12»   Lots per page   35 results List Gallery
Preben Hornung cd. Tegning på papir. Model

Lot no: 6202846
EUR 644 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
17:03
EUR 510
Fritz Kraul. Vinterlandskab med to personer
Fritz Kraul (1862-1935). Vinterlandskab med to personer. Akvarel og bly på papir. Sign. og dateret: 'FKraul 1895'. 18 x 34 (24 x 40) cm.

Lot no: 6203048
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
17:48
Kristoffer Martensen Portræt af skater bly på papir
Kristoffer Martensen (f. 1989). Portræt af skater bly på papir, usign. 30 x 40 cm (37 x 47 cm). (cd). Proveniens: Købt på Gallery Hjorth

Lot no: 6200992
EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 20/05/2022
18:24
EUR 403
Robert Büchtger, kvindelige modelstudier, rødkridt og kul på papir (4)
Robert Büchtger (1862-1951). Kvindelige modelstudier, kul og rødkridt på papir, signerede. Ark ca.52 x 40 cm. Aldersrelateret stand.

Lot no: 6189680
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
18:48
Robert Büchtger, to portrætter, kul på papir (2)
Robert Büchtger (1862-1951). To portrætter, kul på papir, et signeret. Arkstørrelse 52 x 38 cm. Aldersrelateret stand.

Lot no: 6189697
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
19:51
Tom Myggen Jensen cd: 4 satiretegninger tusch og bly på pap.

Lot no: 6137781
20:39
EUR 134
Stine Maria Aalykke. 'Voices inside my head'. cd
Stine Maria Aalykke. 'Voices inside my head'. Tusch og pen på papir. Sign. og dateret: 'Stine Maria Aalykke 2006'. 100 x 147 (104 x 151) cm.

Lot no: 6196335
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
15:15
EUR 134
Alfred pedersen. To tegninger i bly (2)
Alfred pedersen. To tegninger i bly. 30x41(46x57) og 27x32 (44x52) cm.. Ene signeret Alfred Pedersen på forside , begge sign. på bagside.

Lot no: 6152146
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
16:21
Carl Larsson. Ruderboot und Bootssteg, Zeichnung
Carl Larsson (1853-1919). Motiv mit Ruderboot und Bootssteg, monogrammiert CL. Bleistift auf Papier. 16 x 23 (46 x 25) cm. Hinter Glas gerahmt.

Lot no: 6205855
EUR 1,342 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21/05/2022
20:09
EUR 671
Robert Büchtger, kvindelige modelstudier, kul og rødkridt på papir (6)
Robert Büchtger (1862-1951). Kvindelige modelstudier, kul og rødkridt på papir, signerede. Ark ca.52 x 40 cm. Aldersrelateret stand. (6)

Lot no: 6203945
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
12:59

Lot no: 6203943
14:06
Preben Hornung cd. To tegninger /skitser på papir.
Preben Hornung (1919-1989) cd. To tegninger / skitser med bly og kridt på papir, ene sign. P.Hornung 1942. Indrammet bag glas. Mål henholdsvis: 26 x 20.5 cm og 13,5x21.5 cm (55x32.5)

Lot no: 6203102
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
16:47
EUR 322
Robert Büchtger (1862-1951). Kvindelige modelstudier, kul og rødkridt på papir, signerede. De fleste ark ca.52 x 40 cm. Aldersrelateret stand. (6)

Lot no: 6203951
16:51

Lot no: 6203941
17:05

Lot no: 6203944
17:06
Robert Büchtger, kvindelige modelstudier, kul på papir (6)
Robert Büchtger (1862-1951). Kvindelige modelstudier, kul på papir, signerede. Ark ca.52 x 40 cm. Aldersrelateret stand. (6)

Lot no: 6203930
17:16
Wilhelm Marstrand, Constantin Hansen og Joakim Skovgaard. Tegninger (4)
Wilhelm Nicolai Marstrand (1810-1873) Tegning/skitse af lille dreng 10.5 x 5.8 cm (16.2x11) usign. Constantin Hansen (1804-1880) Tegning/skitse af siddende dreng h. 17 x 9.5 cm (20x12) usign. Joakim Skovgaard (1856-1933) tegning/skitse af køer h. 7.5 x 26.5 cm (17x35.5) og en tegning betitlet ...

