Category  Estimate
Time Showroom
12345...18» ListGallery Lots per page
Samekniv
SAMEKNIV, 1900-talets första hälft, horn, läder, träinläggningar, knivens längd 18 cm (längd 22 cm inkl balja)
Lot no: 5592170
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
11:36:00
figurin Senofo
FIGURIN, trä, Västafrika, stammen Senofo, skuren dekor av ståande figur, höjd 26 cm. . PROVENIENS:Peter Willborg
Lot no: 5592177
EUR 333 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
12:02:00
Väggsköldar Papua Nya Guinea
VÄGGORNAMENT, 2 st, gope, Papua Nya Guinea, västra Kerema, Papuabukten, träskuren och pigmenterad dekor, enligt uppgift inköpt på plats 1980-talets början, höjd ca 144-150 cm. . HISTORIK: För brukarna anses sköldarna ha skyddande egenskaper.
Lot no: 5592183
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
12:14:00
Diverse etnografica, 1900-tallet
Diverse etnografica, best. af: balinesisk maske, relief af udskåret træ, to halskæder og 6 thailandske amuletter. 1900-tallet. L. 4-26 cm.
Lot no: 5576962
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
12:24:00
Harnesk Asmat
HARNESK, sannolikt 1900-talets andra hälft, Asmat, Indonesien, Irian Jaya, kroppsskydd, flätat fiber, omkrets ca 90, höjd ca 52 cm
Lot no: 5592190
12:28:00
Danmask Västafrika
DANMASK, Västafrika, träarbete med skuren dekor, metallställning, höjd utan ställning 21 cm. . PROVENIENS: Peter Willborg
Lot no: 5592193
EUR 570 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
12:34:00
Kunstmuseets Aarsskrift, diverse årgange(7)
Kunstmuseets Aarsskrift, fem bind: Årg. 1914, 1915, 1916, 1917 og 1918. København Gyldendalske Boghandel. Nordisk forlag H.H. Thieles Bogtrykkeri. Dertil Kunstmuseets Aarsskrift, to bind: årg. 1921-1923, samt 1932. København Gyldendalske Boghandel. Nordisk forlag H.H. Thieles Bogtrykkeri. Lette ...
Lot no: 5569852
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
13:00:53
Oriental journal Caunter Daniell 5 vol
ORIENTAL JOURNAL 1836-39 WITH PLATES (5). CAUNTER, HOBART. The Oriental Annual, or Scenes in India... London 1836. . 8vo (200x225 mm.). Steel-engraved frontispiece, steel-engraved extra title with vignette, 20 steel-engraved plates after William Daniell.. . CAUNTER, HOBART. The Oriental Annual. Lives of the Moghul emperors. London 1837.. Steel-engraved frontispiece, steel-engraved extra title with vignette, 20 steel-engraved plates after William Daniell.. . CAUNTER, HOBART. The Oriental Annual, or Scenes in India... London 1838.. Steel-engraved frontispiece, steel-engraved extra title with vignette, 20 steel-engraved plates after William Daniell.. . BACON, THOMAS. The Oriental Annual; containing a series of tales, legends & historical romances. London 1839.. Steel-engraved frontispiece, steel-engraved extra title with vignette, 20 steel-engraved plates by W. and E. Finden.. . CAUNTER, HOBART. Caunter's and Daniell's Oriental Annual, 1839. Eastern Legends. London 1838.. Steel-engraved f
Lot no: 5592202
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
13:04:00
Anklagelseskrift mot Magnus Stenbock 1716
ANKLAGELSESKRIFT MOT MAGNUS STENBOCK 1716. [Stenbock] (AMTHOR, CHRISTOPH HEINRIC). Anzeige der höchst-rechtmässigen Uhrsachen, welche Ihro Königl. Majest. zu Dännemarck, Norwegen, gegen Willen genöthiget, wider den gefangenen königlich schwedischen Rath und Feld-Marschall, Graf Magnus Steenbock, nach völliger Entdeckung der von ihm begangenen groben Verbrechen, durch genauere verwahrung seiner Persohn, und sonsten, solcher gestalt als bisher geschehen zu verfahren: Auf allergnädigstem Befehl der unparteyischen Welt zum Unterricht, und Verhütung falscher Impressionen, nebst den dahin gehörigen vollständigen Beylagen, mitgeheilet. Köbenhavn, 1716.. 4:o. 200 x 165 mm. 158 s. Nött samtida skinnband med upphöjda bind, gulkdornerad rygg och sprängda snitt. Initialerna A:G: guldpräglade på främre pärmen. Namnteckning på titelbladet: S. Rantzau 1728. And. Fryxells namnteckning, Musei Biblioteks, Göteborg, stämpel, samt dess försäljningsstämpel på främre pärmens insida.. . Anders Fryxell (1795-
Lot no: 5592206
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
13:12:00
Festskrift till Erik Åkerlund 1927.
