Category  Estimate
Time Showroom
ListGallery Lots per page
Fruktbathetsdocka afrikansk
FRUKTBARHETSDOCKA, Akua'ba, Ashanti, Ghana, 1900-tal, träskuren, höjd 34 cm, enligt uppgift inköpt i Paris 1970
Lot no: 5504781
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/11/2019
10:45:00
Grønlandica. To udskæringer af hhv. kaskelot tand og ben (2)
Grønlandica. Kaskelottand dekoreret med udskæring i form af dyr, indlagte detaljer. H. ca. 10,5 cm. Vægt 110 gr. Tupilak skåret af tak. H. ca. 14,5 cm. (2)
Lot no: 5444807
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 21/11/2019
20:22:00
Større samling masker m.m. (18)
Større samling udskårne effekter, heriblandt 11 masker samt figurer m.m. af udskåret træ. 1900-tallets anden halvdel. H. op til 60 cm. (18)
Lot no: 5493588
EUR 161 DK, Aarhus, Egå Havvej 21/11/2019
20:55:00
Greenlandica, Otto Thomassen. Bracelet in narwhal tusk
Grønlandica, Otto Thomassen 1895-1971. Bracelet in narwhal tusk, cut out with 10 masks and clasp (glued). L. 17 cm. H. 3 cm. Fitted with elastic due to the glued clasp.
Lot no: 5447894
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/11/2019
18:32:00
Africa. Yaka helmet mask.
African mask. Yaka helmet mask. Carved and patinated wood. Ornamentation with carved animals as well as face with kaolin. H. 42, W. 26 cm. Age-related wear with occasional chipping and dryness-related cracks.
Lot no: 5453340
EUR 1,342 DK, Odense, Kratholmvej 22/11/2019
20:28:00
Samekniv daterad 1936
SAMEKNIV, skaft och slida i horn, läderdetalj, skaftet med silverinläggningar, ristad dekor, daterad 1936, knivens längd 18,5 cm, totla längd ca 24 cm.
Lot no: 5505087
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/11/2019
11:06:00
Africana. Maske
Maske af udskåret og delvist bemalet træ samt detaljer af ben. H. ca 93 cm B. ca 38cm
Lot no: 5480741
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23/11/2019
15:26:00
Grønlandica, to dekorerede kaskelottænder(2)
Grønlandica, to dekorerede kaskelottænder. Med kort over Grønland samt fanger motiver H. 12,5 cm og 15,5 cm incl sokkel af fedtsten. Der medfølger Cites certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der søges ...
Lot no: 5506241
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 24/11/2019
19:22:00
Grønlandica. Samling åndemaske, relieffer m.m. (5)
Grønlandica. Samling åndemaske m/ tænder betegnet Jocum Sikemsen L. 27 cm, 2 stk. relieffer - det ene med rensdyrtak L. 27-29 cm samt kniv & halskæde m/ skæring begge af rensdyrtak, L. 7-14,5 cm. Brugsspor. (5)
Lot no: 5502725
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 24/11/2019
19:54:00
En samling elefanter af udskåret træ. (8)
En samling større og mindre elefanter af udskåret træ, stødtænder af kunstmateriale. H. 16-39 cm. Overvejende Afrika. Fremstår med enkelte tørhedssprækker og mærker. Samt elefant beklædt med strå. H. 10 cm. (8)
Lot no: 5491976
EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 25/11/2019
13:58:00
Afrikansk Kore maske, Marka Mali. Midten af 1900-tallet.
Afrikansk Kore maske, Marka Mali. Midten af 1900-tallet. H. 34 cm. Fremstår med brugsslitage.
Lot no: 5506338
EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 25/11/2019
14:41:00
En samling neolitiske pilespidser(10)
En samling neolitiske pilespidser: 5 skafttunge, 2 triangulære, 3 pileformede. L. fra. 2,5-4,4 cm(10)
Lot no: 5506119
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 25/11/2019
19:01:00
Afrikansk slidstromme, Yaka / Suku, DR Congo 1900-tallet
Afrikansk slidstromme af udskåret træ i form af mand, Yaka / Suku, Den Demokratiske Republik Congo (før Zaire), 1900-tallet. Slidstrommen bruges udelukkende af spåpræster og -præstinder fra forskellige kulter. Ved gentagelse af visse lyde og ved at slå på trommen med en lille stok bringer de sig ...
Lot no: 5434067
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 25/11/2019
19:13:00
To stammemasker udført af fossil knogle (2)
To stammemasker udført af fossil knogle fra Stegodon, uddød elefantart. Stammer fra Java. Knoglen er over 1 million år gammel. L. 10-10,5 cm.(2)
Lot no: 5506121
19:16:00
Samisk kolt
KOLT, 1900-talets senare del, vitt ylle, applikationer i rött och gult ylle, bystmått (enkelt mått) ca 60, längd mitt bak 105 cm
Lot no: 5508542
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/11/2019
19:22:00
Samisk vagga
VAGGA, sk gietka, samisk, tillverkad vid 1900-talets mitt (äldre än 1960), läder och textil, längd ca 83 cm
Lot no: 5508543
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/11/2019
19:23:00
Frugtbarhedsfigur, Ghana 1900 tallet.
Ashanti, Akabas - frugtbarhedsfigurer, Ghana, 1900-tallet . Figur udskåret af træ og dekoreret med farver og perler. H. 39 cm. Fremstår med revne samt hul på øverste del. (2)
Lot no: 5507574
EUR 201 DK, Herning, Engdahlsvej 25/11/2019
20:13:00
Figur / Skulptur / Büste, Ekoi, Holz / Eisen, Nigeria
Figur / Skulptur / Büste, Ekoi, Holz / Eisen, Nigeria. Büste in brauner Farbgebung, an der Basis zwei umlaufende Ringe aus Rattan- Geflecht, oberseitig mit Nägeln versehen, H.26cm, B.12cm, altersbedingte Reibespuren, minimale Bestoßungen, partielle Kratzer im Holz.
Lot no: 5464532
EUR 225 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/11/2019
20:19:00