12345...114»   Lots per page   3411 results ListGallery
Hay Loop, sengeramme med Jensen Madras
Hay. Loop Bed, 1 sengeramme i pulverlakeret jern i farven sort. Designet af Leif Jørgensen i 1987. Mål: B: 90 cm, 200 cm., H: 30 cm. Dertil en Jensen madras. Fremstår med brugsspor. Modelfotos, små variationer i brugsspor, kan forekomme.Sengerammer kan forekomme at være adskilt.

Lot no: 5623830
EUR 188 DK, Odense, Kratholmvej 03/04/2020
09:07
Karmstolar England
KARMSTOLAR, 2 st, snarlika, 1800-tal, England, mahogny, stoppad sits, mönstrad klädsel, sitthöjd ca 45 cm

Lot no: 5630593
EUR 138 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 03/04/2020
10:00
Sidobord
SIDOBORD, 1900-talets mitt, med 1 låda, fanér i bl a mahogny, skiva i marmor samt sarg i mässingsslist, höjd ca 69 skivans största mått 48x33,5 cm

Lot no: 5630595
EUR 138 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 03/04/2020
10:04
Stol, Menu, model Synnes, egetræ
Stol fra Menu Spaces, model Synnes, Designet af Falke Svantum. Stel af massiv egetræ, ryg og sæde af egetræs finer. Sæde polstret med ruskind. H. 80 B. 47,5 D. 48,5 SH: 45 cm. Udstillingsmodel, vejl. udsalgspris kr. 2.995,-

Lot no: 5531209

EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 03/04/2020
10:18
Biblioteksstege
BIBLOTEKSSTEGE, 1900-talets andra hälft, betsat trä, höjd ca 122 cm

Lot no: 5630605
EUR 231 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 03/04/2020
10:22
Marit Stigsdotter Yngve bord
MARIT STIGSDOTTER, "Yngve", bord, för Stolab, stomme i björk, höjd ca 45, 90x90 cm . . Ingår i temaauktion New Nordic

Lot no: 5630614
10:34
Fåtölj
FÅTÖLJ, 1970-tal, mörkbetsat trä, skinnklädsel, etikettmärkt Göte möbler, Nässjö, sitthöjd ca 42 cm

Lot no: 5630620
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 03/04/2020
11:02
Soffbord Mogensen
BÖRGE MOGENSEN, soffbord, Fredericia Stolefabrik, Danmark, 1900-talets andra hälft, teak, modellnr 5362, etikettmärkningar, höjd ca 54, 80x85 total längd 160 cm

Lot no: 5630624
EUR 185 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 03/04/2020
11:06
Gianraclo Piretti Alky fåtöljer Castelli
GIANCARLO PIRETTI, "Alky" fåtöljer, 1-par, för Anonima Castelli, Italien, fast stoppad stomme, lila textil, sitthöjd ca 38 cm

Lot no: 5630630
EUR 554 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 03/04/2020
11:16
PremiumOak. Danish produced plank table model Trapeze in solid ‘Natural’ oiled oak 240 cm.
PremiumOak. Danish produced plank table in solid ‘Natural’ oiled oak. Trapeze frame in mat-black varnished metal. H. 72.5 cm., W. 240 cm., D. 89 cm., thickness of planks approx. 35 mm. PremiumOak is produced in Denmark by sustainable PEFC certified Danish oak.

Lot no: 5612346

EUR 859 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03/04/2020
11:18
EUR 174
Karmstolar 1 par
KARMSTOLAR, 1 par, svarvade ben och tvärslå, mörkbetsad och lackerad trästomme, stoppad sits med lösa rygg- och sittplymåer, tyg i ljust grön plysch, sitthöjd ca 46 cm

Lot no: 5630633
11:22
Stolar rokoko
STOLAR, 1 par, 1700-tal, rokoko, framtagen originalfärg i gulockra, benavslut med claw and ball, klädd i brunt skinn, sitthöjd ca 49 cm

Lot no: 5630640
EUR 554 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 03/04/2020
11:36
Fåtöljer 1 par Bröderna Andersson
FÅTÖLJER, 1 par, Bröderna Andersson, lösa plymåer i rygg och sits, klädsel i beige plysch, sitthöjd ca 44 cm

Lot no: 5630644
12:00
Dulton / Yasu Sasamoto. skamler, 'Tanden / wisdomtooth''
Dulton 'Wisdom' skammel, udført i cremefarvet lakeret metal. Sign Dulton/ Yasu Sasamoto model No. 100-115. Mål. H. 48 cm. Ø 28 cm. Fremstillet hos Dulton.

