Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 100  >> ListGallery Lots per page
Anrichte/Vitrine im Shabby Chic Stil, schwarz
Handgefertigte Vitrine mit patiniertem Anstrich. Innen weißer Anstrich. Oben offen. Front mit zwei eingeteilten Glastüren. Messingschloss mit Schlüssel dazu, Beschläge aus Metall. Modellfotos. Mit Gebrauchsspuren, Türen klemmen etwas sowie Rückwand mit mehreren Trocknungsrissen. Maße ca. H. 165 ...
Lot no: 4927601
EUR 672 DK, Kolding, Trianglen 20/04/2018
09:39:37
EUR 255
Hängskåp 1700-tal senbarock
HÄNGSKÅP, 1700-tal, senbarock, ek, förgyllda, höjd ca 62, 52x20 cm, nyckel medföljer
Lot no: 4973911
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20/04/2018
10:14:00
Piedestal
PIEDESTAL, 1900-talets andra hälft, bemålad, skuren dekor, höjd 134,5, diameter (topp) 14,5 cm
Lot no: 4973919
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20/04/2018
10:30:00
Sitzgruppe, Zweisitzer und Sessel sowie Glastisch
Großer Zweisitzer und Sessel, Holzrahmengestell mit hell bezogenen Polstern. Stoff mit gesticktem floralen Muster, Farbe Cremeweiß. Allgemeine Gebrauchsspuren, Stoff ohne nennenswerte Verschmutzungen. Dazu ein Glastisch mit Messinggestell. Maße Sofa: 200 x 100 x 100 cm, Sessel: 100 x 100 x 100 ...
Lot no: 4967214
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20/04/2018
10:30:41
Spiegel mit Perlstab Dekor
Spiegel mit Perlstab Dekor, Rahmen gefertigt aus Holz, gold gefasst. Maße ca.: H.123,5 cm, B. 78 cm, T. 3 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügen Gebrauchspuren.
Lot no: 4960530
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20/04/2018
10:43:57
Soffbord dansk design 1960-tal
SOFFBORD, teak, Danmark, 1960-tal, med tidningshylla, höjd 55, längd 140, bredd 57 cm
Lot no: 4973932
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 20/04/2018
11:04:00
Klädskåp 1900-talets mitt
KLÄDSKÅP, Svenska möbelfabriken Bodafors, fanéring i betsat björk och tea, invändigt med hyllplan, 1900-talets mitt, höjd ca 155, 120x48 cm
Lot no: 4973933
EUR 311 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20/04/2018
11:06:00
Charles & Ray Eames, three arm chairs from the Aluminium Group series, model EA 108 for Vitra, Hopsak (3)
Charles & Ray Eames, three arm chairs from the Aluminium Group series, model EA 108 for Vitra / Hermann Miller, designed in 1958. Chrome-plated and powder-coated frame of cast aluminium with four star base, with arm rests and swivel function, with manufacturer’s adhesive label. Cover of hopsak in...
Lot no: 4968252
EUR 1,500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20/04/2018
11:08:00
EUR 425
Gubi Olsen for Gubi. Grand Piano Chaiselong / sofa
Gubi Olsen for Gubi model Grand Piano Chaiselong / sofa med løs sædehynde, betrukket med uldstof fra kvadrat, opsat på ben af egetræ, H. 90 L. 215 sædehøjde 42 cm. Fremstår med brugsspor. Betræk med hul på den ene side.
Lot no: 4974666
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 20/04/2018
11:10:23
EUR 188
Soffbord på hjul 1960-tal
SOFFBORD, 1960-tal, valnöt med mässingsdetaljer, på hjul, höjd 50, längd 140, bredd 80 cm
Lot no: 4973937
11:14:00
Spisebord af teak, Hollandsk udtræk
Spisebord at fineret teaktræ, med hollandsk udtræk. H. 70 L. 135/255 B. 90 cm. Fremstår med brugsspor, senere lakering, ridser og enkelte hak i bordpladen.
Lot no: 4961235
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 20/04/2018
11:18:00
Fritstående skrivebord med grøn laminat
Fritstående skrivebord med top af grøn laminat. Stel af egetræ. Front med fem skuffer. Bagpå skab. Nøgle medfølger ikke. H. 79 cm. B. 174 cm. D. 89 cm. Fremstår med mærker, ridser samt brugsspor.
Lot no: 4953033
11:18:00
Konferenztisch / Schreibtisch/ Tisch als Sonderausführung von Tischler
Konferenztisch / Schreibtisch/ Tisch als Sonderausführung von Tischler. Klassisch reduzierte Konstruktion. Sonderausführung aus Multiplex, rechteckige Tischplatte. Bezeichnet. H. ca. 77 cm, L ca. 160 cm, T ca. 80 cm. Gebrauchspuren.
Lot no: 4962691
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20/04/2018
11:26:00
Spegelbyrå omkring 1900
SPEGELBYRÅ, omkring 1900, fanérad i mahogny, beslag i mässing, fasettslipat glas, höjd ca 200, 102x52 cm
Lot no: 4973946
11:32:00
Kista 1700-tal
KISTA, barock, 1700-tal, ek, beslag i smide, platt lock, höjd ca 68, 146x61 cm, nyckel finns
Lot no: 4973949
11:38:00
Skåp med vitrindel
SKÅP med vitrindel, 1900-talets början, barockstil, betsad ek, tre lådor i sargen, etikettmärkt Old Charm furniture, inredd med el, höjd 137, 138x45 cm
Lot no: 4973952
EUR 311 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20/04/2018
11:44:00
Carl Malmsten "Maj" sängar ett par
CARL MALMSTEN, (1888-1972), sängar, 1 par, valnöt, brännmärkt CM, 90x200. . Inköpta på Nordiska Galleriet under 1960-talet.
Lot no: 4973959
12:06:00
Dråbeformet sofabord i massiv eg
Dråbeformet sofabord i massiv eg. Bordplade og ben bejdset i farven Grey oak. Bordplade med affaset kant. Måler: L. 120 cm, H. 45 cm. Leveres usamlet og i original emballage.
Lot no: 4976954

