12345...126»   Lots per page   3757 results ListGallery
Arne Jacobsen. A set of eight 'The Ant' dining chairs, Model 3101, in black aniline leather (8)
Arne Jacobsen 1902-1971. A set of eight 'The Ant' dining chairs with shells in moulded plywood, chromed tubular steel frame. Designed in 1955. Produced by Fritz Hansen, Model 3101. Recently reupholstered in black aniline leather. Seat height 45 cm. Minimal signs of wear. (8)

Lot no: 6061522
EUR 3,356 DK, Herlev, Dynamovej 16/09/2021
20:42
EUR 2,617
Deszine Talks. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 8 stk. (8)
Deszine Talks. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort anilin læder, indvendigt med skum (pu). Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (8)

Lot no: 6031767

EUR 591 DK, Roskilde, Store Hedevej 16/09/2021
20:42
EUR 456
Sarah Rousselle for Wendelbo. Lobby chair. Grey
Sarah Rousselle for Wendelbo. Lobby chair. Upholstered in grey velour fabric. H.77. Sh. 43. D. 85 B. 87 cm. Packed in previously unpacked original packaging. Model photo.

Lot no: 6059804

EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 16/09/2021
20:43
EUR 698
Spisebord af teak, 1960'erne
Spisebord af fineret og massiv teak med hollandsk udtræk, tilspidsede ben, H. 75 L. 132/222 B. 88 cm. Dansk møbelproducent, 1960'erne. Fremstår med brugsspor, herunder ridser, mærker samt nuanceforskel.

Lot no: 6030138
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16/09/2021
20:43
Deszine Talks. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af cognac anilin læder, indvendigt med skum (pu). Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (8)

Lot no: 6031717

20:43
EUR 456
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol, anilin cognac
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol betrukket med cognacfarvet anilin læder, fuldpolstret. højdejustérbar stel på fempas stjernefod af aluminium og forkromet metal, drejefunktion, afsluttet på hjul Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel dansk ...

Lot no: 6052307
EUR 859 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16/09/2021
20:44
EUR 671
Gijs Papavoine for Montis. Model Sting. Fire armstole (4)
Gijs Papavoine for Montis. Model Sting. Fire armstole betrukket med brunt læder, monteret på hjul. H. 87 Sh. 49 B. 70 D. 65 cm. Fremstillet hos Montis, Holland. Fremstår med brugsspor og mærker. (4)

Lot no: 6060355
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 16/09/2021
20:44
EUR 215
H.J. Wegner. Lounge chair, Model CH28, 'Sawhorse'
Hans J. Wegner. Sawhorse lounge chair with solid oak frame, backrest in veneered bent oak, seat and back recently reupholstered in dark-chocolate aniline leather. Designed in 1951. Produced by Carl Hansen & Søn in the 1950/1960s, Model CH-28. H. 77 cm. Seat height 38 cm. Absolutely minimal signs ...

Lot no: 6081753
EUR 2,416 DK, Nivå, Stejlepladsvej 16/09/2021
20:45
EUR 1,745
Hans J. Wegner. Et par Y-stole, model CH-24, bøg (2)
Hans J. Wegner (1914-2007). Et par Y- stole med stel af sæbebehandlet bøgetræ, sæder flettet med papirgarn, Formgivet i 1950. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH24. Sh. 43 cm. Fremstår patineret henset til alder, ene stol vintage CH, anden CH 2007. (2)

Lot no: 6082104
EUR 537 DK, Nivå, Stejlepladsvej 16/09/2021
20:45
EUR 537
Kai Lyngfeldt Larsen. Tre spisestole af palisander (3)
Kai Lyngfeldt Larsen. Tre stole med stel af massiv palisander, sæde og ryg betrukket med læder, sædehøjde ca. 43 cm. Fremstillet hos Søren Willadsen, Vejen. Fremstår med brugsspor og patina, (3)Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til ...

Lot no: 6068320
EUR 349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16/09/2021
20:45
EUR 268
Deszine Talks. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´er stole (4)
Deszine Talks. Fire stk.Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af cognac læder, indvendigt med skum. (4)

Lot no: 6031722

EUR 349 DK, Roskilde, Store Hedevej 16/09/2021
20:45
EUR 268
Provenceskab, 1800-tallet
Provenceskab er mørkpatineret træ, front med to låger bag hvilke hylder, dekoreret fyldninger, udskæringer og beslag af messing. 1800-tallet. Fremstår med fejl, mangler og komplementeringer. H.200cm, B.142cm, D.48cm

Lot no: 6081780
20:46
EUR 255
Nichetto studio for Wendelbo. 2½-seater sofa model Lilin Curved
Nichetto studio for Wendelbo. 2½-seater sofa model Lilin Curved with black-varnished steel legs, upholstered in Studio col.18. 205 cm. H. 71 cm. D. 91 cm. SH. 40 cm. Display model. Recommended retail price 23.495 DKK. A few handling-related traces of wear.

Lot no: 6060879

EUR 2,013 DK, Herlev, Dynamovej 16/09/2021
20:46
365° North for Wendelbo. Blade two-seater sofa.
365° North for Wendelbo. Blade two-seater sofa upholstered in grey furniture fabric 'Baleno col.2' dimensions 180 X 95 cm H. 71 cm. Accompanied by three cushions in assorted colours. Packaged in the original packaging.

