Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5  >> ListGallery Lots per page
Radio LL. Kardinal 538, 1952-1953
Radio LL. Kardinal 538, 1952-1953. H. 41 cm. B. 68,5 cm. D. 30,5 cm. Fremstår med ridser samt brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Lot no: 5284541
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2019
11:16:42
Skulpturer i järn
SKULPTURER, 1-par, i form av Venus, järn, ytbehandlad för rostpatina, höjd ca 45 cm
Lot no: 5307627
EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/04/2019
13:36:00
Skulptur i järn
SKULPTUR, i form av blodhund, järn, ytbehandlad för rostpatina, höjd ca 40 samt 56x29 cm
Lot no: 5307630
EUR 524 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/04/2019
13:45:00
Skrivställ empire
SKRIVSTÄLL, förgylld brons och svärtat trä, empire, 1800-talets första hälft, ca 26x17 cm, höjd ca 13 cm
Lot no: 5307812
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22/04/2019
13:48:00
Samling danske filmplakater (10)
Samling danske filmplakater bla., 'Hvidstensgruppen', ' Takt og tone i himmelsengen', 'Der er et yndigt land', ' Det skaldede spøgelse', 5 stk: 85x62 cm. 1 stk. 101x68 cm. 1 stk. 72x52 cm. 1 stk. 69x62 cm. 1 stk. 62x42 cm. 1 stk. 57,5x41 cm. Fremstår med håndteringsmærker, enkelte med foldemærker...
Lot no: 5279443
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 22/04/2019
13:56:00
Skulpturer i järn
SKULPTURER, 1 par, i form av poserande kvinnor järn, målade samt ytbehandlad för rostpatina, höjd ca 33
Lot no: 5307643
14:33:00
Russisk ikon. Jesus Kristus Pantokrator. 1800-tallet.
Russisk ikon forestillende Jesus Kristus Pantokrator. Fremstillet i Rusland i midten af 1800-tallet. Ikonen er beklædt med messing ritza. Den ligger i en trækasse, selve rammen rundt om ikonen er nyforgyldt. Fremstår med brugsspor. Kasse fremstår med brugspræg og løst glas samt løse samlinger. ...
Lot no: 5280946
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2019
14:49:01
EUR 201
Dekorativ jernramme fra klaver af forgyldt støbejern
Jernramme fra klaver af forgyldt støbejern til dekorationsbrug. Beslag og skruer til ophæng medfølger. H. 175 B. 79 cm. Fremstår med slitage. OBS: Køber står selv for håndtering ved udlevering.
Lot no: 5293940
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 22/04/2019
14:56:00
Skulpturer i järn
SKULPTURER, 1-par, i form av flodhästar, järn, ytbehandlad för rostpatina, höjd ca 28 cm
Lot no: 5307671
16:09:00
Samling piber (45)
Samling piber bestående af: BBB: Christmas 1988, 539 (indgraveret), 709, 317, 722. Stanwell: 174, 148, 1992 (indgraveret), 306, 118, 303, 1987, 1992 (indgraveret), H. C. Andersen (indgraveret), 1989 (indgraveret), Revival x 2, Rustico, 146 (indgraveret), 1988-1989, 2 x H. C. Andersen, 175, zebra....
Lot no: 5308460
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/04/2019
16:22:00
EUR 510
Skulpturer i järn
SKULPTURER, (2), i form av kanin och sork, järn, ytbehandlad för rostpatina, höjd ca 45 cm
Lot no: 5307690
17:12:00
Bagerkringle med krone, skilt.
Bagerkringle med krone af plastik og metal, 1900-tallet. H. 50 cm, B. 55 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5308846
17:22:00
EUR 174
Modelskib, St. Canut.
Modelskib, st. Canute' af bemalet træ, metal og plast. H. 45 L. 55 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Lot no: 5305260
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 22/04/2019
18:25:00
Walt Disney - Joakim von And figur
Walt Disney - Joakim von And figur af fibermateriale. H. 51 cm. Stemplet Disney.
Lot no: 5308522
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 22/04/2019
18:30:00
EUR 537
Albert Schweitzer. Eigenhändiges Brief. Solothurn, 30.04.1936.
Albert Schweitzer (1875 Kaysersberg - 1965 Lambaréné, Gabun). Eigenhändiges Brief. Solothurn, 30.04.1936. Brief an den Organisten der reformierten Kirche in Solothurn zum Konzert und dessen Vorbereitung am 6 Mai 1936. Maße ca. 14 x 22 cm. Signiert, datiert.
