Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 103  >> ListGallery Lots per page
Kartställ valnöt
KARTSTÄLL, fanerat i valnöt, 1800-tal, detaljer i mässing, höjd ca 103, 102x56 cm
Lot no: 5004422
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/05/2018
11:36:00
Øreklapstol, sort læder, dansk møbeloproducent
Øreklapstol betrukket med sort læder, bejdset træ, H. 102 B. 68 sædehøjde 42 cm. Fremstår med brugsspor og slitage.
Lot no: 5005238
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/05/2018
11:37:00
Pair of lounge chairs (2)
Pair of lounge chairs with headrest upholstered in grey-brown fabric mounted on four-star metal base. (2)
Lot no: 4976412

EUR 1,075 DK, Herning, Engdahlsvej 23/05/2018
11:38:00
EUR 148
Dansk møbelproducent. Høj -samt lav lænestol, grønt velour, 1950'erne (2)
Dansk møbelproducent. Høj -samt lav lænestol betrukket med knapsyet grønt velour, svungne armlæn og tilspidsede ben af bøgetræ. 1950'erne. Fremstår med brugsspor, højrygget lænestol leddeløse. Se vare nr. 4990552. (2)
Lot no: 5004813
EUR 349 DK, Aarhus, Egå Havvej 23/05/2018
11:38:24
Dansk møbelproducent. Kommode med løs overdel (2)
Dansk møbelproducent. Kommode med løs overdel af fineret ubehandlet egetræ, front på løs overdel med hylder og to delvis matteret glaslåger, under med fire skuffer og udtræksplade, senere monteret uoriginale skråtstillede ben. 1970'erne. H. 77 - 187 B. 120 D. 27-41 cm. Fremstår med små ...
Lot no: 5004815
EUR 202 DK, Aarhus, Egå Havvej 23/05/2018
11:39:05
Konsolbord rokoko
KONSOLBORD, rokoko, bronserat, skuren dekor, konturerad stenskiva, höjd ca 84, 69x38 cm
Lot no: 5004424
EUR 1,037 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/05/2018
11:44:00
Coph Furniture, Skammel, anilin læder
Coph Furniture, Skammel designet af Søren Stage, sæde af cognacfarvet anilin læder, ben af massivt asketræ. H. 36 Ø. 50 cm.
Lot no: 4967056

11:47:40
Charles Eames. Office chair, Model EA 117, black leather
Charles Eames. Office chair, frame and five-star base in polished aluminium, on wheels, seat and back upholstered in black leather. Swivel and tilt functions. Not height adjustable. Designed in 1958. Produced by Vitra, Model EA 117. Signs of wear.
Lot no: 4972912
EUR 1,343 DK, Aarhus, Egå Havvej 23/05/2018
11:49:34
EUR 457
Møbelproducent. Spisestole (6)
Møbelproducent. Spisestole med stel af kirsebærbejdset bøgetræ, sæde og ryg betrukket med forskelligt farvet velour. 1990'erne. H. 96 SH. 46 cm. Fremstår med brugsspor. (6)
Lot no: 4982161
11:50:31
Nähkorb der 1970er Jahre
Nähkorb der 1970er Jahre. Dreibeiniger Korpus auf leicht ausgestellten Beinen. Maße ca: H. 46 cm, D. 32 cm. Minimale Altersspuren.
Lot no: 4959083
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/05/2018
11:52:11
Sofa samt hvilestole, alcantara / bejdset træ (3)
Sofa samt to hvilestole med ben i bejdset træ, polstring af alcantara. Sofa: H. 76 cm. L. 179 cm. Sædehøjde 41 cm. Stole: H. 96 cm. Sædehøjde 42 cm. Fremstår med brugsspor, den ene hvilestol med smuds. (3)
Lot no: 5004841
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/05/2018
11:53:52
Spiegel, schwarz, 1970er Jahre
Spiegel mit schwarzem Holzrahmen, oben mit Bügel aus Messing zur Aufhängung. Maße ca: H. ca. 70 cm, B. 70 cm. Wenig Gebrauchsspuren.
Lot no: 4959081
11:54:56
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol (4)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på fire hynder, betrukket med brunt læder. Ca. 3 cm i tykkelse. (4)
Lot no: 4991063

