12345...20»   Lots per page   580 results ListGallery
Keramisk figur og vægfad, 1900-tallets 2. halvdel (2)
Vægfigur og vægfad af polykrom glaseret keramik, utydl. sign. på bagsiden Lehman?1900-tallets 2. halvdel. Figur H. 42, Fad B. 35, D. 18 cm. Små chips på fad. (2)

Lot no: 5755221
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 21/09/2020
14:57
Figuriner Dahl Jensen
DAHL JENSEN, figuriner, 4 st, porslin, modellnummer 1149, 1134, 1304, 1120

Lot no: 5774742
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21/09/2020
15:00
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas. h. 43 cm.

Lot no: 5744913

EUR 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/09/2020
15:02
Samling lyngbyvaser (10)
Samling lyngbyvaser. H. 2-25, Ø. 4-19 cm. Blandet 1. og 2. sort. (10)

Lot no: 5742843
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 21/09/2020
15:03
EUR 295
Fisktallrikar
JOHNSON BROTHERS, (18) ''Fish'', fisktallrikar 15 tallrikar, 2 uppläggningsfat samt 1 såskopp, flintgods, England, 1900-talets mitt, polykrom dekor av fiskar, fatens största vidd ca 26,5 cm

Lot no: 5774747
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21/09/2020
15:05
Kähler opsats/fad.
Kähler opsats/fad af lertøj med hvid glasur og kohornsdekoration i form af striber og blomster H. 10 cm. Ø. 31 cm. Fremstår med lille afslag på fodrand.

Lot no: 5775330
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 21/09/2020
15:06
EUR 174
Rosenthal. Bjørn Wiinblad. Juleplatter samt div. tryk (6)
Rosenthal. Bjørn Wiinblad juleplatter el. Weihnachtsteller fra 1976 & 1977 af porcelæn Ø 28,5 cm. Samt div. tryk - 24 x 15,5 & 22 x 27,5 cm. Brugsspor. (6)

Lot no: 5742798
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 21/09/2020
15:09
Figurin Dresden
DRESDEN, figurin, rokokopar, porslin, märkt i botten, höjd ca 20 cm

Lot no: 5774755
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21/09/2020
15:13
Alf Ekberg skulptur äpple
ALF EKBERG (1945-2016): "Äpple", skulptur, träsockel med signatur Alf Ekberg, rödglaserad keramik, höjd inklusive sockel ca 13 cm

Lot no: 5774757
15:15
Skulptur Björn Ekegren
BJÖRN EKEGREN (född 1955), skulptur på träsockel, glas, föreställande ett ansikte, märkt 24/160, Björn Ekegren, sandblästrad, total höjd ca 15 cm

Lot no: 5774765
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 21/09/2020
15:23
Buste af afrikaner
Buste i kunstmateriale forestillende en afrikaner h. 61 cm

Lot no: 5713454

EUR 349 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/09/2020
15:42
Kunglig Dansk figuriner
ROYAL COPENHAGEN, figuriner, 4 st, 1900-tal, porslin, Danmark, höjd 7-18 cm

Lot no: 5774782
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
16:06
Per Lükten. Holmegaard Samling vaser og skåle m.m (12)
Per Lükten. Holmegaard. Tolvdele af klart blåfarvet glas, Otte vaser H 12-26 cm To askebægre, skål H. 17 Ø 23 cm. Fad. (12)

Lot no: 5775776
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 21/09/2020
16:08
Arabia Mumin muggar 10 st
ARABIA, muggar, 10 st, porslin, "Mumin", Finland, 1900/2000-tal, "Håll Sverige rent", 2015, "Vårkust", 2016, "Vårvinter", 2017, "Snorkfröken och poeten", 2013, "Snöhästen", 2016, "Primadonnans häst", 2012, "Vinterskog", 2012, "Mumintrollet på is", "Snorkfröken och kistan", "Lilla My med paraply", diameter ca 8, höjd ca 8 cm

Lot no: 5774785
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21/09/2020
16:09
Aage Birck. Serveringsbakke med skåle af stentøj, 2007 (9)
Aage Birck. Serveringsbakke med 8 skåle af stentøj, dekoreret med rødlige og brunlige glasurer. Bakke sign. Birck '07, skåle sign. Bakke diam. 45 cm. Skåle diam. 8-9 cm.

