Category  Estimate
Time Showroom
12345...13» ListGallery Lots per page
Lisa Larson figurin
LISA LARSON, "Dora", figurin, Gustavsberg, ur "ABC-Flickor", stengods, formgivningsår 1958-73, delvis glaserad, undertill märkt, höjd ca 27 cm
Lot no: 5592168
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
11:32:00
James Rizzi . Seks Pop Art-figurer af porcelæn fra serien Artis Orbis (6)
James Rizzi (1950-2011, USA). Seks Pop Art-figurer af porcelæn fra serien Artis Orbis fremstillet hos Goebel, Tyskland. H. op til 16 cm. I original emballage og medfølges af certifikater. Modelfotos. (6)
Lot no: 5557763
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
12:55:00
Cartier& Versace
CARTIER och VERSACE, fat, 2 st., porslin, polykrom dekor med guld, Cartierfatet 20x16, Versace diameter 15 cm
Lot no: 5592200
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
13:00:00
Monica Bratt, Reijmyre Glasbruk
KANNOR, 2 st, glas, Monica Bratt, Reijmyre Glasbruk, klarglas respektive rödtonat glas, höjd ca 30-33 cm.
Lot no: 5592205
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
13:10:00
Hans Hedberg Biot
HANS HEDBERG (1917-2007), skål med lock, starkeldsfajans, Biot, Frankrike, spräcklig glasyr i röd/orange och brunt, signerad, höjd ca 15, 20x18 cm
Lot no: 5592218
EUR 760 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
13:36:00
Bjørn Wiinblad, to fade rigt dekorerede. Hilsen og dedikation verso (2)
Bjørn Wiinblad (1918-2006). To unika fade af porcelæn, rigt dekorerede i blåt med kvinder, malet som postkort med invitation verso. Begge sign. og dat. n.th. Bjørn Wiinblad 82. 20 x 28 cm. (2)
Lot no: 5585091
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
13:36:00
EUR 228
Kgl. P Musselmalet sauceskål nr 586
Kgl. P Musselmalet sauceskål nr 586. 2. sortering, brændingsfejl i bunden. H 11 cm, Ø ca 20 cm.
Lot no: 5592628
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
13:43:00
Kgl. P efter I.L. Jensen, blomstermalerier på porcelæn (2)
Kgl. P / Royal Copenhagen. Par porcelænsmalerier med blomsterbilleder efter I.L. Jensen. 'Den Danske Sommer' nr. 508/7500 h.21,5 x 30 cm (34 x 43 cm og 'Den Repræsentative Pragtbuket' nr.473/7500 h.34 x 30 cm (47 x 43 cm)
Lot no: 5592942
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
13:54:00
EUR 101
Figurin av Constantin Holzer Defanti för Rosenthal
CONSTANTIN HOLZER-DEFANTI, figurin, Rosenthal, formgiven 1914, porslin, banjo spelande kvinna, signerad på sockeln C-HOLZER-D, höjd 29
Lot no: 5592232
EUR 475 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
14:16:00
Monica Backström Kosta Boda
MONICA BACKSTRÖM, 4 dlr, för Kosta Boda, bestående av: 3 skålar, varav en mindre, 1 karaff, dekor av vågformade ränder mot vit samt blå botten, samtliga monogramsignerade, höjder ca 27-6,5, stora skålens diameter ca 24 cm
Lot no: 5592235
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
14:22:00
Gustavsberg sejdel
GUSTAVSBERG, sejdel, majolika, glaserat flintgods, 1800-talets andra hälft, jaktscen, stämplad i botten Gustavsberg, höjd ca 15 cm, diam ca 12 cm
Lot no: 5592236
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/02/2020
14:24:00
Royal Copenhagen. 'Tunna' middags service (99).
Royal Copenhagen. 'Tunna' middags service bestående af : 8 middagstallerkner 14058 Ø.25 cm. 11 frokosttallerkner 14061 Ø.23,5 cm. 8 små frokosttallerkner14063 Ø.21 cm, 10 dybe tallerkner 14062 Ø. 23 cm. 5 kagetallerkner 14066 Ø.17,5 cm. 12 sidetallerkner 14060 Ø.15 cm. 2 firkantede fade 14082 B. ...
Lot no: 5575191
14:29:00
EUR 188
Uppsats flintgods
UPPSATS, 3 dlr, flintgods, 1900-talets slut, dekor av polykroma figurscener, delvis förgyllda, bestående av lockpokal, 2 vaser, höjd ca 42-66 cm
Lot no: 5592241
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
14:34:00
Jais Nielsen, lågkrukke af stentøj (2)
Jais Nielsen (1885-1961). Kgl. P. Lågkrukke af stentøj med figurer i relief, oskeblodsfarvet glasur, nr. 20100 JAIS. H.26,5 cm inkl. låg.
Lot no: 5592047
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
14:44:00
EUR 376
Kgl. P. / Royal Copenhagen. Fiskefad af porcelæn, 1800-tallets slutning
Kgl. P. / Royal Copenhagen. Fiskefad af porcelæn, L. 60 cm. Antageligt hjemmebemalet. 1800-tallets slutning. I. sort. Fremstår med skævhed og brugspræg.
Lot no: 5578353
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
14:59:00
Vibeke Skov. Et par vaser af farvet glas (2)
Vibeke Skov. Et par cylinderformede vaser af farvet glas, prydet med vertikale striber. H. 11,5-21 cm. (2)
Lot no: 5581450
EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
15:13:00
Kunstglas. Vase iform af et ansigt
Kunstglas. Vase af flerefarvet glas i form af et kvindeansigt. H. 37 cm. Usign.
Lot no: 5477278

