12345»   Lots per page   131 results List Gallery
Cigaretetui i sølv, 176 gr.
Cigaretetui i sølv, vifteformet design (830s) mål 13 x 9 cm. Alm. brugsspor

Lot no: 6205396
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
19:01
EUR 101
Large venison serving dish made in silver
Large venison serving dish made in silver, oval with an arched vertically fluted rim. L. 61. W. 41 cm. Weight approx. 1800 grams. Features usage-related traces of wear.

Lot no: 6180807
EUR 1,879 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
19:34
EUR 1,409
Carl M. Cohr. Sukker & flødesæt og saucekande af sølv (3)
Carl M. Cohr. Tre dele korpussølv udført i lige- og skævknækket rokokoform bestående af: sukker & flødesæt med svunget hank, H. 9,5 cm. samt saucekande på tre-fod, L. 16 cm. Samlet vægt: ca. 550 gr. Samlingen fremstår med aldersrelateret brugspræg, saucekande med reparation af hank v. ...

Lot no: 6195299
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
19:36
EUR 349
Egidio Broggi, Milano. Modern pitcher made in hammered sterling silver, after 1968
Egidio Broggi, Milano. Modern, Italian pitcher made in sterling silver, cylindrical body with an integrated handle, gilded interior, after 1968. H. 16 cm. Weight approx. 756 g. Features faint usage-related traces of wear.

Lot no: 6197390
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
19:41
EUR 993
Opsats af sølv, anno 1936
Opsats af sølv dekoreret med kornfrise, indvendigt forgyldt, anno 1936. Stemplet med mestermærke for både F. Hingelberg og Carl M. Cohr. H. 12. Ø 18 cm. Vægt ca. 352 g. Fremstår med brugsspor, gravering på stammen.

Lot no: 6180820
EUR 376 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
19:58
EUR 295
Heimbürger. Stor skønvirke opsats af sølv, anno 1924
Heimbürger. Stor skønvirke opsats af hammerslået sølv med ornamenteret stamme og rund fod, anno 1924. H. 22. Ø 31 cm. Vægt ca. 1010 g. Fremstår med brugsspor, gravering i fronten.

Lot no: 6190428
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
20:22
EUR 779
Axel V. Johansen. Hammerslået skønvirke sukker- og flødesæt af sølv, anno 1914 (2)
Axel V. Johansen (1909-1937), København. Hammerslået skønvirke sukker- og flødesæt af sølv udført med præget cirkulær ornamentik i relief og profilerede fodstykker. Københavnerstemplet, anno 1914. H. 9-10 cm. Samlet vægt: ca. 436 gr. Sættet fremstår med aldersrelateret brugspræg. (2)

Lot no: 6196492
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
20:27
EUR 295
Frantz Hingelberg, Aarhus. Funkis kaffekande af sterlingsølv, anno 1938
Frantz Hingelberg, Aarhus. Funkis kaffekande af sterlingsølv, lågknop og håndtag af bakelit, udført 1938. L. 21 cm. Vægt: ca. 698 gr. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6196496
EUR 752 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
20:37
EUR 510
Grann & Laglye. Funkis kande af sølv med monteringer af bakelit, anno 1935
Grann & Laglye. Funkis kande af sølv med monteringer af bakelit, udført 1935. H. 16 cm. Vægt: ca. 418 gr. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6190511
20:44
EUR 322
T.Sabroe, Grann & Lagley samt A.Michelsen. Sølvskåle (3)
Theodor Sabroe. Smørnæb med hank i sortlakeret træ af tre-tårnet sølv h. 8 cm. Grann & Lagley smørnæb i tre-tårnet sølv med træhåndtag h. 7 cm. A.Michelsen rund skål på fod i sterlingsølv Ø11.2 cm H. 5 cm. Alm. brugsspor. Samlet vægt 466 gr.

