Lots per page   7 results ListGallery
Louis Seize. Standur, 1700'tallet
Louis Seize. Standur i urkassen af hvidmalet træ med guldstafferet udsmykning og medaillon låge med glas, urværket af bemalet jernplade med romer- og arabertal. H. 230 B. 55 D. 37 cm. 1700'tallet. Et lod medfølger. Nøgler mangler. Fremstår med slitage, afskalninger, kraftig revne ved beslag på ...

Lot no: 5797126
EUR 1,074 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/10/2020
19:40
EUR 537
Engelsk standur med kasse af egetræ. Ca. 1780.
Engelsk standur med kasse af egetræ. Ca. 1780. Bemalet urskive mærket " Peatling" samt " Dennington" H. 220 cm. Fremstår med brugsspor, herunder svindrevner, samt svanehalstoppen har slået sig.

Lot no: 5811444
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/10/2020
20:19
Standuhr / Uhr, Holz
Standuhr / Uhr, Holz. Standuhr mit einem Korpus aus Holz mit skulpturalen Verzierungen, oben mit polychromen floralen Bemalungen versehen, mit einem goldfarbenen Ziffernblatt mit schwarzen, römischen Ziffern, mit Stunden- und Minutenzeiger, anbei mit einem Schlüssel zum Aufziehen, H.185cm, ...

Lot no: 5793344
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/10/2020
20:29
EUR 80
William Thompson Chester. Standur
William Thompson Chester. Standur med urværk af messing med romertal, time, minut og datoangivelse. Sign. W. Thompson Chester. 1700-tallets slutning. H. 210 cm. Fremstår med brugsspor. Lodder, optræksnøgle og pendul medfølger. Nøgle medfølger ikke.

Lot no: 5816041
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/10/2020
17:56
Golvur
GOLVUR, omkring 17/1800-tal, urtavlan märkt A.A.S Mora, ådringsbemålad med svartvit ramdekor, höjd ca 238 cm, lod, pendel, vev samt nyckel finns

Lot no: 5817310
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/10/2020
19:29
Halford Richardson. Empire standur, ca. 1830
Empire standur i urkasse af finéret mahogni og intarsia, Urskive med arabertal, sekund og datovisning, sign. H. Richardson, Tarporley. Ca. 1830. H. 231 cm. Urkasse med manglende ornamentik på toppen. Medfølger optræksnøgle, to lodder, pendul og nøgle til urkassen. Lauritz.com indestår ikke for ...

Lot no: 5811275
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 28/10/2020
19:16
J. Shortman. Engelsk standur i kasse af mahogni, ca. 1830
Engelsk standur i kasse af fineret mahogni, urhus med søjler samt top prydet med spir af messing. Urskive af messing graveret med blomster og bladværk; Time, minut- og sekundangivelse; sign. J. Shortman - Newnham. Ca. 1830. medfølgende optræksnøgle, lodder samt pendul, dette med skævhed. Fremstår...

Lot no: 5805154
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 28/10/2020
19:28