EUR 242 DK, Aarhus, Egå Havvej 23/05/2018
11:55:37
EUR 202
Spiegel der 1970er Jahre
Spiegel, 1970er Jahre, Kunststoffrahmen in Altweiss. Auhängung längs und quer möglich. Maße ca: H. 123 cm, B. 60 cm. Wenig Gebrauchsspuren.
Lot no: 4959082
11:57:15
Par borde af egetræ (2)
To borde med finérede bordplader og massivt stel af egetræ, firekantede ben hvorimellem skråstiver af stål. Udført hos Søborg Møbelfabrik, label herfra. H. 73 cm. L. 135 cm. D.82 cm. Fremstår med brugsspor, pletter samt afslag / hakker på kanter. (2)
Lot no: 5004850
12:12:00
Salongsmöbel empirestil mahogny
SALONGSMÖBEL, 7 dlr., fanerad i mahogny, 1900-talets början, empirestil, beslag i mässing, armlänen med skuren dekor av bland annat fabeldjur, bestående av: soffa, karmstolar samt 4 stolar, sitthöjd ca 43 cm
Lot no: 5004430
EUR 415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/05/2018
12:16:00
Svenske almuestole fra slutningen af 1800 tallet. (3)
Svenske almuestole fra slutningen af 1800 tallet, med dekorations bemaling. Bestående af: En stol H. 42/94 B. 37 D. 37 cm. En stol H. 45/94 B. 37 D. 37 cm. En lille skammel/stol H. 35/73 B. 42 D. 32 cm. Fremstår med tør revner, krakeleret maling brugsspor ridser og mærker. (3)
Lot no: 4997299
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/05/2018
12:23:00
Sidebord af eg, 1940'erne
Sidebord / lampebord af eg, 1940'erne. H 48, Ø 52 cm. Tørrevne.
Lot no: 5005205
12:24:00
EUR 87
Par lænestole af bejdset bøgetræ (2)
Par lænestole med stel af bejdset bøgetræ, hynder betrukket med brunt læder. H. 80, B. 68, D. 65 cm. SH 42 cm. Brugsspor. Monteret med krydsfinérplader under sædehynde. (2)
Lot no: 5005215
12:31:00
EUR 121
Anretterbord samt empire almue-stol (2)
Anretterbord af eg, samt empire almue-stol af bemalet træ. Ca. 1900 og 1800-tallets 1. halvdel. Brugs- og alderspræg. Mål: H. 89 x 79 x 47 cm. og H. 85. B. 55, sædeh. 45 cm.(2)
Lot no: 4998404
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 23/05/2018
12:33:00
Hans J. Wegner. Sofabord af eg
Hans J. Wegner. Sofabord af fineret og massiv egetræ, rektangulær plade, runde ben. Fremstillet hos Andreas Tuck. 1960'erne. H. 53 x 120 x 62 cm.Plade med mærker og pletter, finerskrammer samt tørrevner på ben.
Lot no: 5005242
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/05/2018
12:38:00
Kasseskrivebord af eg, nygotisk stil, ca. 1900
Kasseskrivebord af eg, udskåret med ornamentik og foldeværk, nygotisk stil. Ca. 1900. H. 77. L. 140 D. 70 cm. Aldersrelateret slitage; ridser og skrammer mm. Skader ved låsepal samt mangler ved låse. Nøgle medfølger.
Lot no: 5005246
12:39:00
Herrbetjänt
HERRBETJÄNT, 1900-talets andra hälft, formpressat trä, höjd ca 112 cm
Lot no: 5004438
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/05/2018
12:48:00
Charles Eames. Paar Stühle, Modell EA-105 (2)
Charles Eames 1907 - 1978. Paar Stühle aus der Serie 'Aluminium Group' Modell EA-105 mit festem Gestell aus poliertem Aluminium mit Drehfunktion. Sitz und Lehne mit schwarzem Netzgewebe. Entwurf 1958. Ausführung Vitra. Netzgewebe mit minimalem Verschleiß, Gestell mit normalem Verschleiß. (2)
Lot no: 4970514
EUR 1,075 DK, Kolding, Trianglen 23/05/2018
12:50:00
EUR 430
Kinesisk kamfertræskiste, 20 årh.
Kinesisk/asiatisk kamfertræskiste, 20 årh. Prydet med udskæringer i relief, samt mørklakeret. Beslag/lås af messing. Rum med hylde. Alm. aldersrelateret stand. H. 49 cm. L. 93 cm. B. 45 cm. Brugsspor.
Lot no: 5004635
12:54:00
Armstol af mahogni
Armstol af mahogni betrukket med kedesyet blomstret stof. H. 104 cm. Sædehøjde 44 cm. Brugsspor samt pletter.
Lot no: 5004846
12:57:00
Soffa Louis XVI
SOFFA, 1700-tal, Louis XVI, skuren dekor bl.a. i form av festonger och voluter, sits med lös dyna, rygg med flätad rotting, längd ca 165 cm
Lot no: 5004440
13:04:00
Philippe Starck. Four barstools, model Cam El Eon (4)
Philippe Starck. Four stackable barstools , model Cam El Eon. Steel and aluminium base, red plastic seat. Can be used both outdoors and indoors. Produced and labelled by Driade Aleph, Italy. H. 98 cm. Seat H. 67 cm. Light signs of wear. (4)
Lot no: 4985066
EUR 672 DK, Kolding, Trianglen 23/05/2018
13:05:00
EUR 296
Ole Wanscher for France and Son. Rocking chair
Ole Wanscher 1903-1985. High-backed teak rocking chair, upholstered in wool. Designed in 1951. Produced by France and Søn, Model 160. Normal age-related signs of wear, porous foam on the back, intact front. Design Museum Denmark, RP00135. Literature: Noritsugu Oda. Danish Chairs. N.-Kyoto, ...
Lot no: 4991435
EUR 1,343 DK, Kolding, Trianglen 23/05/2018
13:06:00
EUR 752
Arne Jacobsen. Sessel, Modell 3316, 'Das Ei', Divina Wolle
Arne Jacobsen. Sessel, Modell 3316, 'Das Ei', bezogen mit grüner ‚Divina’ Wolle, Fuß aus Aluminium. Gestell mit Identifikationsnummer. Entwurf 1958-59 als Teil der Gesamteinrichtung des Hotels Royal in Kopenhagen. Ausführung Fritz Hansen 2008, von dort bezeichnet. Leicht ausgebleichte Lehne. ...
Lot no: 4991436
EUR 3,627 DK, Kolding, Trianglen 23/05/2018
13:12:00
EUR 2,082
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 103  >>