15:17:00
Lisa Larson figuriner "Malin" och "Lotta"
LISA LARSON, "Malin" och "Lotta", figuriner, 2 st, Gustavsberg, stengods, delvis glaserade, signerade, höjd ca 18 resp 17 cm
Lot no: 5592257
15:18:00
Kgl. P. / Royal Copenhagen. Tre ovale fade (3)
Kgl. P. / Royal Copenhagen. Tre ovale fade af porcelæn, L. 38 / 42 / 49 cm. Antageligt hjemmebemalet. 1800-tallets slutning. I. sort. Fremstår med skævheder og brugspræg, enkelte krakeleringer i glasur. (3)
Lot no: 5578356
15:21:00
Blomvas
BLOMVAS, lergods/stengods, etikettmärkt "Ken", oval form, fyrkantiga och cirkulära hål, grön/brun matt delvis matt glasyr, höjd ca 25, ca 46x28 cm
Lot no: 5592259
15:22:00
Royal Doulton figurer (5)
Royal Doulton samling figurer af porcelæn, Hund i kurv, nr. 2585. Maru Had A Littke Lamp, nr. 2048, med reparation på hovedet og minimalt skår på skulder. Bedtime Story, nr. 2059. A Stitch In Time, nr. 2353, samt Long John Silver kande, nr. 6335. (5)
Lot no: 5575892
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
15:24:00
Vase i terracotta med stiliseret dekoration
Vase i terracotta med stiliseret dekoration i jordfarver h. 25 cm Ø30 cm.
Lot no: 5409573

15:28:00
Dahl Jensen figur 'Amagermand' nr.1300
Dahl-Jensen. 'Amagermand', figur af porcelæn, nr. 1300 2. sort., H. 23,5 cm. Fremstår med limet afslag / skade på pibehovedet.
Lot no: 5592055
15:45:08
Royal Copenhagen. Figur
Royal Copenhagen. Figur nr. 650, hjort i blanch de chine. H. 27 cm.
Lot no: 5570798
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
15:46:00
EUR 114
B&G og Royal Copenhagen blandede figurer og askebærer (11)
B&G og Royal Copenhagen blandede figurer og askebærer bestående af Pige i Natkjole nr. 1624, Bækørred nr. 2169, Skalle nr. 2675 mm. 1. sort. Fremstår med brugsspor. (12)
Lot no: 5593252
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
15:59:58
EUR 134
Kaiser Porzellan. Par vaser af porcelæn, model 'Theben' (3)
Par vaser af hvidt porcelæn med egyptisk dekoration i polykrome farver, model Theben. Fremstillet af Kaiser Porzellan, Vesttyskland. H 19,5 cm. Lille pamflet om vaserne medfølger. (3)
Lot no: 5569405
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
16:02:53
Bing & grøndahl samt Alumina. To figurer i porcelæn og fajance i form af fugle (2)
Bing & Grøndahl. Fugl nr. 2019, 1. sort. Aluminia, fugl nr. 477/3188 1. sort. Fremstår med mindre slid på hale. (2)
Lot no: 5592928
16:29:40
Lisa Larson. Figuriner stengods, Gustavsberg (2)
Lisa Larson. Figurin, stengods, Gustavsberg. Katt ur serien "Stora Zoo", längd ca. 33 cm etikettmärkt Inga anmärkningar Isbjörn "Lillskansen", Gustavsberg, 1900-tal. Längd 14, höjd 9 cm. Bruksslitage (2)
Lot no: 5582770
EUR 209 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 23/02/2020
16:37:00
EUR 152
Kunstglas. Vase af flerefarvet glas i form af et kvindeansigt. H. 33 cm. Usign.
Lot no: 5490695

16:42:00
Per Lütken for Holmegaard, 'Clausholm' glasbesætning. (49)
Per Lütken for Holmegaard: 'Clausholm' glasbesætning bestående af: 12 ølglas, H.13 cm 12 Rødvinsglas, H. 18,5 cm 12 hedvinsglas, H. 12,5 cm 13 snapseglas, H.10 cm (49)
Lot no: 5586376
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
16:54:00
12345...13»