12345...10»   Lots per page   276 results ListGallery
Matbord björk Per Rydén
PER RYDÉN, Nybro, matbord,1900-talets andra hälft, björk, skiva fanerad i masurbjörk, höjd 73, 140 x 70 cm

Lot no: 5812533
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
10:04
Matbord "Allegro" Stolab
MARIT STIGSDOTTER, matbord, "Allegro", för Stolab, formgivningsår 1996, stomme av massiv björk, ekbets, utfräst falsning mellan skriva och sarg, utragbar iläggskriva à 50 cm, höjd 75, bredd 80, längd 120-170 cm

Lot no: 5812555
EUR 335 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
10:48
Charles Eames. Spisebord fra serien 'Aluminium Group' Ø. 90 cm.
Charles Eames. Spisebord fra serien 'Aluminium Group' firpasfod af forkromet aluminium, cirkulær plade af hvid laminat kantliste af sort gummi Fremstillet hos Vitra. etiket herfra under pladen. H. 72,5 Ø 90 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Lot no: 5651976
EUR 1,074 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
12:33
EUR 886
Matbord
MATBORD, 1950-tal, teak, svartmålade ben, 2 illäggsskivor, höjd ca 74 samt 139x85, illäggsskivorna 2x35 cm

Lot no: 5812636
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
13:48
Matbord "Allegro" Stolab

Lot no: 5812662
14:46
Superellipsbord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, matbord, "Superelips", Fritz Hansen, skiva i laminat 4 kromade spännben, märkt under, 4 extra ben medföljer, höjd ca 72 samt vidd 145 cm

Lot no: 5812705
16:22
Bord superelips Bruno Mathsson Piet Hein
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, "superelips" för Fritz Hansen 1987, vitlaminat med aluminiumkant, 4 kromade spännben, etikettmärkt, höjd ca 70, 150x100 cm

Lot no: 5812732
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/10/2020
17:20
Charles Eames. Cafebord / køkkenbord fra serien 'Aluminium Group
Charles Eames. Cafebord / køkkenbord fra serien 'Aluminium Group' firpasfod af forkromet aluminium, cirkulær plade af cremfarvet laminat kantliste af sort gummi Fremstillet hos Vitra. etiket herfra under pladen. H. 72,5 Ø 70 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Lot no: 5651970
EUR 940 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
18:34
Arne Jacobsen & Piet Hein matbord Fritz Hansen
ARNE JACOBSEN & PIET HEIN, matbord, för Fritz Hansen 1991, vitlaminat med aluminiumkant, förkromade spännben, etikettmärkt, ca 72, 180x80 cm

Lot no: 5812770
EUR 575 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
18:42
Jesper K. Thomsen for Houe.com, Spisebord model Float. White168
Jesper K. Thomsen. Spisebord, model Float med bordplade af hvid laminat med sortlakeret kanter, skråtstillede tilspidsede ben af pulverlakeret metal. H. 74 L. 168, B. 95 cm. Udstillingsmodel, fremstår med brugsspor.

Lot no: 5781049
EUR 349 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:05
Erik Magnussen. Rektangulært bord med plade af sort laminat.
Erik Magnussen. Rektangulært bord med plade af sort laminat. Ben af sortlakeret stål . Fremstillet hos Fritz Hansen, 1994. H. 74 cm. L. 210 cm. B. 100 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Lot no: 5790863
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:16
EUR 148
Piet Hein, Arne Jacobsen & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord
Piet Hein, Arne Jacobsen & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord med plade af lys grå maling, kant af aluminium, monteret på stamme af forkromet metal, sekspasfod af poleret aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70, Ø 120 cm. Fremstår med hjemmemalet bordplade med brugslitage, ridser og ...

Lot no: 5811759
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 23/10/2020
19:32
EUR 537
Henrik Pedersen. Spisebord model Float. Ash Grey 242
Henrik Pedersen for Houe.com. Spisebord model Float med bordplade af lysegråt laminat, sortlakeret kant og ben af sort pulverlakeret metal. L. 242, B. 95, H. 74 cm. Udstillingsmodel, fremstår med minimale brugsspor.

Lot no: 5798362
EUR 644 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:34
EUR 295
Cirkulært loungebord af messing og Burgundy rød læder
Cirkulært loungebord af messing og Burgundy rød læder. H 71, Ø 70 cm.

Lot no: 5801238
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/10/2020
20:20
Massimo Scolari, dining table for Giorgetti, Italy
Massimo Scolari, dining table for Giorgetti, Italy. Wooden structure varnished in black with solid, loose glass tabletop, H 73cm, W 140cm, D 140cm. Wear commensurate with age on frame, partly varnish faults. Minor cracks on glass tabletop, one chip on tabletop, various glue remnants on the edges....

