12»   Lots per page   48 results ListGallery
Ole Wanscher for A.J. Iversen. Armchair in mahogany
Ole Wanscher 1903-1985. Armchair in mahogany, seat upholstered in horsehair and piping in black leather. Produced by cabinetmaker A. J. Iversen in the 1950s, signed with label. H. 83 cm. Sh 37 cm. Features patina.

Lot no: 5776052
EUR 1,745 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
20:57
EUR 174
Kristensen&Kristensen. Display cabinet, model Velvet.
Kristensen&Kristensen. Display cabinet, model Velvet with the cabinet in solid stained ash, doors with laminate in matted brass. Black-varnished handles in brass. Frame in black-varnished steel. Display model. H. 153. W. 103. D: 42 cm.

Lot no: 5704527

EUR 1,342 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
21:03
To-delt vitrineskab, sortlakeret
To delt vitrineskab udført i sortlakeret træ. Profileret top. Greb af patineret messing. Overdel med to glaslåger hvor bag hylder. Underdel med tre skuffer samt fire låger hvor bag hylder. Ca. H. 220 cm. B. 125 cm. D. 40/50 cm. Udstillingsmodel med lette brugsspor.

Lot no: 5761015
EUR 564 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
19:14
EUR 94
Dansk Møbelproducent. Linnedskab af teaktræ
Dansk Møbelproducent. Linnedskab af fineret teaktræ. Front med to skuffer samt skabslåger bag hvilke hylder. Nøgle medfølger. H. 116 cm. B. 77,5 cm. D. 40 cm.

Lot no: 5775355
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 22/09/2020
19:30
Hjørneskab med glaslåge.
Hjørneskab i fineret teak, låge med glas bag hvilken hylder. H147, B. 84, D. 50 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5774362

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
19:32
Medicinskab / tandlægeskab af hvidlakeret metal
Medicinskab / tandlægeskab af hvidlakeret metal, front med en låge med glas bag hvilken tre glashylder.H. 170 cm. B. 60 cm. D. 43 cm. Fremstår med brugsslitage, anløb samt lette afskalninger. Skabet vipper. Enkelte minimale afslag/revne på hylder

Lot no: 5743122
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
19:40
Omann Junior. Fritstående skrivebord i palisander, model 77
Omann Junior. Fritstående skrivebord af finéret palisander, model 77, front med seks skuffer, modsatte side med hylder samt nedfældelig låge bag hvilken hylder. Fremstillet hos Omann Juns Møbelfabrik. H. 72. L. 156. B. 79 cm. Fremstår med brugsspor. Nøgle mangler.

Lot no: 5775596
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
19:50
EUR 295
Kai Lyngfeldt Larsen. Par spisestole af palisander (2)
Kai Lyngfeldt Larsen. Par spisestole af palisander, sæder betrukket med sort læder. Fremstillet ved snedkermester Søren Willadsen, Vejen. 1960'erne. H. 75, sædehøjde 43 cm. Fremstår nypolstret ved anden professionel møbelpolstrer i Danmark med sort pure anilin læder (2)

Lot no: 5770479
EUR 859 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
20:16
Mogens Voltelen. A pair of lounge chairs, Model Copenhagen Chair (2)
Mogens Voltelen 1908-1995. A pair of lounge chairs, Model 'Copenhagen Chair', curved patinated beech frame. Designed in 1936. Produced c. 1950s by cabinetmaker Niels Vodder, not stamped. Seat, back, and armrests upholstered by professional upholsterers in brass-hobnailed, patinated harness ...

Lot no: 5704698
EUR 13,423 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
20:41
EUR 6,711
Poul Cadovius, reolsystem massiv eg (16+)
Poul Cadovius, reolsystem af massiv eg bestående af 3 skabsmoduler og en vitrine h.56,5 x 90 x d.30 cm, 7 hylder à h.20 x 90 x 20 cm og én hylde h.20 x 90 x d.30 cm samt 4 vanger af h.198,5 cm. Lette brugsspor, vanger med enkelte mindre skader ved huller.

Lot no: 5772068
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/09/2020
13:44
EUR 349
Ole Wanscher, tilskrevet. Tre-pers. sofa
Ole Wanscher, tilskrevet. Tre-pers. sofa med stel af massiv eg, betrukket med uldstof. 1900-tallets midte, antagelig fremstillet hos snedkermester A.J. Iversen.Betræk med defekter.

Lot no: 5760383
EUR 805 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/09/2020
19:59
Sortbejdset vitrineskab i to dele. (2)
Sortbejdset vitrineskab i to dele med glasskydelåger H.203, B.154, D.43/31 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor.(2)

Lot no: 5778109
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
EUR 242
Fire skabsmoduler udtræksskuffe (4)
Fire skabsmoduler udtræksskuffe. Grå og hvidlakeret. Nøgle medfølger. H. 113,5 cm. B. 90 cm. D. 40 cm. Fremstår med mærker, ridser samt brugsspor. (4)

Lot no: 5651712
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
12:39
To arkiv skabe af mørkt træ.(2)
To arkiv skabe af mørkt træ med fire skuffer er hvert. H.137, B.50, D.67 cm. Fremstår med brugsspor, kraftig vandskade i bund.(2)

Lot no: 5778221
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
13:27
House of Amber. Udstillingsmontre med glastårn
House of Amber. Udstillingsmontre med glastårn og sideskab Montren er udstyret med elektronisk låsesystem samt lys.. Produceret og monteret i 2013 af EM interieur i Horsens. Montre åbnes med en elektronisk brik. 1 stk. brik medfølger. Mål: H. 150, 85 x 50 cm.Fremstår med mindre brugsspor. ...

