123»   Lots per page   79 results ListGallery
Orrefors cognacskupor
ORREFORS, cognacskupor, 15 st., klar glasmassa, delvis etikettmärkta, höjd ca 11 cm

Lot no: 5812542
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
10:22
Glöggservis 8 del Åfors
GLÖGGSERVIS, 8 del, Åfors Glasbruk, glas, omfattande bringare och 7 glas, handmålad dekor, kannans höjd ca 16 cm

Lot no: 5812590
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/10/2020
12:10
Glasservis Ann Kosta Boda
KOSTA BODA "Ann", glasservis, 65 dlr., klar glasmassa, bestående av: 5 rödvinsglas, 11 vitvinsglas, 14 dessertvinsglas, 17 snapssglas, 6 starkvinsglas samt 3 champagnestrutar, höjd ca 9,5-22 cm

Lot no: 5812592
12:14
Glasservis
GLASSERVIS, 44 dlr, Helgamodell, bestående av, 5 champagneskålar, 6+2 vitvinsglas, 10 rödvinsglas, 6+2 selterglas, 6 likörglas, 6 starkvinsglas, Karaff med propp

Lot no: 5812619
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
13:14
Orrefors Helga
ORREFORS, "Helga", glasservis, ca 30 dlr., klar glasmassa, omkring år 1900, slipad dekor, bestående av: 6 vitvinsglas, 4 selterglas, 4 dessertvinsglas, 15 starkvinsglas samt 7 sherryglas, höjd ca 9-16 cm

Lot no: 5812644
14:10
Gunnar Cyrén vinprovarglas
GUNNAR CYRÉN, ''Elixir'', vinprovarglas, 12 st, klar glasmassa, Orrefors, modellen formgiven 1969, höjd ca 17,5 cm

Lot no: 5812669
15:04
Timo Sarpaneva "Kalinka" Iittala
TIMO SARPANEVA, skålar samt vaser, 7 dlr, Iittala, bestående bl.a av: 2 vaser "Crocus", 2 vaser "Nardus", m.m, delvis monogramsignerade TS hlöjd ca 12-26 cm

Lot no: 5812682
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
15:30
Karaff och vinglas Tyskland
KARAFF, VINGLAS, 7 dlr., glas, Tyskland, 1900-talets mitt, delvis färgad glasmassa, slipad dekor, höjd ca 19-32 cm

Lot no: 5812752
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
18:04
Vinglas Bror Orrefors
ORREFORS, "Bror", rödvinsglas, 10 st., klar glasmassa, 1900-talets mitt, slipad dekor, fasettslipad fot, höjd ca 18 cm

Lot no: 5812889
20:53
Rödvinsglas
RÖDVINSGLAS, 16 st., klar glasmassa, 1800-talets andra hälft, höjd ca 14,5-15 cm

Lot no: 5812935
21:39
Glasservisdelar kristall
GLASSERVISDELAR, 30 dlr, bestående av: 7 champagneglas (16,5 cm), 6 vitvinsglas (15,5 cm), 8 groggglas (15,5 cm), 7 likörglas (9,5 cm), 1 rödvinsglas (15,5)

Lot no: 5812980
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
10:24
Samling røg farvede ældre glas (124)
Samling røg farvede ældre glas, best. af: 40 snapseglas H. 8 cm, 52 hedvinsglas H. 10 cm, 26 hvidvinsglas H. 13 cm, 5 rødvinsglas H. 14 cm, 1 ølglas H. 15 cm. (124)

Lot no: 5814019
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
17:13
Servisglas kristall
GLASSERVIS, 19 dlr, kristall, 1900-talets början, slipad dekor, bestående av: 4 madeiraglas (10,5 cm), 6 scherryglas (11 cm), 5 likörglas (10 cm), 3 starkvinsglas (13 cm)

Lot no: 5813246
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
17:25
Glasservis Kallenberg för Kosta
FRITZ KALLENBERG, "Pompadour", glasservis, 52 dlr, Kosta, 1900-talets första hälft, slipad dekor, bestående av 11 champagnestrutar, 12 vitvinsglas, 12 rödvinsglas, 6+1 starkvinsglas, 10 tumlare/ selterglas

Lot no: 5813261
EUR 766 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
18:02
Vinglas, ant. Tyskland, 1700-tallets slutning
Vinglas, med indgraveret kronet monogram, 1700-tallets slutning, ant. Tyskland. H. 16 cm.

