Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListGallery Lots per page
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plinte af massivt ' Invisibel' olieret egetræ, 60 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' Invisibel' olieret egetræ i olietype der ikke ændre egetræets lyse farve. H. 45 cm., B. 60 cm., D. 42 cm Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ. Lev. i uåbnet original emballage. Modelfoto variationer i...
Lot no: 5284415

EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/04/2019
14:16:00
Charles and Ray Eames. Conference table, 'Segmented Table'
Charles and Ray Eames. Conference table, 'Segmented Table' with chromed and black-varnished aluminium legs, two-part oval top with white laminate and black rubber edge, a plate with a cable outlet with plug was added later. Designed in 1964. Produced and labelled by Vitra. H. 72 cm. L. 335 cm. D....
Lot no: 5291816
EUR 2,685 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
14:30:00
EUR 1,342
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' Invisibel' olieret egetræ i olietype der ikke ændre egetræets lyse farve. H. 45 cm., B. 60 cm., D. 42 cm Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ. Lev. i uåbnet origianal emballage. Modelfoto variationer ...
Lot no: 5284420

15:16:00
PremiumOak. Danish produced plank table in solid ‘Dark brown’ oiled oak 270 cm.
PremiumOak. Danish produced plank table in solid ‘Dark brown’ oiled oak, 15-degree edged profile on the long sides of the table. Square frame in mat-black varnished metal. H. 72.5 cm., W. 270 cm., D. 100 cm., thickness of planks approx. 35 mm. PremiumOak is produced in Denmark by sustainable PEFC...
Lot no: 5291375

EUR 1,544 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/04/2019
15:21:00
EUR 752
Beacon Design, spisebord af stavlimet egetræ / stål
Beacon Design, spisebord med stel af rustfri stål, bordplade af stavlimet egetræ, H. 73 cm. L. 200 cm. B. 100 cm. Fremstår med brugsspor samt stel med ridser.
Lot no: 5291308
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
16:09:00
EUR 268
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint 'Natural oil' 90 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt olieret egetræ. H. 45 cm., B. 90 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræLev. i uåbnet original emballage Modelfoto , variationer i åretegning forekommer.
Lot no: 5284472

EUR 349 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/04/2019
16:17:00
Arne Jacobsen / Piet Hein, cafébord. Teak
Piet Hein/ Arne Jacobsen/ Bruno Mathsson. Cafébord med plade af fineret teak, monteret med firpasfod. Fremstillet hos Fritz Hansen, 2007. Mål. B. 80 cm. H. 91 cm. Fremstår med mærker på alukant.
Lot no: 5301876
EUR 537 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
16:22:00
EUR 268
Omann Jun. Spisebord, palisander
Omann Jun. Spisebord fineret med palisander, cirkulær plade med udtræk, tre tillægsplader medfølger heraf en med sarg fineret med palisander, to fineret med mahogni, tilspidsede ben, Model 55. 1960'erne. H. 71 L. 120-270 cm. Fremstår med brugsspor, minimal ujævnheder på plade.
Lot no: 5277655
EUR 1,074 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
16:23:00
EUR 537
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt 'White oil' olieret egetræ, 150 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt 'White Olil' olieret egetræ i olietype der ikke ændre egetræets lyse farve. H. 45 cm., B. 150 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ. Modelfoto , ...
Lot no: 5292368

EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/04/2019
17:17:00
EUR 201
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint 'Natural oil' 150cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt olieret egetræ. H. 45 cm., B. 150 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræLev. i uåbnet original emballageModelfoto , variationer i åretegning forekommer.
Lot no: 5308119

18:17:00
EUR 201
PremiumOak. Danish produced plank table model Trapeze in solid ‘Natural’ oiled oak 240 cm.
PremiumOak. Danish produced plank table in solid ‘Natural’ oiled oak. Trapeze frame in mat-black varnished metal. H. 72.5 cm., W. 240 cm., D. 89 cm., thickness of planks approx. 35 mm. PremiumOak is produced in Denmark by sustainable PEFC certified Danish oak.
Lot no: 5247036

EUR 1,342 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/04/2019
18:21:00
EUR 671
Spisebord i amerikansk valnød
Ubekendt møbeldesign. Spisebord udført i amerikansk valnød, med stel af forkromet stål. H. 73 L. 200 B. 100 cm. Fremstår med alm, brugsspor, nogle ridser.
Lot no: 5001449
EUR 403 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
18:25:20
EUR 201
Vico Magistretti for De Padua dining table model Shine.
Vico Magistretti for de Padua. Shine dining table with plate in white laminate, frame in chrome-plated steel. H. 71 cm. L. 240 cm. D. 129 cm. Displays usage-related traces of wear and a few marks on the plate.
Lot no: 5294204
EUR 1,154 DK, Aalborg, Nibevej 24/04/2019
18:27:53
EUR 537
Klaffbord
KLAFFBORD, 1900-talets första hälft, furu, höjd ca 76, 125x77 cm, vardera klaff 39 cm
Lot no: 5310364
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
19:00:00
Piet Hein & Arne Jacobsen. Rundt cafébord
Piet Hein 1905-1996 & Arne Jacobsen 1902-1971. Rundt cafébord, hvidlamineret bordflade med kant af aluminium, på firpasfod af aluminium, søjle af stål. Produceret hos Fritz Hansen 2007. H. 70, Ø. 75 cm.
Lot no: 5254282
EUR 671 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
19:08:00
EUR 483
PremiumOak plank table. Danish produced plank table in solid oiled oak, L. 210 cm.
Danish produced plank table in solid ‘natural’ oiled oak. Frame in mat black-varnished metal. L. 210 cm., W. 102.5 cm., H. 72 cm. Thickness of the planks 5.5 cm. Label with serial number on the underside of the table '1191'. PremiumOak is produced in Denmark from sustainable PEFC certified oak...
Lot no: 5281307

