cm. vejl 2495 kr

Lot no: 6096918

EUR 268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28/11/2021
19:00
EUR 134
Welling & Ludvik for Fredericia Furniture. Par spisestole, sort læder, model Pato (2)
Welling & Ludvik. Par spisestole fuldpolstret med sort læder, drejbart stel med firpasfod af sortlakeret metal. Fremstillet for Fredericia Furniture, mrk. herfra. model Pato. Fremstår med få brugsspor. (2)

Lot no: 6097073
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28/11/2021
19:02
EUR 456
Deszine Talks. Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, sort læder. (2)
Deszine Talks. Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, sort læder. Modelfotos. Stol medfølger ikke. Modelfoto.(2)

Lot no: 5738276

EUR 295 DK, Aalborg, Nibevej 28/11/2021
19:02
EUR 215
Hans J. Wegner. Savbukkestole, model CH-29 (2)
Hans J. Wegner (1914-2007). To 'Savbukke' stole af bemalet træ, sæder betrukket med møbelstof. model CH-29, fremstillet hos Carl Hansen & Søn, H. 81 cm. Sædehøjde 43 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, mug, mørnet sæder, huller m.m. Renovering bør påregnes. (2)

Lot no: 6121584
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 28/11/2021
19:07
EUR 349
Ole Wanscher. Et sæt på seks stole fra Rungstedlund serien (6)
Ole Wanscher. Seks Rungstedlund spisestole, stel af massiv mahogni, sæder monteret med hestehår. Fremstillet hos P. Jeppesen. Sh. ca. 44,5 H. 78 cm. Fremstår med lettere brugsspor, én stol med ujævnheder på lak. (6)

Lot no: 6122039
EUR 322 DK, Aalborg, Nibevej 28/11/2021
19:10
EUR 188
Arne Jacobsen. Seks 'Syver' armstole model 3207 (6)
Arne Jacobsen. Seks 'Syver' armstole af formspændt grålakeret bøgefinér, forsider polstret med blå uld, monteret med stel af metal, sædehøjde 43 cm. Fremstillede hos Fritz Hansen, model 3207. Fremstår med brugsspor; nogle mindre afskalninger på armlæn (6)

Lot no: 6122444
EUR 1,208 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28/11/2021
19:13
EUR 832
Lievore Altherr Molina for Arper. 10 stole med armlæn model 'Catifa 46 (10)
Lievore Altherr Molina for Arper. 10 stole med armlæn model 'Catifa 46. Skal forside betrukket med gråt stof. H. 78 cm. B. 59 cm. SH. 45 cm. Fremstår med mærker, ridser og brugsspor. (10)

Lot no: 6110157
19:14
Dansk møbelproducent. Par armstole i formbøjet bøg (2)
Dansk møbelproducent. Par armstole i formbøjet bøg monteret med nistret møbelstof H. 80 cm B. 55 cm. Sh 46 cm. Alm. brugsspor/ene med skjolder på sæde (2)

Lot no: 6107152
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/11/2021
19:15
Poul M. Volther for MAKE nordic. Fire spisestole, model J111
Poul M. Volther. Fire spisestole af olieret eg model J111. Fremstillet hos MAKE nordic. H. 76 B. 42 Sh. 45 cm. Fremstår med brugsspor, herunder småridser/mærker. (4)

Lot no: 6122638
EUR 564 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/11/2021
19:17
EUR 430

Lot no: 6096919

19:18
EUR 134
Skalstol af cellulosafiber og ask
Formstøbt skalstol af cellulosafiber med stel i ask. Udstillingsmodel H. 78 cm B. 52 cm sh. 45 cm.

Lot no: 6101652
19:25
Kai Lyngfeldt Larsen. Tre spisestole af palisander (3)
Kai Lyngfeldt Larsen. Tre stole med stel af massiv palisander, sæde og ryg betrukket med læder, sædehøjde ca. 43 cm. Fremstillet hos Søren Willadsen, Vejen. Fremstår med brugsspor og patina, (3)Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til ...

Lot no: 6068320
EUR 349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/11/2021
19:25
EUR 268
Arne Hovmand-Olsen. Fire spisestole af teaktræ, anilin læder (4)
Arne Hovmand-Olsen. Fire spisestole af teaktræ, sæder betrukket med mokka anilin læder . H. ca. 45/82 cm. 1960'erne. Fremstår nybetrukket med mokkafarvet anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark.(4)

Lot no: 5900696
EUR 1,020 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/11/2021
19:26
EUR 805
Kurt Østervig, a set of six dining chairs, oakwood, harness leather (6)
Kurt Østervig. A set of six dining chairs in solid patinated oakwood, seat and back with cognac-coloured harness leather. H. 80 cm W. 49 cm. Produced by K.P. Møbler. Features usage-related traces of wear. (6)

Lot no: 6121781
EUR 1,611 DK, Herlev, Dynamovej 28/11/2021
19:28
EUR 1,208
Henry Kjærnulf. A set of six solid teak wood chairs (6)
Henry Kjærnulf. A set of six solid teak wood chairs. Seats upholstered in cognac-coloured leather. Produced at Vejle Stole- og Møbelfabrik, labelled accordingly, from the 1960s. Seat height approx. 45 cm. Newly reupholstered in cognac-coloured aniline leather (6)

Lot no: 6039523
EUR 2,215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/11/2021
19:28
EUR 1,745
Arne Jacobsen. oxford, model 3171, sort læder.
Arne Jacobsen. 1902- 1971. Oxford, model 3171 Drejelig fempas fod af aluminium og forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærkat herfra. Sæde og ryg betrukket med sort læder. H. 92/46 cm. Fremstår senere ombetrukket med brugsspor.