Lot no: 5779702
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/09/2020
19:07
Helge Schultz, Bu-niik reolsysten med vitrineskab af massivt bøgetræ
Helge Schultz, Bu-niik reolsysten med vitrineskab, skabe, skuffer og diverse hylder af massivt bøgetræ. Vitrinelåger H. 118 cm. Skuffer B. 47,4-84 cm. Fremstår med brugsspor. Fremstår adskilt. Beslag medfølger.

Lot no: 5746949
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/09/2020
19:30
Hans J. Wegner for Johannes Hansen. Sofa table model no. 575
Hans J. Wegner 1914-2007 . Sofa table model no. 575 with a frame in solid oak, brass fittings, reversible tabletop in teak veneer on both sides, solid oak edge, produced by cabinetmaker Johannes Hansen, branded accordingly. H. 48 cm. L. 160 cm. W. 61 cm

Lot no: 5760589
EUR 1,342 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/09/2020
19:32
Christian VIII chatol af fineret mahogni, 1800-tallets midte
Christian VIII chatol af fineret mahogni, overdel med tre låger og skuffe, underdel med cylinderklap bag hvilken små skuffer, låge og udtrækkelig skriveplade hvorunder tre større skuffer. H. 212 cm. B. 120 cm. D. 60 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker og mindre finérskader.

Lot no: 5755326
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 24/09/2020
19:37
Howe, Teachers cabinet, skab med hylder
Howe, Teachers cabinet, aflåseligt skab i hvid laminat, med og aflåselige låger i klar glas, hvorbag hylder. Kraftig konstruktion. Fremstillet af Howe, Odense. H. 129 cm. B. 75 cm. D. 48 cm. Der medfølger ialt 4 nøgler. Fremstår ubrugt i original emballage.

Lot no: 5635738

EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 24/09/2020
19:40
Ole Wanscher.Six chairs with frames in mahogany (6)
Ole Wanscher 1903-1985. Six dining chairs in solid mahogany, seats upholstered in striped furniture fabric. Produced by carpenter A.J. Iversen. H. 84 Sh. 44. Minimal traces of wear age taken into consideration. (6)

Lot no: 5760639
20:16
Chatol af teak, 1960'erne
Chatol/ sminkebord af fineret teak, front med skuffer, rum samt låge bag hvilken spejl, H. 104 B. 80 D. 42 cm. Dansk møbelproducent, 1960'erne. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. ridser og mærker. Ant. uoriginalt greb.

Lot no: 5775625
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/09/2020
20:19
Englesson edge vitrinskåp
ENGLESSON, "Edge 6", vitrinskåp, samtida, tvådelat, stomme i bok samt mdf, vitlackerad, löstagbara hyllplan invändigt , höjd ca 199, 86x38 cm

Lot no: 5779090
EUR 339 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25/09/2020
10:48
GÖRAN MALMVALL skåp KA 72 extra djup
GÖRAN MALMVALL, skåp, "KA72", för Karl Andersson & Söner, vitlackerad, invändigt med hyllplan, beslag i borstat stål, etikettmärkt på baksida, höjd ca 202, 80x42 cm

Lot no: 5779293
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25/09/2020
18:50
Howe, Teachers cabinet, aflåseligt skab i hvid laminat, med og aflåselige låger, ligeledes i hvid laminat, hvorbag hylder. Kraftig konstruktion. Fremstillet af Howe, Odense. H. 129 cm. B. 75 cm. D. 48 cm. Der medfølger ialt 4 nøgler. Fremstår ubrugt i original emballage.

Lot no: 5634717

EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 25/09/2020
19:35
Væg glasvitrine i industrielt design
Væg vitrineskab i industrielt design, udført i jern med to glaslåger, sort antikbemaling, sort indvendig. H. 160 cm. B. 70 cm. D. 25 cm. Modelfoto, små variationer kan forekomme.

Lot no: 5721463

EUR 215 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/09/2020
19:50
GÖRAN MALMVALL Ka72 skåp
GÖRAN MALMVALL, skåp, "KA72", för Karl Andersson & Söner, vitlackerad, invändigt med hyllplan, beslag i borstat stål, etikettmärkt på baksida, höjd ca 202, 80x35 cm

Lot no: 5779373
21:38
GÖRAN MALMVALL KA 72 skåp 2 st extra djupa
GÖRAN MALMVALL, skåp, "KA72", 2 st, för Karl Andersson & Söner, vitlackerad, invändigt med hyllplan, beslag i borstat stål, etikettmärkta på baksida, höjd ca 202, 80x35 respektive 80x42 cm

Lot no: 5779381
EUR 388 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25/09/2020
21:54
GÖRAN MALMVAL KA 72 skåp extra djupt
GÖRAN MALMVALL, skåp,"KA72", för Karl Andersson & Söner, vitlackerat, invändigt med hyllplan, beslag i borstat stål, märkta på baksida, höjd ca 202, 80x42 cm

Lot no: 5779446
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26/09/2020
13:04
Carl Malmsten skåp Ambassadör
CARL MALMSTEN, skåp, "Ambassadör", fanérat i valnöt, nyckelbussningar i mässing, höjd ca 178, 112x44 cm

Lot no: 5779492
EUR 388 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 26/09/2020
15:16
Kaare Klint for Rud Rasmussen. Kvadratisk rygebord af mahogni, model 4486
Kaare Klint 1888-1954. Kvadratisk rygebord af massivt mahogni, monteret med underhylde. H. 53, B.53, D. 53 cm. Monteret med aftagelig bakke. Formgivet i 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier model 4486. Fremstår let og jævnt patineret.Litt: 40 years of Danish furniture design : the ...

Lot no: 5780910
EUR 403 DK, Hørsholm, Hammervej 1 26/09/2020
15:38
12»