12345...16»   Lots per page   468 results ListGallery
Stolab soffbord "Emma"
MARIT STIGSDOTTER, "Emma", soffbord, för Stolab, utan underhylla, högtryckslaminat i vit kulör, höjd ca 52, 120x60 cm

Lot no: 5812583
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
11:50
Sidobord Dux modell Pronto
DUX, "Pronto", sidobord ett par, kromad stomme med lös glasskiva, höj- och sänkbart, diameter 51 cm, höjd ca 68 cm

Lot no: 5812617
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/10/2020
13:10
Dennis Marquart for OXDenmarq. Sofabord model 'Mini O table'
Dennis Marquart for OXDenmarq. Sofabord model 'Mini O table' med stel af sortlakeret stål, plade af marmor. H. 37 cm. Ø, 40 cm. Udstillingsmodel, ridser og mærker. Mangler beslag til montering af plade.

Lot no: 5744966

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
13:56
Soffbord design Schriever-Abeln
FREDRIK SCHRIEVER-ABELN, soffbord, Danmark, 1960-tal, underrede i betsat lövträ, glasskiva, höjd 53, 135x95 cm

Lot no: 5812657
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
14:36
Sofabord, med plade og stel af massiv elmetræ
Sofabord, med plade og stel af massiv elmetræ, varm voksbehandlet. Bordplade fremstillet af genbrugselmetræ, tykkelse på ca. 5 cm. Stel fremstillet af sortbemalet elmetræ. Mål: H. 45 B. 140 D. 70 cm. Modelfoto. DIA219NB

Lot no: 5519129

EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
14:51
Sofabord med bordplade af genbrugs elmetræ
Sofabord med bordplade af genbrugs elmetræ, bordpladen er varmvoksbehandlet, stellet er hvidt antikmalet træ. L. 140 cm. B. 80 cm. H. 42 cm. Bordet leveres samlet i en colli. Møblet er delvist håndlavede. Derfor kan variationer i farve, finish og størrelse forekomme. Dette er ikke fejl i ...

Lot no: 5518973

15:08
Cirkulært cafébord
Cirkulært cafébord med stel af sortlakeret metal, bordplade med sort laminat. H. 74 Ø 78 cm.

Lot no: 5792752
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/10/2020
15:53
Soffbord "Emma" Stolab
MARIT STIGSDOTTER, "Emma", soffbord, för Stolab, utan underhylla, högtryckslaminat i vit kulör, höjd 52, 120x60 cm

Lot no: 5812712
16:36
Carl Malmsten "Ovalen"
CARL MALMSTEN, "Ovalen", soffbord, valnöt, delvis fanerat, plakettmärkt, längd 120, bredd 86, höjd 60 cm

Lot no: 5812744
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/10/2020
17:44
Fredrik Schriever-Abeln soffbord
FREDRIK SCHRIEVER-ABELN, soffbord, "nr 9", Örebro Glasindustri, modell lanserad 1967, betsat underrede, rökfärgad glasskiva, längd 135, skivans bredd 87 (totalt 95), höjd 53 cm

Litteratur: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 468

Lot no: 5812749
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/10/2020
17:54
To konsolborde/display af forkromet metal og glas, inventar fra Michaels Kors butik. (2)
To konsolborde/display af forkromet metal og glas, H. 77 L. 87 B. 87 cm. Proveniens: inventar fra Michael Kors butik. Fremstår med brugsspor, ridser. (2)

Lot no: 5653472
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/10/2020
18:27
Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Cafébord
Arne Jacobsen (1902-1971). Cafébord med rundt plade af teaktræ, helstøbt firpasfod af aluminium H. 70, Ø 90 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1964, mærkat herfra. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5470934
EUR 1,128 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:16
EUR 215
Per söderberg - funk sideboard
PER SÖDERBERG, sideboard, "Funk", Asplund, 2000-tal, höjd ca 47, 159 x 45 cm

Lot no: 5812793
19:16
Børge Mogensen, sofabord af massiv egetræ
Børge Mogensen, sofabord af massiv sæbebehandlet egetræ, rektangulær plade på shaker stel. Produceret hos Fredericia Stolefabrik. H. 60 L.160 B.60 cm. Fremstår med få brugsspor.