Lot no: 6122568
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/11/2021
19:31
EUR 268
Poul M. Volther, attributed. Six dining chairs, oak, FDB (6)
Poul M. Volther, attributed. Six dining chairs in oak with spoke-backs. Produced by FDB branded accordingly. Loose seat cushions upholstered in black leather. 77 cm Sh. 45 cm. Newly reupholstered by a professional furniture upholsterer in black aniline leather.

Lot no: 6026870
EUR 2,282 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/11/2021
19:31
EUR 1,745
Skovby Møbelfabrik. Fire spisestuestole af palisander. (4)
Skovby Møbelfabrik. Fire spisestole med tremmeryg af palisander, sæde betrukket med cognac læder. Højde: 84 cm. Sædehøjde: 44,5 cmFremstår nypolstret ved anden professionel møbelpolstrer i Danmark med cognac pure anilin læder (4) Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og ...

Lot no: 6070163
EUR 1,074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/11/2021
19:34
EUR 805
Jacob Kjær. 'Pariserstol', stol af Cuba mahogni
Jacob Kjær. 'Pariserstol', stol af Cuba mahogni med tremmeryg, svajede og profilerede ben med sprosser, sæde betrukket med nigerskind læder. H. 86 cm. B. 50 cm. Sædehøjde 45 cm. Læder med naturlig patina. Jacob Kjær tegnede stolen til Verdensudstillingen i Paris 1937. Litteratur: Poul ...

Lot no: 6086793
EUR 483 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/11/2021
19:35
EUR 322
Hans J. Wegner. A pair of 'Lufthavnsstole', model AP38 (2)
Hans J. Wegner. A pair of Lufthavnsstole AP38 Hans J. Wegner. Lufthavnsstol upholstered in cognac-coloured leather, legs made in matt chrome-plated steel. Designed in 1958. Produced by AP-Stolen, model AP38. Features usage-related traces of wear in the form of cat scratch marks. (2)

Lot no: 6087803
EUR 805 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28/11/2021
19:37
EUR 403
Jacob Kjær. Armstol, mahogni
Jacob Kjær. Armstol af massiv mahogni, polstret med grå uld, H. 87 B. 60 Sh 43 cm. Fremstillet hos Jacob Kjær, Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 5969937
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/11/2021
19:38
EUR 537
N.O. Møller. Four chairs made in rosewood, model 77 (4)
N.O. Møller. (1920-1982) Model 77. Four chairs made in veneered and solid rosewood, seats with blue, white, red and yellow mesh. Designed in 1959. Produced by J. L. Møllers Møbelfabrik. H. 77 cm. W. 49 cm. Seat height 44. cm. Features a few usage-related traces of wear. (4)

Lot no: 6122140
EUR 1,879 DK, Vejle, Dandyvej 28/11/2021
19:39
EUR 1,409
Studio David Thulstrup. Høj stol - barstol model Front Line 75 - lyserød Vidar
Studio David Thulstrup. Høj stol - barstol model Front Line 75 betrukket med lyserød Vidar med stel af sort lakeret stål H. 99 Sh.75 cm. D. 46 cm Demo model vejl pris 9.495 kr.

Lot no: 6102460

19:39
EUR 134
Hans J. Wegner. Four chairs, model CH-30 made in oakwood. (4)
Hans J. Wegner (1914-2007). A set of four chairs, model CH 30 with oakwood frames and teakwood top-rails, cross-shaped inserts in the joints backrest's joints, seats with cognac-coloured leather. Produced by Carl Hansen & Son, branded accordingly, newly reupholstered in cognac-coloured aniline ...

Lot no: 6118686
EUR 1,879 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/11/2021
19:40
EUR 1,477
Børge Mogensen . Par 'Folkestole' af massivt patineret egetræ (2)
Børge Mogensen (1914-1972). Par 'Folkestole' af massivt patineret egetræ, sæder med flettet papirgarn. Fremstillet hos FDB Møbler, model J39. SH. 44 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor.Flere skader på ene stols bagside (2)

Lot no: 6122284
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/11/2021
19:42
EUR 376
Arne Jacobsen 1902-1971. 'Myren' barstol
Arne Jacobsen. Barstol , 'Myren', skal af formpresset finér betrukket med mokka farvet læder på stel af forkromet stål, sædehøjde 64 cm. Udført hos Fritz Hansen nummerbevis medfølger. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med mokka farvet anilin læder.

Lot no: 6064540
19:42
EUR 537
12345...28»