12345...6»   Lots per page   180 results ListGallery
Swiss army knife
SWISS ARMY KNIFE, Victorinox, rescue tool nr 40851 i etui, längd ca 11 cm

Lot no: 5821847
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 30/10/2020
20:12
Tallrikshylla allmoge
TALLRIKSHYLLA, allmoge, fur, höjd ca 57, 47x7 cm

Proveniens Villa Blåkulla Nyhamnsläge

Lot no: 5821865
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 30/10/2020
20:30
Hollandsk rokoko snusdåse / tabatiere af messing og perlemor, 1700-tallet
Hollandsk rokoko snusdåse / tabatiere, med ligeknækket muslingeformet korpus af messing, låg og bund af perlemor, låg rigt udskåret i relief med figurscnene og cartouche med inskriptionen 'Lof-Dichten'. H. 2,5, B. 10,5, D. 7 cm. Aldersrelateret patina, bagkant med to små lodninger samt lille ...

Lot no: 5794763
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 30/10/2020
20:31
Regementsskylt 1800-tal
REGEMENTSSKYLT, allmoge, 1800-tal, bemålat trä, bär text "kongl Nerikes Regte 5. Alsters Kompani No 80. Björn", ca 42x63 cm

Lot no: 5821870
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 30/10/2020
20:35
Plåtburk Chokladfabriken Kärnan
PLÅTBURK, Chokladfabriken Kärnan, Helsingborg, höjd ca 34 cm

Lot no: 5821878
20:43
Skål daterad 1760
SKÅL, trä, delvis bemålad, daterad 1760, signerad PPS?, höjd ca 9, diameter 18 cm

Lot no: 5821880
20:45
Sextant USA
SEXTANT, USA, 1940/50-tal, Air Forces U.S. Army, i trälåda (höjd ca 14, 23,5x23 cm), mätinstrument A. B. Lyth medföljer

Lot no: 5821900
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
09:10
8 Zierelemente, Messing, 20./21. Jh. (8)
8 Zierelemente, Messing, 20./21. Jh. Relief, telweise durchbrochen. Unter Rosenboge, auf Natursockel sitzende Elfe. HxB (gesamt): 14 x 7,5 cm. Teilweise minimal gestaucht. (8) (8)

Lot no: 5739979
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
10:52
Anskuelseskasser med tema bemaling af fugle. (2)
Anskuelseskasser med tema bemaling af fugl monteret bag glas Mål: 30x43x7cm, Fremstår med slidtage. (7)

Lot no: 5772507
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
12:33
Ronson Lighter
Ronson Lighter, varaflame. I originalt etui. Fremstår med brugsspor, en manglende similisten.

Lot no: 5782119
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
14:05
Bosch, reklameplakat.
Bosch. Reklameplakat for tændrør. Trykt hos Permild og Rosengreen. Mærket Wolfs reklamebureau. 99 x 60 cm. (103 x 64 cm) Indrammet bag glas.

Lot no: 5823150
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
14:55
EUR 215
Soppslevar 18/1900-tal
SOPPSLEVAR, 3 st, 18/1900-tal, tenn och nysilver, 1 st med träskaft, längder ca 33-42 cm

Lot no: 5822045
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 31/10/2020
15:08
Konvolut Postkarten, Deutschland, 1.Hälfte 20.Jh. (81)
Konvolut Postkarten, Deutschland, 1.Hälfte 20.Jh. Verschiedene Motive und Techniken, u.a. Druck- und Nachdrucke von Fotografien. Variierende Lanschaftsdartellungen und Genreszenerien. Guter Altersgerechter Zustand, tlw. Spuren von Mäusen, Bestoßungen und minimale Knickspuren. ...

Lot no: 5761136
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
16:27
Russisk drikkehorn med niello-arbejde i sølv
Russisk drikkehorn. kohorn med med niello-arbejde i sølv ved munding og spids. Stemplet med stjerne, hvori hammer og segl samt 875. L. 22 cm.

Lot no: 5820863
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31/10/2020
16:33
Barberskilt med ophængsstander
Barberskilt af forkromet rustfrit stål med ophængsstander af galvaniseret rør med dekoration øverst, h.270 cm d.66 cm.Dette lot er en del af en meget stor privatsamling vintage automater, spillemaskiner, emaljeskilte, reklamegenstande, benzinstandere, figurer, musikinstrumenter og meget andet ...

Lot no: 5803222
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31/10/2020
17:09
Samling russisk glas julepynt (62)
Samling russisk glas julepynt, mange forskellige typer, størrelser fra 6 til 14 cm. 1900 tallets anden halvdel. Fremstår med lettere aldersrelateret brugsspor. (62)

Lot no: 5822411
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
18:10
EUR 121
Großes Fotoalbum mit Hamburg-Ansichten, um 1900
Großes Fotoalbum mit Hamburg-Ansichten u.a., um 1900. Grüner Leineneinband, geprägt ornamentiert und Gold gehöht. Durchbrochene Metallecken. Goldschnitt. Diverse Fotografien mit Ansichten von Hamburg, dem Umland, Berlin und Carlsbad. HxBxT: 35 x 25 x 11cm. Altersspuren, Rücken gelöst, Flecken, ...

