1234»   Lots per page   111 results ListGallery
ALP Lidköping
ALP, Lidköping, Swedish Grace, 1920/30-tal, 6 mattallrikar diameter 23 cm, 6 djupa tallrikar diameter 23 cm, 1 bordstallrik diameter 21 cm, 6 assietter diameter 17 cm, 1 fat mått 30x20 cm, 1 skål mått 25x15 cm, 1 terrin med lock mått 32x22x19 cm, 1 kanna höjd 18 cm, 1 såsskål mått 21x14x10 cm

1 mindre kanna med liknande dekor medföljer, höjd 9 cm

Lot no: 5812585
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/10/2020
12:00
Royal Copenhagen Blå Blomst
ROYAL COPENHAGEN, "Blå Blomst", mat- och kaffeservis, ca 80 dlr., porslin, Danmark, 1900-talets andra hälft, bestående av: 13 flata mattallrikar (1621), djupa tallrikar (1616), 12 förrättstallrikar (1624), 12 assietter (1626), 2 ovala uppläggningsfat (1555, 1556), 2 runda uppläggningsfat (1563), 3 skålar (1518, 1522), 2 skålfat (421, 4224), såsskål (1651), salt- och pepparkar (1706, 1876), tandpetarställ (1801), kuvertaskfat (1802), 2 äggkoppar (1568), 12 kaffekoppar med fat (1549), tekopp med fat (1550), gräddkanna (1537) samt sockerskål (1678)

Lot no: 5812589
EUR 766 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
12:08
Tallrikar Rörtsrand
TALLRIKAR (18) Kobolt, Rörstrand, diameter ca 27,5 cm

Lot no: 5812651
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
14:24
Arabia servis 13 dlr
BIRGER KAIPIANEN, kaffe- teservis, 13+1 dlr, porslin, "Paratiisi", Arabia, bestående av: 8 kaffekoppar med fat, samt 5 tekoppar med fat + en extra tekopp

Lot no: 5812684
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
15:34
Kaffeservis Meissen
MEISSEN, 15 dlr, kaffeservis, porslin med grön växtdekor, bestående av: 6 koppar, 7 fat, kanna samt bricka, kannans höjd ca 19 cm

Lot no: 5812745
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/10/2020
17:46
Susanne Öhlèn Rörstrand "Claire de lune"
SUSANNE ÖHLÈN, Rörstrand, "Claire de lune", servis, 41 dlr, bestående av: 10 mattallrik diameter 24 cm, 12 assietter diameter 17 cm, 12 koppar med fat höjd 7 cm, 1 karott med lock diameter 18 cm höjd ca 13 cm, 1 kanna höjd 8 cm, 1 skål med lock diameter 10 cm höjd 8 cm, 1 fat 32x23 cm, 3 ljusstakar höjd 10, 13 och 16 cm; 2 kaffefat medföljer (varav 1 med nagg)

Lot no: 5812753
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/10/2020
18:08
Bing og Grøndahl. Empire. Diverse dele stel (99)
Bing og Grøndahl. Empire. Diverse dele stel af porcelæn, bestående af: 2 kaffekande, nr. 91A og 29 01 sukkerskål 1 skål nr. 205 2 skåle nr. 96, 2 ovale skåle nr. 39, 1 plade nr. 2B 1 frugtskål nr.206 24 tekopper nr. 305 6 plader nr. 325 6 suppeplader. nr. 22 6 morgenmadstal. nr.26 16...

Lot no: 5803251
EUR 617 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:30
EUR 430
Limoges kaffeservis
LIMOGES, kaffeservis, 14 dlr., porslin, Frankrike, 1900-tal, grön glasyr, handmålad dekor av blommor i kartusch, detaljer i guld, diameter 9,5-18,5 cm, två kaffefat medföljer

Lot no: 5812808
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
19:31
Servisdelar Blå eld
HERTHA BENGTSSON, 4 delar, "Blå eld", servisdelar omfattande servingsfat samt 3 skålar

Lot no: 5812879
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/10/2020
20:43
Bing & Gröndahl Måsen
BING & GRÖNDAHL, "Måsen", 34 delar, bestående av assietter, diam 17,5-19 cm, kakfat, skålar mm samt ett saltkar i helvitt medföljer