Lot no: 5612229
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
16:18
Pokal
POKAL, glas, 1900-talets första hälft, Österrike, slipad samt förgylld dekor, höjd 28 cm

Lot no: 5774796
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
16:20
Relief Börje Skogh Gustavsberg
BÖRJE SKOHG (1923-2006), relief, Gustavsberg, stengods, målad dekor i silver, märkt, ca 22 x 35 cm

Lot no: 5774799
16:23
Margareta Hennix Reijmyre 25 dlr
MARGARETA HENNIX, tallrikar, 25 dlr., 12+13, Reijmyre Glasbruk, grön glasmassa, enstaka etikettmärkta, diam. 18-24 cm

Lot no: 5774801
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
16:25
Royal Copenhagen. 'Blå blomst' kaffe- og Teservice. (77)
Royal Copenhagen. 'Blå blomst' Kaffe- og Teservice af porcelæn bestående af; 2 kaffekander nr. 8189 (1. sort.), 9 kaffekopper nr. 1928 ( 8 stk. 1. sort. - 1 stk. 2. sort.), 1 kaffekop nr. 072 (1. sort.) 6 moccakopper nr. 8564 ( 1. sort.), 5 tekopper nr. 8049 (1.sort.), 6 underkopper nr. 8562 ...

Lot no: 5775405
16:30
EUR 188
Murano lysestage
Murano lysestage af flerfarvet glas med to lysholdere h.15 cm, l.23,5 cm.

Lot no: 5775725
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/09/2020
16:38
Snappsglas Reijmyre Glasbruk Gustav III
SNAPPSGLAS SAMT KARAFF, 12 dlr, sannolikt Reijmyre Glasbruk, bestående av 1 karaff samt 11 snapsglas, etsad dekor med Gustav III monogram , höjd på glas ca 16,5, karaff ca 20 cm

Lot no: 5774814
17:04
Tallrikar, Bouquet Garni
TALLRIKAR, 11+11 st, stengods, "Bouquet Garni", från PST International Interiors, bestående av 11 mattallrikar (ca 27 cm), samt 11 mindre tallrikar (ca 21 cm), dekor med örter

Lot no: 5774819
17:09
Figuriner Dahl Jensen
DAHL JENSEN, figuriner, 2 st, porslin, modellnummer, 1110, 1165

Lot no: 5774825
17:15
Gunnar Nylund Tjäder
GUNNAR NYLUND, figurin, Tjäder, Rörstrand, glaserat stengods, på träsockel, signerad i botten, höjd ex sockel ca 30 cm

Lot no: 5774827
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21/09/2020
17:17
Kaffeservis Golden Sun Bing & Gröndahl
BING & GRÖNDAHL, "Golden Sun", kaffeservis, 54 dlr, benvitt porslin med gulddekor, bestående av: 16 koppar nr 485, 22 fat nr 485, 16 assietter nr 616

Lot no: 5774834
EUR 582 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21/09/2020
17:24
Vas Emile Gallé
EMILE GALLÉ, vas, Frankrike, överfång med blad, signerad Gallé, höjd ca 9 cm

Lot no: 5774836
17:26
Figuriner ett par ugglor Åke Thornblad
ÅKE THORNBLAD (1929-2015), figuriner ett par, ugglor, Höganäs, glaserat lergods, höjder ca 17 cm

Lot no: 5774839
17:29
Konrad Hentschel. Hentschelkind mit Holzpferd. Meissen, 1. Wahl. 1905
Hentschelkind mit Holzpferd. Porzellanmanufaktur Meissen, 1. Wahl. 1905. Entwurf von Konrad Hentschel (1872-1907). Kind in weißem Gewand, auf Holzpferd, Zeitungsmütze "Keramische Zeitschrift 1905". Unterglasure Bemalung. Am Boden mit Schwertermarke. Modellnr.: W120. H. ca.17 cm. Bodenplatte ...

Lot no: 5772677
EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/09/2020
17:31
EUR 130
Kunglig Dansk servis Musselmalet
ROYAL COPENHAGEN, servis, porslin, 41 dlr, "Musselmalet", bestående av: 8 djupa (556), 11 assietter (573), 8 mattallrikar (571), 1 par bärtallrikar (569), 1 par mindre assietter (574), fat (548), 1 par skålar på fot (511), uppläggningsfat (552), såsskål (587), terrin (622), såssnipa (661), uppläggningskål (714), uppläggningskål (513), uppläggningsfat (628)

Lot no: 5774848
EUR 1,164 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
18:04
Buljongkoppar Bing & Gröndahl
BING & GRÖNDAHL, "Måsen", buljongkoppar med fat och lock, porslin, buljongkoppar nr 481, 6 fat nr 247

Lot no: 5774852
18:08
12345...20»