Category  Estimate
Time Showroom
1234» ListGallery Lots per page
Emaljskylt Adams Cigarretes
EMALJSKYLT "Adams Cigarettes", ritad 1927 av Aage Lippert och producerad av Boos and Hahn, Ortenberg-Baden, ca 98x48 cm
Lot no: 5592213
EUR 1,141 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/02/2020
13:26:00
Finel pannor och skålar
FINEL, 2 st kaffepannor samt 4 st skålar (design Kaj Franck), diameter 18cm, 20 cm, 2x21 cm
Lot no: 5592220
EUR 200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/02/2020
13:40:00
Festdags ikon 1700 tallet
Festdags ikon malt på gesso på træpanel forestillende Opstandelsen og Nedstigningen til Dødsriget samt 12 bibelske festdage i usædvanlig rækkefølge og specialmotiver. 1. Bebudelsen. 2. Kristi fødsel. 3. Præsentation af Kristi i Templet. 4. Dåben i Jordanfloden. 5. Forklarelsen på Bjerget. 6. ...
Lot no: 5570801
EUR 940 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
15:14:00
Samekniv oidentifierad signatur
SAMEKNIV, oidentifierad signatur, horn, läder, träinläggnignar, genombruten dekor, knivens längd 21 cm (längd 23 cm inkl balja)
Lot no: 5592256
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
15:16:00
Stor 'Pixie' figur af plast, 1900-tallets anden halvdel
Stor 'Pixie' figur af flerfarvet plast med orangerødt "hår", holdende skål af klar plast foran sig, monteret på hvid base. 1900-tallets anden halvdel. H. 106 cm. Fremstår med brugsspor, ridser.
Lot no: 5566932
EUR 242 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
15:38:00
En samling diverse lighter (17)
En samling diverse lighter, bl.a.: 7 stk. Harley Davidson i originale metalæsker. 7 stk. Zippo i org. æsker, m.fl. 2 stk. med lette brugsspor, resten ubrugte. En metalæske med små buler. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (17)
Lot no: 5591785
EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
16:22:00
En samling merskumspiber(8)
Samling merskumspiber med forskellige skæringer: Langpibe udskåret med vinguden Bacchus. En pibe med montering af sølv. En opiumpibe med sølvmontering. Dertil cigarholder i merskum. Flere i originale etuier. Aldersrelateret stand med brugsslitage. En pibe med afslag.(8)
Lot no: 5591784
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
16:36:00
En samling piber, forskellige mærker(46)
En samling piber forskellige mærker, bl.a. 6 stk. Erik Nørding, samt BBB, White Star, Barry, Stanwell, mm. Lette brugsspor(46)
Lot no: 5591783
EUR 268 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
17:35:00
EUR 349
Øl og sodavandsetiketter
Øl og sodavandsetiketter. Samling i mapper sat kasser med mange tusinde i mange bundter og kasser m.m. TUNG. køber står selv for håndteringen af denne vare
Lot no: 5592780
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
18:23:00
Figurin art deco
FIGURIN, Wien, Österrrike, art deco, brons med stensockel, stående kvinna, höjd 22,5 cm
Lot no: 5592333
EUR 333 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
18:26:00
Samling piber primært Stanwell og Georg Jensen (49)
Samling piber blandt andet af mærkerne: Stanwell årspibe 1999, 2000 2 stk. 2002, 1 stk. Stanwell sterling, 10 stk Stanwell Brassband. 3 stk. Stanwell. 7 stk Stanwell m. bambus. 13 stk. Georg Jensen. 2 stk Kriswill 1 stk. BBB, Royal Danish, Roma, Butz-Choquin, St. Claude Frankrig, Chap St. Claude...