Lot no: 5276220
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/04/2019
19:33:00
Russisk æg af bemalet træ
Russisk æg af bemalet træ med motiv efter Ivan Constainowitsch Aivazovsky. H incl. stander 38 cm
Lot no: 5309739
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2019
19:39:00
EUR 228
Champagnekylare
CHAMPAGNEKYLARE, för 2 flaskor med behållare för is, samtida, märkt Che´nas, vitmetall, höjd ca 18, 34x14 cm
Lot no: 5307743
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/04/2019
19:42:00
Humidor in Wurzelholz von Triade, Frankreich
Humidor in Wurzelholz von Triade, Frankreich. Innendeckel mit Befeuchter und Zubehör. H. ca. 9 cm, B. 25 cm, T 21 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Lot no: 5258688
19:50:00
Orthodoxe Hauskreuze, Russland um 18. Jh. (3)
Orthodoxe Hauskreuze, Russland um 18. Jh., gefertigt aus Bronze, dunkel und hell patiniert, der Korpus ist verziert mit Emaille. Maße ca.: 9 x 19 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (3)
Lot no: 5247059
EUR 600 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22/04/2019
19:55:00
EUR 300
Orthodoxe Hauskreuze, Russland um 18. Jh. und 19. Jh. (3)
Orthodoxe Hauskreuze, Russland um 18. Jh., und 19. Jh, gefertigt aus Bronze, dunkel patiniert, der Korpus ist verziert mit Emaille, oben Gottvater mit zwei Engeln, auf den Mittelbalken die Sonne und der Mond, unten der Totenschädel von Adam, Rückseite teilweise mit floralem Muster. Maße ca,; ...
Lot no: 5304147
19:55:00
EUR 300
Konvolut Lupenmalerei (2)
Konvolut Lupenmalerei, bestehend aus: 1 Porträt von Jesus Christus, 1 Porträt einer Dame im Stil des Klassizismus, Maße ca.: 13 x 17 cm, 8 x 10 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen. (2)
Lot no: 5295785
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22/04/2019
19:57:00
Spilleskrin af nøddetræ. 1800-tallet
Spilleskrin af nøddetræ, med ruminddelinger og løse æsker til jetoner. 1800-tallet. H. 6, L. 27, B. 15 cm. Nøgle medfølger ikke. Fremstår med brugsspor, en æske mangler låg, en emaljedekoration mangler samt en med afslag.
Lot no: 5306519
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 22/04/2019
20:02:00
Russische Ikone, Eitempera auf Holz, 'Mandylion', 19. Jh.
Russische Ikone, Eitempera auf Holz, 'Mandylion', 19. Jh., Maße ca.: 21 x 27 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen.
Lot no: 5247072
20:04:00
EUR 300
Konvolut diverse Dekorationsobjekte (9)
Konvolut diverse Dekorationsobjekte, gefertigt aus Holz, Kunstharz und Keramik, teils handstaffiert. Maße ca.: H. 12-33 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Lot no: 5283010
20:09:00
Engelfigur
Engelfigur, gefertigt aus Holz, vollplastisch ausgeformt, gefertigt aus Holz, handgeschnitzt, handstaffiert, rückseitig unleserlich signiert. Maße ca.: H. 37 cm, B. 22 cm, T. 12 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Lot no: 5296770
EUR 150 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22/04/2019
20:09:00
EUR 45
Skystars, Flugzeugmodell, ‘Dornier Do X 1929‘, Deutsche Post
Skystars, Flugzeugmodell, ‘Dornier Do X 1929‘, Deutsche Post. Modell des Verkehrsflugbootes Dornier Do X von 1929, in Originalverpackung, H. 26cm, B. 67cm, T. 67cm, altersgemäße Reibespuren.
Lot no: 5290478
EUR 200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22/04/2019
20:11:00
Skulptur i järn
SKULPTURE, i form av gris, järn, ytbehandlad för rostpatina, höjd ca 25, längd 71 cm
Lot no: 5307758
20:12:00
Spieß / Ammonit Spieß
Spieß / Ammonit Spieß, H.94,5cm, B.5-10cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Lot no: 5273010
EUR 170 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22/04/2019
20:15:00
E.A. Vanikin, Samowar / Wasserkocher, Kupfer, Mitte 19. Jahrhundert, Tula, Russland
Lot no: 5252825
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22/04/2019
20:30:00
Drei Koffer, Leder, Kunststoff und Metall (3)
Drei Koffer, Leder, Kunststoff und Metall. Zwei braune Koffer mit Aufkleber / Stickern, erste Hälfte des 20. Jahrhunderts, auf dem kleinen Koffer Herstellerplakette 'Notobat'. Verschiedene Größen, H.31-37cm, B.54-60cm, T.22cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren sowie Kratzer. (3) ...
Lot no: 5250807
20:35:00
 1 2 3 4 5  >>