Category  Estimate
Time Showroom
123» ListGallery Lots per page
Remington. Riffel ca. 8 x 58
Svensk Remingtonriffel 1876 kaliber 8x58. Pibelængde 77 cm, Totallængde 117cm. Våbennr. 19216/92. Fremstillet på Carl Gustaf Stads Gevärfaktori, med bejdset skæfte og med brugsspor i henseende til alder. våbentilladelse påkrævet.
Lot no: 5480492
EUR 349 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
15:28:00
Beretta. Riffel cal. 7.35
Gardone Val Trompia riffel model 91/38 kal 7,35. Våbennummer: G192. PL 47 cm, TL 91 cm. u/ bajonet. Folde bajonet 34 cm. Dateret 1939. Fremstår med alderselaterede brugsspor. våbentilladelser inkl. blankvåbenstilladelse påkrævet
Lot no: 5480462
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
15:54:26
Hanegevær s/s Belgisk kal 12.
Hanegevær s/s Belgisk kal 12. Våbennummer 9718. PL 79 cm, TL 120 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Brugsspor, slør og mærker samt rust i løb. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Lot no: 5555108
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
16:09:37
Haglgevær, Husquarna 310A S
Husquarna s/s haglbøsse, model 310A S. Kal. 12. Serienr 99586. Løbs L. 72 cm. Total L. 115 cm. Fremstår med mindre skygger i løb. Oliebehandlet engelsk kolbe med original bagkappe. Jagttegn påkræves.
Lot no: 5438390
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
16:19:00
EUR 128
Jagtgevær, AYA Sherwood s/s i kal. 12/70.
Jagtgevær, AYA Sherwood s/s i kal. 12/70. TL 107 cm. LL 63 cm. Afstand fra bagkolbe til forreste aftrækker er 37,5 cm. Våbennr. 280448. Spejlblank i løbene. Ingen slør. Fremstår med let brugspræg med enkelte små ridser/slagmærker i skæftetræet. Jagttegn kræves.
Lot no: 5584703
EUR 1,611 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
17:10:00
EUR 1,208
2 jagtgeværer, Domino De Luxe o/u i kal 12/70 og Liege hanegevær s/s i kal. 12.
2 jagtgeværer, Domino De Luxe o/u i kal 12/70 og Liege hanegevær s/s i kal. 12. Domino: TL 114 cm. LL 70 cm. Våbennr. 16355. Liege: TL 118 cm. LL 77 cm. Våbennr. 329942. Begge er rene og blanke i løbene. Fremstår lettere brugspræget med små ridser/mærker i skæftetræet. Jagttegn kræves.
Lot no: 5586431
EUR 201 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
17:35:00
EUR 215
Enkeltløbet Stevens haglgevær kal 16.
Enkeltløbet Stevens haglgevær kal 16. Våbennummer 107B. PL 76,5 cm, TL 118 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Ejector. Fremstår med brugsspor samt indvendige mærker i løb. Jagttegn påkrævet
Lot no: 5494839
18:03:00
F. Piotti / Wirnhier spezial, Skeet 66 Kal. 12/70.
F. Piotti / Wirnhier spezial, Skeet 66 Kal. 12/70. Våbennr. 3514. Løbs L. 70 cm. Skæfte L. 43 cm. Fremstår uden slør, med blanke løb. Jagttegn eller samlertilladelse påkræves.
Lot no: 5573353
EUR 1,208 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
18:38:00
EUR 161
Haglgevær s/s Eibar kal 12/70
Haglgevær s/s Eibar kal 12/70. Våbennummer 124954. Boringer ca 1/1 + 3/4. PL 70 cm, TL 113 cm, afstand aftrækker til kolbe 37 cm. Brugsspor, udvendig rust. Doubletrigger. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Lot no: 5533433
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
19:18:00
1451 Defender 22 short
Defender 89 revolver kaliber ca. 6 mm, TL 14 cm. Fremstår i mekanisk god stand. Uden våbennr. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Tekst rettet under auktion!
Lot no: 5586632
EUR 215 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
19:31:00
EUR 134
Uberti 44 colt X05545
Uberti revolver model 1871 Richards kal .45. Våbennummer: X05545. PL 19 cm, TL 33 cm. Fremstår ny og i original emballage. SKV2 tilladelse påkrævet.