Lot no: 5751344
EUR 450 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
18:20
EUR 50
Samling piber BBB, Georg Jensen, Stanwell m.m. (23)
Samling piber bestående af BBB, Georg Jensen, Stanwell Britannia, mfl. Tre pibestativer af palisander og teak samt udkradser. Fremstår med brugsspor. Revner og mindre afslag kan forekomme. (23)

Lot no: 5819312
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 31/10/2020
18:33
Hörnbeslag
VÄGGDEKORATIONER, ett par, hörnbeslag, arkitektoniska element, brons, 1800-tal, höjd 49 cm.

HISTORIK:
Har tidigare suttit på fastigheten på Arsenalsgatan 6, Stockholm, dekorelementen kaserades i och med påbyggnation.

Lot no: 5822134
18:36
To metalskilte, Ga-Jol samt Succes
To skilte af metal Ga-Jol Pastiller 60 x 57cm samt Succes Chocolade 40 x 66cm. Fremstår med brugsslitage herunder ridser / skrammer. (2)

Lot no: 5820804
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 31/10/2020
18:39
EUR 87
Skrivebordsgarniture af bronze med emalje (8)
Skrivebordsgarniture af bronze med emalje bestående af pennebakke l.17 cm, penneskaft l.14,5 cm, brevkniv l.16,5 cm, blækhus l.15,5 cm, signet h.7,5 cm, frimærkeæske 6,5 x 5 cm, blæksuger 11,5 x 6 cm samt urholder h.13 cm. Antagelig Frankrig 1880-1900.

Lot no: 5822498
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31/10/2020
18:51
EUR 121
Pupitre til 48 flasker af massiv egetræ.
Pupitre af massiv egetræ til 48 flasker. Mål sammenklappet H. 10 L. 96 B. 49 cm.

Lot no: 5783818
EUR 376 DK, Roskilde, Store Hedevej 31/10/2020
19:05
Samling rammer i træ, lak, metal mm. samt nåleholder
Samling gamle/antikke rammer i træ, metal lakarbejde mm. Mål fra 9,2x8 cm - 33,5x26.5 cm isat tegninger, foto, papirklip mm. Desuden en nåleholder iform af et staffeli af messing h. 10.3 cm. Fremstår med brugsspor, skrammer (9)

Lot no: 5822877
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31/10/2020
19:06
Figure / merry-go-round figure, ostrich, wood and plaster
Figure / merry-go-round figure, ostrich, wood and plaster. Merry-go-round figure in the shape of a walking ostrich made of wood and plaster, assembled from several parts, mounted on a wooden plinth, with a saddle on the back, as well as a crown on the head, varnished in colour in red, yellow, ...

Lot no: 5819254
EUR 4,100 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
19:54
EUR 2,000
Vintage julepynt
Vintage julepynt bestående af julekugler, figurer samt andet ophæng. 1900 tallets første halvdel samt midt 1900 tallet. (ca. )

Lot no: 5817685
19:56
Dr.G.Schuchardt, Somso, Konvolut Pflanzenzellenmodelle, Kunststoff, Deutschland, 1980er Jahre (4)
Dr.G.Schuchardt, Somso, Konvolut Pflanzenzellenmodelle, Kunststoff, Deutschland, 1980er Jahre. Konvolut bestehend aus einem Querschnitt des Stengels einer zweikeimblättrigen Pflanzen von Dr.G.Schuchardt, einem Querschnitt durch ein Laubblatt von Somso, einem Schnitt durch die Pflanzenzelle von ...

Lot no: 5813729
EUR 180 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
20:03
Schneiderpuppe / Schneiderbüste, Korb, Bambus
Schneiderpuppe / Schneiderbüste, Korb, Bambus. Drehbare Schneiderbüste aus Korbgeflecht mit einem Fuß aus Bambus, H.170cm, B.40cm, T.40cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Kratzer, sowie Holzabrieb.

Lot no: 5788235
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
20:05
Bilderrahmen mit Rocaille Ornament
Bilderrahmen mit Rocaille Ornament, der Korpus gefertigt aus Holz, gold staffiert, Maße ca.: H. 191 cm, B. 131cm, T. 10 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.

Lot no: 5788558
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 31/10/2020
20:05
Somso, Torso-Modell, Kunststoff, Deutschland, 1960 / 1970er Jahre
Somso, Torso-Modell, Kunststoff, Deutschland, 1960 / 1970er Jahre. Torso-Modell aus Kunststoff mit Lungenhälften, Herz, Leber, Magen, Zwölffingerdarm mit Bauchspeicheldrüse, Dünn- und Dickdarm, Blinddarm, Blase und Nierenhälfte, auf einem rechteckigen Sockel montiert, am Sockel mit ...

Lot no: 5813717
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
20:05
EUR 180
Lehrmittelwerke Berlin, Wachspräperate, Kunststoff, Glas, Holz, Deutschland, 1930er Jahre
Lehrmittelwerke Berlin, Wachspräparate, Kunststoff, Glas, Holz, Deutschland, 1930er Jahre. Wachsmodelle von Zahnlängsschnitten, teilweise mit umgebendem Knochen, Präparate in ca. zweifacher Größe, in einem Holzkasten mit Abdeckglas, hinterseitig mit Herstellermarke versehen, H.3,5cm, B.25,5cm, ...

Lot no: 5813730
EUR 200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
20:05
12345...6»