My search agents   Save list   Create search agent
12345...9»   Lots per page   264 results List Gallery
Henrik Pedersen. Spisebord model Gate, Dark Green 208
Henrik Pedersen. Spisebord model Gate med bordplade af mørkegrønt linoleum, stel med lettere skråtstillede ben af sortlaseret ask. H. 75 L. 208 B. 95 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. Modelfoto.

Lot no: 6131917

EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
12:05
EUR 403
Hans J. Wegner. Extendable dining table with two plates and four chairs, Model CH20 (5 + 2)
Hans J. Wegner. Extendable black-varnished dining table with two plates. H. 73 cm. W. 138 + 2 x 48.5 cm. D. 90 cm. Four chairs Model CH20, black-varnished, seat upholstered in light leather. H. 73 cm. Seat height approx. 45.5 cm. Marks and signs of wear. (5 + 2)

Lot no: 6111348
EUR 4,564 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
12:21
EUR 3,490
Jesper K. Thomsen for Houe. Spisebord, model Float, White 208
Jesper K. Thomsen for Houe. Spisebord, model Float med bordplade beklædt med hvid linoleum, sortlakeret kant, skråstillede ben af sortlakeret metal. H. 74 L. 208 B. 95 cm. Fremstår ubrugt i brudt original emballage. Modelfoto, leveres usamlet.

Lot no: 6132423

EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
12:55
EUR 295
Mika Tolvanen for Muuto. 'Base Table' spisebord. Hvid laminat
Mika Tolvanen for Muuto. 'Base Table' spisebord. Bordplade med hvid laminat på krydsfiner, hvidlakeret aluminiumsstel. H. 73 L. 190 B. 85 cm. Udstillingsmodel i original emballage. Modelfoto.

Lot no: 6106896

EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
13:27
EUR 403
Langbord i valnød finer.
Langbord i valnød finer. H. 76,5 L. 230 B. 100 cm. Fremstår med nogle ridser på ben og plade.

Lot no: 6148163
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
14:03
Ubekendt møbelproducent. Cafebord / arbejdsbord
Ubekendt møbelproducent. Cafebord / arbejdsbord / spisebord med stel af sortlakeret metal, plade af sort laminat. H. 76 B. 120 D. 70 cm. Fremstår i original emballage.

Lot no: 6140310
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
14:05
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse table table with two extension leaves (3)
Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse dining table with extension, tabletop in white laminate, the edge is made in matt polished aluminium, outfitted with span legs in chrome-plated steel. Two extension leaves 60 cm. Designed in 1968. Produced by Fritz Hansen. H. 72 L. ...

Lot no: 5993741
EUR 1,879 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
14:06
EUR 1,477
Henrik Pedersen for Houe. Spisebord Model Gate.
Henrik Pedersen. Spisebord Model Gate, bordplade beklædt med hvid laminat, stel med lettere skråtstillede ben af sortlaseret massivt træ. H. 74. L. 205. B. 100 cm. Produceret af Houe. Fremstår ubrugt og usamlet i original, delvist brudt, emballage (3)

Lot no: 6066560
EUR 430 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
14:45
EUR 322
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært bord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært bord med lamineret plade, kant af aluminium, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Mål. H. 70. B.80, L. 180 cm. Fremstår med brugsspor, ridser/mærker på plade samt alukant.

Lot no: 6148106
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
15:24
EUR 134
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint 'Black oil' eg 60 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt 'black oil' behandlet og olieret egetræ . H. 45 cm., B. 60 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm.Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ Lev. i uåbnet original emballage. Modelfoto, Variationer i ...

Lot no: 6132192

EUR 174 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
15:42
EUR 134
Charles Eames. Cafebord fra serien 'Aluminium Group'
Charles Eames. Cafebord fra serien 'Aluminium Group' firpasfod af forkromet aluminium og sortlakeret metal, cirkulær plade af hvid laminat kantliste af hvid plast. Fremstillet hos Vitra. etiket herfra under pladen. H. 72 Ø 79 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Lot no: 6099727
EUR 859 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
16:03
EUR 671
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' natural' olieret egetræ, 210 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' Natural ' olieret egetræ . H. 45 cm., B. 210 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. black sqare metal legs Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ Modelfoto , variationer i åretegning forekomme.

Lot no: 6141096

EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
16:22
EUR 242
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipse spisebord med bordplade af hvid laminat med aluminiumskant, fire spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L.150 B. 100 cm. Fremstår med brugsspor, ridser/mærker på plade samt alukant.

Lot no: 6148647
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
16:23
EUR 322
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'natural' olieret eg, 120 x 42 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' Naturel ' olieret egetræ . H. 45 cm., B. 120 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ Lev. i uåbnet original emballage Modelfoto , variationer i åretegning ...

Lot no: 6141054

EUR 255 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
17:02
EUR 201
Dansk møbelarkitekt. Spisebord 156 x 78 cm.
Dansk møbelarkitekt. Spisebord med laminat i lysbrun med sortlakeret stel. Fremstår med brugsspor herunder ridser og mærker forekommer.

