Lots per page   8 results List Gallery
Dansk Sabel Model 1950 med skede.
Dansk Sabel Model 1950 med skede. TL 95 cm. KL 82 cm. Stemplet Carl Eickhorn, Solingen og FMI Fremstår stort set uden brugspræg. Læderetui til opbevaring medfølger. Blankvåbentilladelse kræves.

Lot no: 6208630
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 23/05/2022
18:25
EUR 188
En samling blankvåben bestående af 4 dele
En samling blankvåben bestående af to lange bajonette mærket Waffenfabrik Steyr 1881 og L. Deny Paris 1879, klinge længde 52 cm, total længde 66 cm. en løs skede længde 54 cm, og en kniv med montering af horn, klinge længde 11,5 cm mærket Toten, total længde 27,5 cm. Fremstår med brugsslitage og...

Lot no: 6210804
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2022
18:42
EUR 148
Tysk sværd fra 1500-tallet
Tysk sværd fra 1500-tallet. L: 91 cm. Med blodrille midt på klingen. Pommel med muslingemønster. Med senere bevikling om grebet. Antageligt jordfundet. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Lot no: 6211346
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2022
20:33
EUR 322
Dansk forsøgs faskinkniv
Dansk forsøgs faskinkniv, enægget klinge fra M. 1777 stemplet Kongl Artellerie Corps, greb af messing som på ingeniørsabel M. 1866, parerstang af tombak, klinge længde 46 cm, total længde 60 cm, Fremstår med brugsslitage og små rust ar. Blankvåben tilladelse påkrævet

Lot no: 6203630
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 25/05/2022
19:15
EUR 295
Dansk Jæger hirschsfænger model 1801
Dansk Jæger Hirschfänger model 1801. Stemplet på parerstang: 2 B 28 og 4 IC A. 154. Fremstår uden skede. Klinge længde 61 cm, total længde 74 cm. Fremstår med brugsslitage og små rust ar. Blankvåbentilladelse påkrævet.

Lot no: 6203640
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 25/05/2022
19:28
EUR 101
En samling på 8 dølle bajonetter
En samling på 8 danske dølle bajonetter, delvis med information blandt andet, 1849-908 5.K.R.B. 1C-6 og 1856-958 4973. varierende længde fra 52-58 cm, fremstår med brugsslitage og rust ar, blankvåben tilladelse kræves.

Lot no: 6210736
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 25/05/2022
19:28
Officer sabel med skede.
Officer sabel med skede, greb af messing dekoreret med dyrehoved, klinge med to hulslibninger, skede af sort læder monteret med messing blik, mærket I. HERAZCEK. klinge længde 70 cm. total længde 84 cm. fremstår med brugsslitage. 1800 - tallets første halvdel. Blankvåben tilladelse kræves.

Lot no: 6210761
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 25/05/2022
19:50
EUR 537
Dansk embedsmands kårde
Dansk embedsmands kårde med det danske våbenskjold, greb af forgyldt bronze med montering af perlemor, klinge længde 72 cm. total længde 85 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet.

Lot no: 6203720
19:58
EUR 148
My search agents