Lot no: 5793736
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
19:00
Glasservisdelar 50 st
GLASSERVISDELAR, 50 st, Orrefors "Prince", Göran Wärff, Kosta Boda, 20 seltersglas, 17 starkvinsglas samt 13 rödvinsglas

Lot no: 5813393
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
20:36
Per Lütken / Holmegaard. Seks dessertglas fra serien 'Det levende glas' (6)
Per Lütken. Seks dessertglas fra serien 'Det levende glas' Holmegaard, 1985. H. 15-15,5 cm. (6)

Lot no: 5810168
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
20:44
Champagneskålar "Mac Guirlang"
FRITZ KALLENBERG, "Mac Guirlang", 8 champagneskålar på fot, Boda / Kosta, i produktion 1952-1975, slipad dekor av blommor, girlander och rutmönster, fasettslipade ben, höjd 16,5 cm

Lot no: 5814952
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
09:46
"Mac Guirlang" servisglas
FRITZ KALLENBERG, "Mac Guirlang", Boda / Kosta, 8 vitvinsglas (höjd 18,5 cm), 8 vattenglas (höjd 10 cm), 2 starkvinsglas (höjd 15 cm), i produktion 1952-1975, rikligt graverad och slipad dekor av blommor, girlander och bårder, fasettslipade ben

Lot no: 5814999
10:27
Servisdelar "Mac Guirlang"
FRITZ KALLENBERG, "Mac Guirlang", glasservisdelar 26 st, rikligt slipad och graverad dekor av blommor, girlander och bårder, ölglasen med slipat ben, bestående av 7 ölglas (höjd 21 cm), 5 starkvinsglas (höjd 13,5), 10 vattenglas (höjd 10,5 cm) och 4 likörglas (höjd 9,5 cm)

Lot no: 5815021
EUR 479 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
10:43
GUNNAR CYRÉN. Snaps glass, 'Nobel Devil', Orrefors.
GUNNAR CYRÉN. Snaps glass, "Nobel Devil", Orrefors, signed. Height 16 cm. Gott skick.

Lot no: 5774168
EUR < 125 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 25/10/2020
10:51
EUR 29

Lot no: 5774175
10:51
EUR 29

Lot no: 5774173
10:52
EUR 34
Gunnar Cyrén, 'Nobel', champagneglas, Orrefors (2)
Gunnar Cyrén, 'Nobel', champagneglas, Orrefors. Höjd 22 cm. Gott skick (2)

Lot no: 5774264
10:52
EUR 29
Servisglas "Rainbow", Bertil Vallien Kosta Boda
BERTIL VALLIEN, "Rainbow", Kosta Boda 1980-tal, 12 ölglas och 10 vinglas, klar fot, benet melerat i vitt med polykroma slingor, signerade Boda B. Vallien, höjd 20-22 cm

Lot no: 5815035
EUR 575 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
10:55
"Clown", Orrefors, servisglas
ANNE NILSSON, "Clown", 5 martiniglas, 5 snapsglas, Orrefors 1980-90-tal, signerade AN och målarsignaturer, vissa delar etikettmärkta, höjd 16 och 18,8 cm

Lot no: 5815135
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
12:19
Glasservisdelar "Carl Gustaf", Kosta
SIGURD PERSSON, "Carl Gustaf", glasservisdelar 43 st, Kosta 1970-tal, bestående av 15 vitvinsglas (höjd 18 cm), 14 starkvinsglas (höjd 15,5 cm), 14 snapsglas (höjd 15,5 cm), rikt fjällslipad dekor, fasettslipade ben, delvis signerade Kosta

Lot no: 5815147
EUR 431 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
12:28
Champagneglas 6 st "Carl Gustaf", Kosta
SIGURD PERSSON, "Carl Gustaf", champagneglas 10 st, Kosta 1970-tal, rikt fjällslipad dekor, fasettslipade ben, delvis signerade Kosta, höjd 22 cm

Lot no: 5815266
14:08
Simon Gate, "Molnet", glasservisdelar, Orrefors
SIMON GATE, "Molnet", Orrefors, mestadels 1920-tal, bestående av 6 rödvinsglas, 7 vitvinsglas, 5 likörglas, rikligt graverad dekor av moln, molndis och kantbård, alla glas signerade, de flesta Of 100. med olika årtal, mestadels 1920-tal, de flesta med gravörsignaturer, höjd 19, 15 och 11,5 cm

Lot no: 5815275
EUR 862 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
14:15
Reijmyre 10 remmare
REIJMYRE GLASBRUK, remmare för vitvin 16 st, 1950-60-tal, rubinröd kupa, ben och fot av klar glasmassa, höjd 17 cm (2 st), 19 cm (14 st)

Lot no: 5815287
14:24
123»