Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 117  >> ListGallery Lots per page
Spegel
SPEGEL, 1950/60-tal, flerdelat glas med fasettslipade kanter, mått ca 102x62 cm. Skador: Glas med fläckar
Lot no: 5276398
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/03/2019
10:16:00
Ole Wanscher. Armstol model PJ112. Anilin læder
Ole Wanscher 1903-1985. Armstol af mahogni med løse hynder i cognacfarvet anilin læder. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik - Model PJ 112. H. 77 cm. B. 66 cm. Sh. ca. 41 cm. Fremstår nyrenoveret samt nypolsterede hynder fra anden professionel dansk møbelpolster i Danmark.
Lot no: 5282295
EUR 1,020 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/03/2019
10:32:00
EUR 510
Soffbord 1900-talets första hälft
SOFFBORD, art deco, 1920/30-tal, skiva fanérad i alm, ben i bonad björk, höjd 58,5, diameter 85 cm
Lot no: 5276410
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/03/2019
10:40:00
Peter Celsing, 1-par "Club" fåtöljer
PETER CELSING, "Club", fåtöljer, 1-par, Galleri Stolen, Stockholm, 1990-tal, stomme i gråfärgat stålrör, klädsel i ljusblågrå alcantara, sitthöjd ca 45 cm
Lot no: 5276412
EUR 382 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/03/2019
10:44:00
Arne Jacobsen. Fem syverstole model 3107, (5)
Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fem 'Syver' stole, Formbøjet skal hvidlakeret, stel af forkromet stål. SH. 43/44 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med pletter og ridser. (5)
Lot no: 5272817
EUR 510 DK, Herlev, Dynamovej 22/03/2019
10:58:00
EUR 430
Arch. Egon Eiermann, Schreibtisch / Zeichentisch, Ausführung von Richard Lampert
Schreibtisch / Zeichentisch, deutsches Design von Arch. Egon Eiermann. Entwurf von 1953, Ausführung von Richard Lampert. Konstruktion mit Gestell aus verchromtem Stahlrohr, lose aufliegende Tischplatte aus massiver Buche. Maße ca.: H. 76-86 cm, B. 190 cm, T. 90 cm. Gebrauchsspuren, Kanten ...
Lot no: 5251347
EUR 250 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/03/2019
11:04:00
EUR 120
Skrivbord med stol nyrokoko
SKRIVBORD och STOL, 1800-talets senare del, nyrokoko, 3 lådor i sargen, filtklädd skiva, svängda ben, höjd ca 76, 81x124,5 cm. . Nyckel finns
Lot no: 5276417
EUR 382 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/03/2019
11:04:00
Karl Andersson & Söner tidningshylla
LASSE PETTERSSON & LENNART NOTMAN "Front", tidningshylla, Karl Andersson & Söner, formgiven 2004, stomme i lackerat trä, front i klarglas, etikettmärkt, längd ca 200 cm
Lot no: 5276422
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/03/2019
11:14:00
Kamferkista
KAMFERKISTA, Kina, sent 1900-tal, rikt skuren dekor, hasp och lås i mässing, nyckel finns, höjd ca 49 samt 88x42 cm
Lot no: 5276426
11:22:00
Ely Florideco bord
ELY FLORIDECO, bord, samtida, stål, stämpelmärkt, höjd ca 100, 50x50 cm
Lot no: 5276432
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/03/2019
11:34:00
Spegel med konsolbord Nyrenässans
SPEGEL MED KONSOLBORD, 1800-talets slut, nyrenässans, skuren och svarvad dekor, vit bemålning, fasettslipat glas, spegelns höjd ca 203, bordet 50, 90x35, total höjd 253 cm
Lot no: 5276434
11:38:00
Matbord
MATBORD, ek, 1970-tal, höjd ca 77, diemater 115, två iläggsskivor á 38 cm vardera
Lot no: 5276436
11:42:00
Gärsnäs karmstolar
ÅKE AXELSSON, ''Riksdagen'', karmstolar, 4 st, Gärsnäs, stomme i betsad bok, stoppad klädsel i grå textil och skinn, stämplade undertill, sitthöjd ca 45 cm
Lot no: 5276438
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/03/2019
11:46:00
Dulton Beat folding chair, Yasu Sasamoto
Yasu Sasamoto for Dulton Beat folding chair. Barstol af rustfrit stål, delvis forkromede og rødt sæde. Justerbar højde Max.: 59cm Min.: 43cm, B. 37 cm. Leveres i original emballage.
Lot no: 5280819

EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 22/03/2019
11:50:00
Antonio Citterio, Freischwinger / Bürostühle Modell Visavis, für Vitra (6)
Antonio Citterio, sechs Freischwinger / Bürostühle Modell Visavis, für Vitra. Stahlrohrkonstruktion mit gepolstertem Rücken und Sitz, mit schwarzem Stoff überzogen. Maße: H 80, B 54, T 50, Sh 46. Mit Alters- und Gebrauchsspuren. (6)
Lot no: 5267320
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/03/2019
11:51:00
EUR 45
Bett / Doppelt-/ Bettgestell
Bett / Doppelt-/ Bettgestell. Konstruktion aus Holz. Maße: ca. 200 x 200 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Im ausgebauten Zustand.
Lot no: 5260022
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/03/2019
11:56:00
Arne Jacobsen. A set of four chairs, model 3107 (4)
Arne Jacobsen 1902-1971. A set of four chairs model 3107 (Series 7). With moulded shells and chrome-plated legs. Produced by Fritz Hansen. Seat height 44.5 cm. Reupholstered by a professional furniture upholsterer in cognac-coloured pure aniline leather. (4)
Lot no: 5280570
EUR 1,678 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/03/2019
11:57:00
EUR 832
Konvolut: Bistrotische / Tische (13)
Konvolut: Bistrotische / Tische (13). Gestell aus massivem Holz. Quadratische Tischplatte in Melamin. Unterschiedliche Formen und Maße. Maße: ca. H. 76 cm, B. 70 cm, T. 70 cm / zwei Sofatische ca. H. 54 cm, B. 80 cm, T. 60 cm. Starke Alters- und Gebrauchsspuren. (13)
Lot no: 5262361
11:58:00
Væghængt hjørnevitrineskab. Hvidbemalet.
Væghængt hjørnevitrineskab. Udført i hvidbemalet træ. Profileret op. Greb af patineret messing. Glaslåge hvor bag hylde. D. 53 cm. H. 60 cm.
Lot no: 5051528

EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/03/2019
12:00:00
Serveringsvagn
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft, mässing och glas, genombruten kant, höjd ca 68, 80x43 cm
Lot no: 5276440
12:00:00
Superellips matbord
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Superellips", matbord, Fritz Hansen, Danmark, etikettmärkt, spännben av förkromad metall, skiva i bok, märkt med etiketter, längd ca 240 bredd 120 höjd 70 cm.
Lot no: 5276454
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/03/2019
12:28:00
Sängbord Sven Engström och Gunnar Myrstrand
SÄNGBORD, 1 par, 1 par, Bodafors, design Sven Engström och Gunnar Myrstrand 1963, sarg med låda, bemålade, höjd ca 57, 46x54 cm
Lot no: 5276456
12:32:00
Barmöbel Danmark 1960-tal
BARMÖBEL, fanerad i Riopalisander (Dahlbergia Nigra), uppvikbar topp, därunder barinredning, en sida med 3 lådor, andra sidan med hylla och flaskställ, rullbar på hjul, H ca 76 cm, ca 63 / 125 x 60 cm
Lot no: 5276458
EUR 382 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 22/03/2019
12:36:00
Byrå
BYRÅ, 1900-talets slut, 10 lådor, lövträ, höjd ca 81,5 samt 155x51,5
Lot no: 5276460
12:40:00
Unbekannt Möbelproduzent, Sideboard
Sideboard, Unbekannt Möbelproduzent, Konstruktion aus Holz mit Beine. Mit Schubladen und Schiebentüren. Maße ca: H. 57 cm. B.190 cm. T.35,5 cm. Gebrauchsspuren.
Lot no: 5278923
EUR 650 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/03/2019
12:43:00
EUR 400
Salongsgrupp 6 dlr Karl-Johanstil
OSCAR EDV EKELUNDS SNICKERIFABRIK, salongsgrupp 6 dl, Karl-Johanstil, 1900-talets mitt, mahognyfanér, bestående av: soffa, 2 karmstolar, 2 stolar samt klaffbord, soffans längd ca 198 cm
Lot no: 5276462
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 22/03/2019
12:44:00
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sort læder. (6)
Lot no: 5212299

EUR 295 DK, Herlev, Dynamovej 22/03/2019
12:46:00
Galotti & Radice, PC-Tisch / Beistellwagen
Galotti & Radice, PC-Tisch / Beistellwagen, italienisches Design von Galotti & Radice. Konstruktion aus Glas mit Verbindern aus verchromtem Metall, mit Rollen ausgestattet, mit einem ausziehbaren Fachboden. Maße ca. H. 75 cm B. 68 cm T. 45 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Lot no: 5250959
12:57:00
EUR 45
Clubsofa / Sofa / Lounge Sofa in Anilin Leder
Clubsofa / Sofa / Lounge Sofa in Anilin Leder. Zweiteilige Holzrahmenkonstruktion mit Leder bezogen. Farbe: Grau/Anthrazite. Leicht geschwungener Rücken, kapitoniert. Maße: ca. H. 85-95 cm, B. 256 cm, T. 115 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Lot no: 5247408
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/03/2019
12:58:00
EUR 200
Grete Jalk soffbord
GRETE JALK, soffbord i Riopalisander (Dahlbergia Nigra), tidningshylla med ribbor, etikettmärkt, tillverkad av Glostrup Möbelfabrik, höjd ca 50 cm ca 160x60 cm
Lot no: 5276466
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 22/03/2019
13:02:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 117  >>