Lots per page   22 results ListGallery
Håndlavet svampekniv
Håndlavet svampekniv med 6 cm klinge af stainless steel, skæfte af guldregn, forstykke rød miga og indlæg af fiberskiver og ibenholt, børste af naturhår. Håndsyet skede af rårand læder præget med kantareller, med bæltestrop. Længde med skede ca.18 cm. Ny og ubrugt. Kan kun lovligt anvendes til ...

Lot no: 5797749
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/10/2020
19:10
Bo Bergman. Håndlavet jagtkniv
Bo Bergman. Håndlavet jagtkniv / dolk med skæfte af rodtræ og horn, håndlavet skede af læder. Skede signeret BB 92. TL 25 cm, KL 8 cm. Kan kun lovligt anvendes til anerkendelsesværdigt formål, såsom jagt, fiskeri, hobby m.m.

Lot no: 5808718
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
15:53
Lars-Erik Huuva, samekniv.
Lars-Erik Huuva, samekniv. Håndsmedet klinge af stål. Skede og greb skåret af horn. Mange dekorationer. Signeret. L 19 cm. Kan kun lovligt anvendes til anerkendelsesværdigt formål, såsom jagt, fiskeri, hobby m.m.

Lot no: 5808710
17:41
EUR 228
Skotsk Sgian Dubh
Skotsk Sgian Dubh. TL 20 cm. KL 10 cm. Læder skede, greb med klanmærke. Blankvåbentilladelse påkrævet.

Lot no: 5810340
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/10/2020
19:14
EUR 161
Bockbüchsflinte Savage 24 kal 410/22LR
Bockbüchsflinte Savage 24 kal 410/22LR. Våbennummer 25. PL 61 cm, TL 102 cm. Brugsspor. Våbentilladelse påkrævet.

Lot no: 5808725
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/10/2020
19:30
Dansk Ingeniørsabel M. 1866
Dansk Ingeniørsabel M. 1866 med fæste af messing stemplet Solingen på klingen samt 'iR.1020.' på parerstangen. L: 61,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Lot no: 5770120
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
20:11
Lerman, Messer, Metall / Holz / Leder, Israel
Lerman, Messer, Metall / Holz / Leder, Israel. Messer mit einem Holzgriff und einer einschneidigen Klinge aus Metall, in einer braunen Lederscheide, auf der Klinge mit Herstellerbezeichnung versehen, L.25cm, B.5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.

Lot no: 5808550
EUR 500 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/10/2020
20:11
EUR 50
Dansk hirschfænger M/1848
Dansk, tidligere tysk hirschfænger M/1848. L: 68 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Lot no: 5770115
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
20:22
EUR 322
To polske sabler (2)
To polske sabler, greb af træ, begge med stemplede klinger. L: 95,5 og 96 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, den ene med rustar. Blankvåbenstilladelse påkrævet. (2)

Lot no: 5770091
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
20:33
EUR 483
August Schneider Hoflieferant Berlin. Middelaldersværd, 1900-tallets begyndelse
August Schneider Hoflieferant Berlin. Middelaldersværd, 1900-tallets begyndelse. Klinge med fremstiller, parerstang med stemplinger. Greb med beviklet metaltråd. Totallængde: 110,5 cm. Fremstår med få aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Lot no: 5770119
20:56
EUR 201
Samling blankvåben og skjold fra Etiopien (5)
Samling blankvåben bestående af dekoreret og stemplet sværd samt sabel med løvehoved antageligt fra tiden under Kejser Menelik samt skjold og to sværd som ifølge rekvirent skulle stamme fra, og kan have være brugt omkring slaget ved Adowa 1896. L: 85-99 cm. Skjold Ø: 38 cm. Fremstår med ...

Lot no: 5808223
21:51
Dolk
DOLK, Schweiz, m/1943, underofficer, Elsener Schwyz Victoria, nr 204097, portepé, L ca 36,5 cm

Lot no: 5817047
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/10/2020
14:14
US federal officers sabel, 1853
US federal officers sabel (Dog River Sword), 1853. Længde inkl. skede: 108 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Lot no: 5817495
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 26/10/2020
20:19
Peter Paris, Taschenmesser, Stahl, Horn
Peter Paris, Taschenmesser, Stahl / Horn. Taschenmesser mit einem Heft und zwei Klingen, mit Herstellermarke auf der Klinge und versehen, mit einem schwarzen Heft aus Horn, L.10,5cm, B,3,3cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Kratzer und Oxidationsspuren.

Lot no: 5742322
EUR 400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26/10/2020
20:30
Peter Paris, Taschenmesser, Stahl, Horn. Taschenmesser mit einem Korkenzieher und zwei Klingen, mit e inem Griff aus Horn, mit Herstellermarke auf der Klinge versehen, L.10,5cm, B,3,3cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.

Lot no: 5742331
EUR 550 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26/10/2020
20:31
Pekka Tuominen, Puukko Messer, Metal / Maserbirke / Leder, Finnland
Pekka Tuominen, Puukko Messer, Metal / Maserbirke / Leder, Finnland. Allzweckmesser mit einem Griff aus Maserbirke, Beschlag aus Messing, in einer brauen Lederscheide, auf der Klinge mit Herstellerbezeichnung versehen. L.22,5cm, B.3,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.

Lot no: 5742317
EUR 250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26/10/2020
20:33
Ferrari Zürich, Taschenmesser, Stahl, Holz
Ferrari Zürich, Taschenmesser, Stahl, Holz. Taschenmesser mit einem Heft aus Stahl, das Griffstück mit Holz versehen und Blumenmuster verziert, mit Herstellermarke auf der Klinge und seitlich mit Nummerierung versehen, L.11,5cm, B,3cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, vereinzelt kleine ...

Lot no: 5742313
20:41
Katar
KATAR, indisk, 1800-tal, fäste i stål med förgylld dekor, längd ca 44,5 cm

Lot no: 5818642
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27/10/2020
17:34
Hörster E. & F. Solingen, norwegischer Degen der Infanterie, Edelstahl, Messing, Deutschland, 1930er Jahre
Hörster E. & F. Solingen, norwegischer Degen der Infanterie, Edelstahl, Messing, Deutschland, 1930er Jahre. Degen mit einer einfach gekehlten Edelstahlklinge und ornamentalen Zieselierungen, sowie dem Schriftzug 'Für König und Vaterland' auf Norwegisch, profiliertes und mit einer ornamentalen ...

Lot no: 5712049
EUR 275 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27/10/2020
20:17
Tre blankvåben, 1800-tallet (3)
Tre blankvåben, 1800-tallet. Træningskårde, tysk produceret sabel anvendt i Brasilien samt jernfæstet sabel stemplet 1838. L: 102-105 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet. (3)

Lot no: 5817527
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 27/10/2020
20:39
Dansk sabel model 1858 og feltkonstabel sabel model 1854 (2)
Dansk sabel model 1858 i skede og med portepé samt feltkonstabel sabel model 1854 i skede. Stemplet B775 og 1R137. L: 70-95 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt skader på det enes greb. Blankvåbenstilladelse påkrævet. (2)

Lot no: 5817540
20:49
Samling orientalske blankvåben, 1900-tallet (13)
Samling orientalske blankvåben, bla, sværd, fransk bajonet samt diverse typer af knive og dolke. 1900-tallet. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Lot no: 5817548
20:54