Lots per page   5 results ListGallery
Barnstol 1800-tal
BARNSTOL, 1800-talets senare del, sits i flätat strå, höjd ca 92 cm

Lot no: 5813452
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
21:35
Et par børnelænestole model Polster. (2)
Et par børnelænestole model Polster med aftageligt betræk. Seks betræk medfølger. H. 84 cm. D. 81 cm. SH.44 cm. En i original emballage, en udpakket. (2)

Lot no: 5805820

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 25/10/2020
11:43
Vugge i almuestil.
Ældre vugge af bemalet træ i almuestil. Senere bemaling og sengebund. H. 64 cm. B. 80 cm. D. 65 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5804721
19:00
Alvar Aalto bord och 2 barnstolar
ALVAR AALTO, soffbord / sidobord "90B" och barnstolar 2 st "N65", Artek 2013, björk, ben och stolsryggar av skiktlimmad björk, bordet med laminatskiva med dekor av Mumintrollet vid badbrygga, etikettmärkta artek DESIGN ALVAR AALTO MADE IN FINLAND 2013 ARTEK.FI. stolarna även N65 Back, bordets höjd 60, skivans diameter 74 cm, stolarnas sitthöjd 37 cm

HISTORIK

2013 tog Artek fram en kollektion specialtillverkade möbler med laminatskivor och -sitsar med dekor av figurer ur Mumintrollens värld. Detta för att fira 80-årsjubileumet av "Pall 60". Auktionens bord är ett ev de bord som kom att tillverkas.
Bordet och barnstolarna är alla inköpta 2013 av nuvarande ägare.

Lot no: 5817079
EUR 670 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/10/2020
14:46
Barne rokkestol af lakeret træ
Barne rokkestol af lakeret træ, sæde og ryg med senere betræk, 1900-tallet. H. 66. B. 37. D. 37 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor

Lot no: 5793919
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 26/10/2020
20:08