Lot no: 5701425
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/10/2020
19:26
EUR 349
Stort sofabord med top af genbrugs fyrretræ
Stort sofabord med top af genbrugs fyrretræ, stående på dark grey patineret metal stel. L. 130 cm. B. 70 cm. H. 40 cm. Sofabordet er delvist håndlavede. Derfor kan variationer i farve, finish og størrelse forekomme. Dette er ikke fejl i produktet men en del af møblets unikke look. Modelfoto. ...

Lot no: 5518912

EUR 174 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
19:32
Dansk Møbelproducent. Sofabord, Hvid
Dansk Møbelproducent. Sofabord udført i 22 mm MDF kerne belagt med sort højtryks-laminat. Ben af ubehandlet egetræ. Fremstår med brugsspor og mindre huller under bordplade. Ø 90, H. 41 cm.

Lot no: 5803421
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:33
Dennis Marquart for OXDenmarq. Sofabord model 'Ninety Medium'
Dennis Marquart for OXDenmarq. Sofabord model 'Ninety Medium' med stel af sortlakeret stål, plade af grøn Indio marmor. H. 35 cm. B. 80 cm. Udstillingsmodel, ridser samt manglende gummidut.

Lot no: 5744555

EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
19:38
EUR 295
Sofabord i massivt genbrugs elmetræ
Sofabord i massivt genbrugs elmetræ, bordet er varmvoksbehandlet. L. 140 cm. B. 80 cm. H. 40 cm. Bordet leveres samlet i en Colli. Møblet er delvist håndlavede. Derfor kan variationer i farve, finish og størrelse forekomme. Dette er IKKE fejl i produktet men en del af møblets unikke look. ...

Lot no: 5519105

19:38
Marit Stigdotter
MARIT STIGSDOTTER, "Emma", soffbord, för Stolab, vitlaminerad, höjd 60, 120 x 60 cm

Lot no: 5812816
19:39
Harbo Sølvsten. Stort sofabord, egetræ
Harbo Sølvsten. Stort sofabord med plade af fineret egetræ, ben af massiv egetræ. H. 45 L. 125 B. 85 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Lot no: 5800199
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:39
Sofabord i hvid olieret eg
Sofabord med plade og ben i massiv hvid olieret eg, model Alberte med bladhylde. L. 130 cm. D. 75 cm. H. 48 cm. Fremstår ubrugt i original emballage.

Lot no: 5780189

EUR 752 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
EUR 215
Par søjleborde af egetræ (2)
Par søjleborde af egetræ, snoede søjler på svungen trepasfod. H. 60 cm. Ø 57 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Lot no: 5810530
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23/10/2020
20:02
Aksel Kjersgaard/ Naver Collection. Sofabord, model AK 1861
Aksel Kjersgaard. Sofabord med topplade af hvid corian, kantlister af massivt egetræ, skråtstillede v-formet ben af børstet stål. Naver Collection, . H. 41 L .123 D. 91 cm. Fremstår med lette / få brugsspor.

Lot no: 5789102
EUR 940 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
20:11
EUR 671
Konsolbord 1800-tal
KONSOLBORD, 1800-tal, förgyllt och bronserat, dekor av girlander, senare skiva av vit marmor, höjd ca 66, 80x48 cm

Lot no: 5812859
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/10/2020
20:23
Sidobord Dux modell Pronto

Lot no: 5812877
20:41
Väggfasta sidobord Dux modell Pronto
DUX, "Pronto", sidobord ett par, väggfasta, kromad stomme med lös glasskiva, diameter ca 42, längd 90 cm

Lot no: 5812890
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/10/2020
20:54
Halvbord ett par
HALVBORD, ett par, 1900-tal, marmorsockel med glasskiva, höjd ca 75, 100x50 cm

Lot no: 5812896
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/10/2020
21:00
Tebord
TEBORD, 1900-talets mitt, betsad björk samt med kakelplattor med motiv hämtade från Einar Nermans illustrationer till Göstas Berlings saga. höjd ca 61 samt 64x49 cm

Lot no: 5812945
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
21:49
BRUNO MATHSSON sidobord
BRUNO MATHSSON, sidobord, för Bruno Mathsson International, förkromade spännben, skiva av masurbjörk, höjd ca 63, 80x50 cm

Lot no: 5812951
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
21:55
Skänk jugend
SKÄNK, 1900-talets början, jugend bemålad, beslag i mässing, höjd ca 123, 106x46 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen

Lot no: 5812963
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
10:07
12345...16»