Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListGallery Lots per page
Sidobord
SIDOBORD, art deco, 1930-tal, i björk och zebrano, höjd 57, 54x54 cm
Lot no: 5310241
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
14:34:00
Severin Hansen. Par lampeborde / sideborde af palisander (2)
Severin Hansen. Par lampeborde/sideborde fineret med palisander, kvadratisk plade med tilspidsede ben. Fremstillet hos Haslev Møbelfabrik, 1960'erne. H. 50 B. 45 D. 45 cm. Fremstår med brugsspor, plader med skjolder. (2)
Lot no: 5306491
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
15:18:00
EUR 94
Dansk møbelproducent, Sofabord af palisaner.
Sofabord af palisander med udtræk i den ene ende. H. 50 cm, L. 150, D. 53 cm. Fremstår med brugsspor
Lot no: 5297492
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
15:47:00
EUR 114
France & Søn. Sofabord af massivt teaktræ.
France & Søn. Sofabord af massivt teaktræ. Bordplade med svagt indad skrående kantprofil. Fremstillet ved France & Søn/ Cado. H. 50, L. 130, B. 65 cm. Med brugsspor, lys skjold på plade.
Lot no: 5310584
15:53:00
Soffbord
TOVE & EDWARD KINDT-LARSEN, soffbord, 1950/60-tal, Säffle möbelfabrik, jakrandafanér, med två utdragbara skivor på kortsidorna, på hjul, höjd ca 50 150x65 cm. . CITES-intyg medföljer
Lot no: 5310281
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
16:02:00
Bruno Mathsson rullbord
BRUNO MATHSSON, "Berit", klaffbord, höjd 63, 80 med klaffar 93 cm
Lot no: 5310289
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/04/2019
16:18:00
Nattduksbord i idegran Rosjohn
NATTDUKSBORD, 1 par, Rosjohn, England, idegran, låda, beslag av mässing, höjd ca 55, 38x50 cm, etikettmärkta
Lot no: 5310313
17:10:00
Dansk møbelproducent. Sybord af teak med kurv
Dansk møbelproducent. Sybord af fineret og massiv teaktræ, udtræk med flettet kurv samt indvendig bakke med rum. H. 46 B. 72 D. 43 cm. Fremstår med brugsspor, kurv med defekter på fletværk.
Lot no: 5309897
17:55:00
Arne Jacobsen. Sofa table, rosewood, Ø 90 cm.
Arne Jacobsen. Sofa table with an original circular plate in veneered rosewood, frame in aluminium finished on a three-star base with a profiled stem. 1960s. Produced by Fritz Hansen. H. 47 Ø 90 cm. Displays slight traces of usage-related wear, however, a few burn marks on the plate.
Lot no: 5283137
EUR 2,282 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
18:31:00
EUR 1,128
Sofabord af palisander med kakler, 1960/70'erne
Sofabord af fineret palisander, monteret med kakler, 1960/70'erne. H. 51, 146 x 69 cm. Enkelte ridser.
Lot no: 5298071
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
18:55:00
Fritz Hansen. Sofabord af sortlaseret træ
Fritz Hansen. Sofabord af sortlaseret træ, spidsovale ben hvorimellem sprosser. Med mærkat fra Fritz Hansen. H. 49 cm. L. 140 cm. D. 71 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og mærker.
Lot no: 5271261
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
19:25:00
Arne Jacobsen. Sofabord
Arne Jacobsen. Sofabord med cirkulær plade med hvid laminat, firpasfod fod af aluminium og forkromet metal. H. 38 Ø 75cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2006. Fremstår med lettere brugsspor.
Lot no: 5254139
EUR 671 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
19:31:00
EUR 349
Arne Jacobsen. Sofabord
Arne Jacobsen. Sofabord med kvadratisk plade med hvid laminat, firpasfod fod af aluminium og forkromet metal. H. 38 B. 60 D. 60 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2006. Fremstår med lettere brugsspor.
Lot no: 5272075
EUR 805 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
19:37:00
EUR 403
Johannes Andersen. 'Smilet' sofabord af teaktræ
Johannes Andersen. Sofabord, 'Smilet', af teaktræ, massivt stel og fineret bordplade, sarg med avishylde, skråtstillede ben, 1960'erne. Fremstillet hos CFC Silkeborg. L. 135 cm. B. 52 cm. H. 50. Fremstår med kraftig brugsslitage, skjolder, ridser og mærker.
Lot no: 5306875
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
19:42:00
EUR 832
Re:collection. Par sengeborde (2)
Re:collection. Par sengeborde af lakeret fineret teaktræ med tilspidsede ben. Front med skuffe, denne med greb af messing. Designet af Re:collection, Danmark. H. 55 B. 50 D. 30 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5305834
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
19:51:00
EUR 94
Børge Mogensen. Sofabord af eg
Børge Mogensen. Sofabord af massiv egetræ med rektangulær plade, stel med skråstiver af messing. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik, model 262. H. 53 L. 185 B. 69 cm. Fremstår med brugsspor, skjolder og mærker.
