Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2  >> ListGallery Lots per page
Samling glas (40)
Samling glas to typer. Bred strib: 3 rødvin, 1 champagne, 2 ølglas. Smal strib: 8 ølglas, 4 hvidvinsglas, 4 vandglas, 4 portvin, 4 cognac, 3 snaps, 7 likør. (40)
Lot no: 4996613
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 21/05/2018
19:03:00
Samling vinglas af bøhmisk krystal el. römerglas, 1900-tallets 2. halvdel (10)
Samling vinglas af bøhmisk krystal el. Römer glas m/ samme mønster i brodeaux-farvet, bestående 10 vinglas H. 21 cm, 20. Årh. 2. halvdel. Brugsspor. (10)
Lot no: 4998297
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2018
21:05:00
Glasservis
GLASSERVIS, 81 dlr, Kosta, graverad med initialer och med förgylld dekor, bestående av: 12 rödvinsglas, 11 vitvinsglas, 12 selterglas, 11 starkvinsglas, 11 likörglas, 12 snapsglas, 12 efterrättsskålar, höjd ca 9-13 cm
Lot no: 5003307
EUR 311 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/05/2018
10:09:00
Glasbesætning. To glastyper (68)
Glasbesætning. Samling glas med guldkant, bestående af 10 snapseglas H. 8 cm, 13 hedvinsglas H. 9 cm, 8 vandglas H. 11 cm, 8 rødvinsglas H. 11 cm. Samling glas med slebet mønster, bestående af: 8 vandglas H. 12 cm, 9 snapseglas H. 16 cm, 7 portvinsglas, 5 glas H. 12-13 cm. (68)
Lot no: 5001599
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2018
11:23:00
Servisglas Rejmyre
VINGLAS, Rejmyre, 8 vinglas, 8 selterglas, 8 likörglas, höjd 6-15 cm
Lot no: 5003337
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/05/2018
11:45:00
Glasservis Wärff
GÖRAN WÄRFF, "Prince", glasservis, 67 dlr, Kosta Boda, delvis etikettmärkta, bestående 10 snapsglas, 9 vitvinsglas (12,5 cm), 9 rödvinsglas (16 cm), 10 selterglas, 10 starkvinsglas, 8 whiskyglas, 11 grogglas
Lot no: 5003339
EUR 519 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/05/2018
11:51:00
Gläser, Stielgläser (5)
Gläser, Stielgläser. Nach oben hin ins Grünliche verlaufend, ff-Emblem vorderseitig. H.20cm, geringfügige Alters- und Gebrauchsspuren. (5)
Lot no: 4984407
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22/05/2018
20:29:00
Design Ingeborg Lundin Silvia glasservis
INGEBORG LUNDIN, "Silvia", glasservis, 18 dlr, Orrefors, bestående av: 10 vinglas, 8 starkvinsglas, höjd 11 resp 14,5 cm
Lot no: 5003538
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/05/2018
21:08:00
Samling römerglas (9)
En samling på ni grønne Rømerglas, slebet med druer og vinløv 1900-tallet. H. 15-18 cm. (9).
Lot no: 4998356
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/05/2018
14:00:48
Vicke Lindstrand glasservis Kosta modell Diamant
VICKE LINDSTRAND, "Diamant", glasservis, ca 53 dlr, Kosta, bestående av: 12 rödvinglas, 12 vittvinsglas, 11 6 selterglas, 12 sherryglas, höjd 8-13,5 cm
Lot no: 5004558
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/05/2018
20:12:00
Art Déco - Ensemble von Karaffe und 7 Gläser.
Art Déco - Ensemble. Karaffe und sieben Gläser (8). Irisierendes Glas. Um 1900. Zeitgemäße Gebrauchsspuren. Kein Chip.
Lot no: 5004214
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/05/2018
11:49:35
Berlinois m.m. En samling glas med facetsleben kumme (23)
En samling glas med facetsleben kumme bestående af: 3 berlinois rødvinsglas, H. 15 cm, 7 øl-/vandglas, H. 13,5 cm, 4 ældre øl-/vandglas med svunget korpus, H. 17 cm, 9 vand-/aperitifglas, H. 9-10,5 cm. Fremstår med alm. brugsspor, ca. 4 af de 8 øl-/vandglas med små afslag under bunden. (23)
Lot no: 5007186
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2018
19:56:00
Gunnar Cyrén Helena champangestrutar
GUNNAR CYRÉN, "Helena", 13 dlr. Orrefors, bestående av: 12 champagnestrutar, karaff, höjd ca 23-29 cm
Lot no: 5005622
EUR 259 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/05/2018
20:34:00
Gunnar Cyrén, vinglas Helena
GUNNAR CYRÉN, "Helena", glasservis, 37 dlr, Orrefors, bestående av: 8 champangeglas, 8 vitvinsglas, 2 rödvinsglas, 10 snapsglas, 8 grogglas, samt 1 karaff, höjd ca 15-29 cm
Lot no: 5005645
EUR 415 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/05/2018
21:20:00
Berlinois (Christian XIII) glas (4)
Holmegaard. 'Berlinois/Christian VIII' tre rødvinsglas. H. 15 cm samt et likørglas H. 11 cm. (4)
Lot no: 5005961
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 25/05/2018
11:45:00
Vicke Lindstrand City glasservisdelar
VICKE LINDSTRAND, ''City'', glasservisdelar, 25 dlr, Kosta boda, bestående av: 7 snappsglas, 6 starkvinsglas, 6 whiskeyglass, 5+1 grogglas, delvis etikettmärkta, höjd ca 8,5- 13 cm
Lot no: 5006858
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25/05/2018
13:24:00
Vinglas ca 1920-tal
VINGLAS, 8 st, ca 1920-tal, med slipad dekor, höjd ca 17 cm
Lot no: 5006870
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25/05/2018
14:06:00
Samling glas med slibninger og ciseleringer (12)
Samling glas med slibninger og ciseleringer. H. 14-20 cm.
