12345...127»   Lots per page   3798 results ListGallery
Tablettisch / Bakkebord, dänisches Design von H. Engholm & S. Å. Willumsen für Fritz Hansen
Tablettisch / Bakkebord, dänisches Design von H. Engholm & S. Å. Willumsen für Fritz Hansen. Entwurf von 1958. Zerlegbare und faltbare Konstruktion mit Untergestell aus Teakholz und lose aufliegendem Tablett aus Schichtholz in Teak. Unterseitig mit Stempel bezeichnet. Maße ca.: H. 43 cm , Ø 55 ...

Lot no: 5820709
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 30/10/2020
21:30
EUR 160
Asymetrischer Beistelltisch / side table der 1990er Jahre, Italien
Asymetrischer Beistelltisch / side table der 1990er Jahre, wohl italienische Fertigung. Verschraubte Konstruktion mit frei geformter, asymetrisch geschnittener Platte aus klarem Glas und Beinen aus massivem, satiniertem Muranoglas in blauer Glasmasse mit dickem Überfang aus klarem Glas.Maße ca. ...

Lot no: 5757279
EUR 350 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 30/10/2020
21:31
Dieter Rams, Lounge Sessel aus dem Programm 620 von Vitsoe
Lounge Chair / Sessel aus dem Programm 620, deutsches Design von Dieter Rams für Vitsoe. Entwurf von 1962. Korpus aus Birkensperrholz mit klassischer Sprungfederkonstruktion und Sesselschalen aus glasfaserverstärktem Kunststoff, schwarz lackiert, Bezüge in schwarzem Leder. H.92,5cm, B. 86,5cm, ...

Lot no: 5820458
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 30/10/2020
21:40
EUR 90
Schreibtisch Modell President von Galotti & Radice Italy
Schreibtisch Modell President von Galotti & Radice Italy. Entwurf um 1970. Konstruktion aus leicht grünlichem Sicherheitsglas verbunden mit Elementen aus silberfarbenem Metall. H. 74cm, B. 210cm, T. ca. 85cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, das Metall ist etwas berieben.

Lot no: 5823347
EUR 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 30/10/2020
21:45
EUR 45
Salongsbord gustaviansk stil
SALONGSBORD, omkring 1900, gustaviansk stil, skuren dekor, bemålat med bronserade detaljer, höjd ca 77, 107x66 cm

Lot no: 5821896
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
09:02
Sminkbord 1960-tal
SMINKBORD, 1960-tal, fanérad i teak och björk, inredd med låda, bordsskiva i glas, överdel med spegel och två hoppfällbara mindre speglar, höjd med spegel 123, 83,5x42 cm

Lot no: 5821898
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
09:06
Bord
MATBORD, 1900-tal, på trissor höjd ca 80. 95x114 ca

Lot no: 5821907
09:24
Trädgårdsgrupp Malmsten
CARL MALMSTEN, "Bergshamra", trädgårdsgrupp, 7 dlr, furu, bestående av: 1 par soffor, 2 bänkar, bord, 1 par karmstolar, soffornas längd 153, bänkarnas längd 150 resp 120, sitthöjd 41-45, bordets höjd 67, 120x71 cm

Lot no: 5821908
EUR 670 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
09:26
Fällbord
FÄLLBORD, bemålat, 1900-tal, tredelad pelarfot, höjd ca 74, 72x67 cm

Lot no: 5821909
09:28
Soffa Dux
SOFFA, Dux, 1900-tal, 3-sits, lösa plymåer, ca 206x83, sitthöjd 47 cm

Lot no: 5821911
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 31/10/2020
09:32
Byrå bemålad
BYRÅ, 1900-talets första hälft, 3 lådig, bemålad, höjd ca 87, 91x46 cm

Lot no: 5821913
09:36
Snedklaffsekretär gustaviansk stil
SNEDKLAFFSEKRETÄR, 1900-talets första hälft, gustaviansk stil, bemålad, skuren dekor, beslag i mässing, höjd ca 110, 92x50 cm

Lot no: 5821919
10:00
Spelbord 1700-tal
SPELBORD, 1700-tal, rokoko, skiva fanerad i olika träslag, höjd ca 75, 88x88 cm

Lot no: 5821920
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 31/10/2020
10:02
Bokhylla "Eklosund"
IKEA, "Ekolsund", bokhylla, Ikeas 1700-talsserie, gustaviansk stil, laserad, brännmärkt, höjd ca 223, 100x28 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål

Lot no: 5821922
EUR 479 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 31/10/2020
10:06
Bruno Mathsson soffbord
BRUNO MATHSSON, soffbord, Mathsson International, Värnamo, kopplat underrede av skiktlimmad bok, med rund skiva i bokfaner, diameter 120 cm, höjd 52 cm.

