12345...107»   Lots per page   3198 results List Gallery
Arne Jacobsen. Six ‘Series 7’ chairs model 3107, cognac-coloured aniline leather (6)
Arne Jacobsen. 6 chairs model 3107 'Series 7' made in moulded plywood and with chrome-plated steel legs. Produced by Fritz Hansen. Seat height approx. 44 cm. Newly reupholstered in cognac-coloured aniline leather, this was not done at Fritz Hansen but by a professional furniture ...

Lot no: 6188527
EUR 2,550 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/05/2022
08:00
EUR 1,946
Bertil Fridhagen. Fire stole af palisander (4)
Bertil Fridhagen. Fire stole af massiv palisander, sæder betrukket med brun læder, sædehøjde ca. 45 cm. Udført hos Bodafors, 1900-tallets anden halvdel. Fremstår nybetrukket med brun vintage anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark. (4) Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler ...

Lot no: 5949423
EUR 859 DK, Kolding, Platinvej 29/05/2022
08:00
EUR 671
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107), 4 stk.. Betrækkene er udført af sort anilin læder, indvendigt med skum (pu). Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (4)

Lot no: 6071070

EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 29/05/2022
08:00
EUR 268
Wendelbo. 132 chair. Mørkegrå
Wendelbo. 132 chair. Pulverlakeret firepas fod i stål med drejefunktion. Stol og hynde er betrukket med mørkegråt møbelstof 'Ella col.4' H. 80. Sh. 41. D. 80 B. 79 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfoto.

Lot no: 6061143

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 29/05/2022
08:01
EUR 201
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Cognac læder. (2)
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på to hynder, betrukket med cognac læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (2)

Lot no: 6039600

EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 29/05/2022
08:02
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson'. Cognacfarvet læder (2)
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson'. Fremstillet i cognacfarvet dybhæftet læder. Modelfoto. (2)

Lot no: 6172905

EUR 483 DK, Herlev, Dynamovej 29/05/2022
08:03
EUR 376
Dansk Møbelarkitekt. Sofabord af massivt teak
Dansk Møbelarkitekt. Sofabord af massivt teak, prydet med indlægninger samt sko af palisander, H: 53 L. 167 B: 63 cm. Fremstår med minimale brugsspor, alder taget i betragtning.Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved ...

Lot no: 6096860
08:04
EUR 671
Café bord, Menu, Afteroom hvid.
Café bord, fra Menu designet af ‘Afteroom’ Stel af hvid pulverlakeret stål. Plade af hvid laminat på MDF. H. 102 Ø 68 cm. Udstillingsmodel med håndteringsspor.

Lot no: 6093623

EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 29/05/2022
08:04
EUR 134
Arne Jacobsen. 'Syveren', spisestol model 3107, sort
Arne Jacobsen. 'Syveren' spisestol med skal af formspændt krydsfinér, ben af senere sortlakeret stål. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Sh. 44,5 cm. Fremstår nybetrukket med sort anilin læder ved anden professionel møbelpolster, lettere blød ryg.

Lot no: 6156724
EUR 349 DK, Kolding, Platinvej 29/05/2022
08:08
EUR 268
Thomas Bentzen for Muuto. Et par 'Loft Bar Stool', barstole (2)
Thomas Bentzen for Muuto Par barstole, model Loft Bar Stool. Sortlakeret stel af metal, ryg og sæde af egetræfiner, . H. 108 B. 43 D. 49 SH. 75 cm. Udstillingsmodel i original emballage. Modelfoto. (2)

Lot no: 6115258

08:09
EUR 201
Upholstered banana-shaped sofa upholstered with lamb wool
Upholstered banana-shaped sofa upholstered with lamb wool, mid-19th-century. L 175 cm. Newly reupholstered by a professional furniture upholsterer in Denmark.