Lot no: 4980147
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 25/05/2018
14:17:00
Seks Rusiske Feligran glas. (6)
Russiske feligran glas. H. 10 cm. Glasholdere af forsølvet metal. Fremstår med almindelige aldersrelaterede brugsspor. (6)
Lot no: 5002664
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 25/05/2018
15:57:39
Reijmyre glasservisdelar
REIJMYRE, glasservisdelar, 26 dlr, 1900-talets mitt bestående av: 3 snappsglass, 4 starkvinsglas, 6 seltserglass, 5 martiniglass, 6 ölglass, 2 dessertglas, med slipad dekor i girlander mönster, delvis etikettmärkta, höjd ca 7.5-17 cm
Lot no: 5006977
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25/05/2018
19:38:00
Reijmyre Glll starkvinsglas
REIJMYRE GLASBRUK, "GIII", starkvinsglas, 12 st., klar glasmassa, graverad dekor, etikettmärkta, 8 cl, höjd ca 12 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sverige som fortfarande är i drift, produktionen sker i hyttan i...
Lot no: 5006987
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/05/2018
19:58:00
Vase aus geschliffenem Glas. Peil Putzler.
Peil Putzler. Vase aus geschliffenem Glas. Maße ca. H. 23 cm, B. 13 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren.
Lot no: 4984546
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25/05/2018
20:18:00
VICKE LINDSTRAND, "City", glasservisdelar, 42 dlr, Kosta, bestående av 10 ölglas, 8 starkvinsglas, 15 whiskyglas, 6 snappsglas och 1 ishink
Lot no: 5007017
EUR 311 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25/05/2018
20:58:00
Reijmyre Josephine vitvins champagneglas
REIJMYRE GLASBRUK, "Josephine", vitvins/champagneglas, 12 st., klar glasmassa, 30 cl, höjd ca 25 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sverige som fortfarande är i drift, produktionen sker i hyttan i Reijmyre, Skedev...
Lot no: 5008074
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/05/2018
12:02:00
Glasservis
GLASSERVIS, 59 dlr, 1900-talets mitt, floral dekor, bestående av; 11 rödvinsglas, 11 vitvinsglas, 12 champagneglas, 7+1 starkvinsglas, 5 likörglas, 12 selterglas, höjd ca 10-18 cm
Lot no: 5008105
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/05/2018
13:20:00
Samling håndlavede Bømiske champagnefløjter af krystalglas,(12)
Bømiske champagnefløjter af krystalglas, kumme af farvet (blå, grønne, orange, gule, røde samt lilla) glas med facetslibninger. H. 22 cm. Ø. 7 cm. (12)
Lot no: 4992706
EUR 269 DK, Aalborg, Nibevej 27/05/2018
16:37:00
Servisglas Karlberg Elis Bergh
ELIS BERGH, glasservis, 76 dlr, modell "Karlberg", Kosta, bestående av: 19 vinglas, 7 större selterglas, 14 mindre selterglas, 20 större portvinsglas, 4 mindre portvinsglas, 9 grogglas, 3 punschmuggar
Lot no: 5008530
EUR 311 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/05/2018
10:12:00
Bertil Vallien vinglas Noveau
BERTIL VALLIEN, Kosta Boda, glasservis, "Noveau", 12 dlr, bestående av: 5 rödvinsglas, 7 vitvinsglas, höjd 18-19,5 cm
Lot no: 5008627
EUR 150 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 28/05/2018
16:52:00
En samling ældre glas, bl.a. med slebet dekoration m.m. (10)
En samling ældre glas bestående af: 2 porter-/champagnefløjter hvoraf den ene med slebet dekoration, H. 24 cm, 2 øl-/vandglas med slebet dekoration, H. 14,5 cm, 2 portvinsglas med slebet dekoration, H. 11 cm, 2 apritifglas/isglas, H. 10 cm, 1 porterglas på stilk, H. 17 cm, 1 ...
Lot no: 5007209
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 28/05/2018
19:45:00
Holmegaard. 'Eclair' glasbesætning (40)
'Eclair' glasbesætning, designet i 1987 af Ann-Sofi Romme for Holmegaard. Omfatter: 17 rød, H. 23 cm, 14 hvid, H. 21 cm, 9 port, H. 16,5 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (40)
Lot no: 5007153
EUR 202 DK, Vejle, Dandyvej 28/05/2018
19:50:00
 1 2  >>