12345...38»   Lots per page   1133 results ListGallery
House of Amber. Par ovale ravklumper af poleret cognacfarvet rav 13,6 g (2)
House of Amber. Par ovale ravklumper af poleret cognacfarvet rav 13,6 g. H. 1,2 cm. B. 3,1/3,3 cm. D. 2,2 cm. (2) Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 ...

Lot no: 5747756

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
10:37
House of Amber. Træ med blade af rav i fire farver
House of Amber. Træ med blade af grøn, cherry, mælke- og cognacfarvet rav. På stand af sten og træ. H. 13 cm. Vejl. udsalgspris 1.395 DKK./186 euro. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . ...

Lot no: 5806728

10:40
EUR 87
Mindre kanna Kina Kangxi
MINDRE KANNA, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), med hänkel, dekor av reserver med stiliserade blommor i järnoxid och emaljfärger, övrig dekor i underglasyrblått, höjd ca 15 cm

Lot no: 5812552
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
10:42
House of Amber. To ravklumper af dominikansk rav 17,8 g (2)
House of Amber. To ravklumper af dominikansk rav 17,8 g. H. 1/2 cm. B. 3/4 cm. D. 3 cm Vejl. udsalgspris pr. stk. 2.995 DKK/400 EUR. (2) Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret ...

Lot no: 5740648

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
10:57
EUR 114
House of Amber. Par hjerteformede ravklumper af poleret cognacfarvet rav 15,9 g (2)
House of Amber. Par hjerteformede ravklumper af poleret cognacfarvet rav 15,9 g. H. 2,8/3,1 cm. B. 2,8/3 cm. D. 1,5 cm. (2) Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. ...

Lot no: 5746883

EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
11:19
Walkers ship log
WALKERS SHIP LOG, (2) "Cherub" III, 1900-talets mitt i originallåda, med följer en siktkompass också den i trälåda, metall samt plast och glas, den stora lådans höjd ca 14 samt 48x28

Lot no: 5812575
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
11:34
House of Amber. Fire ravklumper af cognac og mælkerav 32g (4)
House of Amber. Samling på fire ravklumper af delvist poleret cognac og mælkerav 32 g. H. 0,3-2 cm. B. 3-5 cm. D. 0,3-3,5 cm. (4) . Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af...

Lot no: 5745126

EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
11:57
Lampa / Vas Kina porslin 1900-tal
VAS/ LAMPA, Kina, 1900-tal, porslin, vas omgjord till lampa, vasens höjd 36 cm

Lot no: 5812591
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
12:12
House of Amber. Tre ravklumper i form af hjerter af poleret cognacfarvet rav 13,3 g (3)
House of Amber. Tre ravklumper i form af hjerter af poleret cognacfarvet rav med rillet overflade 13,3 g. H. 2,1/2,6 cm. B. 2,5/3 cm. D. 0,9/1,3 cm. (3) Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . ...

Lot no: 5748112

12:27
Samling ældre frimærker, Salvador. 1867 og frem.
Samling ældre frimærker, Salvador med forskellige mærker fra 1867 og frem. Stemplet, hængslet samt lidt postfrisk.

Lot no: 5614914
EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/10/2020
13:30
Kinesiska tempelhundar
KINESISKA TEMPELHUNDAR (2) 1 par, Kina, 1900/2000-tal, huggna med ett fritt liggande kula i munnen, vit marmor, höjd ca 105 samt 61x43 cm, vikt styck ca 450 kg

Lot no: 5812628
EUR 1,916 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
13:32
House of Amber. Træ med blade af mælkefarvet rav
Træ med blade af mælkefarvet rav. På stand af sten og træ. H. 13 cm. Vejl. udsalgspris 1.295 DKK./173 euro. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 effekter, ...

Lot no: 5735895

13:58
Kikare med fodral
TUBKIKARE, 1800-/1900-tal, mässing, inklädd i trähölster med monterade mässingsringar, detaljer av läder, bomärke 'ORS', längd ca 41 cm

Lot no: 5812641
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/10/2020
14:04
August Strindbergs brev 22 volymer komplett
STRINDBERGS BREV KOMPLETT (22). STRINDBERG, AUGUST. August Strindbergs brev. I-XXII. Stockholm, A. Bonniers boktryckeri respektive Arlöv, Berlings respektive Uddevalla, Media Print, 1948-2001.
Volym 1-15 häftade med lätt nötta omslag, resterande delar i originalklotband med skyddsomslag. Del 1 med reva längs ryggen nedtill på främre omslaget. Del 8 med svag fläck på ryggen. Ryggarna och omslagen i olika grad gulnade, delvis på grund av skiftande papperskvaliteter, skyddsomslagens ryggar på volym 16 och 17 dock särdeles gulnade. Enstaka blyertsunderstrykningar samt diskreta blyertsnoteringar på preliminärblad. Del 1-5 och 7-9 med dedikation från Torsten Eklund till Nils Afzelius.