Lot no: 5812968
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
10:12
Matservisdelar med kaffe och teservis
MAT, KAFFE OCH TESERVISDELAR (23 delar), porslin, Meissen, 23 delar; 6+2 tallrikar, 4 desserttallrikar, fat, kaffekanna, tekanna, mjölkkanna, 2 sockerskålar med lock (medföljer 4 moccakoppar med naggade fat)

Lot no: 5813142
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
14:35
Kaffeservis Musselmalet
ROYAL COPENHAGEN, "Musselmalet", kaffeservis, halvblond, 8 dlr, bestående av: 8 kaffekoppar med fat (nr 1037),

Lot no: 5813150
15:05
Matservis England
ADAMS, "Calyx Ware", matservis, 25 dlr., porslin, England, 1900-tal, bestående av: 9 djupa, 8 mattallrikar, 3 assietter, gräddkanna, 3 uppläggningsfat, soppterrin

Lot no: 5813164
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
15:19
Royal Copenhagen. 'Blåkant' stel af fajance.(65)
Royal Copenhagen. 'Blåkant' stel af fajance bestående af14 Kaffekopper(en m/limet hank)15 Underkopper8 Kagetallerkner1 Sukkerskål m/låg1 Flødekande m/låg6 Frokosttallerkner Ø. 23 cm, 2. sort.9 Middagstallerkner Ø. 25 cm, 2. sort.4 Dybe Tallerkner Ø. 21 cm1 rund Skål Ø. 21 cm, H. 11 cm2 firkantede...

Lot no: 5811678
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
15:32
EUR 174
Royal Copenhagen. Kaffe- og middagservice, 'Fensmark' (117)
Royal Copenhagen. Kaffe- og middagsservice, 'Fensmark', bestående af: 14 middagstallerkener, 6 frokosttallerkener, 14 sidetallerkener, 12 kagetallerkener, 2 terriner, 2 sauceskåle, 3 ovale fade L- 28-41 cm, 3 asietter L. 22-26 cm, sennepskrukke, trekantet asiet, kaffekande, tekande, 8 tekopper, 8...

Lot no: 5809092
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
15:45
EUR 94
Meissen. Konvolut Speise-/Kaffee-/Tee-/Restservice. Weinlaub-Dekor. 1./2. Wahl (28)
Meissen. Konvolut Speise-/Kaffee-/Tee-/Restservice. Weinlaub-Dekor, 1./2. Wahl. Kaffe- und Teekanne mit Schwanenhenkeln. Teilweise mit Goldstaffage. Unterglasurblaue Schwertermarken. Dm. bis 25 cm, L. ca. 39 cm, max. H. ca. 25 cm. Gebrauchs- und Altersspuren, teilweise Bestoßungen, Fehlstellen. 1...

Lot no: 5775469
EUR 250 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/10/2020
16:01
EUR 110
Tallrikar ett par
TALLRIKAR, ett par, porslin, Kina, 1700-tal, dekor i famille rose med pioner och andra blommor, förgylld kant, diameter ca 23,5 cm

Lot no: 5813215
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24/10/2020
16:32
Bates, Gildea & Walker. Diverse serveringsdele af fajance, 'Satsuma' (5)
Bates, Gildea & Walker. Diverse serveringsedele af fajance, 'Satsuma', brun dekoreret, 1879, bestående af: To ovale fade L. 36-47 cm. Fiskefad L. 54 cm. Indsats mangler. Terrin med låg og underskål. Fremstår med limede hanker. Brugsspor. (5)

Lot no: 5805311
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
16:35
Kgl. P dele Musselmalet (6)
Kgl. P dele Musselmalet porcelæn bestående af kaffekande med låg nr.48 med nedslibning på tud, 1.sort., saucekande nr.204 3.sort. bladformet skål nr.144 3.sort. og sukkerskål med låg nr.244 1.sort.

