Category  Estimate
Time Showroom
12345...7» ListGallery Lots per page
Örhängen 18K
ÖRHÄNGEN, 18K, rödguld, klassisk knutmodell, på stift, vikt ca 3.7 g
Lot no: 5592191
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
12:30:00
Tahiti peral earrings in 18k gold
Tahiti peral earrings in 18k white goldColor: Peacock greenShape: DropSurface: Clean Luster: GoodSize: 9x10mmJewellery box and certifictae included.
Lot no: 5553011

EUR 250 BE, Antwerpen 23/02/2020
13:19:00
EUR 160
Örhänge 18K
ÖRHÄNGE, 18K, rödguld, modell med odlad rosatonad saltvattenpärla ca 7 mm, på stift, vikt ca 2.0 g
Lot no: 5592222
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
13:44:00
Örhänge 18K
ÖRHÄNGE, 18K, vitguld, Iduna, äldre enstensmodell, briljantslipad diamant i blomformad fattning, på stift, vikt ca 1.2 g
Lot no: 5592223
13:46:00
Örhängen briljant- och baguettslipade diamanter
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljant- och baguettslipade diamanter tot ca 1,47 ct, ca 12x11 mm, stift
Lot no: 5592227
EUR 1,236 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/02/2020
14:06:00
Et par perleørestikker af 14 kt. guld med smaragder og brillanter
Et par perleørestikker af hvide ferskvandskulturperler prydet med smaragder og brillanter af 14 kt. guld. Brillanter ialt ca. 0.40 ct. Farve: Cape (N), klarhed. L. 2,0 cm. Vægt 5,1 g. Afslag på smaragd.
Lot no: 5592969
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
14:08:28
EUR 255
Örhängen ringar guld
ÖRHÄNGEN, 2 par, 14 k resp. 8 k guld, med dekor av 4 åttkantslipade diamaneter, totalt 0,02 ct resp bladdekor med fasettslipade ljusblå stenar, rysk fattning, RINGAR, 2 st, 18 k guld, med fasettslipad granat resp. 4 rosenstenar samt odlad pärla (en saknas), ringstorlek ca 18 resp 16,5 mm, total vikt ca 4,4 g
Lot no: 5592261
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
15:28:00
Örhänge 18K
ÖRHÄNGE, 18K, rodierat vitguld, ihålig Creolmodell, bredd ca 2.7 mm, diam ca 14 mm, vikt ca 2.1 g
Lot no: 5592264
EUR 133 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
15:34:00
Georg Jensen. Par ørestikkere model 'Pebbles' og 'Regitze' (2)
Georg Jensen. Par ørestikker model 'Pebbles' udført i sterling sølv. H: ca. 58 mm. Regitze Overgaard for Georg Jensen. 'Regitze' ørehængere udført i sterlingsølv, hver prydet med en cabochonsleben blå jade. Længde ca. 6,7 cm. incl. ørekrog. Æske medfølger (2)
Lot no: 5581709
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
16:12:00
Aquamarine ear studs, 585 white gold
Aquamarine ear studs, 585 gold: 5g, aquamarine: in total 1.20ct, diamonds: in total 0.18ct Wesselton(H)-VS. Length approx. 2.5cm.
Lot no: 5588809

EUR 1,400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
16:41:00
EUR 45
Örhängen med diamanter
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter totalt ca 0,49 ct, motivets diameter ca 6 mm, stiftsystem
Lot no: 5592300
EUR 380 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/02/2020
17:10:00
Paar große Kreolen mit Brillanten, 18 kt. Roségold (2)
Paar große Kreolen aus 18 kt. Roségold mit ca.180 Brillanten zus. ca. 0.44 ct. Farbe: Top Wesselton-Wesselton (G-H). Reinheit: SI. Ø ca. 3 cm. Gewicht 5 g. Gestempelt FHP /750. In Schmuckschachtel von Diamonds By Frisenholm. (2)
Lot no: 5473065

EUR 1,074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
17:20:00
EUR 537
Par øreringe af 14 kt. guld med barokke perler (2)
Et par øreringe udført i 14 kt. guld. Hver ørering prydet med facetslebet grøn turmalin samt lys dråbeformet barok kulturperle, perle 20 x 16,2 mm. Vægt 12 gram. Stemplet 585 samt PHR. Lås medfølger ikke. Ligger i æske (2)
Lot no: 5561536

EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:48:22
Par moderne creoler af 8 kt. guld
Par ørestikker i moderne creolform, udført i 8 kt. guld. L. 32 mm. Samlet vægt ca. 3,05 gram.
Lot no: 5581735

EUR 215 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:05:00
EUR 87
2 Par ørestikker med vedhæng af 8 kt. guld, ene par med cubic zirkonia
2 par ørestikker med vedhæng udført i 8 kt. guld, ene par med cubic zirkonia. Samlet vægt ca. 1,4 gram.
Lot no: 5586435

EUR 174 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:18:00
Par solitaire brillant ørestikker, ca. 0.12 ct. TW/VVS, 14 kt. hvidguld
Par solitaire brillant ørestikker, udført i 14 kt. hvidguld, hver prydet med en brillant på ca. 0.06 ct. Samlet ca. ca. 0.12 ct. Top Wesselton/G. Klarhed: VVS
Lot no: 5576385

