12345...107»   Lots per page   3186 results ListGallery
Deszine Talks. Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson'. Cognacfarvet læder (2)
Deszine Talks. Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson'. Fremstillet i cognacfarvet dybhæftet læder. Modelfoto. (2)

Lot no: 5658015

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 24/01/2021
08:01
Iskos-Berlin, for Muuto. Par stole model Fiber side chair tube base. (2)
Iskos-Berlin, for Muuto. Par stole model Fiber side chair tube base. Stel af sortlakeret stålrør, sæde og ryg af sort fiberkomposit. H. 77 B. 49.5 D. 53 SH. 46 cm. Modelfoto. Udstillingsmodeller. (2)

Lot no: 5846607

08:12
Living Divani. Tre-personers sofa
Living Divani. Tre-personers sofa på runde ben af stål. Aftageligt betræk af hvidt møbelstof. Pyntepuder medfølger.H. 60, SH 40 cm, L. 220, D. 90. Fremstår med smuds på betræk samt peeling.

Lot no: 5903105
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 24/01/2021
08:15
Mika Tolvanen for Muuto. Barstol model Visu.
Mika Tolvanen for Muuto. Barstol af egetræ model Visu barstol af formspændt og lakeret egetræ. fodstøtte af stål H. 79 B. 42 D. 42 SH 75 cm. Udstillingsmodel

Lot no: 5758308

EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 24/01/2021
08:16
Iskos-Berlin, for Muuto. Barstol, model Fiber Bar Stool.
Iskos-Berlin, for Muuto. Barstol, model Fiber Bar Stool med hvidlakeret stel, sæde af plast fiber. SH. 65 cm. Udstillingsmodel.

Lot no: 5758342

EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 24/01/2021
08:20
Iskos-Berlin, for Muuto Barstole, model Fiber Bar Stool. Sortlakeret stel af metal, sæde af fiberkomposit betrukket med stof. H. 76 B. 42.5 D. 44,5 SH. 75 cm. Udstillingsmodel.

Lot no: 5758333

08:22
Spejl, Menu, Pepe Marble mirror
Spejl, fra Menu, Pepe Marble mirror, messing og marmor, H. 25 Ø 25 D. 3 cm. Modelfoto! ny og ubrugt original emballage

Lot no: 5810306

08:30
EUR 148
Kristian Sofus Hansen & Nicolaj Nøddesbo for NORR11. Bordplade model Oku
Kristian Sofus Hansen & Nicolaj Nøddesbo for NORR11. Bordplade model Oku af fineret ege. 120 x 94 cm. Ben medfølger ikke. Udstillingsmodel.

Lot no: 5852933

09:00
Deszine Talks. Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder. (6)
Deszine Talks. Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. (6)

Lot no: 5495904

EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 24/01/2021
09:12
Dezine Talks. Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson', sort læder (2)
Dezine Talks. Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson'. Fremstillet i sort dybhæftet læder. Modelfoto. (2)

Lot no: 5906111

09:15
EUR 322
Deszine Talks. Hyndesæt til Ole Wansher stol model, PJ 149 (2)
Deszine Talks. Hyndesæt til Ole Wansher stol model, PJ 149. Cognac læder. Stropper af brunt læder. Modelfoto. NB. stol medfølger ikke. (2)

Lot no: 5860230

09:20
Iskos-Berlin for Muuto. Fiber Lounge chair
Iskos-Berlin for Muuto. Lænestol, model 'Fiber Lounge chair', stel af laseret træ, skal af kompositmateriale, begge i farven: Dusty grey. H. 74,4 B. 60 D. 69 Sh. 38 cm. Udstillingsmodel, fremstår med ridser

Lot no: 5778396

09:21
Deszine Talks. Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16, sort læder.
Deszine Talks. Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16, af sort skind. Vendbare med stropper i kernelæder. Med dansk produceret skum: 4 cm 50kg/m3 i sæde og 3 cm 30kg/ m3 i ryg. Modelfoto, stol medfølger ikke.

Lot no: 5859629

09:22
Thomas Bentzen for Muuto, 'Loft Bar Stool', barstol
Thomas Bentzen, for Muuto Barstole, model Loft Bar Stool. Lakeret stel af metal, sæde og ryg af lakeret egetræfiner. H. 108,5 B. 42.5 D. 49 SH. 65 cm. Udstillingsmodel.