Lot no: 6060915

EUR 1,879 DK, Herlev, Dynamovej 16/09/2021
20:47
EUR 148
Deszine Talks. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´er stole (6)
Deszine Talks. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´er-stole (model 3107) 6 stk. Betrækkene er udført af cognac-farvet læder, indvendigt med skum (pu) Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, der medfølger 6 stk. overtræk. Stol medfølger ikke. (6)

Lot no: 6031705

EUR 483 DK, Roskilde, Store Hedevej 16/09/2021
20:47
EUR 349
N.O. Møller. A set of five chairs model 71 (5)
N.O. Møller. A set of five chairs made in veneered and solid rosewood, seats reupholstered in patinated black leather. Designed in 1951. Produced by J. L. Møllers Møbelfabrik, model 71. H. 77, SH. 45, W. 49 cm. Features usage-related traces of wear. Please be aware that the rules relating to...

Lot no: 6082743
EUR 1,611 DK, Nivå, Stejlepladsvej 16/09/2021
20:48
EUR 1,235
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sort læder. (2)
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på to hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (2)

Lot no: 6031693

EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 16/09/2021
20:48
Thomas Bentzen for Muuto. Sofabord model Around Large, rød.
Thomas Bentzen for Muuto. Sofabord model Around Large, Dark red. Fineret kant og plade. H. 37,5 Ø. 72 cm. Fremstillet for Muuto. Udstillingsmodel. Fremstår i original emballage. Model foto.

Lot no: 5993952

EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 16/09/2021
20:49
Entresæt, bestående af spejl og skuffemøbel (2)
Entresæt af sortlaseret træ og emaljerede metalskiver, bestående af et spejl á 120 x 80 cm og skuffemøbel á 45 x 78 x 40 cm. Fremstår med brugsspor, skrammer og mærker. (2)

Lot no: 6081722
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 16/09/2021
20:51
Wendelbo 'Mango Stool' fodskammel, grå
Wendelbo 'Mango Stool' fodskammel, ben af sortlakeret stål, betrukket med Main Line Flax col. 16 Temple. H. ca. 40 cm. Udstillingsmodel.

Lot no: 6043906

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 16/09/2021
20:51
EUR 215
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sort læder. (4)
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på fire hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (4)

Lot no: 6031683

EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 16/09/2021
20:51
EUR 134
Poul Heltborg. Free-standing bar made in rosewood, model HM 3
Poul Heltborg. Free-standing bar made in rosewood, model HM 3 sectioned with rooms and bottle mounts. Tabletop upholstered in black Formica. Bar rail made in tubular steel. Designed circa 1968. Produced by Heltborg Møbler. H. 115 cm. L. 110 cm. D. 40 cm. Glass doors not included. Lit. Domus ...

Lot no: 6082775
EUR 1,879 DK, Nivå, Stejlepladsvej 16/09/2021
20:52
EUR 1,342
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sort læder. (8)
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på otte hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (8)

Lot no: 6031671

EUR 376 DK, Roskilde, Store Hedevej 16/09/2021
20:52
EUR 268
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på seks hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (6)

Lot no: 6031665

EUR 295 DK, Roskilde, Store Hedevej 16/09/2021
20:53
EUR 188
365º North for Wendelbo. Hug chair. Light grey
365º North for Wendelbo. Hug chair with frame and legs made in powder-varnished steel. Chair and cushion upholstered in dark grey furniture fabric. H. 82. Sh. 41. D. 86 W. 87 cm. Packed in previously unpacked original packaging. Model photo.

Lot no: 6061115

20:54
EUR 188
Arne Jacobsen. Liljen/ Mågen. Armstol, model 3208
Arne Jacobsen. Mågen'/ 'Liljen. Armstol med skal og armlæn af formbøjet sortlakeret krydsfinér, ben af forkromede stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen model 3208 i 2006. Sædehøjde ca. 43 cm. Fremstår med få brugsspor, dog svage overfladiske ridser på sæde samt minimale skrap på et armlæn.

Lot no: 6081895
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16/09/2021
20:55
EUR 510
Deszine Talks. Læderovertræk til 7´er stole, sæt på 8 stk. (8)
Deszine Talks. Læderovertræk til 7´er stole (model 3107). Betrækkene er udført af sort anilin læder, indvendigt med skum (pu). Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (8)

Lot no: 6039205

EUR 591 DK, Herlev, Dynamovej 16/09/2021
20:55
EUR 456
Tre-pers.chaiselong sofa, model Vilmar
Tre-pers.chaiselong sofa, model Vilmar. Stel af røget eg, betrukket med Talent Cool Grey. H.85, B. 160 x 250, Sh 45 cm. Udstillingsmodel, fremstår med smuds på betræk.

Lot no: 6038174

EUR 913 DK, Herlev, Dynamovej 16/09/2021
20:56
Arne Jacobsen. Kontorstol model 3117, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel ...

Lot no: 6044640
EUR 1,074 DK, Roskilde, Store Hedevej 16/09/2021
20:56
EUR 456
Won Design for Wendelbo. Sofabord model 'Cage', grøn
Won Design for Wendelbo. Sofabord model 'Cage'. Grøn lakeret HDF plader. Sort pulver lakeret stel. H. 40 cm. Ø. 90 cm. Udstillingsmodel i original emballage.

Lot no: 6026262

EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 16/09/2021
20:57
EUR 242
12345...126»