12345...110»   Lots per page   3286 results ListGallery
Pepe Cortés. Fire barstole model Jamaica (4)
Pepe Cortés. Fire barstole med stel af grålakeret metal, drejbart sæde af aluminium. Fremstillet hos Amat, graveret herfra under bunden, model Jamaica. H. 76 cm. Fremstår med ridser og mærker, træghed på drejefunktion (4)

Lot no: 6120549
EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02/12/2021
08:48
EUR 148
Lyby Møbler. Skab med vitrineoverdel, palisander (2)
Lyby Møbler. Skab med to skydelåger, vitrineoverdel af med to låger bag hvilken hylder. Skab H. 70 cm. B. 90 cm. D. 43 cm. Vitrineoverdel H. 90 cm. B. 90 cm. D. 32 cm. (2)

Lot no: 6122934
EUR 403 DK, Nivå, Stejlepladsvej 02/12/2021
09:31
EUR 228
Tre pers. sofa, model Dylan
Tre pers. sofa, model Dylan betrukket med 'Velour Matt Amber' , ben af eg. H. 83 B. 218 D. 97 cm. Udstillingsmodel med håndteringsmærker.

Lot no: 6086519

EUR 591 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
10:32
EUR 456
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super cirkulært spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super cirkulært spisebord monteret med spændben af mat forkromet stål, plade med hvid laminat og aluminiumskant. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1987. H. 71 Ø. 145 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte ridser, mindre kanthak samt underside med afskalninger i maling

Lot no: 6100018
EUR 859 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
10:37
EUR 671
Lounge chair and footstool with genuine lambswool (2)
Lounge chair and footstool upholstered in genuine lambswool, mahogany legs, front legs with brass leg caps. H. 100 cm. W. 84 cm. D. 70 cm. SH. 45 cm. Footstool with teak legs. Ø 65 cm. H. 43 cm. (2)

Lot no: 6084618
EUR 2,685 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
10:42
EUR 2,013
Lounge chair upholstered in real lamb wool.
Lounge chair upholstered in real lamb wool, legs made in mahogany, front legs with brass leg caps. H. 90 cm. W. 72 cm. D. 70 cm. Sh. 42 cm.

Lot no: 6084621
EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
10:47
EUR 940
Anderssen & Voll for Muuto, Oslo bench
Anderssen & Voll for Muuto, Oslo bench betrukket med Ligy/Fiord 551, ben af grålakeret stål. 150 X 70 cm. sh. 40 cm. Udstillingsmodel i original emballage. Modelfoto.

Lot no: 6105563

EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
10:52
EUR 456
A pair of lounge chairs upholstered in real lamb wool (2)
A pair of lounge chairs upholstered in real lamb wool, legs and armrests made in mahogany. H. 80 cm. W. 70 cm. D. 70 cm. Sh. 42 cm (2)

Lot no: 6084619
10:57
EUR 1,074
365º North for Wendelbo. Hug chair. Light grey
365º North for Wendelbo. Hug chair with frame and legs made in powder-varnished steel. Chair and cushion upholstered in dark grey furniture fabric. H. 82. Sh. 41. D. 86 W. 87 cm. Packed in previously unpacked original packaging. Model photo.

Lot no: 6088682

11:17
EUR 698
Illum Wikkelsø for Eilersen. Lænestol model Capella
Illum Wikkelsøe (1919-1999). Lænestol, model Capella med stel af teak, løse hynder betrukket med lyst stof. Formgivet i 1959. Fremstillet hos N. Eilersen. H. 73 cm. B. 68 cm. SH. ca. 37 cm. . Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6117002
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
11:22
EUR 403
Tre-pers. sofa, model Chill
Tre-pers. sofa, model Chill.Betrukket med ' Forrest mole'. ben af sortlakeret metal. H. 84, B. 209, D. 87, Sh. 46 cm. Udstillingsmodel med håndteringsmærker.

Lot no: 6087107

EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
11:37
EUR 322
Sarah Rousselle for Wendelbo. Model Lobby. To pers. sofasofa
Sarah Rousselle for Wendelbo. Model Lobby. To pers. sofasofa betrukket med lysegråt møbelstof. Fremstillet hos Wendelbo. H.77. B. 142, D. 85 Sh. 43 cm. Udstillingsmodel med minimale brugsspor.

Lot no: 6084791

EUR 1,128 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
11:47
EUR 886
Thomas Bentzen for Muuto. Sofabord model Around Large, rød.
Thomas Bentzen for Muuto. Sofabord model Around Large, Dark red. Fineret kant og plade. H. 37,5 Ø. 72 cm. Fremstillet for Muuto. Udstillingsmodel. Fremstår i original emballage. Model foto.

Lot no: 5993950

11:52
EUR 268
Three-seater sofa, Model DDS-115, Dunes cognac-coloured aniline leather
Three-seater sofa designed and developed for Illums Bolighus' 75th anniversary. Loose down-filled cushions upholstered in Dunes cognac-coloured aniline leather from Sørensen læder A/S. Legs in black-varnished metal. Model DDS-115. H.73 cm. L. 206 cm. W. 88 cm. Produced in Denmark by Danish Design...