Lot no: 5591622
EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:35:00
EUR 403
To stk. reklamespejle (2)
To stk. reklamespejle: Rolls Royce 'You can be Proud...' 52x41 cm. ( 58x48 cm) samt Schweppes 'Gold Medal' 58x39 cm. ( 63x44 cm). (2)
Lot no: 5583574
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:47:19
Zwei Figuren, Elefant und Krokodil, Elfenbein (2)
Zwei Figuren, Elefant und Krokodil, Elfenbein. Konvolut bestehend aus der Figur eines Eletanten im Schrittmotiv mit lose eingesetzten Stoßzähnen, H.23,5cm, B.7cm, T.18cm, sowie einem Krokodil mit offenem Maul, H.4cm, B.54cm, T.8,5cm, altersgemäße Reibespuren, Schwanz vom Krokodil gebrochen und ...
Lot no: 5587405
EUR 350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
19:23:00
EUR 50
Dose mit Silberbesteck, Holz, Silber, 19. Jahrhundert
Dose mit Silberbesteck, Holz, Silber, 19. Jahrhundert. Dose aus Holz, mit oberseitigen Schnitzereien und Widmung, sowie farbig gefasster Darstellung einer jungen Dame in barockem Kleid, innenseitig gepolstert und mit einer Gabel, einem Löffel und einem Messer ausgestattet, jeweils mit Wappen ...
Lot no: 5585279
EUR 950 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
19:26:00
EUR 160
Aneroid Barometer m.m., banjoformet, mrk. J.C. Mc Kechnie, 1900-tallet
Aneroid Barometer m/ aftageligt kviksølv termometer, banjoformet, træ m.m., mrk. J.C. Mc Kechnie Optician Edinburgh, 20. årh., L. 91 cm. Brugsspor.
Lot no: 5583442
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:30:00
Toalettset
TOALETTSET, 16 dlr, 1900-talets första hälft, handtag i ben med monogram, längder ca 14-23 cm
Lot no: 5592374
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
19:30:00
Nähmaschine, Singer um 1900
Nähmaschine der Firma Singer, 1. Hälfte 20. Jh., schwarz lackiertes Gußeisengestell mit Tretpedal, Eichenplatte, seitlich eine Schübe. H. ca. 95 cm, B. 65 cm, T. 42 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Lot no: 5584733
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
19:36:00
Manglebræt med hest, anno 1819
Manglebræt af rigt udskåret og bemalet træ med håndtag i form af stiliseret hest, karvesnit, ejerinitialer KRD og årstal 1819. Monteret med ophæng. L. 68 cm. Fremstår med patina, ormehuller, afslag på et hjørne og ældre reparation på et andet hjørne.
Lot no: 5500850
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:13:00
Per Knutsson Sunna
PER KNUTSSON SUNNA (Jukkasjärvi 1861-), samekniv, horn, metall och träinläggnignar, läderm signerad, daterad -29, knivens längd 22,5 (28 cm inkl balja)
Lot no: 5592419
EUR 570 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
20:15:00
Nicolas Sanson. Kort over Danmark, ca. 1659
Nicolas Sanson (1600-1667). Landkort over Danmark, 'Nort-Iutlande Subdivisée en ses quatre Dioeceses, Selande, Fuynen ou Fionie, Isles et Provinces du Royaume de Danemarck', delvist koloreret kobberstik, udgivet i Paris ca. 1659. Lysmål 43 x 55 cm (68 x 81 cm). Fremstår med midterford fra ...
Lot no: 5566970
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:21:00
En samling miniatureportrætter, 17-1800-tallet (5)
En samling miniatureportrætter af unge kvinder, bl.a. "The Honourable Mrs. Graham" efter Gainsborough. Malet på ben/elfenben, i rammer af metal, træ og ben. 17-1800-tallet. Mål fra 7 x 6,2 cm til 12,5 x 11 cm. Minuaruren med dame ved statue fremstår med lille revne i venstre hjørne. (5)
Lot no: 5574509
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:28:00
Kay Bojesen. Große Figur in Form von Gardist mit Fahne
Kay Bojesen (1886-1958). Figur aus bemaltem Holz in Form von Gardist mit Fahne auf Sockel. Entwurf 1942. H. 102 cm, H. 126 cm einschl. Sockel. Gesamthöhe 177 cm einschl. Fahne. Mit einzelnen Abplatzern und kleineren Rissen, Fahne mit späterer Schraube befestigt. Provenienz: Hat bei Cohrs ...