Festskrift till Erik Åkerlund femtioårsdagen den 9 augusti 1927. S.å.. . 4:o (ca 285x235 mm.). 1 signerad etsnning E. Küsel, inklistrade kol. plr o.a. ill. . Nött brunt skbd, inre denteller, något blekt rygg m. fyra upphöjda bind. Privattryck i 60 nr. ex. för namngiven. ägare, detta nr 14 för S. A. Duse. . . Bidrag av bl.a. Elsa Beskow, Albert Engström, Sven Hedin, Birger Mörner, Paul Rosenius, Hasse Zetterström. . . Samuel August Duse (1873 -1933), svensk militär, författare, konstnär och mångsysslare. Han räknas in i den första generationen svenska kriminalförfattare. . Medverkade i den Första svenska Antarktisexpeditionen med Antarctic (1901-1903) under Otto Nordenskjöld som kartograf, hydrograf och meteorolog. 1905 skildrade han detta äventyr i text och bild i boken Bland pingviner och sälar med egna illustrationer. (Wikipedia).
Lot no: 5592212
13:24:00
Emaljskylt Adams Cigarretes
EMALJSKYLT "Adams Cigarettes", ritad 1927 av Aage Lippert och producerad av Boos and Hahn, Ortenberg-Baden, ca 98x48 cm
Lot no: 5592213
EUR 1,141 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/02/2020
13:26:00
Finel pannor och skålar
FINEL, 2 st kaffepannor samt 4 st skålar (design Kaj Franck), diameter 18cm, 20 cm, 2x21 cm
Lot no: 5592220
EUR 200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/02/2020
13:40:00
Zwei Gau/ Amulett- Behälter. Tibet (2)
Zwei Gau/ Amulett- Behälter. Tibet. Korpus aus Silber, ein mit Steinen. Maße je. ca. 6x7 / 6x19 cm. Gewicht. ca. 156 g. Gebrauchsspuren. (2)
Lot no: 5559178
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
13:41:00
Terrinfat Kina 1700-tal
TERRINFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor i järnoxid och guld, längd ca 35 cm
Lot no: 5592225
14:02:00
En samling bøger, om asiatisk og afrikansk kunst
Elleve bøger, om asiatisk og afrikansk kunst. 1900-tallet. Brugsspor. (11)
Lot no: 5592958
14:05:02
Tre ravklumper, ialt 135 g
Tre ravklumper af upoleret rav.Fundet i Danmark. Samlet vægt ca. 135 g.
Lot no: 5591727
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
14:14:00
EUR 128
Lehmann Ikarus
LEHMANN IKARUS 653, 1913-35, litograferad plåt i gult och rött, enmotorigt flygplan med pilot, urverksdriven, längd ca 26,5 cm
Lot no: 5592231
14:14:00
Inro Japan
JAPANSK INRO, Meiji period (1868-1912), lackarbete, höjd 6,5 cm
Lot no: 5592240
14:32:00
Tapies Reperes 1984
TÀPIES. Repères (cahiers d'art contemporain). Paris, Galerie Maeght Lelong, 1984. . Med 2 originallitografier i färg av Antoni Tàpies. Lösa i originalomslag.
