12345...17»   Lots per page   498 results ListGallery
Royal Copenhagen, 'Musselmalet'. Et par lysestager på firkantet fodstykke. (2)
Royal Copenhagen / Kgl.P. Musselmalet. Et par lyse stager på firkantet fod, prydet med maskerone og guirlander, nr. 1/15, H. 23 cm. 1.- og 2. sortering. (2)

Lot no: 5772734
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 21/09/2020
20:39
EUR 430
Samling kinesiske lågvaser/ Bojan, Imari skål mv. (6)
Samling kinesiske lågvaser/ Bojan, Imari skål mv. Bestående af: Skål, semplet Imari ware Japan. Ø ca. 20 cm. Lågskål med mørkeblå glasur. H. Ca. 18 cm. Fremstår med mindre kanthak. Lågskål med lyseblå glasur. H. Ca. 20 cm. 2 lågskåle. H. ca. 16 cm. Dertil vase. H. 13 cm. (6).

Lot no: 5771506
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
20:44
Tysk eller hollandsk fad af fajance med kinesisk sceneri, ca. 1700
Fad af fajance med kinesisk sceneri i blåt. Ø 35 cm. Fremstillet i Tyskland eller Holland ca. 1700. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, glasurafslag og spredte kantafslag.

Lot no: 5757713
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
20:46
EUR 295
Danico. Par vaser samt Kähler skåle (4)
Danico. To vaser af lertøj dekoreret med kohornsglasur, H. 32 cm. samt Nils Kähler skål af stentøj med turkisblå glasur H. 9 Ø. 13,5 cm. og Kähler skål af stentøj med brun og grøn glasur, H. 6,5 Ø. 14 cm. (4)

Lot no: 5775298
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/09/2020
20:50
EUR 215
Delft fad i fajance, ca. 1700
Stort fad af fajance, rigt dekoreret med blomstervase og mønstre i koboltblå. Ø 34 cm. Antageligt udført i Delft o. 1700. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, glasurafslag og spredte afslag.

Lot no: 5757719
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
20:58
EUR 134
Bertil Vallien
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, Kosta Boda, hexagonal form med innesluten grön figur, höjd 12 cm.

Lot no: 5774997
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21/09/2020
20:59
Orrefors, Schale / Teller, Glas, Schweden, 1980er Jahre
Orrefors, Schale / Teller, Glas, Schweden, 1980er Jahre. Runde Schale aus blauem Glas und einem transparent abgesetzten Rand, unterseitig mit Herstellerbezeichnung versehen, D.28cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell leichtere Kratzer.

Lot no: 5776184
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21/09/2020
21:00
Herend, Figur, Fackelträger, Porzellan
Herend, Figur, Fackelträger, Porzellan. Figur aus handbemaltem Porzellan mit der Dargestellung eines knienden Mannes, eine Fackel in seiner linken Hand haltend, unterseitig mit Manufakturmarke und Nummerierung versehen, H.22cm, B.7cm, T.14,5cm, altersgemäße Reibespuren.

Lot no: 5757888
EUR 350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21/09/2020
21:01
EUR 45
Elvira Madigan vinglas
KOSTA, "Elvira Madigan", 12 dlr, rödvinglas skärslipning och graverad dekor, höjd ca 14 cm

Lot no: 5775007
EUR 388 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21/09/2020
21:09
Dahl Jensen für Bing & Grøndahl, 'Fasan', Modellnr. 1784
Porzellan, polychrom staffiert, auf schwungvoll aus Grasbüscheln gestaltetem Sockel die naturalistische Tierfigur eines auf einem Bein stehenden Fasans mit lang geschweiften Schwanzfedern. Grüne Bodenmarke mit unterglasurblauem 'B&G' und Modellnummer '1784', sowie Ritzmonogramm 'DJ'. H 33cm, B ...

Lot no: 5770387
EUR 600 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21/09/2020
21:12
EUR 325
Figurin Larson
LISA LARSON, "Moa", figurin, stengods, polykromt glaserad, signerad Lisa L Made In Sweden, höjd med svans ca 17 cm

Lot no: 5775021
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
21:23
Vaser Rolf Palm och Claes Thell
MINIATYRVASER, 5 st, glaserat stengods, 4 st Rolf Palm, 1 st Claes Thell, signerade, höjder ca 7-11 cm

Lot no: 5775032
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21/09/2020
21:34
Figurin med ljushållare Lisa Larson
LISA LARSON, "Stresstomte", figurin med ljushållare, stengods, delvis glaserad, signerad Lisa L, inpressad märkning Made i n Sweden, höjd ca 19 cm

