My search agents   Save list   Create search agent
12345...93»   Lots per page   2777 results List Gallery
Carl Malmsten. seks stole model Birgitta (6)
Carl Malmsten. seks stole model Birgitta af birk, sæde polstret med sort læder SH. 44 cm. To stole fremstår med reparation ved kopstykke, Alle stole fremstår nypolstret med sort anilin læder (6)

Lot no: 6092763
EUR 1,074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/01/2022
09:23
EUR 805
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med plade af røget egetræ, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 150 B. 100 cm. fremstår med enkelte kant hak

Lot no: 6115024
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/01/2022
09:28
EUR 537
Konsol- og sidebord af mahogni. (2)
Konsol- og sidebord af mahogni.Konsolbord med hylde. Bejdsede sko. H. 73 cm. B. 90 cm. D. 44 cm. Sidebord af mahogni. Bejdsede sko. H. 60 cm. B. 70 cm. D. 44 cm. Fremstår med skjolder, ridser og mærker. (2) Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. København.

Lot no: 6146299
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 18/01/2022
09:32
Kaare Klint. Three-seater sofa, upholstered in wool fabric, model 6092.
Kaare Klint (1894-1954). Three-seater, model 6092. Frame in mahogany on eight tapered legs. Upholstered in Savak wool and piping in nature leather. Designed approx. 1940. Produced by Rud. Rasmussen Snedkerier. H. 87 cm. L. 200 cm, D. 80 cm. SH 40 cm. Features regular usage-related traces of wear,...

Lot no: 5852008
EUR 2,550 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/01/2022
09:33
EUR 2,013
Erik Buch, Armstol af teak model 50
Erik Buch. Armstol med stel af massiv teak, sæde og ryg betrukket med læder. 1960'erne. Fremstillet hos Oddense Maskinsnedkeri, model 50. SH. 44 cm. Fremstår med kraftige patina/skjolder på læder.

Lot no: 6082598
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/01/2022
09:38
EUR 403
Willy Beck. Tre Konsolborde af mahogni (3)
Willy Beck Tre Konsolborde af mahogni. Alle med hylde og bejdsede sko. H. 75 cm. B. 90 cm. D. 42 cm. Fremstår med mærker og ridser. (3) Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. København.

Lot no: 6146302
09:42
Ole Wanscher. A pair of lounge chairs (2)
Ole Wanscher for France & Daverkosen. A pair of lounge chairs, model 109 with a frame made in solid dark-stained beechwood, outfitted with loose newly reupholstered cushions in coke-grey wool fabric. Features wear on the frame. (2)

Lot no: 6129323
EUR 1,678 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/01/2022
09:43
EUR 1,342
Sofabord af messing
Sofabord af messing med plade af røgfarvet glas. H. 50 x 66 x 66 cm. Fremstår med brugsspor og anløbet.

Lot no: 6127486
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 18/01/2022
09:48
Svend Åge Eriksen. Armstol af teaktræ.
Svend Åge Eriksen. Aarmstol med stel af massivt teaktræ, sæde og ryg betrukket med sort læder, 1960'erne. Fremstillet hos Glostrup Møbelfabrik. H. 78 cm. B. 62 cm. Fremstår med patina/brugsspor samt kraftig slid på sædet.

Lot no: 6052923
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/01/2022
09:48
EUR 322
Piet Hein. Superellipse spisebord, nylakeret
Piet Hein. Superellipse spisebord med hvidlakeret plade, monteret med spændben af forkromet stål, H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Pladen fremstår professionelt nylakeret.

Lot no: 6129901
EUR 805 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/01/2022
09:53
EUR 644
Fem stole i lakeret mahogni begynd. 1900-tallet.
Fem stole i lakeret bøg, med svungne bagben og udskæringer. Begyndelsen af 1900-tallet. En med armlæn og polstret sæde, betrukket med sort stof. Armstol H. 85 cm. B. 60 cm. D. 50 cm. Sh. 47 cm. De fire stole H. 83 cm. B. 45 cm. D. 41 cm. Sh. 47 cm. Fremstår med tydelige brugsspor, enkelte ...