Lot no: 5592246
14:44:00
Svanberg 8 original signed lithographs 1950
SVANBERG, MAX WALTER. 8 originallitografier. Malmö (Image Förlag) 1950.. . Folio (400x290 mm.). 8 original lithographs signed by the artist. . Loose in original decorated wrapper, title stamped in blue (corners bumped, upper part of spine with small damage). Title slightly yellowed to margins. Introduction by Steen Colding in English and Swedish. Limited edition of XXV copies, this is no. XXIII (total edition 200 copies).
Lot no: 5592249
15:02:00
Lille kinesisk skab af lakeret hardwood
Lille kinesisk skab af lakeret hardwood, topplade med ilagte mønter, front med udskæringer, tre skuffer og to skabslåger, messingbeslag. H.62 x 63 x d.43,5 cm. Alm. brugsspor.
Lot no: 5592014
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
15:08:00
Festdags ikon 1700 tallet
Festdags ikon malt på gesso på træpanel forestillende Opstandelsen og Nedstigningen til Dødsriget samt 12 bibelske festdage i usædvanlig rækkefølge og specialmotiver. 1. Bebudelsen. 2. Kristi fødsel. 3. Præsentation af Kristi i Templet. 4. Dåben i Jordanfloden. 5. Forklarelsen på Bjerget. 6. ...
Lot no: 5570801
EUR 940 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
15:14:00
Samekniv oidentifierad signatur
SAMEKNIV, oidentifierad signatur, horn, läder, träinläggnignar, genombruten dekor, knivens längd 21 cm (längd 23 cm inkl balja)
Lot no: 5592256
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
15:16:00
Albanien 1959-2004 Sportsmærker **
Albanien 1959-2004 Sportsmærker **. Samling i ringbind, med mange mærker sæt og miniark AFA 7-8000
Lot no: 5577220
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
15:18:00
On Matisse with Isaac Grünewald's signature
MATISSE. FAURE, ELIE - ROMAINS, JULES - VILDRAC, CHARLES - WERTH, LÉON. Henri-Matisse. Paris 1920.. . Small 4:o (about 250x187 mm.). Plates and other illustrations. Original wrappers and spine bound in. . Later well preserved half leather, marbled boards, upper edge gilt, otherwise near uncut. Signature of Isaac Grünewald Paris 1921 on first endpaper.
Lot no: 5592260
15:26:00
Stor 'Pixie' figur af plast, 1900-tallets anden halvdel
Stor 'Pixie' figur af flerfarvet plast med orangerødt "hår", holdende skål af klar plast foran sig, monteret på hvid base. 1900-tallets anden halvdel. H. 106 cm. Fremstår med brugsspor, ridser.
Lot no: 5566932
EUR 242 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
15:38:00
With linoleum cut by Matisse
MATISSE. XXe siècle. Numéro special. Hommage à Henri Matisse. Paris 1970. . . 4:o (about 310x245 mm.). 1 llinoleum cut ( made specially for XXe Siècle) H. Matisse, coloured and other illustrations.. Publisher's blue cloth. Dustwrapper, tears, larger in upper margin of lower wrapper.
Lot no: 5592269
15:44:00
Kosovo. Lot nyere mærker og miniark, m.m
Kosovo. Lot nyere mærker og miniark, m.m. med mærker optil 2017 AFA ifølge indleverne ca 23000
Lot no: 5568739
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
15:48:43
Teckningar av Maria Andersen
75 tegninger af Maria Andersen fra tiden 1880-1936. Köpenhamn (A. Giese's Eftf.) 1936. . . Folio (ca 355x290 mm.). 75 planscher.. Välbevarat rödbrunt skbd, enkel guldpressad ram. dekor i guld på främre pärm, inre denteller, guldornerad rygg m. fyra upphöjda bind, helt guldsnitt. Pbdkassett.
Lot no: 5592273
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
16:04:00
Kinesisk reol, sort lak med perlemor
Kinesisk reol, sort lak med perlemor, to skabe og 5 skuffer. H.184 x 75 x d.37 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mindre afslag på lak og dekoration, en bagliste gået op i ene side.1900 tallets anden halvdel.
Lot no: 5591773
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
16:09:00
EUR 121
12345...18»