Lot no: 6186633
EUR 2,416 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/05/2022
08:11
EUR 1,879
Norm Architects for Menu. Cafebord samt barbord. Model Harbour (2)
Norm Architects for Menu. Cafebord samt barbord. Model Harbour, Stel af aluminium. Plade af sortbejdset eg samt laminat. Mål: 60x70x75 cm. Mål. H. 104 Ø. 80 cm. Udstillingsmodeller. Fremstår med løshed, samt ridsers/skrammer på bordplader.

Lot no: 6198834

EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/05/2022
08:12
Mika Tolvanen for Muuto. Fire spisestole model 'Visu Chair', Grålaserede(4)
Mika Tolvanen for Muuto. Fire spisestole model 'Visu Chair', Grålaseret eg. H. 78.5 B. 50 D. 43 SH. 43 cm. Udstillingsmodeller i original emballage. Modelfotos.(4)

Lot no: 6105336

EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 29/05/2022
08:14
EUR 403
365° North for Wendelbo. Blade two-seater sofa.
365° North for Wendelbo. Blade two-seater sofa upholstered in grey velvet fabric 'Rails col.4' Dimensions 180 x 95 cm H. 71 cm. Packaged, unassembled, in original open packaging. Recommended retail price 19.995,-

Lot no: 6061366

EUR 1,879 DK, Herlev, Dynamovej 29/05/2022
08:18
EUR 1,342
Esko Pajamies, lounge chair, model Bonanza,
Esko Pajamies, Finnish design, lounge chair, model Bonanza, produced at ASKO and designed in the 1960/70s. The frame is made in solid rosewood, loose reversible cushions with upholstery made in cognac-coloured leather. Dimensions approx. H. 72 cm, W. 70 cm, D. 80 cm. Newly upholstered in ...

Lot no: 6114470
EUR 1,678 DK, Kolding, Platinvej 29/05/2022
08:20
EUR 1,342
Par Wendelbo. 132 chair. 'Grå/grøn velour'.(2)
Wendelbo. 132 chair. Pulverlakeret firepas fod i stål med drejefunktion. Stol og hynde er betrukket med grå/grøn velour 'Juke col.156' H. 80. Sh. 41. D. 80 B. 79 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfoto. (2)

Lot no: 6061203

EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 29/05/2022
08:21
EUR 403
Mogens Hansen. Tre-pers. sofa, læder
Mogens Hansen. Tre- pers. sofa betrukket med originalt rød/brun læder, løse hynder i sæde og ryg med duntop, ryg med dunfyld, ben af ubehandlet egetræ. Mode. L. 200. Sædeh. ca. 45 cm. Fremstår med brugsspor/patina på læder.

Lot no: 6205959
EUR 1,074 DK, Kolding, Platinvej 29/05/2022
08:24
EUR 805
Norm Architects for Menu. Model Norm Wall Mirror. Rektangulær spejl grå
Norm Architects for Menu. Model Norm Wall Mirror. Rektangulær spejl grå af grå pulverlakeret aluminium, kan hænges på anden led. Fremstillet hos Menu. H. 70 B. 50 D. 3,5 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfoto. vejl-udsalgspris 2199,-

Lot no: 6094162

08:25
Iskos-Berlin, for Muuto. To barstole, model Fiber Bar Stool. H. 65 cm(2)
Iskos-Berlin, for Muuto. To barstole, model Fiber Bar Stool. Sæde betrukket med Remix 383 fra Kvadrat. Stel af lakeret metal. SH. 65 cm. Udstillingsmodeller i original emballage. Modelfoto (2)

Lot no: 6110421

08:26
EUR 201
Piet Hein/Bruno Mathsson. Super-Elliptical dining table with extension leaves (3)
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super-Elliptical dining table, white laminate tabletop with an aluminium rim, mounted on chrome-plated span legs. Accompanied by two extension leaves of 60cm. H. 70 L. 180/300, W. 120 cm. Produced by Fritz Hansen. Professionally revarnished with ...

