My search agents   Save list   Create search agent
   Lots per page   18 results List Gallery
Claus Bojesen. Figurkomposition (cd)
Claus Bojesen (f. 1948). Figurkomposition. Blæktegning. Sign. Claus Bojesen. 14 x 12,5 cm (25,5 x 23 cm).

Lot no: 6145060
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
20:48
Henry Heerup. Portræt af mand. Cd
Henry Heerup (1907-1993) Portræt af mand. Bly på papir. Signeret Heerup. 22 x 15(35 x 25) cm. Fremstår med ridser i papir, løst monteret i ramme.

Lot no: 6144444
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
12:30
Tom M. Jensen cd: 5 satiretegninger tusch på pap (5)
Tom Myggen Jensen (1924-2008): 5 satiretegninger tusch og bly på pap. 4 stk. sign. Tom og en Tom 74. Et værk på bagside med tekst ' Symbolsk frise' og beskrivelse af tegning. mål. Mindste 11x44 cm. største 13x67 cm. (5)

Lot no: 6137768
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/01/2022
20:30
EUR 349
Harald Sonesson cd. Original illustration. Rasmus Klumps venner i ørknen
Harald Sonesson f. 1942. Original illustration . Rasmus Klumps venner i ørknen. Sign. Harald Sonesson. Bly, tusch og vandfarve på papir. Arkmål 24x32 cm. ( uindrammet)

Lot no: 6130572
EUR 510 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/01/2022
19:05
EUR 376
Harald Sonesson cd. Original illustration. Rasmus Klumps venner
Harald Sonesson f. 1942. Original illustration. Rasmus Klumps venner . Sign. Harald Sonesson. Bly, tusch og vandfarve på papir. Arkmål 25x24 cm. ( uindrammet)

Lot no: 6130583
EUR 456 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/01/2022
19:05
EUR 322
Rune Christensen. To originaltegninger samt et tryk (3) (cd)
Rune Christensen (f. 1980). To tegninger, pen på papir, signeret Rune, 38,5 x 29 cm (42 x 32 cm), samt et litografi, signeret Rune, nr. 30/50, 38,5 x 29 cm (42 x 32 cm). (3)

Lot no: 6144260
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 28/01/2022
20:44
EUR 805
Harald Sonesson cd. Original illustration. Rasmus Klumps venner på skibet 'Mary'
Harald Sonesson f. 1942. Original illustration. Rasmus Klumps venner på skibet 'Mary'. Sign. Harald Sonesson. Bly, tusch og vandfarve på papir. Arkmål 29x24 cm. ( uindrammet)

Lot no: 6130575
EUR 483 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/01/2022
18:04
EUR 349
Tom Krøjer. Motiv fra markedsplads, Isla de Margarita (cd)
Tom Krøjer (f. 1942). Motiv fra markedsplads, Isla de Margarita. Farveblyant på papir. Sign. og dat. Tom Krøjer 96. Lysmål 26 x 26 cm (42 x 40,5 cm).

Lot no: 6149793
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/01/2022
19:13
Tom Myggen Jensen cd: 4 satiretegninger tusch og bly på pap.

Lot no: 6137781
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/01/2022
20:29
EUR 134
Tanya Betty. Blæktegning - til fordel for Danmarks Indsamling 2022
Tanya Betty. Unika tegning håndlavet med fyldepen og sort blæk. B. 29,7 cm. H. 42 cm. Signeret. Indrammet. Galleripris 2.500 dkr. Denne auktion er en del af en større velgørenhedsauktion til fordel for Danmarks Indsamling 2022. Se alle auktionerne her. Alle indtægter går direkte og ...

Lot no: 6144484

EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 29/01/2022
21:44
EUR 121

Lot no: 6144489

22:10
EUR 148

Lot no: 6144490

22:50
Alfred pedersen. To tegning i bly (2)
Alfred pedersen. To tegning i bly. 30x41(46x57) og 27x32 (44x52) cm.. Ene signeret Alfred Pedersen på forside , begge sign. på bagside.

Lot no: 6152146
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30/01/2022
12:35
Vier Skizzen für russische Ikonen, 19.Jh. (4)
Vier Skizzen für russische Ikonen, 19.Jh. Zwei Christus und zwei Sankt Nikolaus darstellend, Bleistift auf Papier. 25-33 x 20-27 (47-51 x 42-51). Mit altersbedingten Spuren, u.a. stellenweise verfärbt sowie Schäden am Papier. (4)

Lot no: 6125835
EUR 2,685 DK, Herlev, Dynamovej 30/01/2022
13:32
EUR 671
Carl Larsson. Ruderboot und Bootssteg, Zeichnung
Carl Larsson (1853-1919). Motiv mit Ruderboot und Bootssteg, monogrammiert CL. Bleistift auf Papier. 16 x 23 (46 x 25) cm. Hinter Glas gerahmt.

Lot no: 6146769
EUR 2,685 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30/01/2022
19:11
EUR 2,013
Henry Heerup. Mand med stok (cd)
Henry Heerup (1907-1993). Mand med stok. Blyant og kridt på papir. Sign. og dat. Heerup 59. 29,5 x 21 cm (51 x 40,5 cm).

Lot no: 6149040
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/01/2022
19:43
EUR 403
Jens Birkemose. Erotisk komposition. cd
Jens Birkemose (født 1943). Erotisk komposition. Bly på papir. Sign.: 'J. Birkemose'. 10 x 15 (30 x 36) cm.

Lot no: 6150200
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 31/01/2022
19:11
Susanne Aamund. Komposition. cd
Susanne Aamund (født 1963) Komposition. Mixed media på papir. Sign. og dateret: Susanne Aamund 1995. 10 x 15,5 (32 x 35,5) cm.

Lot no: 6150212
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 31/01/2022
19:13
My search agents