Lot no: 5586627
19:40:00
EUR 101
Simson Suhl Thüringen kal 16
Haglgevær s/s. Simson Suhl Thüringen kaliber 16/70. LL 70 OAL 112 Skæfte L 36,5 cm. Udtrækker og aut. sikring, signalstifter for spændte haner. Trangboringer måler 16,2 hhv 16,4mm. Fremstår med brugssspor og limet afslag på kolbens tå, med slør i hovedbolt. Spejlblank i begge løb og ellers ...
Lot no: 5591172
EUR 134 DK, Herning, Engdahlsvej 23/02/2020
19:40:00
Schrotgewehr Huglu 103 #1054266 Cal 12-76
Schrotgewehr Huglu 103 FE O/U Kal. 12/76, Waffen-Nr. 1054266, Einabzug, belüftete Zielschiene, automatische Sicherung, Laufwahl, blank brünierte Läufe. Lauflänge 71 cm, Gesamtlänge 116 cm, Kolbenlänge 37 cm. Zur Registrierung der Waffe in Dänemark ist ein gültiger Jagdschein erforderlich.
Lot no: 5582634
EUR 2,013 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
19:42:00
EUR 1,611
Webley RIC 45, revovler. #70224
Webley RIC revolver. Kaliber. 45 webley. våben nummer:70224. Omdrejningspistol. cirka.1880. Pibelængde: 9,5cm. totallænge 20,7cm. På oversiden: N.S Flatt, London. Fremstår med brugsspor. Samlertilladelse påkrævet
Lot no: 5586637
19:44:00
EUR 101
Schultz & Larsen riffel model 56a kal. 378 WEA MAG
Schultz & Larsen riffel 56a. Kal. 378 WEA MAG. Våbennummer: S272. Totallængde: 121 cm. Pibelængde: 64 cm. Kolbe: 36 cm. Fremstår med brugsspor, stram og funktionel mekanik samt ren og skarp riffelgang. Riffeltilladelse påkrævet.
Lot no: 5585457
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:00:00
EUR 564
Haglbøsse. Suhl. Side-by-side kal. 12/70
Haglbøsse. Suhl. Side-by-side kal. 12/70. Brugspræg, men ingen slør, rene løb og stram mekanik. Løb: 71 Total: 113 cm. Våbennummer 08055. Jagttegn påkræves.
Lot no: 5582392
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
20:01:00
Schultz & Larsen model 42 kal. 8 x 58 RD
Schultz & Larsen model RPLT 42. Kal. 8 x 58 RD. Våbennummer: 1219. Totallængde: 108,5 cm. Pibelængde: 57 cm. Kolbe: 36 cm. Omskæftet til jagt. Fremstår med brugsspor, stram og funktionel mekanik samt ren og skarp riffelgang. Riffeltilladelse påkrævet.
Lot no: 5585462
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:10:00
EUR 403
Remo s/s haglbøsse kal. 20/70, med nylavet engelsk skæfte
Remo s/s haglbøsse kal. 20/70. Våbennummer: 17443. Totallængde: 114 cm. Løbslængde: 72 cm. Kolbe: 37 cm. Med markører. Fremstår med spejlblanke løb, stram og funktionel mekanik, brugsspor samt minimalt slør. Med nylavet engelsk skæfte af tyrkisk valnød. Medfølges af det originale skæfte med ...
Lot no: 5564208
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:18:00
EUR 591
Simson s/s haglbøsse model 74, kal. 12/70, med nylavet engelsk skæfte
Simson s/s haglbøsse model 74, kal. 12/70. Våbennummer: 161312. Totallængde: 112 cm. Løbslængde: 70 cm. Kolbe: 36,5 cm. Med markører. Fremstår med spejlblanke løb, stram og funktionel mekanik, let slør samt med brugsspor. Nylavet engelsk skæfte af tyrkisk valnød. Jagttegn påkrævet.