Lot no: 5711457
EUR 1,800 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/10/2020
20:30
Charles Eames. Cafebord / køkkenbord fra serien 'Aluminium Group' firpasfod af forkromet aluminium, cirkulær plade af hvid laminat kantliste af sort gummi Fremstillet hos Vitra. etiket herfra under pladen. H. 72,5 Ø 70 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Lot no: 5651965
21:07
Ferm Living. Bord, model 'Mingle' taupe-farvet
Ferm Living. Bord, model 'Mingle', taupe-farvet bordplade af MDF og linoleum, stel af sortlakeret stål. Justerbar højde. B. 160, D. 90 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, herunder enkelte overfladiske mærker og skrammer. Billede 1 er modelfoto.

Lot no: 5666576
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
21:30
Carl Malmsten bord
CARL MALMSTEN, "Vardags", matbord, samtida, Stolab, stomme i massiv björk, lackerad i ljusgrått, höjd ca 75 cm, skivans mått ca 160 x 100 cm

Lot no: 5813096
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
13:27
Spisebord af palisander med udtræk, 1960'erne (3)
Spisebord af fineret palisander med udtræk. H. 71 Ø 115 cm. Hertil 2 tillægsplader á 55 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. ridser og mærker. (3)

Lot no: 5809090
EUR 349 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
15:30
EUR 87
IKEA slagbord
IKEA, "Bergslagen", slagbord, Ikeas 1700-talsserie, gustaviansk stil, bemålat, höjd ca 76, 142x117 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål.

Lot no: 5813179
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
15:34
Haslev møbelsnedkeri. Spisebord / langbord, model Regina af eg m. 2 tillægsplader. (3).
Haslev møbelsnedkeri. Spisebord / langbord, model Regina af egetræ m. 2 tillægsplader. H. 75 cm., L. 240cm. + 2x50 cm. B. 110 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (3)

Lot no: 5805320
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/10/2020
15:40
Engelsk Three Pillar table af mahogni, 1800-tallet. Samy 10 stole med hestehår (16)
Engelsk Three Pillar table af mahogni, Regency-stil, 1800-tallet. Bord med 2 tillægsplader med sarg. Samt et sæt på 10 stole i Chippendale-form, betrukket med hestehår, stel af mahogni, 20 årh. Alm./forventelig aldersrelateret stand med stedvise brugspræg & alderspatina, herunder enkelte små ...

Lot no: 5813856
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 24/10/2020
16:23
EUR 376
Poul M. Volther for FDB, spisebord model C28, bøg
Poul M. Volther for FDB, spisebord model C28 af massiv bøg. H. 74, L. 141, B. 96 cm.

Lot no: 5786349

EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
16:53
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt 'White oil' olieret egetræ, 120 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt 'White Oil' olieret egetræ i olietype der ikke ændre egetræets lyse farve. H. 45 cm., B. 120 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premium oak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ. Modelfoto, variationer i ...

Lot no: 5713326

EUR 255 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
16:55
Gubi. Circular table model 2.0 Dining Table
Gubi. Circular table model 2.0 Dining Table with stem and base in black powder-varnished metal, Bottle Green glass plate with brass rim. Ø. 110 cm. H. 74 cm. Display model.

Lot no: 5813568

EUR 2,013 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
17:20
EUR 94
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt 'patina' olieret egetræ, 180 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' Patina ' olieret egetræ . H. 45 cm., B. 180 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. black sqare metal legs Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ Modelfoto , variationer i åretegning forekomme.

Lot no: 5773754

EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
17:37
Matbord gustaviansk stil
MATBORD, gustaviansk stil, kandelerade ben, fanér i mahogny, 1+2 iläggsskivor a ca 50 cm, höjd ca 76 cm, diameter ca 110 cm

Lot no: 5813282
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
18:23
Spisebord af palisander, med to indskudsplader (3)
Rund spisebord af finéret palisander, med to indskudsplader af bejdset træ á 50 cm. H. 73 Ø 120 cm. Fremstår med brugsspor, herunder løsnet finér i sarg. (3)

Lot no: 5811289
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
18:31
EUR 121
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt 'White oil' olieret egetræ, 60 cm
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt 'White Oil' olieret egetræ i olietype der ikke ændre egetræets lyse farve. H. 45 cm., B. 60 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ. Modelfoto , variationer i ...

Lot no: 5713844

EUR 174 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
18:41
Henrik Pedersen for Houe. Spisebord
Henrik Pedersen. Spisebord med plade af hvid linoleum, sort kant, bordben af massiv egetræ. Fremstillet for HOUE, model Gate. L. 160 cm., B. 90 cm., H. 75 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Lot no: 5812025
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/10/2020
18:42
12345...10»