EUR 510 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
19:18:00
Par ørestikker med pink safirer og diamanter
Par ørestikker udført i 18 kt. hvidguld, hver prydet med princess-cut pink safir samt princess-cut diamant, Samlet ca. 0.08 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed VS/P.
Lot no: 5541035
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:19:00
Par solitaire brillant ørestikker, ca. 0.24 ct. TW/VVS, 14 kt. hvidguld
Par solitaire brillant ørestikker, udført i 14 kt. hvidguld, hver prydet med brillant på hver 0.12 ct. samlet ca. 0.24 ct. Farve: Top Wesselton/G. Klarhed. VVS.
Lot no: 5576386
EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:26:00
Ørestikkere m/ safirer. Håndlavede, et par (2)
Håndlavede unika ørestikkere udført af rosaguld belagt og sort rhodineret sterlingsølv prydet med 2 større blå ovalt slebne safirer, i alt ca. 6.00 ct samt 2 dråbe slebne topaser. Mål ca. 58 x 16 x 14 mm. (2)
Lot no: 5487325

EUR 255 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
19:30:00
Örhänge sterlingsilver
ÖRHÄNGE, sterlingsilver, Creolmodell, kläpp med fasettslipad droppformad bergkristall, på stift, längd ca 55 mm inkl kläpp, vikt ca 10.3 g
Lot no: 5592382
19:38:00
Diamant ørestikkere, 14 kt guld, 0.50 ct. Vægt 11,7 gram (2)
Et par diamant ørestikkere udført af 14 kt guld/ hvidguld prydet med hver sin brillantslebne diamant på tilsammen ca. 0.50 ct. Farve: Top Wesselton (F). Klarhed: VVS. Stemplet 585/ BRK for Bruun Rasmussen Kunstauktioner. Længde ca. 35 mm, Ø. ca. 15 mm. Samlet vægt ca. 11,7 gram ( lidt tunge). ...
Lot no: 5568427
EUR 805 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
19:45:00
Par ørestikker af 14 kt. guld
Par ørestikker udført i 14 kt. guld. Samlet vægt ca. 0,80 gram.
Lot no: 5576397
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:51:00
Creoler m/ Diamanter, 9 kt guld, 0.50 ct.
Et par øreringe/ Creoler udført af 9 kt guld prydet med brillanter på i alt 0.50 ct. Farve: Wesselton- Top Crystal (H-I). Klarhed: P1-2. Ø. ca. 31 mm. Stemplet 375/ FHP for Diamonds by Frisenholm. Vægt ca. 5,9 gram. Smykkecertifikat medfølger (2)
Lot no: 5519690

19:52:00
EUR 134
Lot no: 5540041

19:52:00
EUR 121
Par solitaire brillant ørestikker, ca. 0.30 ct. TW/VVS, 14 kt. guld
Par solitaire brillant ørestikker, udført i 14 kt. guld, hver prydet med brillant på ca. 0.15 ct. Samlet ca 0.30 ct. Farve: Top Wesselton/G. Klarhed. VVS. Samlet vægt ca. 1,95 gram.
Lot no: 5576373
EUR 913 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:55:00
Creoler m/ Diamanter, 9 kt hvidguld, 0.50 ct.
Et par øreringe/ Creoler udført af 9 kt hvidguld prydet med brillanter på i alt 0.50 ct. Farve: Wesselton- Top Crystal (H-I). Klarhed: P. Ø. ca. 31 mm. Stemplet 375/ FHP for Diamonds by Frisenholm. Vægt ca. 5,9 gram Smykkecertifikat medfølger (2)
Lot no: 5540082

20:01:00
EUR 174
18k gold earrings with diamonds 0.95ct
Earrings in 18k white gold with brilliant cut diamonds 0.07ct and Pink Shapires 0.88ctDiamond Clarity: VVSColour: (F-G) Top Wesselton L:10mm
Lot no: 5554907
EUR 750 BE, Antwerpen 23/02/2020
20:02:00
EUR 45
Creoler, 9 kt hvidguld. Et par øreringe, 0.30 ct (2)
Et par øreringe/ Creoler udført af 9 kt hvidguld prydet med brillanter på i alt 0.30 ct. Farve: Wesselton -Top Crystal (H-I) Klarhed: P1-2. Ø. ca. 25 mm. Stemplet 375/ FHP for Diamonds by Frisenholm. Vægt ca. 3,6 gram. Smykkecertifikat medfølger (2)
Lot no: 5573157

EUR 510 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:09:00
EUR 403
Paar South-Sea- und Brillantohrstecker aus Platin und Gelbgold (2)
Paar South-Sea- und Brillantohrstecker aus Platin und Gelbgold mit 38 größeren und kleineren Brillanten zus. ca. 2.80 ct. Farbe: Wesselton-Top Crystal (H-I). Reinheit: VS-P1. Flankiert von zwei größeren, abnehmbaren, leicht tropfenförmigen Salzwasserzuchtperlen. Undeutliche Punzen. Zweite Hälfte ...
Lot no: 5576327
EUR 3,758 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:22:00
EUR 1,879
Et par safir- og diamantørestikker af sølv, i alt ca. 6,34 ct. (2)
Et par safir- og diamantørestikker af sølv prydet med to større rosenslebne opake safirer, i alt ca. 5.02 ct., omkranset af talrige meget små enketslebne piquerede diamanter, i alt ca. 1.32 ct stikker af 18 kt. guld samt bagstikker af 14 kt. guld monteret med blød gummi. Samlet vægt ca. 10,4 g....
Lot no: 5587771
EUR 483 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:27:00
EUR 215
12345...7»