Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
  ListGallery Lots per page
Dänisch-norwegischer Kavalleriepallasch m-1813
Dänisch-norwegischer Kavalleriepallasch m-1813, abgeändert von m-1797, vermutlich bei Auftrag von 1803 als 3000 Stück bestellt wurden. Ertfernung von Kabinettwappen und Blei vom Knauf. Gesamtlänge 108 cm. Klingenlänge 91 cm. Hohlkehle von ca. 16 cm ab Heft an der ganzen Länge der Klinge, ...
Lot no: 5304673
EUR 1,067 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 24/04/2019
21:18:00
EUR 524
Fransk ryttersabel, 1800-tallet
Fransk ryttersabel, 1800-tallet. Totallængde: 111 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og skade på grebet. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Lot no: 5311021
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
20:53:00
EUR 134
Engelsk kavalerisabel ca. 1800, med graveringer
Engelsk kavalerisabel ca. 1800, med graveringer i klingen. Længde: 99 cm. Stemplet Runkel Sohlingen. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Lot no: 5311094
20:53:00
Dansk Norsk dølle bajonett ca.1740
Dansk Norsk dølle bajonett ca 1740. ligner på bajonett til glatt infanteri gevær ca 1745. Døllen har zig zag spor, lengte 40,5 cm. Stemplet "R: N `306. 6 kantet rompe formet klinge tverrsnitt. Tydelige file merker etter re profilering av klingen, gamle merker. Alderes relatert stand. Kan kjøpes ...
Lot no: 5304680
EUR 582 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 25/04/2019
21:31:00
EUR 407
Dansk Norsk Hirsfenger/Marine huggert
Dansk Norsk hirsfengerM-1791. Tilvirket av pallask M-1750. Det antydes at denne klinge er brukt som skips huggert pga. 62 cm. lengte end vanlig hirsfenger og har skrå spiss. innen den ble til M-1791.På venster side et fektemerke og utydelige avdelings merker "c175?". Alderes relatert stand virker...
Lot no: 5304679
EUR 776 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 25/04/2019
21:43:00
EUR 466
Sabel
SABEL, svensk, m/1854 för kavallerimanskap, svart stålbalja, längd 104 cm. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311901
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
17:14:00
Sabel
SABEL, svensk, m/1893 för kavallerimanskap, märkt E . Svalling Eskilstuna, svart stålbalja, längd 110 cm. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311905
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
17:22:00
Sabel
SABEL, brittisk, 1800-talets slut, för kavalleriofficer, genombrutet stålfäste, stålbalja, längd ca 98 cm. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311911
17:34:00
Huggare
HUGGARE, svensk, m/1865 för fångvården, svart läderbalja, längd 77 cm. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311956
19:24:00
Bröllopssabel
SABEL, svensk, m/1893, för kavalleriofficer, mindre variant, sk bröllopssabel, förnicklad stålbalja, längd ca 86 cm. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311963
19:38:00
Sabel
SABEL, svensk, m/1889 för artillerimanskap, stålbalja, längd 95 cm. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311984
20:20:00
Par engelske officerssabler (2)
Par engelske officerssabler. 1800-tallet. Ene fremstillet Wilkinson og klinge fremstår med ciseleringer. Begge sabler er uden skeder. L. 100 og 96 cm. Blankvåbentilladelse påkræves. (2)
Lot no: 5311242
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 28/04/2019
18:32:09
Mikael Hansen. Håndsmedet jagtdolk med skæfte af mammuttand
Mikael Hansen. Håndsmedet jagtdolk med skæfte af stabiliseret mammuttand. Damask klinge, sign. monogram Bjarne Rasmussen. Skeden indfarvet rårandlæder i blåt. Fuld længde kniv 21 cm., blad 10,5 cm.
Lot no: 5308244
EUR 403 DK, Hørsholm, Hammervej 1 28/04/2019
20:21:00
EUR 201
Kniv af med skæfte af masurbirk.
Kniv af med skæfte af masurbirk og sølvmontering, med blad fra brusletto. Skede af sortfarvet læder med sølvmontering. L 23,5 cm. Bladlængde 11 cm. Udført af en knivmager fra Skovby på Als. Fremstår med minimale brugsspor.
Lot no: 5299560
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 29/04/2019
20:58:00
Janne Martiini kniv
JANNE MARTTIINI, kniv, Finland, fäste i björk, slida i skinn, blad märkt "Janne Marttiini,Rovaniemi..." längd (inkl. slida) 34 cm
Lot no: 5313050
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30/04/2019
19:30:00
Jagt dolk af Hans Christian Jacobsen
Jagt dolk af Hans Christian Jacobsen med indlæg af bøffelhorn, klinge af Poul Strande. Skede af læder. L 25,5 cm. Bladlængde 8,7 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Lot no: 5299567
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 30/04/2019
20:14:00
Sværd i Mortuary stil
'Basket-Hilted' sværd i Mortuary stil. Antagelig senere klinge. L. 105 / 89 cm. 1600-tallet. Blankvåben tilladelse påkrævet.
Lot no: 5301866
EUR 1,342 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/04/2019
20:20:00
EUR 671
Dansk Artillerisabel (Stralsundsabel) M. 1808 (2)
To danske Artillerisabler (Stralsundsabel) M. 1808. Fremstår med brugsslitage. Blankvåbentilladelse påkræves. L. 47 og 75 cm. Klinge, 61 og 62 cm. Ene mærket No 140. (2)
Lot no: 5313696
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/04/2019
20:22:00
Sabel
SABEL, svensk, m/1893 för kavallerimanskap, märkt E . Svalling Eskilstuna, svart stålbalja, längd 110 cm
Lot no: 5313083
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30/04/2019
20:36:00
Kard
KARD, 1900-tal, orientalisk, med kavelplattor i horn, längd ca 27 cm
Lot no: 5314574
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01/05/2019
16:18:00