My search agents   Save list   Create search agent
123»   Lots per page   67 results List Gallery
Samling skæringer af eg 16-1700 tallet (5)
Skæringer af egetræ, fra nyere skænk, købt på egeskov i 1974, H 42 -8,5 cm, B 9,2/7,8/22,2 cm. fremstår med brugsspor (5)

Lot no: 6148918
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
12:22
EUR 134
Polyphon. Spilleautomat 1800/1900-tallet (2)
Polyphon. Tysk spilleautomat, med kabinet af udskåret træ. 1800/1900-tallet. optræk, nøgler og løsdele medfølger. Mål: 77 x 58 x 31 cm. større samling plader medfølger. Fremstår med aldersrelateret slitage, ormehuller, patina, afslag løsdele. Enkelte udskiftede dele. Flere tænder mangler på ...

Lot no: 6150096
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
16:37
EUR 349
Philips radio, 1930'erne
Philips radio, 1930'erne. H: 45 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6149677
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
19:22
Fire tyske skilte: Dr. Oetker, Persil, Vim og Maggi (4)
Fire tyske skilte: Dr. Oetker (59x39), Persil (59x39), Vim (76x53) og Maggi (60x39). Af nyere dato. Fremstår med brugsspor, ridser samt Vim skilt med bule på topkant samt mindre afskalninger. (4)

Lot no: 6150799
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
19:28
Pibebrædt med piber, lommeure og fotos, 1900-tallet (9)
Pibebrædt med langpiber / piber & pibehoved (revne), 2 lommeure (tryk) i double - det ene mrk. Keystone m.m. og ovale ramme m/ fotos, 20. Årh., L. 9,5-49 cm & Ø 50 mm. Fremstår m/ aldersrelateret stand. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten og kender ikke servicehistorikken på urene. (9)

Lot no: 6137811
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
19:31
Vintage barnevogn
Vintage barnevogn. Brugsslitage.

Lot no: 6149870
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
19:39
Tre petroleums lamper (3)
Tre petroleums lamper H. 32-41 cm. Fremstår med brugsspor. (3) Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. København.

Lot no: 6150414
19:48
To antikke blikdåser i form af huse (2)
To husformede kaffe blikdåser udvendigt dekoreret med olietryk. Den ene betegnet 'Bleckvarufabrikken Malmö' H 25 cm. L 34 cm. B 21 cm. Den anden mrk. Gevalia.... H 12,5 cm, L 24 cm. B 12,5 cm. 1890'erne. Fremstår med aldersvarende brugsspor i form af rust og ridser. (2)

Lot no: 6150743
EUR 430 DK, Aalborg, Nibevej 26/01/2022
19:51
EUR 215
Cartier, etui og æske (2)
Cartier, etui og æske, begge røde med guldprægning. Kassen måler 13,5 x 13 cm, etuiet 12 x 12 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 6129032
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
11:24
EUR 128
Samling kridtpiber (15)
Samling kridtpiber, støbt m/ ornamentik, fugleklo, hane, militær person m.m. - enkelte m/ hjemme bemaling & stk. m/ mrk. GOUDA HOLLAND Goedewagen, LAMA m.m. - L. 10,5-38 cm. Fremstår m/ alm. brugspræg. (15)

Lot no: 6142330
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 27/01/2022
14:37
Minox Riga VEF Spionkamera, Nr. 11620
Minox Riga VEF Spionkamera, Nr. 11620. Hergestellt in Litauen 1938-1941. L. 8 cm. Etui inkl. Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion. Fehler und Defekte sindmöglich.

Lot no: 6141666
EUR 1,611 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/01/2022
14:38
EUR 1,101
Samling ældre metalting, bla. lysestage og prydvase (6)
Samling ældre metalting bestående af lysestage, to vægte lille vintage vægt og lille Just prydvase i skønvirke stil samt stor prydvase H: 65 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (6)

Lot no: 6149679
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
19:12
Paar barocke Wandleuchter aus geschnitztem Holz in Form von Putte, Wohl Süddeutschland 17.-18.Jh. (2)
Paar barocke Wandleuchter aus geschnitztem, vergoldetem und bemaltem Holz in Form von Putte auf Wolke, jeweils einen Kerzenarm in Form einer Fackel haltend. Wohl Süddeutschland 17.-18.Jh. H. ca. 41 cm. Mit altersbedingter Gebrauchspatina, Originalbemalung teilweise restauriert, kleinere ...

Lot no: 6040353
EUR 2,685 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
19:37
EUR 2,013
Mont Blanc og Sheffild fyldepenne og stiftblyant (4)
Mont Blanc og Sheffild fyldepenne og stiftblyant bestående af : Mont Blanc meisterstuck no. 136 (låg sidder løs), Mont Blanc fyldepen no. 1 F, Mont Blanc stiftblyant no. 64, Sheffild fyldepen (små afslag). Alm. brugsspor. (4)

Lot no: 6148518
EUR 242 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27/01/2022
20:35
EUR 188
Dunhill Lighter
Dunhill lighter Fremstår med minimale Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.