Lot no: 5905697

09:27
Deszine Talks. Hyndesæt til Ole Wansher stol model, PJ 149. Sort læder. Stropper af brunt læder. Modelfoto. Bemærk.! Stol medfølger ikke. (2)

Lot no: 5859668

09:36
Dezine Talks. Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol og skammel. Cognac (5)
Dezine Talks. Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Betrukket med cognac læder. Komplet bestående af fem dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn, samt en hynde til fodskammel. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (5)

Lot no: 5859815

EUR 617 DK, Herlev, Dynamovej 24/01/2021
09:37
EUR 134
Anderssen & Voll. Outline Studio, Lænestol
Anderssen & Voll for Muuto. Lænestol, model 'Outline'. betrukket med møbelstof, stående på sortlakerede metal ben. Mål: H. 71 cm. SH. 40 cm. B. 88 cm. D. 84 cm.. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris kr. 13.900,-

Lot no: 5796723

EUR 859 DK, Herlev, Dynamovej 24/01/2021
09:41
EUR 101
Reol og barskab i palisander (2)
Reol og barskab i fineret palisander. Reol med topplade i mahogni. H. 129, B. 87, D. 30 cm. Barskab med bundhængslet låge bag hvilken hylderum og bakkeskuffer. Herover åbne hylderum. H. 130, B. 90, D. 31 cm. Begge fremtræder med brugsspor. (2)

Lot no: 5906025
09:50
EUR 295
Et par børnelænestole model Polster. (2)
Et par børnelænestole model Polster med aftageligt betræk. Seks betræk medfølger. H. 84 cm. D. 81 cm. SH.44 cm. Original emballage. (2)

Lot no: 5912015

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/01/2021
09:53
Piet Hein. A pair of bar stools, cognac-coloured aniline leather, model 9511 (2)
Piet Hein 1905 - 1996. A pair of bar stools with frames in chrome-plated tubular steel, mounted on a round base in aluminium. Designed in Piet Hein in 1961, produced by Fritz Hansen 1982 and labelled accordingly, model 9511. H. 80 cm. Features usage-related traces of wear on the base piece. ...

Lot no: 5897544
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 24/01/2021
09:53
EUR 510
Eva Fly. Dining table, Model Hide Table, prototype
Eva Fly. Dining table, Model Hide Table prototype. Table top in 'parchment' webbed rawhide, oak frame with parachute line. L. 150 cm. W. 100 cm. H. 72 cm. Designed in 2014 by furniture designer Eva Fly. Number certificate included. Signs of wear.

Lot no: 5863172
EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 24/01/2021
10:06
Soffa
SOFFA, 1900-talets slut, 3 sits, textilklädsel, längd 230, sitthöjd 46 cm

Lot no: 5911617
EUR 147 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/01/2021
10:08
Cabinetmaker Lau Lauritsen. Dining table/ conference table in white laminate.
Cabinetmaker Lau Lauritsen. Dining table/ conference table in white laminate, round tapered legs, boat-shaped tabletop. Branded from Lau Lauritsen. H. 73, W. 210, D. 95 cm. Features slight usage-related traces of wear and marks.

Lot no: 5891243

10:16
EUR 174
Spegel
SPEGEL, 1800-talets andra hälft, blandstil, oval, med rikligt skuren dekor med bl akantusblad, blank och mattförgylld, höjd ca 62 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Lot no: 5911622
EUR 294 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/01/2021
10:18
Bord Plank
PLANK, bord, vit laminatskiva, pelarfot i kromat samt gjutjärn, diam 110 cm, höjd ca 72 cm

Lot no: 5911626
EUR 147 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24/01/2021
10:26
Armlänstolar, efter Johan Erik Höglander
ARMLÄNSTOLAR, ett par, sengustaviansk stil, efter Johan Erik Höglander, träskuren dekor, genombruten rygg, volutformade armlän, hörnen men växtornamentik, godronnerade benanfanger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i vitt, sitthöjd 41 cm

Lot no: 5911627
EUR 393 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/01/2021
10:28
Dezine Talks. Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol (4)
Dezine Talks. Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Brede 57 cm. Cognacfarvet læder. Komplet bestående af fire dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (4)

Lot no: 5658416

EUR 510 DK, Herlev, Dynamovej 24/01/2021
10:29

Lot no: 5852934

10:30
Sofabord med bordplade af genbrugs elmetræ
Sofabord med bordplade af genbrugs elmetræ, bordpladen er varmvoksbehandlet, stellet er hvidt antikmalet træ. L. 140 cm. B. 80 cm. H. 42 cm. Bordet leveres samlet i en colli. Møblet er delvist håndlavede. Derfor kan variationer i farve, finish og størrelse forekomme. Dette er ikke fejl i ...

Lot no: 5518964

EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 24/01/2021
10:32
Thomas Bentzen for Muuto. Seks stole model 'Loft Chair' (6)
Thomas Bentzen for Muuto spisestuestole, model 'Loft Chair'. Grønlakeret stel af metal, sæde og ryg af egetræsfiner. H. 78,5 B. 42.5 D. 48 SH. 46 cm. Fremstår i original emballage. (6)

Lot no: 5846843

EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 24/01/2021
10:37
12345...107»