Lot no: 6146325
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 18/01/2022
09:57
Henry Kjærnulf. Sæt på fire spisestole model Razorblade. (4)
Henry Kjærnulf. Sæt på fire spisestole af massivt egetræ, sæde betrukket med cognacfarvet anilin læder. Fremstillet hos EG Møbler, model Razorblade. 1960/70'erne.H. 84 Sh. ca. 45 B. 50 cm. Fremstår Nybetrukket med cognacfarvet anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark. (6)

Lot no: 5964937
09:58
EUR 537
Vestervig Eriksen. A set of eight rosewood chairs (8)
Vestervig Eriksen. A set of eight chairs, rosewood frames, seats upholstered in cognac-coloured aniline leather. Seat height approx. 43 cm. Produced by Brdr. Tromborg's Eftf., Møbelfabrik Vestervig Eriksen, Aarhus, 1960s. Recently reupholstered in cognac-coloured aniline leather by Danish ...

Lot no: 6136724
EUR 4,027 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/01/2022
10:03
EUR 3,221
Arne Hovmand-Olsen. Armstol, teaktræ
Arne Hovmand-Olsen. Armstol med stel af massiv teaktræ, svungne armlæn, afstandsstykker af messing, bagside fineret med teaktræ, sæde og ryg betrukket med Grøn hallingdal uld. Fremstillet hos Onsild Møbelfabrik for Jutex, Århus. H. 84/46 B. 70 cm.

Lot no: 6127141
EUR 859 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/01/2022
10:08
EUR 671
Steen Eiler Rasmussen. Fire stole (4)
Steen Eiler Rasmussen. Seks stole. Stel af massiv eg synlige samlinger. Sæde betrukket med mokka farvet anilin læder. H 75 cm. Sh 43 cm. Fremstår nybetrukket med mokka farvet anilin læder, (4)

Lot no: 6127192
10:13
EUR 805
Kurt Østervig for Sibast Furnitura. Armstol af palisander,
Kurt Østervig for Sibast Furnitura. Armstol af palisander, sæde og ryg med sort kernelæder. Fremstillet hos Sibast Furnitura med mærkat herfra. H. 81/44. B. 61. D. ca. 45 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6127165
10:18
EUR 537
Donald Chadwick and William Stump. A set of four multi-adjustable office chairs, Model Aeron, size W (4)
Donald Chadwick and William Stump. A set of four multi-adjustable office chairs, Model Aeron. In aluminium and recycled plastic, leather-covered armrests. Designed in 1992. Produced by Herman Miller with logo from the producer. Size W. Made from 66% recycled material; 94% of the chair is ...

Lot no: 6145086
EUR 3,221 DK, Vejle, Dandyvej 18/01/2022
10:19
EUR 2,349
Bernt Pedersen. Lænestol Kludestolen / The Rag Chair med skammel (2)
Bernt Pedersen. Lænestol, 'Kludestolen' / The Rag Chair med skammel, stel af massiv ask, hynder betrukket med uld. H. 87 B. 64 Sh. ca. 42 cm. Fremstår nybetrukket med grøn uldstof ved dansk møbelpolster i Danmark

Lot no: 6064319
EUR 1,181 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/01/2022
10:23
EUR 940
Living&more. Skab model Java
Living&more skab udført af FSC certificeret fyrretræ samt semi-gennemsigtigt rattan. Model Java. Mål. 126 x 90 x 40 cm. Udstillingsmodel i original emballage. Modelfoto.

Lot no: 6138328

EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 18/01/2022
10:24
EUR 174
Fire stole i lakeret bøg, med svugne bagben og udskæringer.
Fire stole i lakeret bøg, start 1900-tallet. Polstret sæde i blåt stof. Alle med svungne bagben og udskæringer. En med armlæn. Armstol H. 85 cm. B. 60 cm. D. 50 cm. Sh. 47 cm. De tre stole H. 83 cm. B. 45 cm. D. 41 cm. Sh. 47 cm. Fremstår med tydelige brugsspor, senere ompolstring og enkelte ...

Lot no: 6146365
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 18/01/2022
10:26
Arne Norell. Lænestol, model 'Ilona'
Arne Norell. Lounge chair med stel af lakeret bøg udspændt med kernelæder, løse hynder betrukket hvid boucle 74 cm. H B. 82 cm. Fremstillet hos Aneby Møbler. fremstår ny polstret med hvid boucle stof.

