Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
  ListGallery Lots per page
Samling på ni kinesiske erotiske skæringer af kompositmateriale (9)
Samling på ni kinesiske erotiske udskårne figurer af kompositmateriale. H. 4 - 7 cm. (9)
Lot no: 5308397
EUR 537 DK, Hørsholm, Hammervej 1 22/04/2019
11:54:00
EUR 268
Grønlandica. Hvalroskranie med tænder og underkæbe.
Grønlandica. Hvalros kranie med kæber og tænder, D ca. 40 cm H. ca. 25 cm. Længde på hjørnetænder ca. 19 cm. Kan frit handles indenfor EU.
Lot no: 5308501
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2019
19:41:00
EUR 591
Maske / Bamileke – Maske, Holz, Stoff, Bamun-Perlen, Muscheln, Kamerun
Maske / Bamileke – Maske, Holz, Stoff, Bamun-Perlen, Kamerun. Hölzerne Maske für zeremoniellen Tanz der Bamileke (eine westafrikanische bantoide Volksgruppe im Westen von Kamerun) mit Bamun-Perlen und Muscheln besetzt, H.42cm, B.30cm, T.14cm, leichte Reibespuren.
Lot no: 5243191

EUR 350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22/04/2019
20:10:00
Skulpturer
SKULPTURER, 3 st., Makonde, Tanzania, skurna i diospyros/ebenholts, höjd ca 36-64 cm
Lot no: 5307793
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/04/2019
21:22:00
Niger/Mali kors armring silver
SILVER; 2 dlr, Niger/Mali, silver, troligen Tuaregarbeten, armring och kors, B armring ca 6,5, H kors ca 7 cm, samlad vikt ca 106 gram, 1900-talets senare del
Lot no: 5308970
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 23/04/2019
10:22:00
Danmarks oldtid. Samling flintøkser i udstillingsbord / montre
Danmarks oldtid. Samling flintøkser i udstillingsbord / montre. I alt ca. 110 dele, bestående af stenøkser, pilespidser, forstenet hovnegl, potteskår, fossiller mm. Flere dele betegnet med findested. Længste stenøkse ca. 19 cm. Udstillingsbord / montre af bøg, med to bakker i sarg. H. 52 L. 125 ...
Lot no: 5292688
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/04/2019
19:05:00
EUR 430
Grønlandica. Hvalroskæbe med tænder
Hvalroskæbe med tænder. L. på tænder ca. 15 cm. Højde i alt: 22,5 cm. Kan sælges indenfor EU uden CITES. Ved handel udenfor EU skal der søges eksport-/importtilladelse.
Lot no: 5305281
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/04/2019
19:44:00
EUR 228
Grønlandica. Samling fedtstensfigurer, ulo mm (13)
Samling Grønlandica, bestående af: kajak L. 67 cm. to fedtstensfigurer i form af fabeldyr, antagelig udført af Knud Petrussen, H. 11,5 cm, sign. K (minimal afslag) samt H. 2 cm, usign. (limet). Fanger H. 6 cm, ulo, figur og diverse vedhæng og dele udskåret af ben, bæger samt tændstikholder. I alt...
Lot no: 5307815
EUR 295 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/04/2019
19:46:00
Samling afrikanske masker (17)
Samling afrikanske masker, 1900-tallet. H. 27-51 cm. I alt 17 stk. Enkelte masker med afslag. (17)
Lot no: 5303141
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/04/2019
19:48:00
EUR 295
Kyugetsu Co., Puppe / Porzellanpupe, 'Geisha mit Shamisen', Porzellan, Glas, Stoff
Kyugetsu Co., Puppe / Porzellanpupe, 'Geisha mit Shamisen', Porzellan, Glas und Stoff. Geisha in schwarzem Kimono mit Shamisen (Musikinstrument) aus Holz, Figur in einer Glasvitrine, Zertifikate des Herstellers, Vitrine H.66cm, B.45cm, T.38,5cm, altersgemäße Reibespuren.
Lot no: 5260453
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/04/2019
20:35:00
EUR 55
Samekniv troligen Kniv-Elis Bergström
SAMEKNIV, troligen Kniv-Elis Bergström, 1900-talets första hälft, längd ca 23 cm
Lot no: 5309242
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23/04/2019
20:42:00
To japanske erotiske skæringer, 1900-tallets sidste halvdel (2)
To japanske erotiske udskårne figurer af bemalet ben, 1900-tallet. H. 7 - 8 cm. (2)
Lot no: 5308407
EUR 537 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
19:56:00
EUR 268
Allan Elnebro kåsa
ALLAN ELNEBRO, kåsa, samearbete, graverat renhorn samt björk, signerad AE, längd ca 18 cm
Lot no: 5312361
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28/04/2019
17:12:00