Category  Estimate
Time Showroom
ListGallery Lots per page
Seks afrikanske figurer, Luba, Fang mm. (6)
Seks afrikanske figurer, Luba, Fang mm. 1900-tallets sidste halvdel. H. 44-55 cm. Aldersrelaterede spor. (6) Proveniens: John Darrells Samling
Lot no: 5592644
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
16:49:00
EUR 121
Ceremoniell flöjt Papua Nya Guinea
CEREMONIELL FLÖJT, Papua Nya Guinea, bambu, dekorornament av västfibrer och fjädrar, enligt uppgift inköpt på plats 1980-talets början
Lot no: 5592298
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
17:06:00
Väggsköldar gope Papua Nya Guinea
VÄGGORNAMENT, 2 st, gope, Papua Nya Guinea, västra Kerema, Papuabukten, träskuren och pigmenterad dekor, enligt uppgift inköpt på plats 1980-talets början, höjd ca 131-133 cm. . HISTORIK: För brukarna anses sköldarna ha skyddande egenskaper.
Lot no: 5592347
19:03:00
Okuyi-Maske/Punu-Maske aus Gabun
Okuyi-Maske/Punu-Maske aus Gabun. geschnitztes Holz, Gesicht mit Kaolin gefärbt. Maße ca. B. 35 cm T. 22 cm H. 45 cm. Gebrauchsspuren.
Lot no: 5581681
EUR 250 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
19:17:00
EUR 55
Afrikanische Maske
Afrikanische Maske. geschnitztes Holz mit Kaolinbemalung. Dm. ca. 25cm. Gebrauchsspuren.
Lot no: 5581660
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
19:18:00
Seks afrikanske figurer, Luba, Fang mm (6)
Seks afrikanske figurer, Luba, Fang mm. 1900-tallets sidste halvdel. H. 44-68 cm. Aldersrelaterede spor. (6) Proveniens: John Darrells Samling
Lot no: 5586234
EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
19:27:00
EUR 101
Valfiskbard
VALFISKBARD, från fenval, daterad fångst 1907, längd ca 70 cm
Lot no: 5592376
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
19:32:00
Zwei Guro-Maske aus der Elfenbeinküste (2)
Zwei Guro-Maske aus der Elfenbeinküste. aus Holz gefertigt, bunt bemalt. Maße je ca. 75x20/60x19cm. Gebrauchsspuren.(2)
Lot no: 5581676
20:17:00
Grønlandica. En samling tupilakker af rensdyrtak (16)
Groenlandica. En samling tupilakker af rensdyrtak, H. ca. 3 - 10 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder nogle defekter i form af revner, afslag mm. (16)
Lot no: 5591924
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
20:43:00
EUR 376
Fem afrikanske figurer, Luba, Fang mm. (5)
Fem afrikanske figurer, Luba, Fang mm. 1900-tallets sidste halvdel. H. 44-68 cm. Aldersrelaterede spor. (5) Proveniens: John Darrells Samling
Lot no: 5593648
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 24/02/2020
11:50:29
Lot no: 5593654
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 24/02/2020
15:08:09
Fire masker af udskåret træ, bl.a. Afrika, 20. årh. (4)
Fire masker af udskåret træ, delvis bemalede, bl.a. Afrika. H. fra 26-55 cm(4)
Lot no: 5586616
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 24/02/2020
15:36:04
To ældre indonesiske masker af udskåret træ (2)
To ældre indonesiske masker af udskåret træ h.25 - 26,5 cm. To meget tynde tørrerevner ene maske. 1900 tallet.
Lot no: 5587579
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/02/2020
17:59:00
Lot no: 5593653
18:51:00
Wandmaske/Tiermaske aus Madagaskar
Wandmaske/Tiermaske aus Madagaskar. aus massivem Holz, geschnitzt in Schlangenform, bemalt, teilweise mit Kaolin gefärbt. Maße ca. L. 204 cm B. 32 cm T. 17 cm. mit Rissen, Farbfehlstelle.
Lot no: 5581687
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/02/2020
20:08:00
Stülpmaske mit Kaurischnecken aus Mosambik.
Stülpmaske mit Kaurischnecken aus Mosambik. Maske aus Leinen und Stroh, mit Kaurischnecken, Holz, Plastikperlen verziert. Maße ca. H.55cm T.47cm B.47cm Gebrauchsspuren.
Lot no: 5581673
20:12:00
Afrikanische Maske
Afrikanische Maske. aus Holz gefertigt, teilweise mit Kaolin gefärbt. Maße ca. 64x21cm Gebrauchsspuren.
Lot no: 5581686
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/02/2020
20:22:00
EUR 45
Seks afrikanske figurer, Luba, Fang mm.(6)
Seks afrikanske figurer, Luba, Fang mm. 1900-tallets sidste halvdel. H. 44-65 cm. Aldersrelaterede spor. (6) Proveniens: John Darrells Samling
Lot no: 5592640
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 25/02/2020
19:50:00
Groenlandica. En samling fedtstensfigurer, bl.a. af Tobias Thorsen (10)
En samling af 10 fedtstensfigurer bestående af 4 stk. udført af Tobias Thorsen, en af disse med label under bunden med tekst 'Tobias Thorsen Frederikshåb Grønland', H. 12-13,5 cm, samt 6 stk. i sort fedtsten af anden kunstner, H. 13,5-48 cm. To af Tobias-figurerne fremstår med afslag på hhv. ...
Lot no: 5530374
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 25/02/2020
20:23:00
EUR 174
Fedtstensfigur i form af kvinde, 20 årh
Fedtstensfigur i form af kvinde, 20 årh, H. 23 cm. Fremstår med enkelte afslag.
Lot no: 5576081
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 27/02/2020
19:16:00