Lot no: 6203914
17:25
EUR 268
Robert Büchtger, modelstudier, kul og rødkridt på papir (6)
Robert Büchtger (1862-1951). Modelstudier, kul og rødkridt på papir, signerede. Ark fra 44 x 10 cm til 52 x 40 cm. Aldersrelateret stand. (6)

Lot no: 6203954
17:36
Carl Fischer. Portræt af en ung pige, tegning (cd)
Carl Fischer (1887-1962). Portræt af en ung pige, tegning med bly på papir, sign. Carl Fischer. Lysmål: 49 x 31,5 cm (61 x 43 cm).

Lot no: 6209116
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
19:23
Lorenz Frølich. En diligence ankommer til Carlsbad, tegning

Lot no: 6196509
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:02
EUR 537
Christen Købke. Dorfkirche, Zeichnung
Christen Købke (1810-1848). Dorfkirche, Bleistiftzeichnung auf Papier, nicht signiert. Blattmaße: 12 x 18 (17 x 23) cm.

Lot no: 6196508
EUR 2,013 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:18
EUR 1,611
Valdemar Irminger. Komposition
Valdemar Irminger (1850-1938). Komposition, tusch på papir, sign. V. Irminger. 18x27 cm (33,5x41,5 cm). Gulnet. Indrammet bag glas.

Lot no: 6192433
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22/05/2022
20:26
Torben Ebbesen (cd). Tre skitser til skulpturer (3)

Lot no: 6209112
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:26
EUR 101
Ole Juul. Egern
Ole Juul (f. 1943). Egern, akvarel og oliekridt på papir, sign. og dat. Ole Juul 2020 Gribskov-Mårum. 29x38 cm (42,5x52,5 cm)

Lot no: 6200259
EUR 161 DK, Nivå, Stejlepladsvej 23/05/2022
11:58
Dansk kunstner, 1800-tallet. Marine, bly og lavering på papir
Dansk kunstner, 1800-tallet. Marine med sejlskib, usigneret. Bly og lavering på papir. Betegnet på bagsiden Vilh. Melbye. 14 x 18 cm. Indrammet bag glas.

Lot no: 6207018
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 23/05/2022
18:45
H. A. Brendekilde. Vej til landsbykirke med arbejdere og lam
H. A. Brendekilde (1857-1942). Vej til landsbykirke med arbejdere og lam, laveret tusch på papir, sign. H. A. Brendekilde. Bladmål: 16 x 20 cm (30 x 35 cm).

Lot no: 6205130
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 23/05/2022
20:27
EUR 201

Lot no: 6189683
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/05/2022
19:23
Marna Rix. nøgenstudie. Pastel.
Marna Rix (1937). Nøgenstudie. Pastel Sign MR.88. Mål . Lysmål 27 x 42 cm ( 42 x cm ) c.d.

Lot no: 6209694
EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 24/05/2022
Ubekendt kunstner. To akvareller (2)
Akvarel, landskab sign. V.P 20. H. 33 x 38.5 cm (50x54) Akvarel, hus ved vej sign. V.P.30. H. 30.5 x 38.5 cm (48x54) (2)

Lot no: 6211651
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/05/2022
15:43
Michael Kvium . Komposition' The Surprice' Bly og oliekridt på papir
Michael Kvium f. 1955. Komposition' The Surprice' , Bly og oliekridt på papir. sign. Kvium samt dateret 96. 24 x 24 (33x 33) cm.

Lot no: 6212194
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/05/2022
19:42
12»
My search agents