Category  Estimate
Time Showroom
ListGallery Lots per page
Samling diverse blankvåben (7)
Samling diverse blankvåben, bestående af bajonet, 2 Kukri, 2 træningskårde, 1 Hirschfanger samt orientalsk sværd. L. 107-37 cm. Blankvåbentilladelse påkræves. (7)
Lot no: 5592804
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 24/02/2020
15:08:36
EUR 114
Sabel
SABEL, troligen m/1899, omkring år 1900, med portopé samt bälte, klinga märkt Galon imp samt "Fäderneslandet", klingans längd 86 cm (toal längd 102 cm inkl balja)
Lot no: 5593462
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24/02/2020
15:36:00
Håndværkersabel M/1869
Håndværkersabel M.1869. TL. 70 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Lot no: 5527882
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/02/2020
18:58:00
Remmington 1867 #71669
Dansk remmington m 1867 karabin. Løbslængde 90 cm Totallængde 127 cm Våbennummer 71669. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Samlertilladelse påkrævet.
Lot no: 5589700
EUR 322 DK, Helsingør, Støberivej 25/02/2020
19:40:00
EUR 148
Tysk M. 1818/M1854 sabel uden skede
, samme sable bruges af den kongelige livgarde, klingelængde 59 cm, totallængden 74 cm. blankvåben tilladelse påkrævet.
Lot no: 5589680
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 25/02/2020
19:42:00
Husquarna 12/76 #78831
Haglgevær Husqvarna Model 300 Grade II. Over-under kaliber 12-76 Magnum. Ejektor, singletrigger og løbsvælger. Fremstår i velholdt stand. PL 67 cm, 37 cm kolbe med netskæringer. Graveringer. Ventileret sigteskinne. Brunering intakt. TL 112 cm. Serienummer 78831. Jagttegn påkrævet.
Lot no: 5589697
EUR 805 DK, Helsingør, Støberivej 25/02/2020
19:52:00
EUR 94
Københavnstøjhus M-1889 8mm #133772
KT M1889 kaliber 8mm, Mekanisk velfungerende og i skudbar stand, stemplet HV, alt er nummerens, fremtræder i brugbar stand. Våbennummer: 133772 Fuldlængde: 110 cm Løbslængde: 61,5 cm Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Lot no: 5589699
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 25/02/2020
20:01:00
Remmington 1867/93
Remmington karabin 1867/93 serie nummer UB, pibelængde 70 cm, totallængde 112 cm. fremstår med brugspræg. Samlertilladelse påkrævet.
Lot no: 5589693
20:11:00
EUR 121
Japansk sværd, 1900-tallets begyndelse.
Japansk sværd med greb og skede rigt og detaljeret udskåret i ben. 1900-tallets begyndelse. Totallængde: 92 cm. Klingelængde: 56 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, afslag, limninger samt limrester. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Lot no: 5593867
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 25/02/2020
20:58:00
EUR 430
Steinschloss Pistole, Holz und Metall
Steinschloss Pistole, Holz und Metall. Steinschlosspistole mit Dekorelementen aus Messing, H.15cm, L.35cm, B.7,5cm, minimale Gebrauchs- und Reibespuren, partiell durchlöchertes Holz.
Lot no: 5591587
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/02/2020
21:11:00
EUR 45
Tromblon flintlock, weapon / gun, wood, metal, England, 1811
Tromblon flintlock, weapon / gun, wood, metal, England, 1811. Long gun of wood and metal, top with manufacturer's imprint and date, dimensions: L 90 cm, wear, wood with scratches and chips, metal with signs of oxidation.
Lot no: 5553870
EUR 1,400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/02/2020
21:29:00
EUR 50
Officersponton fra livgarden til fods, 1700-tallet
Officersponton fra livgarden til fods, 1700-tallet. På klingen graveret 'Liv-garden til foeds' og nedenunder er graveret 'Dronningens livregiment' samt 'G N 3'. Stage med ældre brun bemaling. Original dupsko. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Lot no: 5596010
EUR 2,013 DK, Vejle, Dandyvej 27/02/2020
20:35:00
EUR 725
2 Norske knive fra, Tinn i Hedmark samt Gjerstad (2)
Kniv med krok på skaftet, festet av valbjørk toppholk og knapp i 925S sølv. Slire i punslet svart lær, slireholk stemplet Nr.60 R.R.Vallset 925S. Slire stropp med nagle i sølv. Ca 1980 pen stand. Blad smid av Gante Midtbøen. Lengte 8 cm, total lengte 20 cm. Gjerstad type kniv, blad merket O O G ...