Lot no: 5280667

EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 03/04/2020
12:04
Skrivbord
SKRIVBORD, 1950/60-tal, 4 lådor, teak, höjd ca 70 samt 95x45 cm

Lot no: 5630649
EUR 185 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 03/04/2020
12:08
Yasu Sasamoto. 'Dulton', spejl
Dulton Body Mirror design Yaso Sasamoto, justérbart ovalt spejl med stel af forkromet metal , Sort glasfiberbagside. H. spejl 128-168 cm, justérbart stel med vippefunktion monteret med hjul. Udleveres i 2 kolli.

Lot no: 5282835

12:10
arl Malmsten, Lilla Åland
YNGVE EKSTRÖM, "Pinnockio", pinnstol, för Stolab, björk, sitthöjd ca 45 cm. . . Ingår i temaauktion New Nordic

Lot no: 5630651
12:12
Axel Einar Hjorth matbord Lovö
AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", matbord, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, saknar iläggskivor, furu, senare ytbehanflinghöjd ca 75 samt 140x69 cm

Lot no: 5630656
EUR 461 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 03/04/2020
12:20
Sideboard
NILS JONSSON, "Domi Monté", sideboard, Troeds, 1950/60-tal, teakfanér,4 lådar amt skåpdörr, invändigt brännmärkt, höjd ca 71, 127x43 cm, nyckel finns

Lot no: 5631053
12:32
Pottskåp
POTTSKÅP, 1700-tal, England, mahogny, jalusidörrar, delvis utragbar front, med sarg, beslag i mässing, höjd ca 79, 46,5x52 cm

Lot no: 5631059
EUR 231 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 03/04/2020
12:42
Sidobord
SIDOBORD, 1900-talets mitt, betsat trä, skiva i kalcit samt undre del i rotting, höjd ca 66, största vidd 44 cm

Lot no: 5631063
13:04
Koffert
KOFFERT, enligt uppgift från hamnen i Göteborg, metallskodd, längd 88, bredd 61, höjd 70 cm

Lot no: 5631064
EUR 277 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 03/04/2020
13:06
Sidobord
SIDOBORD, 1900-talets första hälft, hjulförsedd, genombruten kantdekor, höjd ca 68, diameter 59 cm

Lot no: 5631072
13:18
Byrå
BYRÅ, 1900-talets mitt, gustaviansk stil, 2 lådor, fanér i mahogny, skiva i kolmårdsmarmor, nycke lfinns, höjd ca 73 samt 59x33 cm

Lot no: 5631074
13:22
Børge Mogensen soffa modellnr. 2213
BØRGE MOGENSEN, soffa, modellnr. 2213, Fredericia Stolefabrik, Danmark, tresitsig, klädsel i brunt skinn, ben av bok, sitthöjd 42, längd 220 cm

Lot no: 5631076
EUR 1,384 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 03/04/2020
13:26
Fåtöljer Materia Bone
HINDENES / TVEIT & TOMØE, fåtöljer, 1 par, Materia, stomme i stål, blå ullklädsel, bredd ca 77 cm

Lot no: 5631077
13:28
Spisestuestole 2 stk. Karin i grøn stof og med ben i massiv eg hvidpigmenteret olie.(2)
Spisestuestole 2 stk. Karin i grøn stof og med ben i massiv eg hvidpigmenteret olie.(2) Specifikationer: Materiale: Darin stof grøn , ben i massiv eg hvidpigmenteret olie. Bredde cm 43 Højde cm 88 Dybde cm 55.5 Sæde D cm 42 Sæde H cm 48 Max bæreevne kg 110 Vægt 3.7 kg pr. ...

Lot no: 5591877

EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 03/04/2020
13:30
Hay. 2½-personers modul sofa model Mags
Hay. 2½-pers. modulsofa, model Mags, betrukket med sort uldtekstil. L. 228 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Modelfotos, lille variation i brugsspor, kan forekomme.

Lot no: 5539177
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 03/04/2020
13:34
Fåtölj 2000-tal
FÅTÖLJ, 2000-tal, turkos tygklädsel, med löstagbara huvudkudde samt sittdyna, ben i stål, höjd 103, bredd 92 cm

Lot no: 5631096
EUR 277 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 03/04/2020
14:04
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint ' Dark Brown ' eg 120 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' Dark Brown ' olieret egetræ . H. 45 cm., B. 120 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ Lev. i uåbnet original emballage Modelfoto , variationer i åretegning ...

Lot no: 5463638

EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03/04/2020
14:18
12345...114»