12345...124»   Lots per page   3720 results ListGallery
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse table table with two extension leaves (3)
Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse dining table with extension, tabletop in white laminate, the edge is made in matt polished aluminium, outfitted with span legs in chrome-plated steel. Two extension leaves 60 cm. Designed in 1968. Produced by Fritz Hansen. H. 72 L. ...

Lot no: 5993741
EUR 1,879 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
17:57
EUR 1,477
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Cognac læder. (2)
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på to hynder, betrukket med cognac læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (2)

Lot no: 6039599

EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
17:57
Warm Nordic. Secant sofabord, designet af Sara Wright Palmar
Warm Nordic. Secant sofabord, designet af Sara Wright Palmar. Bordet er produceret i Oxide red pulverlarkeret stål, med bordplade i Redish glas. L 100 x B. 60 x H. 36. Bordet fremstår ubrugt.

Lot no: 5966009
EUR 483 DK, Aalborg, Nibevej 02/12/2021
17:57
EUR 376
Askman Design. Indskudsbord designet af Jørgen Møller
Askman Design. Indskudsbord designet af arkitekt Jørgen Møller. Bordet er produceret i fineret MDF, der er lakeret med syrehærdet lak farve sort. Ben er produceret i formspænd træ. Str. Ø. 50 cm. H. 39 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med lette brugsspor.

Lot no: 6103802
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 02/12/2021
17:59
Encoded. Loungestol af teak
Encoded. Loungestol med stel af teak, sæde og ryg af flettet koskind. Mål: H. 73cm, B. 65cm. D. 75cm. Fremstår ny og ubrugt. Vejledende udsalgspris: 9000kr

Lot no: 5934565

EUR 940 DK, Aalborg, Nibevej 02/12/2021
18:00
EUR 752
Snedkergaarden. Sofabord af egetræ
Snedkergaarden, sofabord med kvadratisk bordplade af massivt egetræ, ben af børstet stål. H. 45 L. 105 B. 105 cm. Fremstår med brugsspor herunder enkelte tørrevner i plade.

Lot no: 6105363
18:01
Sofabord af genbrugs egetræ med patineret guldfarvet stel.
Sofabord af genbrugs egetræ med patineret guldfarvet stel. H. 45,5 x B. 98 x D. 98 cm. Møblet er delvist håndlavede. Fremstår med enkelte ridser. Derfor kan variationer i farve, finish og størrelse forekomme. Dette er ikke fejl i produktet men en del af møblets unikke look. KFV00411NG

Lot no: 6118554

EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
18:02
Mika Tolvanen for Muuto. 'Base Table' spisebord. Hvid laminat
Mika Tolvanen for Muuto. 'Base Table' spisebord. Bordplade med hvid laminat på krydsfiner, hvidlakeret aluminiumsstel. H. 73 L. 190 B. 85 cm. Udstillingsmodel i original emballage. Modelfoto.

Lot no: 6106896

EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
18:02
EUR 403
Dansk møbelarkitekt. Fire borde (4)
Dansk møbelarkitekt. Fire rektangulær borde, bordplade med sort laminat og stel af sortlakeret stål. H. 72 cm x B. 120,5 cm. x D. 80 cm. Fremstår med brugsspor ridser, mærker og afslag forekommer. (4)

Lot no: 6077966
18:03
Deszine Talks. Seks cognac læderpuder til Arne Jacobsens 3102 'Tungen' (6)
Deszine Talks. Seks cognac læderpuder til Arne Jacobsen model: 3102 / Tungen. Puderne er udført af cognacfarvet læder, indvendigt med skum. Modelfoto. (6)

Lot no: 6039920

EUR 174 DK, Aalborg, Nibevej 02/12/2021
18:04
EUR 134
Spisebord, Menu, Snarregade Table.
Spisebord fra Menu, designet af Norm. Bordplade af Sortlaseret egefiner. Stel af pulverlakeret stål. H 83 B. 90 L. 200 cm.Fremstår med brugsspor, i form af ridser og afslag.

Lot no: 6101870

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
18:05
Hans-Christian Bauer og Poul Volther for FDB. Tre stole model J161 og J48. (3)
Hans-Christian Bauer og Poul Volther for FDB. Tre stole af massiv eg, to monteret med henholdsvis gråt stof og læder model J161 samt Poul Volther model J48. H 83, sædehøjde ca. 48 cm. Udstillingsmodeller med håndteringsspor, alle J161 med revne i stel, J48 med løs rygstykke, løse i samlinger.(3)

Lot no: 6056518

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
18:07
EUR 201
Artroom for Menu. Model Nubuck . Loungestol
Artroom for Menu. Model Nubuck. Loungestol, stel af sortpulverlakeret stål, sæde og ryg betrukket med aniline læder fra Sørensen, designet af Artroom. Fremstillet hos Menu. H. 75 B. 80 D. 70 cm. Udstillingsmodel med håndteringsmærker.

Lot no: 6093619

EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
18:07
EUR 376
Anders Hermansen for Engelbrecht. Rundt bord, model JOINT
Anders Hermansen for Engelbrecht. Rundt bord, model JOINT, med bordplade af klart glas samt sort stel i poleret aluminium med anodiserede sarge og søljer. Ø - 140 cm, Højde 73 mål. Fremstår med brugsspor herunder enkelte ridser / afskalning på stel.