Lot no: 6125473

EUR 3,490 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02/12/2021
11:55
EUR 2,550
Sofamodul, model Ellis
Sofamodul, model Ellis. Betrukket med Agnes Brown, ben af sortlakeret metal. H. 69, B. 90, D. 90, sh. 44 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med håndteringsmærker.

Lot no: 6098013

EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
11:57
EUR 114
Susanne Grønlund for Wendelbo. Armstol model 'Ollie', bordeaux
Susanne Grønlund for Wendelbo. Armstol model 'Ollie', overpolstret med 'Merit col. 040', ben af sortlakeret metal. H. 86, Sh. 40, B. 80 cm. Udstillingsmodel i original emballage. Modelfotos.

Lot no: 6026277

12:02
EUR 537
Iskos-Berlin, for Muuto. Fire barstole, model Fiber Bar Stool. Cognacfarvet læder(4)
Iskos-Berlin for Muuto. Barstole, model 'Fiber Bar Stool' Stel af eg, skal af fiberkomposit betrukket med cognacfarvet læder. SH. 75 cm. Udstillingsmodel.Modelfoto. Ubrugte i original emballage.(4) vejl.udsalgspris 4.999,- pr.stk. NB. Siddehøjde rettet 24.11.2021

Lot no: 6105210

12:17
EUR 671
Mogens Lassen, four stools, model ML42 (4)
Mogens Lassen, four stools in solid, black-stained beech wood with a half-circular seat on three tapered round legs. Produced and labelled by By Lassen, Copenhagen. H. 51.5, W. 46, D. 30 cm. Display models with handling marks. (4)

Lot no: 5824606

EUR 1,611 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
12:27
EUR 725

Lot no: 5993943

12:42
EUR 268
Par sofaborde fra Natuzzi (2)
Par Sofaborde fra Natuzzi af sort lamineret træ på hjul. Den øverste del af bordet er betrukket med sort læder. Mål: B. 80 cm D. 80 cm. H. 35. cm. Udstilingsmodel med enkelte mærker (2)

Lot no: 5995461
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02/12/2021
12:57
EUR 94
David Geckeler for Muuto. Fire barstole model 'Nerd Counter Stool(4)
David Geckeler for Muuto. Fire barstole model 'Nerd Counter Stool. Udført i massiv laseret træ i farven 'Midnight Blue. Højde 80, Sædehøjde 65 cm. Udstillingsmodeller i original emballage.(4)

Lot no: 6105301

EUR 483 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
13:07
EUR 322
Skænk af genanvendt teaktræ

Lot no: 6110682

EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02/12/2021
13:10
EUR 268
Vitrineskab af genanvendt teaktræ
Vitrineskab af genanvendt teaktræ. Vitrineskab er fremstillet i massivt genanvendt teaktræ. Front med to skuffer samt låge ,hvorbag hylder med Greb i jern. Mærke. Dane line. Mål: H. 201 cm, B. 80 cm, D. 40 cm. Modelfoto.

Lot no: 6110694

13:11
EUR 268
One pillar table af fyr
One pillar table af fyr med to klapper. H. 78 cm. B. 84-120 cm. D. 67 cm. 1900-tallet. Fremstår med brugsspor og tørrerevner.

Lot no: 6107300
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
13:12
Tre-pers. sofa, model Douglas
Tre-pers. sofa, model Douglas. Betrukket med Sorrento Steel Blue, ben af sæbebehandlet egetræ. H. 81, Sh. 40, B. 220, D. 95 cm. Udstillingsmodel med flænge i betræk.

Lot no: 6071578

13:17
EUR 322
Væghængt vitrineskab. Delvist massivt rød eg.
Væghængt vitrineskab, udført i delvist massivt rød eg. Profileret top. Greb af patineret messing. To låger hvor bag glashylder. Ophængsliste medfølger. H. 60 cm. B. 100 cm. D. 28 cm.

Lot no: 5527491

EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02/12/2021
13:23
Anderssen & Voll for Muuto. Fire 'Oslo side chairs' (4)
Anderssen & Voll for Muuto. Fire spisebordsstole model 'Oslo side chair' med sæde af støbt skum, betrukket med rødt læderf, monteret på stel af sortlakeret stål. H. 80.5, Sh. 45, B. 51 cm. Udstillingsmodeller. I original emballage. Modelfoto.(4)

Lot no: 6012398

13:27
EUR 403
Arne Jacobsen. Six 'Series 7' chairs with cognac-coloured leather, model 3107, newly reupholstered (6)
Arne Jacobsen. Six ‘Series 7’ chairs, model 3107 with shells made in moulded plywood, frames made in chrome-plated tubular steel, seat height approx. 44,5 cm. Produced by Fritz Hansen. Newly reupholstered in cognac-coloured classic leather, this was not done by a professional furniture ...

Lot no: 6109816
EUR 2,550 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
13:32
EUR 1,946

Lot no: 6109822
13:47
EUR 1,946
Lievore Altherr Molina for Arper. 10 stole med armlæn model 'Catifa 46 (10)
Lievore Altherr Molina for Arper. 10 stole med armlæn model 'Catifa 46. Skal forside betrukket med gråt stof. H. 78 cm. B. 59 cm. SH. 45 cm. Fremstår med mærker, ridser og brugsspor. (10)

Lot no: 6110790
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
13:54
12345...110»