Category  Estimate
Time Showroom
12345...98» ListGallery Lots per page
Hyndesæt til Børge Mogensen lav hvilestol, model 2256 'Slædestolen' og skammel. Betrukket med sort uldstof. (3)
Lot no: 5406818
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
12:01:00
Sängbord ett par
SÄNGBORD, 1900-talets andra hälft, tre lådor vardera, senare bemålning, mässingshandtag, höjd ca 71, 50x30 cm
Lot no: 5592178
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
12:04:00
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' Dark Brown ' olieret egetræ, 120 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' Dark Brown ' olieret egetræ . H. 45 cm., B. 120 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Raw black sqare metal legsPremiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ Lev. i original emballage Modelfoto , ...
Lot no: 5463670

EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
12:07:00
Serveringsvagn
SERVERINGSVAGN, stomme i betsad bok, skivor av teak, fällbar, längd 65, bredd total bredd 41, höjd 66 cm
Lot no: 5592182
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
12:12:00
Barstolar Starck
PHILIPPE STARCK, "One More", barstolar, 2 st, Kartell, transparent polykarbonat, sitthöjd ca 65 cm
Lot no: 5592184
12:16:00
Broberg & Ridderstråle Tati konsollbord
BROBERG & RIDDERSTRÅLE, "Tati", konsollbord/sidobord, för asplund, toppskiva i marmor, höjd ca 72, 40x120 cm
Lot no: 5592188
EUR 760 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
12:24:00
Sofabord af egetræ
Sofabord af egetræ, H. 73,5 cm. 121x 122 cm. Fremstår med fugt ringe og brugsspor på plade.
Lot no: 5576483
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
12:30:00
Welling/Ludvik. Fire Pato stole med stel i lakeret eg. (4)
Welling/Ludvik. Fire Pato stole med stel i lakeret eg, skal fuld polstret med beige uld. H. 80. Sædehøjde: 47 cm. Udstillingsmodeller. (4)
Lot no: 5463607

EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
12:35:00
EUR 87
Fasem karmstolar
G. VEGNI & G. GUALTIEROTTI, ''P40'' karmstolar, 1 par, Fasem, Italien, stommar i svartlackerade stålrör, sitsar och karmar i svar skinn, sitthöjd 43 cm
Lot no: 5592194
12:36:00
Bord 1900-talets andra hälft
BORD, 1900-talets andra hälft, pelarfot i vitmetall, rödlackerad bordsskiva, höjd ca 74, diameter 60 cm
Lot no: 5592195
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
12:38:00
Spegel 1800-talets mitt
SPEGEL, 1800-talets mitt, mahogny, höjd 74 cm, bredd 120 cm.
Lot no: 5592197
EUR 200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/02/2020
12:42:00
Spegel nyrokoko
SPEGEL, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, dekor i pastellage, genombrutet krön upptill, ca 151 x 62 cm
Lot no: 5592198
EUR 238 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
12:44:00
Lænestol i lyseblå velour
Lænestol i lyseblå velour, en pude medfølger. Stående på ben af stål. Stol mål ca: H. 98 D. 102 B. 95 cm. Udstillingsmodel.
Lot no: 5449017

EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
12:48:00
Tre-pers. sofa af mahogni og nøddetræ
Tre-pers. sofa af mahogni og nøddetræ, H. 89 cm. Sh. 49 cm. B. 260 cm. Fremstår med svungen armlæn og ben. Almindelige brugsspor, ridser og mærker samt tørrerevner på ramme, samt slitage på stof og finer afslag.
Lot no: 5585714
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
12:48:00
Sidebord/sofabord af genbrugselmetræ
Sidebord/sofabord af genbrugselmetræ, med patineret kraftig metal stel. Bordet kommer samlet. H. 47 x 50 cm. Vægt 19 kg. Møblet er delvist håndlavede. Derfor kan variationer i farve, finish og størrelse forekomme. Dette er ikke fejl i produktet men en del af møblets unikke look. ...
Lot no: 5579023

12:50:00
Sofabord i massiv genbrugs cedertræ
Sofabord i massiv genbrugs cedertræ med metal nitter. Stående på savbukke stel. Bordpladen er voksbehandlet. L. 110 cm. B. 70 cm. H. 40 cm. Modelfoto. DIA287NN
Lot no: 5519150