Lot no: 6084343
EUR 805 DK, Aalborg, Nibevej 02/12/2021
18:07
EUR 430
Warm Nordic. Three-seater modular sofa model Galora, designed by Rikke Frost
Warm Nordic. Three-seater sofa model Galore. The sofa is designed by Rikke Frost and consists of three modules. The sofa is upholstered in canvas 614 from Kvadrat with a unique durability of 100000 Martindale. The frame and legs are produced in black varnished steel. W. 240 x D. 83 x H76 cm. Is ...

Lot no: 5964772
EUR 2,148 DK, Aalborg, Nibevej 02/12/2021
18:08
EUR 1,678
365° North for Wendelbo. Model 'Boomerang'. Three-seater sofa
365° North for Wendelbo. Model 'Boomerang'. Three-seater sofa upholstered in dark sand-coloured/beige furniture fabric, legs made in dark wood. H. 83 W. 226 D. 83 Sh. 43. Display model with minimal usage-related traces of wear.

Lot no: 6068706

EUR 1,477 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
18:10
EUR 1,181
Nichetto studio for Wendelbo. Sofabord model Floema
Nichetto studio for Wendelbo. Sofabord model Floema med plade af valnød. Sortlakeret stel. H. 40, Ø. 60 cm. Udstillingsmodel med enkelte mærker.

Lot no: 6056024

18:11
EUR 268
Warm Nordic. Three-seater sofa, Model HAVEN, designed by Charlotte Høncke
Warm Nordic. Three-seater sofa, Model HAVEN, designed by Charlotte Høncke. The sofa is upholstered in HERO from Kvadrat in colour 981 Olive. The fabric has an abrasion resistance of 45000 Martindale. W. 220 cm. D. 84 cm. H. 110 cm. The sofa appears new and unused in original packaging.

Lot no: 5964429
EUR 2,953 DK, Aalborg, Nibevej 02/12/2021
18:12
EUR 2,148
Norm Architects for Menu. Harbour lounge table
Norm Architects for Menu. Harbour lounge table. Bordplade af Kunis Breccia stenart. Stel af sortlakeret stål. H. 50, Ø. 60 cm. Udstillingsmodel, fremstår med afslag på bordkant.

Lot no: 6094664

18:12
EUR 242
Henrik Pedersen for Wendelbo 'Floater' sofabord, sort
Henrik Pedersen for Wendelbo 'Floater' sofabord af eg, sort lakering. H. 65, B. 55, D. 30 cm. Udstillingsmodel i original emballage. Modelfoto.

Lot no: 6026409

18:14
EUR 94
Warm Nordic. Three-seater sofa, Model Galore, designed by Rikke Frost
Warm Nordic. Three-seater sofa, Model Galore, upholstered in Canvas 614 Pale Rose from Kvadrat with a unique durability of 100,000 Martindale. Frame and legs in black-varnished steel. The sofa is designed by Rikke Frost. W. 222 cm. D. 83 cm. H. 76 cm. Appears unused in original packaging.

Lot no: 5980786
EUR 1,879 DK, Aalborg, Nibevej 02/12/2021
18:14
EUR 1,342
Mika Tolvanen for Muuto. ' Visu Chair' (4)
Mika Tolvanen for Muuto. Sæt på fire stole model 'Visu Chair'. Ben af sortlaserede egetræ, skal af fiberkomposit betrukket med møbelstof. H. 78.5 B. 48 D. 55 SH. 45 cm. Udstillingsmodeller i original emballage. (4)

Lot no: 6071880

EUR 591 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
18:16
EUR 403
Norm Architects for Menu. Model Norm Wall Mirror. Ovalt spejl grå

Lot no: 6094319

18:17
EUR 134
Norm Architects for Menu. Model Norm Wall Mirror. Rektangulær spejl grå

Lot no: 6094146

18:18
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super-Elliptical dining table, 300 cm.
Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super-Elliptical dining table with a tabletop made in white laminate with an aluminium rim, outfitted with span legs made in chrome-plated steel. Produced by Fritz Hansen 2007 and stamped as well as labelled accordingly. H. 72. L. 300. W. 130 cm. ...

Lot no: 6114813
EUR 1,678 DK, Aalborg, Nibevej 02/12/2021
18:18
EUR 1,342
Sofabord af massivt eg
Sofabord af massivt eg. H. 52 cm. L. 150 cm. D. 75cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6102708
18:19
EUR 87
EPJ Design. Lounge chair II, model EJ7
EPJ Design. Lounge chair II, model EJ7. Black powder-varnished steel frame, oil-treated oakwood armrests. Black semi aniline leather seat. H. 70 cm, W. 70 cm, Sh. 35 cm. Display model. Features minimal usage-related traces of wear.

Lot no: 6118978
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 02/12/2021
18:21
EUR 349
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik for NORR11 Storm Loungestol 'small'.
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik for NORR11 Storm Loungestol 'small'. betrukket med stof af 100% akryl-fiber, bunden betrukket med gummibelægning. Fremstillet af NORR11. 70x92x50 cm. Udstillingsmodel.

Lot no: 6046441

18:22
EUR 188
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Natural oak' 90 x 42 cm

Lot no: 5946655

EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 02/12/2021
18:22
EUR 188
Børge Mogensen. Hyndesæt mørkeblåt læder til tremmesofa model 1789. (5)
Børge Mogensen. Hyndesæt af knapsyet mørkeblåt læder til tremmesofa model 1789. Fremstår med brugsspor, herunder skradsemærker. (5)

Lot no: 6089409
18:25
EUR 268
12345...124»