Lot no: 6203368
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
20:59
EUR 201
Georg Jensen. Pedestal in silver, design 180 B
Georg Jensen. Pedestal in sterling silver, smooth body with a profiled rim, stem in the shape of stylised fruits and leaves, round, profiled base piece. Design no. 180 B. H 11 cm, D 14 cm. Stamped Georg Jensen in crowned oval in dots and GI 925 S. Produced after 1945. Weight 280 grams

Lot no: 6202100
EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
11:08
EUR 805
Kande med låg. Let hammerslået sølv.
Stor kande med låg. Sølvhank monteret med ben- indsatser.. Kande monteret på fire rocaille formede ben, afsluttet med rokoko-formede volutter. Let hammerslået korpus. Stemplet 830S. Ingen øvrige stempler. H. 27 cm. Kande diameter uden hank 16 cm. Indgraveringer i kandens bund. Fremstår med bule ...

Lot no: 6200678
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
12:40
EUR 349
Danish silversmith. Coffee service set in Rococo style (5)
Danish silversmith. Coffee service set in Rococo style in silver, consisting of coffee and tea pots, jug, sauce boat and a bowl. H: 9-25 cm. Total weight including handles: 2520 grams.

Lot no: 6186167
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:33
EUR 1,074
Horsens Sølvvarefabrik m.fl. Fire små pokaler af sølv 1800-1900-tallet
Horsens Sølvvarefabrik m.fl. Fire små pokaler af sølv 1800-1900-tallet. H: 5-8,5 cm. Med mindre buler. Samlet vægt: 174 gr.

Lot no: 6186190
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:33
Georg Jensen Louvre model 19A
Georg Jensen. 'The Louvre Bowl' pedestal in lightly hammered sterling silver on a round base piece, the bowl is shaped with a smooth body, open-work base piece with stylised leaf ornamentation and seed heads. Designed by Georg Jensen 1912. Design no. 19A. Produced after 1945. Weight 656 grams. H....

Lot no: 6202099
EUR 4,027 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
15:40
EUR 2,953
Art deco kaffeservice af sølv samt pæreformet kande af sølv. (4)
Art deco kaffeservice af sølv, bestående af kaffekande, sukkerskål og flødekande, kaffekanden med lågknop og hank af træ. Udført 1934. Utydelige stempler. Vægt ca. 730 gr. Samt pæreformet kande af sølv, svungen hank af mørkpoleret træ. H. 18 cm. Vægt ca. 296 gr. (4)

Lot no: 6192017
EUR 671 DK, Kolding, Platinvej 21/05/2022
19:00
EUR 510
Shaker. Tøndeformet. Sølv.
Lille ældre shaker af sølv. Tøndeformet med med tøndebånds-dekoration. Indsats mangler. Stemplet LH men ingen øvrige stempler. Bekræftet sølvtest foretaget. H. 11 cm. Vægt 183 gram. Fremstår med buler, let skævhed i lukning samt indgraveringer i bund. Brugsspor.

Lot no: 6200693
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
19:14
Sven Thorum. Lille skål af sølv
Sven Thorum (Roskilde 1936-1973). Lille skål af sølv med gennembrudt fane og fod. H. 7,5. Ø 13 cm. Vægt ca. 120 g.

Lot no: 6189742
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
19:26
Dansk sølvsmed. Skønvirke tesi og stand af sølv, ca. 1920 (2)
Dansk sølvsmed. Skønvirke tesi og tilhørende stand af sølv, ca. 1920. L. 16 cm. Samlet vægt ca. 98 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 6189851
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
19:42
EUR 94
Silverco. Lille funkis saucekande af sølv, anno 1951
Silverco. Lille funkis saucekande af sølv med hank af bakelit, anno 1951. H. 9,5. L. 14 cm. Vægt ca. 146 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6189820
20:06
EUR 128
Barokbæger. Sølv. 1700-tallet
Barokbæger af sølv. Antagelig Johan Mehl (f.? i Rudkøbing - d. 1765). Borgerskabet i Rudkøbing1725 Graveret med kartoche med navnetræk og årstal CNS 1753. Øvrig dekoration i form af gravering med blad- og akantus ornamentik. Stempet IM 47, Utydeligt Bymærke og øvrig årstals stempel, Stemplet ...