EUR 1,544 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
19:18:00
EUR 752
PremiumOak. Dansk produceret plankebord model Trapeze af 'Patina' ludbehandlet egetræmassivt egetræ 210 cm.
PremiumOak. Dansk produceret plankebord af massivt "Patina" ludbehandlet egetræ. Trapeze stel af matsort lakeret metal. H. 72,5 cm., B. 210 cm., D. 89 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. PremiumOak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ.
Lot no: 5246996

EUR 1,235 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/04/2019
19:21:00
EUR 617
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super-Ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super-Ellipse spisebord, med plade af hvidt laminat, fem ben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1994. Stemplet herfra under bord, H. 71 L. 240, B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, nogle små brandmærker på plade, ridser og mærker på kantlister.
Lot no: 5297533
EUR 805 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
19:21:00
EUR 430
Johannes Andersen. Dining chairs, Model Juliane (6)
Johannes Andersen. Dining chairs, solid teak frame, seats upholstered in cognac-coloured aniline leather. Produced by Uldum Møbler, Model Juliane, 1960. Recently reupholstered by other professional Danish upholsterers in Denmark in cognac-coloured aniline leather. A missing screw plug, some ...
Lot no: 5292310
EUR 2,685 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
19:24:00
EUR 1,342
Piet Hein/Bruno Mathsson. Spisebord / skrivebord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Spisebord / skrivebord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af børstet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen med label herfra. H. 70,5 cm L. 120 cm B. 80 cm. Fremstår med lettere brugsspor.
Lot no: 5259503
EUR 430 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
19:27:00
EUR 215
Ollie spisebord i fineret amerikansk vild eg og massiv birk.
Ollie spisebord 100x210 cm i fineret amerikansk vild eg og massiv birk. OBS : håndteringsmærker kan forekomme Specifikationer : Materiale: Fineret amerikansk vild eg, mat lak / ben i sortmalet massiv birk. Bredde cm 100,00 Højde cm 75,00 Dybde cm 210,00 Vægt 96.8 kg. Leveres samlet...
Lot no: 5252088

19:30:00
EUR 201
Boltinge m.fl. Spisebord samt fire stole, teak og eg (5)
Spisebord af fineret teak og massiv eg, monteret med hollandsk udtræk. H. 70/72, 124 x 84 cm. Total længde, 198 cm. Boltinge. Fire spisestole af teak og eg, H. 45/81 cm. Brugsslitage. (5)
Lot no: 5308113
EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
19:31:00
EUR 174
Norm.Architects for &Tradition. Cafebord model, Nærvær NA9
Norm.Architects for &Tradition. Cafebord model, Nærvær NA9. Sortlakeret. Kant af fineret røget egetræ. H. 74 cm. B. 70 cm. D. 60 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodel. Løst ved samling. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5303176

EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
19:44:00
Arne Jacobsen and Piet Hein. Dining table, rosewood
Arne Jacobsen and Piet Hein. Dining table with round plate in original veneered rosewood, matte-chromed steel legs. H. 69.5 cm. Ø 120 cm. Produced by Fritz Hansen in 1970. Small scratches on the top.
Lot no: 5292301
EUR 1,812 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
19:45:00
EUR 1,101
Bord med klapper og to stole. (3)
Bord i lakeret træ med to klapper og massive runde ben. H. 73, B. 71, L. 80/124 cm. Dertil to stole med udskårne rygge og sæder i sort polstret møbelstof. H. 80, SH. 44. En stol med brud på udskærring i ryg. Alle dele med brugsspor og patina.(3)
Lot no: 5309574
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
19:54:00
Dining table 'Dan' in oak and six 'Teo' chairs (7)
Dining table in solid oak, model 'Dan', oblique legs. In addition, six dining chairs in white varnished wood, model 'Teo'. Table H. 76 L. 160 W. 89,5 cm. Chairs H. 79 Sh. 48 cm. Display model, minor scratches, flaking and marks occur. (7)
Lot no: 5309811

EUR 1,342 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
20:00:00
EUR 671
Piet Hein. Super-Ellipse spisebord med plade af senere hvidlakeret finer
Piet Hein 1905 - 1996. Super-Ellipse spisebord med plade af senere hvidlakeret finer, monteret på spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1970 med label herfra. H. 70 cm, L. 180 cm, D. 120 cm. Fremstår nymalet på toppen og sarg af pladen, bund med skruemærker ved ben, let anløbet...
Lot no: 5297315
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:08:00
EUR 268
Arne Jacobsen. Dining table as well as ‘Series 7’ dining chairs, teak (5)
Arne Jacobsen. Dining table as well as four ‘Series 7’ dining chairs in teak veneer, circular plate with oblique legs in grey-varnished metal, chairs on frames in mat chrome-plated metal. Designed in 1952 and 1955. Produced by Fritz Hansen, model 3600, 3107. Ø 110 cm. H. 72.5 cm. Displays ...
Lot no: 5292304
EUR 2,282 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
20:12:00
EUR 1,154
PremiumOak. Dansk produceret plankebord af massivt egetræ 170 cm.
PremiumOak. Dansk produceret plankebord af massivt olieret egetræ (invisible oil). Krydsstel af matsort lakeret metal. H. 72,5 cm., B. 170 cm., D. 89 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ
Lot no: 5297946

EUR 1,020 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
20:24:00
EUR 510
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Cafebord / køkkenbord
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Cafebord / køkkenbord med plade af hvid laminat, monteret med firpasfod. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2007. H. 70 Ø 90cm. Fremstår med lettere brugsspor.
Lot no: 5295030
EUR 859 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
20:25:00
EUR 430
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>