Strindbergssällskapets skrifter. De första 15 delarna (1948-76) utgavs av Torsten Eklund, resterande volymer av Björn Meidal.
Komplett svit där sista delen avslutas med ett generalregister.

Lot no: 5812650
14:22
Albert Engström affisch
ALBERT ENGSTRÖM, efter, affisch, Propaganda Centralen N.E.J, Göteborg, "Nej! Kräftor kräva dessa drycker", litografiskt tryck, bildmått ca 51x38 cm

Lot no: 5812661
14:44
House of Amber. Dråbeformet vedhæng af mælkerav og 14 kt. guld, ca. 14,5 g.
House of Amber. Dråbeformet vedhæng af mælkerav med øsken af 14 kt guld. 14,5 gr. H. 5,5 cm. B. 3 cm. Vejl. udsalgspris 14.995 DKK/1999 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ...

Lot no: 5738803

EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/10/2020
14:50
Armring svart sten
ARMRING, svart sten, orientalisk, diameter ca 8 cm, innerdiameter ca 6 cm

Lot no: 5812665
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/10/2020
14:52
Skulptur
SKULPTUR, Buddha, patinerat trä, samtida, höjd 38 cm.

Lot no: 5812670
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/10/2020
15:06
House of Amber. Amber piece 10.5 g
House of Amber. Piece of amber 0.5 g. H. 2,5 cm. W. 5 cm. D. 2 cm. List price DKK 19,370 /EUR 2,583. This lot is part of an auction of exclusive amber items and amber jewellery from House of Amber, which is undergoing bankruptcy proceedings. Read more about the auction her The inventory ...

Lot no: 5744215

EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
15:11
Asiatisk skibsmodel, 20/21 årh
Asiatisk skibsmodel. 20/21. årh. Lakeret træ, sejl af lyst kunstlæder. H. 90. L. 125. Bredest 44 cm. Stedvise små brugsspor og patina, herunder enkelte tørrerevner.

Lot no: 5790514
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
15:20
Gatupratare föreställande Charlie Chaplin
GATUPRATARE, föreställande Charlie Chaplin, 1900-talets andra hälft, bemålad masonit, höjd ca 183 cm

Lot no: 5812699
16:10
Tryck på glas
TRYCK på glas "A monumental tribute of respect to the memory of admiral lord Nelson", ca 35x26 cm

Lot no: 5812704
16:20
Böcker Miro
BÖCKER, miro graveur, Danile Lelong éditeur, band II 1961-1973, exemplar 1709, 237 s, samt band III 1973-1975, exemplar 158, 237 s

Lot no: 5812713
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/10/2020
16:38
Optikerglas / korrektionsglas
OPTIKERGLAS / KORREKTIONSGLAS, schatull, 4 st, bl a Alb Stille Stockholm, medföljande 1 schatull med sadlar och 1 tomt schatull

Lot no: 5812715
16:42
DOCKSKÅP
DOCKSKÅP med inredning, varierande åldrar, ca 1880-1930-tal, bestående av skåp i 3 våningar, låda undertill, diverse möbler och tillbehör, bl.ar 3 möbler i walterhausen stil, 2 sängar i metall, symaskin, blommbord, tavlor, taklampor, mm, skåpets höjd ca 131, 68x32 cm

Lot no: 5812722
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
17:00
Urban sifonflaske-lampe med to Urban krus
Urban sifonflaske-lampe med to Urban krus fremstillet ad Royal Copenhagen Fajance i anledning af Urban bryggeriets 100 års jubilæum. Lampen er forsynet med Le Klint skærm. Fremstår med buk på skærm.

Lot no: 5805813
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
17:00
Samling leksaker 1900-talets mitt
SAMLING LEKSAKER, 1900-talets mitt, bla Gingerdocka med tillbehör, 5 dockor, klädskåp, fåtölj, två docksängar samt två hundar

Lot no: 5812728
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/10/2020
17:12
Balinesisk træsnit om Ramasita
Balinesisk træsnit i tredimensionel teknik der skildrer historien om Ramasita som vil hente helligt vand og møder den hvide abe Hanoman. 1900-tallet. 49x33 cm.

Lot no: 5801392
EUR 430 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
17:22
EUR 228
Samling kopier af antikke ægyptiske figurer (7)
Samling kopier af antikke ægyptiske støbte figurer Grand Tour souvenirs 1900-tallet. L 10-20 cm. (7)

Lot no: 5800387
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
17:23
Samling memorabilia om kvindelige filmstjerner fra USA (10)
Samling memorabilia om kvindelige filmstjerner fra USA bestående af: to plakater med Marilyn Monroe, Brigitte Bardot original film still. Katharine hepburn biografi, Elisabeth Taylor biografi, Elisabeth tayler, Hollywoods sidste legende, Mike Evans Historiens om Marilyn Monroe, Dobbelt CD boxe ...

Lot no: 5796659
17:24
12345...38»