12345...17»   Lots per page   486 results ListGallery
Skål Berndt Friberg
BERNDT FRIBERG (1899-1981), skål, stengods, Gustavsberg, harpälsglasyr, signerad Friberg, studiohanden, höjd ca 6, diameter 10 cm

Lot no: 5776214
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22/09/2020
10:08
Figuriner hundar Rörstrand
RÖRSTRAND, 2 st, figuriner, hund samt hundvalpar, porslin, höjder ca 7-10, längder 12 cm

Lot no: 5776226
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22/09/2020
10:32
Fat wien-liknande stämpel
FAT, porslin, 18/1900-tal, handmålad samt förgylld dekor i relief, wien-liknande stämpel på baksida i underglasyrblått samt skrift Psyche inn Tempel, diameter ca 35,5 cm

Lot no: 5776232
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22/09/2020
11:04
Vicke Lindstrand Upsala Ekeby "Eskimö"
VICKE LINDSTRAND, "Eskimö",Upsala-Ekeby, i produktion 1947-1974, 2 figuriner, höjd 21,5 och 32 cm

Lot no: 5776238
EUR 242 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 22/09/2020
11:16
Rosenthal, Schale und Hutschenreuther Vase, 1970er Jahre(8)
Rosenthal, Schale und Hutschenreuther Vase, 1970er Jahre. Schale nach einem Entwurf von Tapio Wirkkala, Vase, Form "Apart". H (Vase): 39,5 cm, HxBxT (Schale): 4 x 36,5 x 11 cm. Unterglasurgrüne Herstellermarken. (8)

Lot no: 5735403
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/09/2020
11:27
Vas Wilhelm Kåge
WILHELM KÅGE, Vas, stengods, Gustavsbergs studio, signerad, höjd ca 17 cm

Lot no: 5776244
11:28
Askfat God Jul
ASKFAT, 1900-talets första hälft, porslin, skidåkande tomte med bock, märkt God Jul, höjd ca 11, längd 10 cm

Lot no: 5776245
11:30
Servisdelar Bing & Gröndahl
BING & GRÖNDAHL, 49 dlr, "Blå Måsen", porslin, dekor med guldkant, bestående av: 20 mattallrikar, nr 25, 1 djup, soppterrin med lock, nr 665, 6 uppläggningsfat, nr 18, 38, 356, 42, 304, skål på fot, bringare, servettställ, 2 servettringar, 2 äggkoppar, 4 vaser, senapssål med lock, 9 vaser nr 219

Lot no: 5776248
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22/09/2020
11:36
Michael Andersen, jardinerer samt Kähler frugtfad. (2)
Michael Andersen, jardinerer samt Kähler frugtfad. Mål for fad: Ø. 32 cm. (2)

Lot no: 5776675
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
12:17
Ullerød. Uglekande.
Ullerød. Uglekande i glaseret stentøj. H. 17 cm.

Lot no: 5776672
12:30
Kai Nielsen for Ipsens Enke. Venus kalypogos
Kai Nielsen for Ipsens Enke. Venus Kalypogos. Keramikfigur af uglaseret lertøj nr. 34. H. 21,5 cm. Fremstår med lille afslag samt smuds.

Lot no: 5776668
12:38
Fiskservis Johnson Bros England
FISKSERVIS, 18 dlr, "Fish", Johnson Bros, England, 1900-talets andra hälft, 14 mattallrikar, 1 karott med lock, 2 uppläggningsfat, 1 såsbåt

Lot no: 5776271
12:40
Tre kandisskåle i glas med metal besætning. (3)
En samling på tre kandisskåle med hank. En i frosted blå glas gylden kant og hank H. 8 cm. En i nstret blå glas med hank og på fod, H. 11,5 cm og en i i klar fingerslebet glas på fod, med hank. H. 14,5 cm. (3)

Lot no: 5773867
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
12:45
Royal Copenhagen Musselmalet riflet knivstole nr. 135.(6)
Royal Copenhagen seks Musselmalet riflet knivstole nr. 135, 1. sortering, en med minimal afslag.(6)

Lot no: 5773856
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/09/2020
13:11
EUR 228
Skålar i olikfärgade glas
SKÅLAR, 5 st, glas, olika färger, bl a Orrefors, höjder 9-12, diameter 15-21 cm

Lot no: 5776278
13:12
Figurin i form av kvinna i fåtölj
FIGURIN, porslin, kvinna med klänning och ros sittandes i fåtölj, 1800-talets andra hälft, oidentifierad stämpel, höjd ca 24 cm

Lot no: 5776281
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22/09/2020
13:18
Gustavsberg Blå Blom
GUSTAVSBERG, "Blå Blom", servisdelar, 31 dlr, benporslin, bestående av: 12 kaffekoppar med fat, 3 tekoppar med fat, 3 kaffekoppar med fat (märkt 399), 13 assietter