Lot no: 5564209
20:18:00
EUR 376
Schultz & Larsen model 38 Kal. 6.5x58 RD
Schultz & Larsen model 38. Kal. 6.5x58 RD. Våbennummer: 388. Totallængde: 105 cm. Pibelængde: 52 cm. Kolbe: 37 cm. Med snelle og Pecar 4x35 sigtekikkert. Fremstår med brugsspor, stram og funktionel mekanik samt ren og skarp riffelgang. Riffeltilladelse påkrævet.
Lot no: 5585454
20:20:00
EUR 295
Halvautomatisk Hatsan Escort Haglgevær kaliber 12/76 Magnum.
Halvautomatisk Hatsan Escort Haglgevær kaliber 12/76 Magnum. Våbennummer 056728. TL 122 cm, Løb: 69 cm. Fremstår med blankt løb og funktionel mekanik. Brugsslitage. Jagttegn påkræves.
Lot no: 5587263
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
20:25:00
EUR 148
Schultz & Larsen model 65 kal. 30-06
Schultz & Larsen model 65. Kal. 30-06. Våbennummer: 8472. Totallængde: 113 cm. Pibelængde: 58 cm. Kolbe: 34,5 cm. Fremstår med brugsspor, stram og funktionel mekanik samt ren og skarp riffelgang. Riffeltilladelse påkrævet.
Lot no: 5585460
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:35:00
EUR 698
Schultz & Larsen model 42 Kal. 8 x 58 RD
Schultz & Larsen model RPLT 42. Kal. 8 x 58 RD. Våbennummer: 717. Totallængde: 108,5 cm. Pibelængde: 58 cm. Kolbe: 36 cm. Fremstår med brugsspor, stram og funktionel mekanik samt ren og skarp riffelgang. Riffeltilladelse påkrævet.
Lot no: 5585461
20:40:00
EUR 403
J.P. Sauer & Sohn, Hahn-Drilling Kal. 7 x 57-12/70
J.P. Sauer & Sohn, Hahn-Drilling, Waffennummer 209026, Kal. 7 x 57-12/70. Mit Docter Rotpunktvisier. Stramme Mechanik. Mögliche Schatten im Lauf. Lauflänge: 68, Gesamtlänge: 110 cm. Zur Registrierung der Waffe in Dänemark ist ein gültiger Waffenschein erforderlich.
Lot no: 4862667
EUR 1,342 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
20:47:00
EUR 483
Schultz & Larsen riffel model 56a kal. 458 WIN MAG
Schultz & Larsen riffel model 56a. Kal. 458 WIN MAG. Våbennummer: S501. Totallængde: 119 cm. Pibelængde: 63 cm. Kolbe: 35 cm. Monteret med Leupold vari x III 1,5x5 sigtekikkert. Fremstår med brugsspor, stram og funktionel mekanik samt ren og skarp riffelgang. Riffeltilladelse påkrævet.
Lot no: 5585453
20:59:00
EUR 671
Lyddæmper. Nielsen Sonic 50
Lyddæmper. Nielsen Sonic 50. Fremstår uden kaliber-indsatser. L. 25 cm. Nummer G500006. Tilladelse påkræves.
Lot no: 5592807
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/02/2020
11:50:56
Ældre percussionsgevær, ombygget til civil brug.
Ældre percussionsgevær, ombygget til glatløbet forlader. Løb: 110 Total 150 cm. Ej skudbar. Kan erhverves uden tilladelse.
Lot no: 5584828
14:02:32
Svensk RemingtonM/1873
Riffel. Svensk Remington M/1873, 12,5 mm. Våbennummer: 1971. PL 89132 cm, TL 135 cm. Våbentilladelse påkrævet.
Lot no: 5584831
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 24/02/2020
14:57:18
EUR 101
Svensk Remington Rolling Block
Svensk Remington Rolling Block. Våbennummer: 7354. løbslængde:91,5 cm. totallængde:135 cm. Fremstillet Huaquarna 1870. Kaliber 11.5. Våbentilladelse påkræves.
Lot no: 5584830
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 24/02/2020
17:01:00
Salonriffel Anschütz kal 22LR
Salonriffel Anschütz kal 22LR. Våbennummer 246836. PL 65 cm, TL 112 cm. Brugsspor, mærker på skæfte. SKV2 tilladelse påkrævet.
Lot no: 5588483
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/02/2020
17:35:00
123»