EUR 148 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
12:51:00
Dragkiste af mørkbejdset egetræ, 1800-tallet
Dragkiste af mørkbejdset egetræ, 1800-tallet, profileret top, front med 5 skuffer, prydet med ornamentik i form af spiral snoede søjler og tandsnit, greb og nøglebeslag af messing, nederst løvefødder, Der medfølger ikke nøgle. H. 117 cm. L. 123 cm. B. 56 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, ...
Lot no: 5591592
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
12:56:00
To knagerækker af fyr (2)
To knagerækker af fyrretræ. H. 180 cm. B. 57 cm. Fremstår med mærker, ridser samt brugsspor. (2)
Lot no: 5592668
13:01:00
Byrå 1800-tal
BYRÅ, 1800-tal, 4-lådig, bemålad, originallås, beslag i jugend, höjd ca 104, 50x108 cm
Lot no: 5592201
13:02:00
Kurt Østervig. Free-standing shelving system, teak, the 1960s
Kurt Østervig. Free standing shelving system, with stringers in solid oak, moveable shelves as well as modules in teak veneer. Produced by KP Møbler. H. 180 W. 210 D. 40 cm. Displays slight usage-related traces of wear, wiring holes in the backing.
Lot no: 5591295
EUR 1,611 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
13:05:00
EUR 1,477
Lot no: 5519960

13:17:00
Spegel rokokostil
SPEGEL, rokokostil, fasettslipat glas, förgylld och bronserad ram i trä med skuren dekor, 1900-talets mitt, ca 81 x 36 cm
Lot no: 5592211
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/02/2020
13:22:00
Konferencebord med stel i stål
Konferencebord med stel i stål, bordplade af laminat. H. 74, B. 220, D. 100 cm.
Lot no: 5581275
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
13:25:00
Dansk snedkermester: Skrivebord
Dansk snedkermester: Skrivebord fineret med mahogni, skuffefronter af nøddetræ. H 76 cm, B 61 cm, L 119 cm. Fire små skuffer samt 1 stor skuffe. Brugsspor og mærker.
Lot no: 5591636
13:26:00
Skrivbord nyrenässans
SKRIVBORD, 1800-talets andra hälft, nyrenässans, bemålat, 5 lådor, beslag i mässing, skinnklädd skiva, höjd ca 78, 139x72 cm
Lot no: 5592215
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
13:30:00
Johannes Andersen. Sofabord fineret med palisander
Johannes Andersen. Sofabord fineret med palisander, rektangulær plade, tilspidsede ben, H. 50 L. 135 B. 76 cm 1960'erne. Fremstillet hos CFC, Silkeborg og mærket derfra. Fremstår med alm. brugsspor, mindre småmærker / ridser.
Lot no: 5591868
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
13:31:00
EUR 188
Charles Eames. A set of six armchairs in multicolour, model DAX (6)
Charles Eames 1907-1978. A set of six shell chairs model DAX with original shells in multicoloured plastic, mounted on original H-base frames in chrome-plated steel. Designed in 1948. Produced and labelled by Vitra. H. 80/44 cm. Displays minimal usage-related traces of wear. (6)
Lot no: 5583801
EUR 1,611 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
13:32:00
EUR 121
Spegel 1800-tal
SPEGEL, 1800-talets senare del, Karl Johan-stil, bronserad dekor, sk. glasmästarspegel, glaslister med målad dekor, ca 89x41 cm
Lot no: 5592216
13:32:00
Arne Jacobsen. A set of six chairs, ‘Series 7’, front-side upholstered, grey leather (6)
Arne Jacobsen 1902-1971. A set of six chairs, 'Series 7', with shells in moulded oak veneer, front-side upholstered in grey leather, frame in chrome-plated tubular steel. Designed in 1955. Produced by Fritz Hansen 1996 labelled accordingly. H. 79/44 cm. Displays usage-related traces of wear, ...
Lot no: 5548432
13:37:00
EUR 564
Stühle, 1980/1990er Jahre (4)
Vier Stühle Gestell aus Holz, schwarz lackiert, mit rotem Textilbezug. Maße: ca. H. 100 cm, B. 55 cm, Sh. 43 cm. Alters- und Gebrauchsspurenm, Stoffbezug ausgeblichen, Flecken (4)
Lot no: 5567193
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
13:47:00
EUR 45
12345...98»