Lot no: 5776284
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22/09/2020
13:24
Nittsjö keramik
NITTSJÖ, keramik, 89+1 dlr, blåglaserat lergods, bestående av: 26 förrättstallrikar, 4 sockerskålar, 12 tekoppar med fat + 1 fat, 9 teassietter, 2 mindre vaser, 5 ljusstakar, 2 underfat till karott, 3 mindre skålar, 5 större vaser, 1 mindre vas, 3+1 äggkoppar, 3+3 små underfat, 7 cigarettskålar

Lot no: 5776285
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22/09/2020
13:26
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. To vaser (2)
Bjørn Wiinblad (1918-2006) for Rosenthal. Cylinderformet vase i porcelæn dekoreret med kvinde, grene og fugle h. 26.5 cm Ø9 cm. Vase i porcelæn rigt dekoreret med kvinder h. 18 cm L. 20 cm. (2)

Lot no: 5775339
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/09/2020
13:33
Tallrikar Royal Copenhagen Musselmalet
ROYAL COPENHAGEN "Musselmalet", 11 tallrikar, porslin, nr 572, diameter ca 22 cm

Lot no: 5776290
EUR 388 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22/09/2020
13:36
Møller & Bøgely. Skønvirke vase af glaseret lertøj
Møller & Bøgely. Skønvirke vase af glaseret keramik. Mærk. MB. H. 29 cm. Fremstår med en brændingsfejl på side.

Lot no: 5773864
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
13:44
EUR 134
Royal Copenhagen 'musselmalet' kaffeservice.(20)
Royal Copenhagen 'musselmalet' kaffeservice bestående af6 halvblonde Moccakopper nr. 528, en i 2. sort.8 halvblonde Underkopper nr. 719, en i 2. sort.1 riflet Bordskåner nr. 4521 riflet firkantet Skål nr. 236, 11 cm x 13,5 cm1 riflet bladformet Fad nr. 1441 helblondet Fad nr. 1115, 25 cm x 13 cm1...

Lot no: 5773858
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/09/2020
14:11
EUR 295
Par franske lågkrukker af glasseret fajance. 1880 tallets 2. halvdel(2)
Par franske lågkrukker af glasseret fajance. 1880 tallets 2. halvdel. H.54 cm. Fremstår med reparation på lågknop, afslag langs lågkant. Enkelte glasur afslag. (2)

Lot no: 5771979
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
14:16
EUR 121
Palshus mfl. Tre vaser. (3)
Palshuls mfl. Tre vaser af stentøj med brunlig glasur. Lille vase med stempel fra Palshus, Høj vase stemplet. H. 5-28 cm. Høj vase med afslag på hals. (3)

Lot no: 5772232
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
14:18
EUR 228
Holmegaard glasværk. Amagerglas, model Twist
Holmegaard Glasværk. Amagerglas, model Tvist bestående af 7 snapseglas med tekst. 'skål', Salud', m.m H. 22 cm. (6)

Lot no: 5769410
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
14:27
Kaffestel af porcelæn dekoreret med blå og i guld
Greta-Lisa Jäderholm for Arabia. Stel af porcelæn dekoreret i guldog blå på hvi grund med fuglemotiv, indvendigt med guld, bestående af: 10 kopper, 11 underkopper, kaffakande samt sukker og flødesæt, stemplet Arabia, made in Finland, fra 1930/1940. En kop med reparation. H. kop med underkop 6 cm,...

Lot no: 5771863
14:29
Bing & Grøndahl. Engelsk Bulldog nr. 1992, 1, sort
Bing og Grøndahl, figur af porcelæn i form af engelsk bulldog nr. 1992. H. ca. 14 cm, L. 17 cm. 1. sort. Fremstår med smuds.

Lot no: 5775668
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/09/2020
14:30
EUR 94
Franklin Mint m.fl. En samling porcelæn og fajance (7)
En samling porcelæn og fajance her i blandt; Crown Devon æske af porcelæn prydet med bier H. 11 cm, Franklin Porcelain 'The Game Bird Bowl' skål af porcelæn H. 12,5 cm, Portmeirion 'The Botanic Garden' fad af fajance Ø 31,5 cm, samt andre fabrikater ro lågfade iform af høns H. 12-27 cm samt ...

Lot no: 5772307
14:33
Skålar och dekorationsträd
SAMLING KERAMIK, 3 dlr. bestående av 1 karaff, LarsThorén, Triangla, Vas Vicke Lindstrand, fat fajans Stig Lindberg, höjd 4-34 cm

Lot no: 5776312
14:38
Aluminia, spisestel Blåregn, (47)
Aluminia. Chr. Joachim. Blåregn. Spisestel af fajance, bestående af: 8 dybe tallerkener nr 503 Ø 23 cm, 4 flade tallerkener nr 502 Ø 22,5 cm, 13 flade tallerkener nr 504 Ø 26 cm, 8 dybe tallerkener nr 505 Ø 26 cm, 2 lågterriner nr 486 Ø 23 cm, lågterrin med underfad nr 681 L 41 cm, sovsekande nr ...

Lot no: 5773863
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
14:39
EUR 161
12345...17»