Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 102  >> ListGallery Lots per page
Barvagn
BARVAGN, omkring 1900-talets mitt, mahogny, skåpsdel invändigt inrett med spegelglas, löstagbar glasskiva, höjd ca 70, 83x50 cm
Lot no: 5310245
EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
14:42:00
Stolar rokoko
STOLAR, 1 par, rokoko, 1700-tal, skuren dekor, bemålade, klädd rygg och sitts, sitthöjd ca 39 cm
Lot no: 5310247
EUR 629 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
14:46:00
Byrå art deco
BYRÅ, art deco, 1930-tal, i björk och zebrano, två lådor, rak benställning, H 60, 60x33 cm,
Lot no: 5310249
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
14:50:00
Charles Eames. A set of six white armchairs, model DAW (6)
Charles Eames (1907-1978). A set of six armchairs, model DAW, shells in white plastic, fitted with frames in nature maple and black-varnished wire frame. Produced by Vitra, labelled accordingly. H. 81/46 cm. Displays minimal traces of usage-related wear. (6)
Lot no: 5276304
EUR 2,416 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
14:51:00
EUR 1,208
Soffa
SOFFA, 1900-talets andra hälft, klädd i röd kretong, stomme i bok, längd ca 148, sitthöjd ca 44 cm
Lot no: 5310251
14:54:00
Hans J. Wegner. Three-seater Airport sofa in black leather
Hans. J. Wegner 1914-2007. Three-seater Airport chair, legs in chrome-plated metal, upholstered in black leather. Model AP35/3. Produced by the AP-stolen. L. 190 cm. Reupholstered at a professional furniture upholsterer. Slight traces of wear. One seat cushion with minor scratches.
Lot no: 5251874
EUR 2,282 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
14:55:00
EUR 1,678
Arne Jacobsen. A pair of Lounge chairs with return mechanism, 'The 'Swan', 'Red Label', in black leather, high version + 8 cm. (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. 'The Swan', Model 3320. A pair of lounge chairs with return mechanism, upholstered in original black patinated leather, swivel four-star aluminium base. Designed 1957-1958 for the Hotel Royal in Copenhagen. Produced by Fritz Hansen, 2008, stamped with Identification No. ...
Lot no: 5287963
EUR 5,369 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
14:56:00
EUR 4,161
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108, hopsak
Charles Eames 1907-1978. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion, betræk med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra år 2014 med mærkat herfra. Seneste generation med chrom-ring. H. 82/47 cm. B. 55,5 cm. Fremstår med ...
Lot no: 5298591
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
15:05:00
EUR 403
Skrivbord England
SKRIVBORD, England, 1900-talets andra hälft, 2 hurtsar, med 3 lådor vardera samt 3 lådor i sargen, fanerat i mahogny och idegran, skrivskivan med inläggning i grönt skinn, 1900-/2000-tal, höjd ca 77, 122 x 61 cm
Lot no: 5310258
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24/04/2019
15:12:00
Snedkerfremstillet sofa/ bænk af massivt egetræ
Snedkerfremstillet bænk af massivt, røget egetræ, Med knapsyet siddehynde, betrukket med Hallingdal uld. Samt ryg hynder fra Hay. H. 59, L.225, SH.37 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5313151
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
15:13:00
EUR 201
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plinte af massivt ' Invisibel' olieret egetræ, 60 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' Invisibel' olieret egetræ i olietype der ikke ændre egetræets lyse farve. H. 45 cm., B. 60 cm., D. 42 cm Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ. Lev. i uåbnet origianal emballage. Modelfoto variationer ...
Lot no: 5284420

EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/04/2019
15:16:00
Severin Hansen. Par lampeborde / sideborde af palisander (2)
Severin Hansen. Par lampeborde/sideborde fineret med palisander, kvadratisk plade med tilspidsede ben. Fremstillet hos Haslev Møbelfabrik, 1960'erne. H. 50 B. 45 D. 45 cm. Fremstår med brugsspor, plader med skjolder. (2)
Lot no: 5306491
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
15:18:00
EUR 94
PremiumOak. Danish produced plank table in solid ‘Dark brown’ oiled oak 270 cm.
PremiumOak. Danish produced plank table in solid ‘Dark brown’ oiled oak, 15-degree edged profile on the long sides of the table. Square frame in mat-black varnished metal. H. 72.5 cm., W. 270 cm., D. 100 cm., thickness of planks approx. 35 mm. PremiumOak is produced in Denmark by sustainable PEFC...
Lot no: 5291375

