Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
  ListGallery Lots per page
Otto Arboe. Standuhr in Barockgehäuse, Uhrwerk mit Viertelschlag, Mitte 18. Jh.
Otto Arboe (1719-1773, Rønne). Bornholmer Standuhr in Barockgehäuse aus hellblau bemaltem und goldstaffiertem Holz, Uhrwerk mit Viertelschlag, schwarz bemaltes Zifferblatt aus Metall mit Stundenkranz aus Zinn; vergoldete, durchbrochene Eckornamente und Plakette bezeichnet Ottho Arboe, Werknr. ...
Lot no: 5309566
EUR 1,611 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:12:00
EUR 805
Corum Admirals Cup Seafender 48mm Limited Edition Armbanduhr
Corum Admirals Cup Seafender 48mm Limited Edition. Limitiert auf 500 Stück, die Uhr ist Nr. 141/500. Ref. 960.101.04/0231 AN14, Serie 2275355. Gehäuse aus Titan 48 mm ohne Krone. Rückseite mit Blick auf das mechanische Werk mit automatischem Aufzug. Mit Gummiarmband (mit Verschleiß). Komplettes ...
Lot no: 5281082
EUR 4,027 DK, Helsingør, Støberivej 28/04/2019
19:26:00
EUR 2,013
Dansk standur i kasse af malet og guldstafferet træ
Dansk standur i kasse af malet og guldstafferet træ, rigt dekoreret med blomster og bladværk, hvid skive med romer og arabertal. Sign. C. Gravgaard Horsens 1900-tallets slutning. H. 200 cm. B. 43 cm. D. 26 cm. Fremstår med let brugsslitage, to lange lodder og nøgle medfølger.
Lot no: 5315067
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 29/04/2019
12:19:36
Miniatyrgolvur
MINIATYRGOLVUR, 1800-tal, imitationsmåleri i brunt, urtavla med romerska siffror, höjd ca 72 cm
Lot no: 5313010
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30/04/2019
17:42:00
Dansk standur i kasse af hvidmalet og guldstafferet træ
Dansk standur i kasse af hvidmalet og guldstafferet træ, hvidmalet skive sign. M. Jörgen Möller. H. 193 cm. Medfølgende pendul, to lodder og optrækkernøgle. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5303991
EUR < 125 DK, Hørsholm, Hammervej 1 30/04/2019
20:14:00
Ur i kompassfodral
UR, quartzur i "kompassfodral", oktonal form, detaljer i mässing, sidan med dold lucka, invändigt ett hyllplan, höjd 68 cm, diameter 27 cm
Lot no: 5314628
EUR 126 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 01/05/2019
19:00:00
Golvur
GOLVUR, 1900-tal, empirestil, beslag i mässing, intarsiadekor, urverk med fjäderhus, höjd 198cm, nyckel pendel finns. . Enligt uppgift stått på frisörsalongen Regeringsgatan 16, Stockholm
Lot no: 5314631
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01/05/2019
19:06:00
Golvur England
GOLVUR, England, 1700-tal, urtavlan märkt Ant Harrison London, fanérat i mahogny, dekor av intarsia, detaljer i mässing, höjd ca 216 cm, nyckel, lod och pendel finns
Lot no: 5314662
20:08:00
Golvur Stjärnsund
GOLVUR, daterad 1812, Stjärnsund, kurbitsmåleri, höjd ca 230, lod (2, pendel samt nyckel medföljer
Lot no: 5314665
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01/05/2019
20:14:00
Miniatyrgolvur 1800-tal
MINIATYRGOLVUR, 1800-tal, imitationsmåleri i grönt och brunt, urtavla med romerska siffror, höjd ca 78 cm, pendel och lod finns
Lot no: 5314673
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01/05/2019
20:30:00