Lot no: 6150173
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27/01/2022
20:41
Montblanc 128 PL Zelluloid-Füller
Montblanc. Seltener Vintage 128 PL (Platinum Line) Füller aus gestreiftem Zelluloid mit vergoldetem Klipps und Ring. Zweifarbige Füllerspitze Nr. 4810. Tintenbefüllung mit Drucksystem. Endteil bezeichnet '128 PL, EF'. Länge 11,7 cm (13 cm einschl. Kappe). Gefertigt ca. 1935-37. Mit normalen ...

Lot no: 6148513
EUR 1,611 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27/01/2022
20:49
EUR 1,047
Per Lütken for Holmegaard m.fl. En samling vaser og skåle (4)
Per Lütken for Holmegaard m.fl. En samling vaser og skåle af glas bestående af: Holmegaard provence skål af blåt glas. Ø. 25 cm To ubekendte vaser af blåt glas, H. 11,5-42 cm Samt ubekendt jardiniere af rødt krystal glas. L. 25 cm. (4)

Lot no: 6139198
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/01/2022
20:56
Stor samling julepynt, herunder en ældre nisser mm.
Stor samling julepynt i fire flyttekasser herunder diverse julekugler, halvkugler, trompet, fugle, julemand i kane, lysestager, elstager, nisser/ julemænd i stof mv, enkelt gammel nisse ca 1940, H. 48 cm, øvrige fra 1900-tallets anden halvdel, et par ældre keramiske nisser, H. ca. 20 cm fra ca. ...

Lot no: 6116044
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/01/2022
10:00
EUR 201
Kondenseringsanlæg / Laboratorieudstyr med tilbehør.
Kondenseringsanlæg / Laboratorieudstyr: Heraeus, Electrothermal MS 9505, JP Selecta, Büchi Glasapparatefabrik Flawil 142947. Medfølger glaskobler samt mere udstyr.

Lot no: 6118270
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/01/2022
14:10
EUR 322
Glansbilleder i album (6)
Glansbilleder i album. 1900-tallets første halvdel/midte. Fremstår med varierende brugsspor. (6)

Lot no: 6150964
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29/01/2022
16:03
Vægterur og ældre blodtryksapparat (2)
Jsgus/Isgus vægterur med nøgler samt ældre blodtryksapparat (pumpe mangler, læder tørt). Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Brugsspor. (2)

Lot no: 6141731
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/01/2022
18:54
Hollandske Royal Delft cloissoné fliser fra 1939-46 (9)
Hollandske Royal Delft cloissoné fliser med motiver fra 2 verdenskrig 1939-46 monteret på mindre bord med stel af bøg. 9 fliser à 15 x 15 cm. Bord h.54 x 55 x 55 cm. Brugsspor.

Lot no: 6067189
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/01/2022
19:21
EUR 201
Samling sparebøsser (17)
Samling på 17 sparebøsser af træ, keramik og porcelæn. Fremstår med brugsspor, enkelte skader samt manglende nøgler. H op til 14 cm. (17)

Lot no: 6131564
19:27
EUR 101
Samling Parker penne (14)
Samling vintage Parker fyldepenne, kuglepenne og skruebyanter bl.a. bestående om: Duofold 'Happy Line' fyldepen meed 14 K guld spids og skrueblyant fra 1930'erne, 2 stk. fyldepenne fra 1960'erne 9 stk. kuglepenne. Fremstår med brugsspor. (14)

Lot no: 6147454
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 29/01/2022
19:44
Ovalt emaljeskilt, Kongelig Post og Telegraf Dronning Margrethe II
Ovalt emaljeskilt, Kongelig Post og Telegraf Dronning Margrethe II, let hvælvet emaljeskilt, H. 74, B. 63 cm. Fremstår anløben / afstød.

Lot no: 6147170
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 29/01/2022
19:45
EUR 403
Ovalt emaljeskilt, 'Autoriseret Landbrugslotteri Kollektion'
Emaljeskilt / reklameskilt, 'Autoriseret Landbrugslotteri Kollektion', 38 x 52 cm. Fremstår anløben / afstød.

Lot no: 6147171
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 29/01/2022
19:50
Samling vægte og apoteker vægte fra 18/19/20 årh. (77)
Samling mesing vægte og et par apotekervægte. Apoterkervægt på stander af træ, med skuffe, den ene vægtskål er erstattet af nyere glasskål. H. 34 cm. B. 26 cm. En italiensk apotekervægt fra Venedig i original æske. Tre sæt med vægtring. Samling med to messing bærgere der udgør vægtskålene til en ...

Lot no: 6150041
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 29/01/2022
19:57
To ældre fotoalbum (2)
To ældre fotoalbum med 80+ billeder. Deriblandt nogle soldater, børn og hunde. Brugsspor, album med skader. (2)

Lot no: 6141730
20:12
R. Varnier: 'Radiateur Mascot', Art Deco ca. 1920/1930
R. Varnier: 'Radiateur Mascot', Art Deco figur af tin mrk. Fiat, på sokkel af marmor, ca. 1920/1930. H. 15/21 cm.

Lot no: 6146946
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29/01/2022
20:20
EUR 201
Tre soldaterpiber/langpiber med porcelænshoved (3)
Tre soldaterpiber/langpiber med porcelænshoved porcelænshoved . L. 90 til 150 cm.

Lot no: 6146846
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/01/2022
20:24
EUR 148
123»
My search agents