EUR 269 DK, Odense, Kratholmvej 20/04/2018
12:09:00
EUR 101
Arne Jacobsen, Oxford Bürostuhl. Schwarzes Leder
Arne Jacobsen (1902-1971). Stuhl Modell 'Oxford' mit mittelhoher Lehne. Gestell und Armlehnen aus poliertem Aluminium, 5-Stern-Fußkreuz, Drehfunktion. Schale aus formgebogenem Holz, mit schwarzem Leder neu bezogen. Ausführung: Fritz Hansen 2007. Von anderem professionellem Möbelpolsterer mit ...
Lot no: 4949862
EUR 1,209 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20/04/2018
12:09:00
EUR 296
Snurrfåtölj Bröderna Andersson
BRÖDERNA ANDERSSON, snurrfåtölj i svart skinn, kromad fyrpassfot, 1900-talets andra hälft, brickmärkt, höjd ca 97, bredd 80, sitthöjd 45 cm
Lot no: 4973967
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 20/04/2018
12:22:00
Charles Eames. Seat upholstered armchair on castors, model PACC
Charles Eames (1907-1978). Seat upholstered armchair on castors, model PACC, shell made in whole-cast white polypropylene, seat fitted with cushion in grey fabric, swivel five-foot aluminium base, height adjustable with gas cartridge. Designed around 1950. Produced by Vitra. Minimal traces of ...
Lot no: 4920171
12:23:00
EUR 376
Sekretär
SEKRETÄR, Louis XVI-stil, 1800-tal, med fällbar läderklädd skivskiva, fanerad i bla valnöt, mahony och masubjörk, invändigt med fack- och lådinrednining, front med räfflade dekor i romb och ovaler, rikliga intariainläggningar, höjd 11, 93x59 cm
Lot no: 4973969
EUR 415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20/04/2018
12:26:00
Diverse skabsmoduler, ekstra dybe (3)
Diverse skabsmoduler, ekstra dybe. Skabe i forskellig udforming. to ekstra dybe skabe B. 70 cm. D. 115 cm. H. 120 cm. samt et skab uden indretning. B. 100 cm. D. 60 cm. H. 100 cm. Fremstår med brugsspor. (3)
Lot no: 4956221
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 20/04/2018
12:30:00
Philippe Starck. Six chairs, model 'Cam El Eon' (6)
Philippe Starck. Stackable chairs, model Cam El Eon. Steel and aluminium base, red plastic seat. Can be used both outdoors and indoors. Produced and labelled by Driade Aleph, Italy. Light signs of wear. (6)
Lot no: 4946319
EUR 806 DK, Kolding, Trianglen 20/04/2018
12:30:00
EUR 148
Mappeskabe, sortlakerede låger med stålgreb
Mappeskabe, sortlakerede låger med stålgreb, hvorbag hylder og monteret på stålfødder. B. 92 cm. D. 41 cm. H. 116 cm. Fremstår med ridser samt andre brugsspor. Model foto, alle skabene er i samme stand, men mærker og brugsspor kan afvige fra det viste på modelfoto.
Lot no: 4977039

EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 20/04/2018
12:32:00
Skovby: Rundt spisebord i palisander med 2 tillægs. pl. (3)
Skovby: Rundt spisebord i palisander med 2 tillægs. plader. Ø. 118 H. 73 plader 50 cm. pr. plade.(3)
Lot no: 4973167
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 20/04/2018
12:57:00
EUR 215
Skovby Møbler, spisebord med otte stole og to tillægsplader mahogni (11)
Skovby Møbler. Spisebord med shakerstel fineret med mahogni, elipseformet bordplade med udtræk og to tillægsplader h.72 x 160 x 100 cm, tillægsplader à 50 cm. Otte medfølgende stole med stel af massiv mahogni, ryg og sæde betrukket med lyst uld h.93 x 52 x d.50 cm sh.47 cm. Fremstår med ...
Lot no: 4974438
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/04/2018
13:00:00
EUR 175
Bord 17/1800-tal
NATTDUKSBORD, 17/1800-tal, skiva i valnöt, stomme mörkbestad furu, låda i sargen, höjd 67, 53x37 cm
Lot no: 4973986
13:08:00
Nomad DOT modular sofa upholstered in velour
Nomad DOT modular sofa upholstered in blue velour fabric. Backrest has buttons in fabric of the same colour. Legs in chromed metal. The sofa is in four modules (two corners, one seat, and one ottoman). Can be assembled in many ways. L. 270 cm. with ottoman in front. Designed by Danske 2UP in ...
Lot no: 4886666

EUR 1,209 DK, Roskilde, Store Hedevej 20/04/2018
13:08:00
EUR 215
Dansk møbelproducent, høj skænk palisander
Dansk møbelproducent, høj skænk fineret med palisander, front med fire skydelåger og fire skuffer, indvendig med barindretning, hylder og 2 bestikskuffer. H.118,5 x 200 x d.45 cm. Fremstår med alm. brugsspor, enkelte små finérafslag, én bestikskuffe defekt, dele til barindretning medfølger løst.
Lot no: 4973023
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/04/2018
13:09:00
EUR 322
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 100  >>