1234»   Lots per page   106 results List Gallery
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas. h. 39 cm.

Lot no: 6115787

EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
18:24
EUR 215
Bing & Grøndahl og Royal Copenhagen. Seks figurer af porcelæn (6)
Seks figurer af porcelæn bestående af fem figurer fra Bing & Grøndahl: Ung mand med harmonika nr. 1661, H. 22 cm, Lillebror og storebror nr. 1648, Pige i natkjole nr. 1624, Dreng i korte bukser med krabbe nr. 1870, Lille dreng i korte bukser nr. 1617; endvidere én figur fra Royal Copenhagen: ...

Lot no: 6205173
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
20:26
EUR 188
Bing & Grøndahl og Royal Copenhagen. Syv børnefigurer af porcelæn (7)
Syv børnefigurer af porcelæn bestående af seks fra Bing & Grøndahl: Den lille pige med svovlstikkerne nr. 1655, Dreng kysser pige nr. 2162, H. 19,5 cm, Dreng spiller trompet nr. 1792, Pige og dreng med kopper nr. 2175, Lille dreng bukker sig ned nr. 1636, Pige med lille dreng nr. 1568; endvidere ...

Lot no: 6205184
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
20:36
EUR 215
Aldo Londi for Bitossi. Hest af glaseret stentøj
Aldo Londi, 1911-2003, for Bitossi. Hest af blåglaseret stentøj. H. 26 L. 26 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6208740
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
12:39
EUR 114
Royal Copenhagen. Knud Kyhn. Figur af stentøj.
Royal Copenhagen. Knud Kyhn. Figurer af stentøj bestående af: Dreng med Tigerunge nr. 20244, H. 27 cm

Lot no: 6208822
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
13:06
Aldo Londi for Bitossi, buste af blåglaseret stentøj, i form af Kwan/Yin Gua
Aldo Londi 1911-2003, for Bitossi, buste af blåglaseret stentøj, i form af Kwan/Yin Gua, den kvindelige Buddha. 1960'erne. H. 29 cm. Fremstår med mindre glasurafslag.

Lot no: 6208738
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
13:22
Kähler, Kai Nielsen figur
Kai Nielsen figurer fra Kähler bestående af: 1 stk. Kvinde med Barn H. 35 cm. mærker HAK og k 461. fremstår snavset, kant afslag ved kant.

Lot no: 6208830
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
14:07
EUR 228
Burton Morris, 'Strawberry', Pop Art-figur af porcelæn, begrænset oplag 27/500
Burton Morris (f. 1964, USA). 'Strawberry', Pop Art-figur fra serien Artis Orbis, fremstillet hos Goebel, Tyskland, af porcelæn i et begrænset oplag på 500 stk., nr. 27/500. H. 25 cm. I original emballage og medfølges af nummereret certifikat. Modelfotos.

Lot no: 6196938
EUR 215 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
15:05
EUR 101
Michael Andersen og L. Hjorth Keramik figurer (3)
Michael Andersen og L. Hjorth Keramik figurer bestående af1 Michael Andersen figur i form af en Hest H. 18 cm, L. 27 cm1 Michael Andersen figur i form af en Fiskerkone nr. 4968-1 H. 24 cm1 L. Hjorth figur i form af Jæger med sit bytte H. 25 cmFremstår med brugsspor og glasur afslag kan ...

Lot no: 6206969
15:57
Bing & Grøndahl og Knud Kyhn figurer.(3)
Bing & Grøndahl og Knud Kyhn figurer bestående af1 Knud Kyhn Elefant i stentøj1 Blanc de Chine Figur af Dreng der holder på delfin nr. 4060(hals revnet og en del insektsnavs)1 Pige m/Gedebuk nr. 2180(ene horn knækket), 1. sort.Fremstår med brugsspor.(3)

Lot no: 6206584
15:59
Ernst Eberlein, figurgruppe af ler, cd
Figurgruppe i uglaseret keramik form af to børn på cykel af Ernst Eberlein (1911-1993), usign. H. 18 cm L. 17.5 cm. Med alm. brændingsfejl

Lot no: 6209021
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
16:14
EUR 174
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas i form af en Tyr
Kunstglas. Figur i flerfarvet glas i form af en Tyr h. 25 x L. 40 cm.

Lot no: 6109671

EUR 376 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
16:20
EUR 295
Dahl Jensen, spanske bolero dansere nr.1293 2.sort
Dahl Jensen figur af porcelæn i form af spanske bolero dansere. Nr. 1293, H. 35 cm. 2. sort. Mindre reparation ved ene hånd.

Lot no: 6205699
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
16:34
EUR 403
Tróndur Patursson født 1944. Figur/fugl af glas - unika (cd)
Tróndur Patursson født 1944. Figur/fugl af glas, vingefang 54 cm. Opsat på stand. Fremstår uden brugsspor i original emballage. Fremstillet hos Hebsgaard.

Lot no: 6157724
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
16:50
EUR 322
Samling diverse harmonikaspillere, porcelænsfigurer mm. (8)
Samling diverse harmonikaspillere, porcelænsfigurer udenlandsk, capo di monte, tysk mfl. Bing og Grøndahl figur fremstår defekt . H. 10 til 22 cm. (8)

Lot no: 6203572
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
17:37
Royal Copenhagen, Michael Andersen mm. Samling keramik og porcelæn (9)
Royal Copenhagen, Michael Andersen mm. Samling keramik og porcelæn. Royal Copenhagen fajance, rund skål nr. 439/3178, af Berte Jessen. H. 9,5 cm. Ø 23 cm. Fad nr. 962/3774 af Ellen Malmer. H. 4 cm. 21,5 x 21,5 cm. Michael Andersen vase nr. 6406 H. 23 cm. Samt vase nr. 6472 H. 10 cm. Samt ...