Lot no: 6200674
20:10
EUR 134
Mogens Ballins Eftf. Stor skønvirke pokal / vase af sølv
Mogens Ballins Eftf. Stor skønvirke pokal / vase af hammerslået sølv med ornamenteret stamme og rund fod, udført i perioden 1908-1926. H. 22,5 cm. Vægt ca. 610 g. Fremstår med brugsspor, gravering i front.

Lot no: 6190434
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
20:14
EUR 483
Carl M. Cohr et.al. Besteck und Vorlegeteile 'Dobbeltriflet', aus Silber (67)
Carl M. Cohr et.al. Besteck und Vorlegeteile 'Dobbeltriflet', aus Silber mit Kopenhagener Stadtpunze bestehend aus: Tortenmesser L. 26 cm, 12 Messer L. 20 cm, 12 Löffel L. 19,5 cm, 9 Gabeln L. 19,5 cm, 12 Teelöffel L. 11,5 cm, 11 Kuchengabeln L. 13 cm. 10 Gabeln mit 2-Turm-Punze inkl. ...

Lot no: 6205508
EUR 1,208 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
20:15
EUR 940
Lysekrone af forgyldt bronze, 1900-tallet
Lysekrone af forgyldt bronze støbt med bladværk med svungne arme til tre lys. H. 80 cm. Ø 70 cm. Fremstår med løs arm.

Lot no: 6196113
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21/05/2022
20:16
Gianmaria Buccellati. Sammlung kleine italienische Schalen aus Sterlingsilber (5)
Gianmaria Buccellati. Sammlung von fünf kleinen italienischen Schalen aus Sterlingsilber, davon eine in Blattform und vier in verschiedenen Muschelformen. L. ca. 7,5-10,5 cm. Gesamtgewicht ca. 226 g. Mit leichten Gebrauchsspuren. (5)

Lot no: 6197483
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
20:21
EUR 644
Holmsted Design. Moderne salt- og pebersæt af sterlingsølv, 2000-tallet (2)
Holmsted Design (2000-nu). Moderne, kugleformet salt- og pebersæt af sterlingsølv. H. 5,5 cm. Samlet vægt ca. 138 g. Fremstår med lette brugsspor. (2) Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Se alle auktionerne her Holmsted Design er en danskejet ...

Lot no: 6206167
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
20:25
EUR 161
Bvlgari. Lille skål / bæger af sterlingsølv indvendigt forgyldt
Bulgari. Lille skål / bæger af sterlingsølv, indvendigt forgyldt, ligeknækket form. H. 3,7 cm. Ø. 6,5 cm. Vægt: ca. 73,4 gr. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6197478
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
20:27
EUR 215
To italiensk figurer / beholdere af sølv i form af fugle (2)
To italiensk figurer / beholdere af sølv i form af fugl og fugleunge, begge med indvendigt rum, på den større er hovedet låg. L. 11 og 4 cm. Samlet vægt ca. 150 g. Fremstår med lette brugsspor. (2)

Lot no: 6197485
20:41
EUR 148
Ludvig Berth. To saltkar i sølv med blå glasindsats (2)
Ludvig Theodor Valdemar Berth (1821-1896) To ovale saltkar i tre-tårnet sølv fra 1903, med glasindsatse i blåt glas. H. 3.6 x 6.0 x 4.0 cm. (2)

Lot no: 6209245
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
15:44
Kaffekande af sølv
Kaffekande af sølv, Københavnerstemplet 04 H. 22 cm. Dekoreret med ciselerede guirlander og bladværk samt indgravering. Sølvvægt 615 g.

Lot no: 6203507
EUR 349 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22/05/2022
18:33
EUR 268
My search agents