Lot no: 6127355
EUR 1,208 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/01/2022
10:28
EUR 940
Ole Wanscher. Senator series, model 166, three-seater sofa
Ole Wanscher. Senator series, model 166, three-seater sofa with a frame made in solid teakwood, loose cushions with black aniline leather. Produced by P. Jeppesen Møbelfabrik L. 180 cm. H. 73 cm. D. 70 cm. Sh. 45 cm. Professionally reupholstered in black Envy aniline leather from Arne Sørensen.

Lot no: 6096197
10:33
EUR 2,013
Tre stole i lakeret bøg, start 1900-tallet (3)
Tre stole i lakeret bøg, start 1900-tallet. Polstret sæde i sort stof. Alle med svungne bagben og udskæringer. H. 83 cm. B. 45 cm. D. 41 cm. Sh. 47 cm. Fremstår med tydelige brugsspor, senere ompolstring, overflade snavs og enkelte tørrrevner.(3) Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. ...

Lot no: 6146382
10:35
Henry Kjærnulf. Chairs made in rosewood (4)
Henry Kjærnulf. Four of chairs made in rosewood. Seats upholstered in cognac-coloured leather. Produced at Vejle Stole- og Møbelfabrik, labelled accordingly, from the 1960s. Seat height approx. 45 cm. Newly reupholstered in cognac-coloured vintage aniline leather (4)

Lot no: 6112546
10:38
EUR 1,342
Fire stole af lakeret bøg, start 1900-tallet
Fire stole af lakeret bøg, start 1900-tallet. Alle med svungne bagben og udskæringer. H. 83 cm. B. 45 cm. D. 41 cm. Sh. 47 cm. Fremstår med tydelige brugsspor, overflade snavs og enkelte tørrerevner.(4) Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. København.

Lot no: 6146393
10:40
Ole Wanscher. Fire Rungstedlund stole, mahogni (4)
Ole Wanscher. Fire Rungstedlund stole, stel af massiv mahogni, Fremstillet hos P. Jeppesen mærkat herfra. Sh. 44,5 H. 78 Cm. Fremstår nybetrukket ved dansk professionel møbelpolstrer med cognac farvet purre anilin læder (4)

Lot no: 6133251
10:43
EUR 537
Arne Norell. Two-seater sofa, model 'Illona'
Arne Norell. Two-seater sofa, model 'Illona' with a frame made in varnished beechwood, stretched with harness leather, loose cushions upholstered in bouclé. H. 78, Sh. 40 W. 150, D. 83 cm. Produced by Aneby Møbler. Newly reupholstered in white bouclé fabric.

Lot no: 6127251
EUR 2,013 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/01/2022
10:48
EUR 1,611
Børge Mogensen. Three-seater sofa, model 2209 made in gray fabric from Kvadrat
Børge Mogensen (1914-1972). Three-seater sofa, model 2209, later reupholstered in gray fuse fabric from Raf Simonsen. L. 185 cm, D. 84, H.78 cm, seat height approx. 44 cm. Produced by Fredericia Furniture. Features minimal usage-related traces of wear.

Lot no: 6132169
10:53
EUR 1,342
Henry Schubel. Lounge chair and stool, oakwood, model 45 (2)
Henry Schubel. Lounge chair and stool with solid oakwood frames made with mortise and tenon joints, adjustable seat/spoke-back, loose cushions upholstered in cognac-coloured leather, adjustable stool. Produced in the period from 1962 to 1980. Produced for Madsen & Schubell, model 45. Newly ...

Lot no: 6133350
EUR 1,611 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/01/2022
10:58
EUR 1,208
Børge Mogensen. Stool, model 2202
Børge Mogensen 1914-1972. Stool, teakwood legs, loose cushions with down filling upholstered in cognac-coloured leather. Designed in 1964, produced by Fredericia Stolefabrik, model 2202. Newly reupholstered by a professional furniture upholsterer with cognac-coloured aniline leather.

Lot no: 6127233
EUR 1,544 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/01/2022
11:03
EUR 1,208
12345...93»
My search agents