Lot no: 6208313
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
17:40
Royal Copenhagen. Samling bjørnefigurer af porcelæn (6)
Royal Copenhagen. Samling bjørnefigurer af porcelæn best. af nr. 21435, 22738, 21434, 3014, 1174 (graveringer), 2841. H. 5,5 til 10 cm. Alt 1 sortering, 1 del med graveringer i bunden (6)

Lot no: 6205992
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
17:49
EUR 134
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl, Lyngby mfl. Samling porcelænsfigurer bla Dreng med gris
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl, Lyngby. Samling porcelænsfigurer, 18 dele, overvejende 1. sortering, bestående af: Royal Cph/848 kantslag på drengens pind, 1072, 3277, 247, 1340, 1259. B & G/1614, 556/456, 9578, 1624 1633, 1635, 57/12, 1567/2. sort., 8325/2. sort. Knud Kyh for Royal ...

Lot no: 6208130
EUR 161 DK, Kolding, Platinvej 21/05/2022
18:29
Royal Copenhagen/B&G. Div. figurer m.m.(10)
Royal Copenhagen: 2904/2528. B&G. 2304, 2316, 622/455, 622/4551633, 1635, 1845, 1826 samt H.C. Andersen platte. (10)

Lot no: 6208161
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
19:10
Aldo Londi for Bitossi figur i form af And
Aldo Londi for Bitossi figur i form af And af blå glaseret stentøj. 1960'erne. H. 21 cm, L. 26 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6208962
19:11
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Samling figurer af stentøj (6)
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Samling figurer af stentøj, bestående af: Bjørn 21519, Hund 20129, Bjørneunge 21433, 21432, 21435, Alle 1. sort. Bjørn 20193 2. sort. (6)

Lot no: 6208725
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
19:28
EUR 148
Michael Andersen Bornholm. Figur med haner
Michael Andersen & søn, glaseret keramikfigur, To haner, nr. 5121, H. 25 cm., L. 26 cm. Fremstår med glasurafskalning.

Lot no: 6207853
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
19:29
J.P. Dahl-Jensen. Ruhåret foxterrier & skotsk terrier, nr. 1002 1. sort. & nr. 1094 2. sort. (2)
J.P. Dahl-Jensen. Ruhåret foxterrier & skotsk terrier, figurer af porcelæn, nr. 1002 1. sort. & nr. 1094 2. sort., L. 17 & 9 cm. Enkelte brugsspor. (2)

Lot no: 6203198
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
19:34
Royal Copenhagen og Bing og Grøndahl m. fl. Samling figurer
Royal Copenhagen og Bing og Grøndahl. Samling figurer bestående af: Nr. 1319, 'To gamle koner'. Fremstår med revne. Nr. 1107, 'To legende isbjørne'. Nr. 1519 'Pessimist' og nr. 1081 'Optimist'. Fremstår med revne. Nr. 4502 'Smed'. B&G nr. 2127 'Dreng med spand'. 2. sort. Saksen figur, 'Dreng med...

Lot no: 6207895
19:41
Jean René Gauguin for Bing & Grøndahl. 'Rosernes Seng'
Jean René Gauguin for Bing & Grøndahl. 'Rosernes Seng'. Sculpture made in faïence, decorated in polychrome. Signed. J.R. Gauguin, top quality. H. 55 cm.

Lot no: 6208673
EUR 3,356 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
19:42
EUR 2,148
Samling porcelænsfigurer (17)
Samling figurer af porcelæn. Alle fra Sovjet ( Rusland ) før 1992. B.la. Tre figurer fra Gzhel, To fra Verbilki samt elleve fra Lomonosov. H. 7-27 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6206865
19:43
Bing og Grøndahl, to store isbjørne figurer (2)
Bing og Grøndahl, to store isbjørne figurer nr. 1785 (1 sort.) og 1857 (2 sortering.) H.14,5 og 20 cm. L. 31 og 35 cm. (2)

Lot no: 6208236
19:53
EUR 188
Ingeborg Polckross Irminger for Royal Copenhagen. Figurgruppe nr. 401 2 sortering.
Ingeborg Polckross Irminger for Royal Copenhagen. Figurgruppe, mor og barn nr. 401 H. 29 cm. stemplet I.P.I, 2 sortering.

Lot no: 6208241
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
19:53
Samling Porcelæns katte, (6)
Samling Porcelæns katte bestående af : 1 stk. L 25 cm. 3 stk. L 18 cm 1 stk. 15 cm. 1 stk Sovende kat by Fornasetti, Italien L 10 CM.

Lot no: 6208851
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
20:13
Par Staffordshirehunde og Staffordshire figur i form af Fiskerkone(3)
Par Staffordshirehunde H. 16 cm og Staffordshire figur i form af Fiskerkone H. 35 cm af fajance dekoreret med lustreglasur. England ca. 1880. Fremstår med brugsspor og krakeleringer.(3)

Lot no: 6209029
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
13:42
My search agents