Lot no: 5808290
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
16:52
EUR 161
Rosenthal servis
ROSENTHAL, "Maria Björnbär", matservis, 87 delar, porslin, bestående av: 11 djupa tallrikar, 25 mattallrikar, 11 desserttallrikar, 11 assietter, 11 kaffekoppar, 9 tekoppar, 1 terrin med lock, 2 uppläggningsskålar, 2 såsskålar, 3 uppläggningsfat, 1 kaffekanna med lock

Lot no: 5813228
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
17:07
Gustavsberg Old Gustavsberg Blå Blom
GUSTAVSBERG, "Blå Blom" porslin, servisdelar, 19 dlr, bestående av: 7 kaffekoppar med fat, 4 asietter, 1 gräddkanna, 1 sockerskål, 1 sockersked, 1 mjölkkanna, medföljer 4 kaffefat, stämplade Gustavsberg samt Old Gustavsberg, mjökkannan märkt Old Gustavsbers VI 78

Lot no: 5813232
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
17:11
Skålar och fat 8 delar
SKÅLAR OCH FAT, 8 del, porslin, Kina, Quianlong (1736-1795), förgylld och svart dekor av blommor och bladverk, omfattande 4 skålar och fyra fat, diameter ca 11-15,5 cm

Lot no: 5813241
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24/10/2020
17:20
Kgl. P, prospect plates from the 1870s (12)
Kgl. P / Royal Copenhagen, prospect plates in porcelain with gold-plated details and hand-painted motifs with Elsingor, Århus, Charlottenlund Castle, Frederiksborg Castle Hillerød, The Royal Theater, Marienlyst Castle, Amalienborg Palace, Copenhagen Court House/former city hall, Børsen, ...

Lot no: 5797730
EUR 1,342 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
18:32
EUR 148
Royale Copenhagen. Blandet Blå blomst diverse fade, spise og kaffe dele (28).
Royale Copenhagen. Blandet årgange af Blå blomst serie med kantet, svejfet og flet. Bestående af: 10 middagstallerkener Ø. 23 - 25 cm. (blandet sort.) To dybe middagstallerkner Ø. 23 cm. (1. sort.). En desserttallerken, Ø: 15 cm. (1. sort.). 2 kaffekopper med underkopper, Ø: 12 cm. (1. sort.). ...

Lot no: 5808928
EUR 201 DK, Aalborg, Nibevej 24/10/2020
18:34
EUR 201
Matservisdelar Kunglig Dansk och figuriner B&G
MATSERVISDELAR (9 delar), porslin, Kunglig Dansk, "Blå Blomst"; kaffekanna, sockerskål med lock, assietter, 4 st, fat, askfat, 2 st, FIGURINER, 2 st, porslin, Bing och Gröndahl

Lot no: 5813301
19:04
Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde frokosttallerkner.(11)
Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde frokosttallerkner nr. 1086, Ø. 19,5 cm, en i 2. sorteringFremstår i pæn stand og 1. sortering medmindre andet er beskrevet.(11)

Lot no: 5813913
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
19:17
EUR 403
Kaffeservis Meissen
KAFFESERVIS, Meissen, 7 delar, dekor av blommor

Lot no: 5813319
19:22
Arje Griegst for Royal Copenhagen. Dele til service, 'Konkylie' (10)
Arje Griegst for Royal Copenhagen. Dele til service, 'Konkylie', bestående af: 3 tallerkener nr. 14172, 2 stk. 2. sort, heraf d. ene m. brune prikker, 1 stk. 3. sort. 4 kaffekopper nr. 14179, 1. stk 1. sort, 3 stk 3. sort., heraf alle 3 med brune prikker. 2 tallerkener nr. 14176, 3. sort. ...

Lot no: 5807186
EUR 349 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
19:33
EUR 376
Bing & Grøndahl. 'Mågestel', service af porcelæn m. guldkant (97)
Bing & Grøndahl. 'Måge', middags- og kaffeservice af porcelæn m. guldkant bestående af; 9 middagstallerkner nr. 25; 1 skål nr. 44; 12 dyb tallerkner nr. 23; 6 kagetallerkner nr. 28; 10 frokosttallerkner nr. 326; 13 kagetallerkner nr. 306; 1 kuvertaskebæger; 13 underkopper nr. 305; 9 kaffekopper ...

Lot no: 5806953
EUR 483 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
19:36
EUR 349
Royal Copenhagen 'Musselmalet' helblonde service.(7)
Royal Copenhagen 'Musselmalet' helblonde service bestående af1 Lågskål nr. 1129, 2. sortering2 Sovseskåle nr. 1105, 1. sortering(minimal chip på det ene)2 Peberbøsser nr. 439, uden bundpropper, 1. sortering1 Saltkar nr. 199, 1. sorteringFremstår med alm. brugsspor.(7)

Lot no: 5790777
EUR 940 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
19:37
EUR 201