Category  Estimate
Time Showroom
ListGallery Lots per page
Engelsk standur i kasse af mahogni, 1800-tallet
Engelsk standur i kasse af mahogni, skive af messing, datoviser. Sign. W.m. Northrop, Redmille. Medfølgende to lodder, pendul og optrækkernøgle. H. 204 cm. Fremstår med alm. brugsspor.
Lot no: 5587357
EUR 403 DK, Hørsholm, Hammervej 1 23/02/2020
20:05:00
Georg d. III stil Lille standur af mahogni, 1900 tallet
Georg d. III stil Lille standur i kasse af mahogni, 'Tempus fugit' urværk, profileret top, stamme med riller, 1900 tallet, nøgle optræksnøgle, pendul, lodder og 1 løs liste medfølger. Aldersrelateret slitage.
Lot no: 5594179
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/02/2020
16:25:00
Dansk standur.
Dansk empire standur i kasse af rød og grønmalet træ, hvidmalet skive med romertal og datovisning ved position 6" . Bornholm 1842 H. 200 cm. B. 57 cm. D. 24 cm. Fremstår med brugsslitage, revnet glas (ekstra glas medfølger) manglende liste ved fod og afslag. Lodder, pendul og optræksnøgle ...
Lot no: 5592111
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 26/02/2020
19:31:00
Edward Barlow, englische George III Standuhr aus Mahagoni, 18.Jh.
Edward Barlow, englische George III Standuhr aus massivem und furniertem Mahagoni. Gehäuse mit Schwanengiebel mit Geflecht und Rosetten, flankiert von korinthischen Säulen. Zifferblatt mit römischen und arabischen Zahlen, vergoldete und durchbrochen Eckornamente. 18.Jh. H. 228, B. 52, T. 28 cm. ...
Lot no: 5586289
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 27/02/2020
20:50:00
Stephen Tracy. Engelsks standur, 17/1800-tallet
Engelsk standur med urkasse af sortbemalet egetræ. Dekoreret med orientalsk motiv på låge. Uværkskasse flankeret af søjler. Urværk med messingskive med romertal og sekundviser, betegnet Stephen Tracy, London. H. 234 cm. To lodder, nøgle samt pendul medfølger. Fremstår i aldersrelateret stand. ...
Lot no: 5595026
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 28/02/2020
15:53:00
EUR 322