Lot no: 5566999
EUR 2,013 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:38:00
EUR 1,678
Cartier lighter af forgyldt metal, Must de Cartier
Cartier. Ligther af forgyldt metal med riflet korpus. Mrk. Cartier Paris. Nr. 56181V. Swiss made.H. 7 cm. Fremstår med brugsspor. Uoriginal æske medfølger.
Lot no: 5530036
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:39:00
EUR 87
Mont Blanc kuglepen m. etui.
Mont Blanc "Meisterstük" Pix kuglepen / ballpen med Mont Blanc's klassiske logo i sort og hvid emalje. Fremstår med lette brugsspor, og i originalt etui.
Lot no: 5533137
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:40:00
EUR 215
Tre vægdekorationer fra Tivoli Karolinelund (3)
Tre vægdekorationer fremstillet af træ og kunststof. H 205-225 cm. B 80 cm. proveniens: Købt på auktion i forbindelse med Tivoli Karolielunds ophør i 2011, De har været anvendt i attraktionen Tidsrejsen. Fremstår med aldersvarende brugsspor. (3)
Lot no: 5530193
20:58:11
Zwei Kartuschen mit weiblichen Teilakten, Messing, 1918 (2)
Paar Kartuschen, Messing, 1918. Kartuschen je mit der Darstellung einer sitzenden Frau mit Blumen, reliefartig ausgearbeitet, eine Kartusche mit der Gravur 'Lorraine', H.35cm, D.9,2cm, altersgemäße Reibespuren, partiell Farbreste, unterseitig Rückstände von Klebeetiketten, partiell ...
Lot no: 5378863
EUR 450 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
21:06:00
Figur, Michelin Männchen, Kunststoff
Figur, Michelin Männchen, Kunststoff. Sitzende Michelin Figur, rot lackiert, auf Metallkonstruktion gesetzt und rückseitig mit Kabeln versehen, vorderseitig bezeichnet, H.48cm, B.30cm, T.26cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell starker Farbabrieb, sowie starke Oxidationsspuren im ...
Lot no: 5589078
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
21:10:00
EUR 65
42 Schilder, Blech (42)
42 Schilder, Blech. Konvolut bestehend aus 42 Blechschildern mit verschiedenen Bezeichnungen, jeweils mit schwarzer Schrift auf weißem Hintergrund, 8-31x4-14cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren. (42)
Lot no: 5589075
21:17:00
EUR 100
Waldmann, Kugelschreiber / Stift, 925er Silber, Leder, Deutschland
Waldmann, Kugelschreiber / Stift, 925er Silber, Leder, Deutschland. Kugelschreiber aus 925er Silber, oberseitig mit Herstellerbezeichnung, seitlich mit Monogramm 'P.E.' versehen, in Original-Box aus Leder, oberseitig und seitlich mit Herstellerbezeichnung, H.5cm, B.19,5cm, T.9cm, altersgemäße ...
Lot no: 5585335
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
21:32:00
Konvolut Vintageobjekte / Dekorationsobjekte / Sammlerobjekte
Konvolut Vintageobjekte / Dekorationsobjekte / Sammlerobjekte. Unter anderem bestehend aus vier Litographien mit Jagtszenen, Bleiglaskristall von Nachtmann, Pernot Krügen und Gläsern, einer Mundharmonika von Hohner, Aschenbecher von Martini, einem französischen Kalender / Schriftablage, ...
Lot no: 5586744
EUR 450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
21:48:36
EUR 50