Ingår i tema "Designklassiker".

Lot no: 5821923
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 31/10/2020
10:08
Soffbord "Coffee bean" Swedese
MONICA FÖRSTER, soffbord "Coffee Bean", Swedese, pulverlackerad stomme, halvmåneformade skivor, höjd ca 47, diameter ca 93 cm

Lot no: 5821925
10:12
Bokhylla "Ekolsund"

Lot no: 5821926
10:14
Brasskärm 1800-tal
BRASSKÄRM, 1800-tal, fanerad med mahogny, blå textil, höjd ca 105, 112x39 cm

Lot no: 5821927
10:16
Antonio Citterio, Satz von acht Bürostühlen, für Vitra (8)
Antonio Citterio, Satz von acht Bürostühlen, für Vitra. Fünfsternfuß auf Rollen, mit Höhenverstellung, Rückenlehne und Sitzkissen mit Stoffbezug, an der Unterseite mit Vitralabel bezeichnet. H. ca. 94 - 106 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und Bereibungen, Flecken. (8)

Lot no: 5739316
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
10:30
EUR 325
Spegel Stiletto
SPEGEL, 1900-talets mitt, smide med blyinfattat glas, etikettmärkt Stiletto, ca 137x35 cm

Lot no: 5821937
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
10:36
Sidebord i genbrugs fyrretræ med hylde
Sidebord i genbrugs fyrretræ med hylde, stel/fod af træ og jern. H 60 cm. Ø 60 cm. Møblet er delvist håndlavede. Derfor kan variationer i farve, finish og størrelse forekomme. Dette er ikke fejl i produktet men en del af møblets unikke look. Modelfoto. KFH10177NB

Lot no: 5519065

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
10:37
Matgrupp Malmsten
CARL MALMSTEN, "Ambassadör", matgrupp, 9 dlr, björk, stoppade sitsar, rutig klädsel, bestående av matbord, 2 karmstolar, 6 stolar, bordets mått höjd ca 74, 154x102, sitthöjd 46, 3 iläggsskivor varav 1 med sarg bredd 58 cm

Lot no: 5821939
EUR 479 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
10:40
Sofabord af massiv genbrugstræ
Sofabord af massiv genbrugstræ. H. 53 cm. B. 120 cm. D. 75 cm. Variationer i farve, finish og størrelse forekomme. Dette er ikke fejl i produktet men en del af møblets unikke look. Modelfoto. SE003NN

Lot no: 5520492

EUR 148 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
10:48
Karmstolar 1 par
KARMSTOLAR, 1 par, betsad ek, sent 1800-tal, rikligt skuren dekor av bla kariatyder, sitthöjd ca 42 cm

Lot no: 5821945
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 31/10/2020
11:04
Byrå med stenskiva
BYRÅ med stenskiva, 1900-talets andra hälft, gustaviansk stil, 3 lådig, beslag och fothylsor i mässing, bemålad, höjd ca 83, 82x41 cm

Lot no: 5821947
11:08
Asko öronlappsfåtöljer
ASKO, öronlappsfåtöljer, 1 par, 1900-talets slut, klädda i mörkblått skinn, sitthöjd ca 40 cm

Lot no: 5821948
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
11:10
Bord
BORD, underrede i trä, metallist, glasskiva med bild av jordglob "COMPAGIS BRAHEA" - "SCENOGRAPHIA MUNDANAE", höjd ca 49 cm, 56,5x67,5 cm

Lot no: 5821952
11:18
Fåtölj
FÅTÖLJ, samtida, modell "Lady" från Homeline, klädd i rött sammetstyg, sitthöjd ca 38 cm

Lot no: 5821955
11:24
Bokhylla teak
BOKHYLLA, 1900-talets andra hälft, teak, flyttbara hyllplan, höjd ca 204, 90x30 cm

Lot no: 5821957
11:28
Fåtöljer Mathsson
BRUNO MATHSSON, "Ingrid", fåtöljer, 1 par, Dux, stomme i bok, stoppade dynor, klädsel i ljust läder, märkning, sitthöjd ca 35 cm

Lot no: 5821960
11:34
12345...127»