Lot no: 6078095
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 26/01/2022
18:13
PremiumOak. Danish-made plank table model, ‘Trapeze’ made in solid 'invisibel' oiled oak 270 cm.
PremiumOak. Danish-made plank table in solid 'invisibel' oiled oak. Trapeze frame made in matt black-varnished metal. H. 72,5 cm., W. 270 cm., D. 100 cm., thickness of the planks approx. 35 mm. PremiumOak is Danish-made from Sustainable Danish PEFC certified oak. Model photo, displays grain ...

Lot no: 6029153

EUR 1,342 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
18:49
EUR 940
Arne Jacobsen / Piet Hein, cafeebord, hvid, Ø 75 cm
Piet Hein (1905-1996) & Arne Jacobsen (1902-1971). Rundt cafébord, hvidlakeret bordflade med kant af aluminium, på firpasfod af aluminium, stamme af forkrometstål. H. 70,5, Ø. 75 cm.Fremstillet ved Fritz Hansen. Fremstår professionelt nylakeret.

Lot no: 6085317
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
18:56
EUR 537
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super cirkulært spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super cirkulært spisebord med bordplade af hvidt laminat med aluminiumskant, fire spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1984. H. 70,5 L.115 B. 115 cm. Fremstår med brugsspor, en del ridser på plade samt samt mindre kanthak og løst kantbånd.

Lot no: 6147034
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:00
EUR 161

Lot no: 6148646
19:23
EUR 322
Piet Hein. Superellipse spisebord, nylakeret
Piet Hein. Superellipse spisebord med sortlakeret plade med ege finere, monteret med spændben af forkromet stål, H. 70 L. 150 B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Pladen fremstår professionelt nylakeret med mærker under lakken.

Lot no: 6110533
EUR 725 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
19:26
EUR 564
Piet Hein. Supercirkulært spisebord
Piet Hein. Supercirkulært spisebord plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål, H. 72 L. 145 B. 145 cm. Fremstår professionelt nylakeret,

Lot no: 6042998
EUR 1,074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
19:45
EUR 859
Ukendt møbeldesign. Spisebord med skjult tillægsplade af teaktræ, 1960'erne
Ukendt møbeldesign. Spisebord med bordplade af finéret teaktræ, massivt tapsamlet medestel, skjult opklappelig tillægsplade med messingbeslag. H. 75, 86 x 140/183 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugspræg.

Lot no: 6149992
19:49
EUR 268
Spisebord. Model Alexia
Spisebord af FSC-certificeret træ, bordplade med træfiner samt ben af egetræ. Model Alexia. Mål. 200x100x75 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med ridser/skrammer på bordplade samt små skader på kant.

Lot no: 6141357

EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
20:14
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson. Super-Elliptical dining table
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super-Elliptical dining table, white laminate tabletop with an aluminium rim, mounted on chrome-plated span legs. Accompanied by two extension leaves of 60cm. H. 70 L. 180/300, W. 120 cm. Produced at Fritz Hansen (3)

Lot no: 6137447
EUR 1,208 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
20:14
EUR 805
Vipp. Round dining table, Model 494 Cabin, black marble
Morten Bo Jensen for Vipp. Round dining table, Model 494 Cabin. Top in black marble, base in dark oak. Ø 130 cm. H. 73 cm. Weight 151 kg. In unbroken packaging. First photo is a model photo.

Lot no: 6127022

EUR 3,221 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
20:16
EUR 1,946
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært bord af hvid laminat
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært bord af hvid laminat med aluminiumskant, spændben af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen 1998 med label herfra. H. 70. L. 120. D. 80 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, lette mærker, pladen buer svagt.

Lot no: 6143332
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:21
EUR 215
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært bord af hvid laminat med aluminiumskant, spændben af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen 1998 med label herfra. H. 70. L. 180. D. 80 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, lette mærker, pladen buer svagt.

Lot no: 6143333
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:21
EUR 295
Dansk møbelproducent. Spisebord med hollandsk udtræk, palisanderk
Dansk møbelproducent. Rektangulært spisebord af fineret palisander med hollandsk udtræk, massive tilspidsede ben. 1960'erne. H. 72 L. 135-231 B. 89 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser og mærker, skjolder på topplade samt enkelte mindre finérafslag.

Lot no: 6147066
20:22
EUR 403
Arne Jacobsen, Piet Hein, Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord, model B440
Arne Jacobsen/Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord med hvidlamineret bordplade, forkromede spændben af stål. Model B440 L. 180 cm, B. 80 cm, H.70 cm. Formgivet i 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1979 med mærkat herfra. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, ridser og mærker, ben med ...

Lot no: 6149605
20:29
EUR 228
Spisebord plade. Model Logan
Spisebord plade af FSC-certificeret træ, bordplade med træ finer, ben medfølger ikke. Model Logan. Mål. 200x100 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med nogle mærker på bordplade samt skade på kant.

Lot no: 6141379

EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
20:34
12345...9»
My search agents