Lot no: 5775034
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
21:36
Figuriner Dahl Jensen
DAHL JENSEN, figuriner, 3 st, porslin, modellnummer 1147, 1239, 1032

Lot no: 5775036
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21/09/2020
21:38
Figuriner i porslin
BING & GRÖNDAHL (6), ROSENTHAL, figuriner, porslin, 1900-tal, höjd 5-20 cm

Lot no: 5775039
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
21:41
Skulptur katt Åke Holm
ÅKE HOLM (1900-1980): Skulptur, i form av katt, stengods, höjd ca 25 cm

Lot no: 5775042
21:44
Figuriner ett par Björn Wiinblad
BJÖRN WIINBLAD, figuriner, 1 par, "Efterår" ur serien "De fyra årstiderna", Danmark, fajans, vitglaserade med bemålning i grönt, signerade, höjder ca 33 cm

Lot no: 5775047
EUR 242 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21/09/2020
21:49
Figuriner Royal Copenhagen och Bing & Gröndahl
ROYAL COPENHAGEN, BING & GRÖNDAHL, figuriner, 19 st, diverse djur, porslin, höjder ca 2,5-14 cm

Lot no: 5775053
21:55
Skulptur katt Åke Holm

Lot no: 5775056
21:58
Skål Berndt Friberg
BERNDT FRIBERG (1899-1981), skål, stengods, Gustavsberg, harpälsglasyr, signerad Friberg, studiohanden, höjd ca 6, diameter 10 cm

Lot no: 5776214
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22/09/2020
10:08
Figuriner hundar Rörstrand
RÖRSTRAND, 2 st, figuriner, hund samt hundvalpar, porslin, höjder ca 7-10, längder 12 cm

Lot no: 5776226
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22/09/2020
10:32
Fat wien-liknande stämpel
FAT, porslin, 18/1900-tal, handmålad samt förgylld dekor i relief, wien-liknande stämpel på baksida i underglasyrblått samt skrift Psyche inn Tempel, diameter ca 35,5 cm

Lot no: 5776232
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22/09/2020
11:04
Vicke Lindstrand Upsala Ekeby "Eskimö"
VICKE LINDSTRAND, "Eskimö",Upsala-Ekeby, i produktion 1947-1974, 2 figuriner, höjd 21,5 och 32 cm

Lot no: 5776238
EUR 242 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 22/09/2020
11:16
Rosenthal, Schale und Hutschenreuther Vase, 1970er Jahre(8)
Rosenthal, Schale und Hutschenreuther Vase, 1970er Jahre. Schale nach einem Entwurf von Tapio Wirkkala, Vase, Form "Apart". H (Vase): 39,5 cm, HxBxT (Schale): 4 x 36,5 x 11 cm. Unterglasurgrüne Herstellermarken. (8)

Lot no: 5735403
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/09/2020
11:27
Vas Wilhelm Kåge
WILHELM KÅGE, Vas, stengods, Gustavsbergs studio, signerad, höjd ca 17 cm

Lot no: 5776244
11:28
Askfat God Jul
ASKFAT, 1900-talets första hälft, porslin, skidåkande tomte med bock, märkt God Jul, höjd ca 11, längd 10 cm

Lot no: 5776245
11:30
Servisdelar Bing & Gröndahl
BING & GRÖNDAHL, 49 dlr, "Blå Måsen", porslin, dekor med guldkant, bestående av: 20 mattallrikar, nr 25, 1 djup, soppterrin med lock, nr 665, 6 uppläggningsfat, nr 18, 38, 356, 42, 304, skål på fot, bringare, servettställ, 2 servettringar, 2 äggkoppar, 4 vaser, senapssål med lock, 9 vaser nr 219

Lot no: 5776248
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22/09/2020
11:36
Michael Andersen, jardinerer samt Kähler frugtfad. (2)
Michael Andersen, jardinerer samt Kähler frugtfad. Mål for fad: Ø. 32 cm. (2)

Lot no: 5776675
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
12:17
Ullerød. Uglekande.
Ullerød. Uglekande i glaseret stentøj. H. 17 cm.

Lot no: 5776672
12:30
Kai Nielsen for Ipsens Enke. Venus kalypogos
Kai Nielsen for Ipsens Enke. Venus Kalypogos. Keramikfigur af uglaseret lertøj nr. 34. H. 21,5 cm. Fremstår med lille afslag samt smuds.

Lot no: 5776668
12:38
12345...17»