Lot no: 5308493
EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
19:56:00
Dansk møbelproducent, sofabord af massivt bøgetræ
Dansk møbelproducent, sofabord af massivt bøgetræ med udtræksplade, H. L. 85 B. 55 cm, aftagelig tillægsplade à 34 cm. Brugsspor, mærker og ridser samt fremstår med vandskade.
Lot no: 5285777
20:02:00
Arne Jacobsen. Round coffee table, Brazilian rosewood top
Arne Jacobsen. Round coffee table, Brazilian rosewood plate, aluminium frame, on three-star base with profiled stem. Model 3513. Early Model. Produced by Fritz Hansen, August, 1966. H. 47 cm. Ø 110 cm. Minimal signs of wear, considering the age. A CITES certificate from the Danish Environmental...
Lot no: 5259137
EUR 3,356 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:11:00
EUR 1,678
Arne Jacobsen. Sofa table, rosewood, Ø 60 cm.
Arne Jacobsen. Sofa table with plate in veneered rosewood plate, four-star base in chrome-plated metal and aluminium. Ø 60 cm. Produced by Fritz Hansen, model 1972. Traces of minor wear.
Lot no: 5261189
EUR 1,342 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
20:20:00
EUR 671
Kai Kristiansen. Sybord i massiv teak. 1960'erne
Kai Kristiansen . Sybord i massiv teak. Skuffe med smårumsinddeling samt kurv i peddigrør. Monteret på hjul. Produceret af Vildbjerg Møbelfabrik i 1960'erne. H. 53 cm. L. 62 cm. D. 45 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor.
Lot no: 5295019
20:22:00
EUR 322
Dansk Møbelproducent. Sæt på tre cirkulære sofaborde / sideborde (3)
Dansk Møbelproducent. Sæt på tre cirkulære sofaborde / sideborde udført i 22 mm MDF kerne belagt med hvid højtryks-laminat. Uoriginalt stel af hvidlakeret metal. Ø. 45 cm. H. 42 cm. Leveres usamlet. (Modelfotos) (3)
Lot no: 5302686

EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
20:24:00
Haslev møbelsnedkeri. Kvadratisk sofabord af massiv bøg
Haslev møbelsnedkeri. Kvadratisk sofabord med nedfaldsklapper af massiv bøgetræ. H. 55 cm, B. 76 cm D. 76 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser, mærker, klapper har kastet sig og én mangler hængsler.
Lot no: 5294359
20:28:00
Dansk møbelproducent. Sofabord, palisander
Dansk møbelproducent. Sofabord med rektangulær plade af fineret palisander, stel med runde tilspidsede ben af massivt palisander. 1960'erne. H. 51 L. 158 B. 61 cm. Fremstår nyrenoveret med få brugsspor.
Lot no: 5275007
EUR 779 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
20:31:00
EUR 376
Møbelproducent. Sofabord, 1980'erne
Møbelproducent. Sofabord med stel af forkromet metal, plade af glas. 1980'erne. H. 44, B. 100, L. 100 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5274551
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
20:32:00
Dansk møbelproducent. Sybord, palisander
Dansk møbelproducent. Sybord af fineret palisander, topplade med klap, front med skuffe inddelt med små rum, samt trådrulle holdere, herunder garnkurv, tilspidsede ben. 1960'erne. H. 52 L. 61-91 D. 45 cm. Fremstår med mindre brugsspor, en manglende trådholder.
Lot no: 5295057
EUR 537 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
20:35:00
EUR 268
Svend Ellekær. Circular sofa table, rosewood
Svend Ellekær. Circular sofa table, frame in rosewood, plate in glass. Designed in 1962. Produced by Chr. Linneberg Møbelfabrik, the 1960s. H. 46 Ø 102 cm. Displays slight traces of usage-related wear.
Lot no: 5258125
EUR 1,611 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:40:00
EUR 805
Arne Jacobsen. Circular dining table, walnut
Arne Jacobsen 1902-1971. Circular dining table with table top in veneered walnut, mounted on column in chrome-plated steel with six-star base in cast aluminium. H. 72 cm. Ø 145 cm. Produced by Fritz Hansen 2010, Brown labelled accordingly. Displays usage-related traces of wear, minor scratches ...
Lot no: 5294550
EUR 2,013 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:46:00
EUR 993
Hans J. Wegner. Sofabord, model GE-531. Eg
Hans. J. Wegner. Model GE-531. Sofabord af delvis fineret og massiv egetræ, rektangulær plade, med runde ben. Fremstillet hos Getama. H. 50 cm. L. 170 cm. B. 85 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser samt mærker.
Lot no: 5310938
EUR 134 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
21:00:00
Johannes Andersen. Sofabord. 1960'erne. Teak. Messing
Johannes Andersen. 1960'erne. Sofabord med rektangulær plade fineret med teaktræ, skråtstillede tilspidsede ben af teaktræ, sko af messing. H. 54 cm, L. 140 cm, B. 54 cm. Fremstår med almindelig brugsspor herunder ridser, pletter samt mærker.
Lot no: 5309945
EUR 215 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
21:02:00
EUR 121
Bord Holland
BORD, Holland, 1700-tal, furu, betsad, kakelplattor i fajans, höjd ca 70, 82x53 cm
Lot no: 5310436
EUR 419 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
21:24:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>