Lot no: 6185929
EUR 2,416 DK, Kolding, Platinvej 29/05/2022
08:28
EUR 1,879
Nichetto studio for Wendelbo. Sofabord model Floema
Nichetto studio for Wendelbo. Sofabord model Floema med plade af valnød. Sortlakeret stel. H. 40, Ø. 60 cm. Udstillingsmodel med enkelte mærker.

Lot no: 6056024

08:28
EUR 268
Hyndesæt til Ole Wansher stol model, PJ 149 (2)
Hyndesæt til Ole Wansher stol model, PJ 149. Sort læder. Stropper af brunt læder. Modelfoto. Bemærk.! Stol medfølger ikke. (2)

Lot no: 6038878

EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 29/05/2022
08:30
EUR 188
Emil Thorup for Handvärk. Piano Bench, sort læder.
Emil Thorup for Handvärk. Piano Bench, hynde i sort læder, stel af sortlakeret stål. H.47, B. 95, D. 45 cm. Skruer mangler. Fremstår med håndteringsmærker.

Lot no: 6077085

EUR 779 DK, Herlev, Dynamovej 29/05/2022
08:31
EUR 617
Henry Kjærnulf, tilskrevet. Spisebord af eg med udtræk (3)
Henry Kjærnulf (1911-75), tilskrevet. Spisebord af massiv samt finéret egetræ med krydsben. H. 73, 131 x 85 cm. Udført med to tillægsplader i sarg á 35 cm. Fremstår med aldersrelateret brugspræg, herunder topplade med enkelte mærker.

Lot no: 6203315
EUR 134 DK, Kolding, Platinvej 29/05/2022
08:32
Menu. Pepe Marble Mirror, Wall, Brass/Honed Brown
Menu. Pepe Marble Mirror, Wall, Brass/Honed Brown. 25 X 25 cm. Ø.20 cm. Nedpakket i original brudt emballage.vejl.udsalgspris 3499,-

Lot no: 6094959

EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 29/05/2022
08:32
EUR 134
Mika Tolvanen, 'Visu Bar Stool', barstol
Mika Tolvanen for Muuto barstol, Stående på gråmalet asketræs ben. Sæde med skål af træfiner ligeledes gråbemalet. H. 88.cm. SH. 76 cm. Udstillingsmodel.

Lot no: 6044966

08:35
EUR 101
Kurt Olsen. Armstol, palisander, model 223
Kurt Olsen. Armstol med stel af palisander, betræk af sort, patineret læder. Fremstillet hos Slagelse Møbelværk, model 223. H. 75/45 cm. Fremstår med patina.Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved udførsel fra Danmark, ...

Lot no: 5956162
EUR 510 DK, Kolding, Platinvej 29/05/2022
08:36
EUR 403
Dennis Marquart for OXDenmarq. Sofabord med plade af marmor
Dennis Marquart for OXDenmarq. Sofabord med løs plade af grøn marmor, stel af egetræ. H. 30, B. 60, D. 60 cm. Udstillingsmodel med brugsspor og mærker.

Lot no: 6188698

EUR 295 DK, Herlev, Dynamovej 29/05/2022
08:36
EUR 228
Dennis Marquart for OXDenmarq. Model Rama Chair. Loungestol
Dennis Marquart for OXDenmarq. Model Rama Chair. Loungestol med stel af sortlaseret egetræ, sæde og ryg monteret med kernelæder. Formgivet 2013. H. 69, B. 65, Sh. 40 cm. Udstillingsmodel med håndteringsmærker.

Lot no: 6187674

EUR 644 DK, Herlev, Dynamovej 29/05/2022
08:37
EUR 403
Skammel med sort læder.
3-benet skammel betrukket med sort læder. Monteret med ben af ask. H. 36 cm. Ø. 50 cm. Fremstår ubrugt.

Lot no: 6001105
08:38
EUR 161
12345...107»
My search agents