EUR 1,544 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/04/2019
15:21:00
EUR 752
Lot no: 5298592
15:22:00
EUR 403
Pottskåp rokokostil
POTTSKÅP, 1 par, 1900-talets första hälft, rokokostil, med en låda, skivan med tråg, bemålade i vitt, höjd ca 86, 36x40 cm, nycklar (2) medföljer
Lot no: 5310269
EUR 419 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
15:34:00
Sekretär
SEKRETÄR, senbarockstil, 1900-talets andra hälft, fanerat med olika träslag, beslag i mässing, höjd 97, 80x42 cm, nyckel finns
Lot no: 5310271
15:38:00
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron Model C
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron Executive Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol Aeron model C (large) udført i diverse genbrugs materialer, blandt andet aluminium og polyester, armlæn med sort gummi. Formgivet i 1992, ca H. 115 cm B. ...
Lot no: 5303934
EUR 671 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
15:41:00
EUR 430
Spegel
SPEGEL i form av båtventil, 1900/2000-tal, mässing, diameter ca 46 cm
Lot no: 5310273
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2019
15:42:00
Dansk møbelproducent, Sofabord af palisaner.
Sofabord af palisander med udtræk i den ene ende. H. 50 cm, L. 150, D. 53 cm. Fremstår med brugsspor
Lot no: 5297492
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
15:47:00
EUR 114
France & Søn. Sofabord af massivt teaktræ.
France & Søn. Sofabord af massivt teaktræ. Bordplade med svagt indad skrående kantprofil. Fremstillet ved France & Søn/ Cado. H. 50, L. 130, B. 65 cm. Med brugsspor, lys skjold på plade.
Lot no: 5310584
15:53:00
Stol Retro, højrygget lænestol i lys grå.
Stol Retro, højrygget lænestol i lys grå. Materiale: Stof i 100% polyester lysegrå, sæde i foam 28 kg pr. m3, ryg i foam 24 kg pr. m3 Specialmål: Sædehøjde: 46,5 cm Sæde dybde inv.: 55 cm Sæde bredde inv.: 52 cm Højde: Ben 16,5 cm + Stol 88 cm = højde 104,5 cm Martindale ...
Lot no: 5177164

EUR 268 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
15:55:00
EUR 94
Soffbord
TOVE & EDWARD KINDT-LARSEN, soffbord, 1950/60-tal, Säffle möbelfabrik, jakrandafanér, med två utdragbara skivor på kortsidorna, på hjul, höjd ca 50 150x65 cm. . CITES-intyg medföljer
Lot no: 5310281
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
16:02:00
H. J. Wegner. Lufthavnsstol. Lænestol, model AP-40
Hans J. Wegner. Lufthavnsstol betrukket med cognac farvet walnut elegance anilin læder, monteret på stålstel, sider af poleret stål. Formgivet i 1958. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP40. Fremstår nypolsteret ved professionel dansk møbelpolster i Danmark.
Lot no: 5278975
EUR 1,289 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
16:05:00
EUR 644
Fåtölj Pecorelle design Cini Boeri
CINI BOERI, fåtölj, "Pecorelle", Arflex, stomme i svartlackerat stål, avtagbar klädsel i svart sammet, bredd 91, djup 80, höjd 74, sitthöjd 51 cm, formgiven 1972, inköpt på Malmö Modern 2017
Lot no: 5310284
EUR 839 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/04/2019
16:08:00
Beacon Design, spisebord af stavlimet egetræ / stål
Beacon Design, spisebord med stel af rustfri stål, bordplade af stavlimet egetræ, H. 73 cm. L. 200 cm. B. 100 cm. Fremstår med brugsspor samt stel med ridser.
Lot no: 5291308
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
16:09:00
EUR 268
To-delt vitrineskab. hvid bemalet. (2)
To-delt vitrineskab. Hvid bemalet. Overdel med fire glaslåger, bag hvilke hylder. Underdel med fire glaslåger samt fire skuffer. Mål: H. 212. B. 150. D. 40 cm. Fremstår i original emballage. Modelfoto. dib058ww
Lot no: 4911205

EUR 644 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
16:13:00
EUR 322
Villa Collection. To 'Penthouse' reoler (2)
Villa Collection, 'Penthouse' reoler/butiksinventar med stel af forkromet stål, 12 hylder af glas. H. 222 B. 120 D. 40 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte mindre fliger i glasplader samt enkelte manglende plasticdupper. (2)
Lot no: 5311064
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
16:13:00
Stolar sengustavianska
STOLAR, 4 st, omkring år 1800, Sengustavianska provinsarbeten, träskuren dekor, genombrutet rygglän, kanellering, sitthöjd ca 40 cm
Lot no: 5310287
16:14:00
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint 'Natural oil' 90 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt olieret egetræ. H. 45 cm., B. 90 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræLev. i uåbnet original emballage Modelfoto , variationer i åretegning forekommer.
Lot no: 5284472

EUR 349 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/04/2019
16:17:00
Bruno Mathsson rullbord
BRUNO MATHSSON, "Berit", klaffbord, höjd 63, 80 med klaffar 93 cm
Lot no: 5310289
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/04/2019
16:18:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 102  >>