Lots per page   14 results ListGallery
Urnor lergods
URNOR, 2 st., lergods, troligen Turkiet, 1800-tal, närmast ovoid form, diameter ca 45, höjd ca 70 cm

Lot no: 5813014
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
11:21
Torborg Lindberg träskulpturer
TORBORG LINDBERG-KARLSSON (1908-1980): Samiskt par, monogramsignerade TL, snidat och polykromt bemålat trä, höjd 10-11 cm

Lot no: 5813048
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
12:17
Bambara: Par dukker (2)
Bambara: Par dukker af træ, messingsøm som øjne. H 53 cm. Brugsspor. (2)

Lot no: 5796614
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
15:50
Anton berthelsen. Grønlandsk fedtstensfigur sign. 'Antuut'
Grønlandsk fedtstensfigur sign. monogram 'Antuut' som Anton Berthelsen H 12 cm.

Lot no: 5803224
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 24/10/2020
17:04
Afrikansk tromme og armringe (3)
Afrikansk tromme H 47 cm og et par armringe af metal H 9,5 cm. Brugsspor, samt reparation på en armring. (2)

Lot no: 5804674
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/10/2020
16:09
To afrikanske masker og skammel (3)
To afrikanske masker H 30 cm og skammel H 20 cm. (3)

Lot no: 5808134
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/10/2020
16:10
Grønlandica maskefigur af fedtsten
Ortooraq Esiassen fra Sisimiut (Holsteinsborg).Grønlandske figurer af udskåret fedtsten.i form maske. signerede Ortôrak 77. B. 13 L. 38 cm. Fremstår med ridser og små afslag .

Lot no: 5801968
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 25/10/2020
19:22
Schild, Tierhaut, Afrika
Schild, Tierhaut, Afrika. Schild aus Tierhaut, auf Holz mit einem Band befestigt, in dunklen Erdtönen gefasst, L.78cm, B.51cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Kratzer, sowie Farbabrieb.

Lot no: 5727879
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/10/2020
20:31
Samling flinteredskaber. pile-/spydspidser (9)
Samling diverse flinteredskaber, fladhuggede pile/spyd-spidser. Mål ca: L 12 cm, 7,5 cm. 7,5 cm, og 6 cm.; samt (lysere flint): L. 17,15, 9, 8 og 11 cm. (9)

Lot no: 5817763
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 26/10/2020
14:05
Ujamaa-Figuren /Afrikanische Schnitzerei. Makonde. 20. Jh
Ujamaa-Figuren /Afrikanische Schnitzerei. Makonde. 20. Jh. handgeschnitzt, aus Massivholz. Darstellung eines Familienbaums, 4 kleinere Figuren (Familien- oder Stammesmitglieder). H. ca. 20 cm, Alters- und Gebrauchsspuren

Lot no: 5793442
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/10/2020
17:11
2 Afrikanische Holzfiguren. Massaifrauen. 20. Jh (2)
2 Afrikanische Holzfiguren. 20. Jh. Darstellung der Massaifrauen, handgeschnitzt, aus Massivholz. H. ca. je 50/36 cm (2)

Lot no: 5793447
18:11
Afrikansk figur af udskåret træ
Namyi, Kamerun skulptur af udskåret træ, prydet med perler. H. 50 cm.

Lot no: 5785145
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 26/10/2020
19:22
Grønlandica. Walrus skull, canines, approx. 30 cm
Grønlandica. Walrus skull, complete with lower jaw w/six teeth, upper jaw with eight teeth plus the two tusks with visible length of approx. 30 cm. Skull approx. 31 cm. Length from rear skull to tusks approx. 52 cm. Can be sold within the EU without CITES declaration. Two missing teeth and age ...

Lot no: 5816072
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/10/2020
16:33
EUR 617
Grønlandica. Stok af hvalknogle.
Grønlandica. Stok af hvalribben. Rundt håndtag. H. 82 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5809832
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 27/10/2020
19:55