Lot no: 5504249
EUR 605 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 02/03/2020
21:21:00
EUR 30
3 knive fra 1980 tallet.
1 Japansk Valor modell pony folde kniv total lengte 13 cm. 1 Smith & Wesson foldekniv modell 109W i org. lær hylster. 1 jaktkniv "Explorer XX" i lær slire merket Mexico 21090. frem står med lette bruks spor. Kan kjøpes av alle over 18 år i Norge.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av ...
Lot no: 5500801
EUR < 125 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 02/03/2020
21:22:00
EUR 30
2 Norske knive (2)
En kniv med presset slire i to farvet lær. Valbjørk feste , fabrikk blad merket T L. Lengte på bladet 10,total lengte 22 cm. Pen stand, dog med matte steder i polering av festet. Ca 1980. Kniv med svart lær slire pauting dekor. Feste i valbjørk, stemplet HS på bladet, blad lengte 10 cm total ...
Lot no: 5504681
EUR 343 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 02/03/2020
21:22:00
EUR 55
Norske knive fraTtoten (2)
En Toten kniv med feste og slire i horn. Beslag i 830S sølv. Blad lengte 10 cm, total lengte 20 cm. Pen stand dog med to mindre avslag i slire på baksiden. En Toten kviv med slire og feste i messing og tre. Blad lengte 10 cm, total lengte 20 cm.Merket på bladet S&S Helle Holmedal NORGE. Pen stand...
Lot no: 5502809
EUR 545 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 02/03/2020
21:25:00
EUR 96
6 folde knive
Remingtor nr. R1303 1984, med uorg. hylster. 1 E.Blyde & Co Sheffield 1943 infanterist kniv. 4 mindre reklame folde knive. bruks spor. kan kjøpes av alle over 18 år i Norge.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og ...
Lot no: 5500816
21:26:00
EUR 30
Krag- Jørgensen bajonett og to jakt knive fra 1930 tallet
Krag-Jørgensen bajonett stempler K krone og nr 93 på balken. Folde kniv med gevir skefte plater, ene med avslag. Merket W.Beach Salisbury. Total lenkte 25 cm. En Tysk hirsfenger folde kniv, men gevir greps skaller ene med av slag. Blad lengte 25,5 cm total lengte 38 cm. Ingen synlige merker.Alle ...
Lot no: 5500851
EUR 444 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 02/03/2020
21:26:00
EUR 30
Randall modell 1-7
Randall modell 1-7, men slire er merket 7. Lette bruks tegn, da slire har eks. sikrings reim. Har ligget i samling siden 1990 tallet. Klinge lengte 7" merket "NYHUS" på høyre side. Total lengte 11,5". Kan kjøpes av alle over 18 år i Norge.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan...
Lot no: 5526828
21:27:00
Randall modell 1-6
Randall modell 1-6. Ny og ubrukt, har ligget i samling siden 1990 tallet. Feste i hjort gevir slire i lær. Klinge lengte 6" total lengte 10,5". Kan kjøpes av alle over 18 år i Norge.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om ...
Lot no: 5526830
21:27:00
EUR 30
Randall modell 2-7
Ny og ubrukt Randall modell 2-7. ligget i samling sidden 1990 tallet. Lær håndtakk, slire med slipestein. Klinge lengte 7" total lengte 11,5". Kan kjøpes av alle over 18 år i Norge.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om ...
Lot no: 5497306
21:28:00
EUR 35
Randall modell 1-4
Randall modell 1-4 standart. Ny og ubrukt ligget i samling sidden 1990 tallet. Svart fiber feste med lær slire med slipestein. Klinge lengte 7,5" total lengte 12". Kan kjøpes av alle over 18 år i Norge.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt ...
Lot no: 5556063
21:28:00
EUR 30
Randall modall 2-6
Randall modell 2-6. Ny å ubrukt ligget i samling sidden 1990 tallet. Feste hjorte gevir, slire lær med slipestein.Klinge lengte 6" total lengte 10,5". Kan kjøpes av alle over 18 år i Norge.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om...
Lot no: 5497307
EUR 505 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 02/03/2020
21:29:00