12345»   Lots per page   126 results List Gallery
Georg Jensen. Gravy boat in silver. Design 290.
Georg Jensen. Gravy bowl made in hammered sterling silver on a base with beading design no. 290. Stamped 1919. H. approx.12 cm. Weight approx. 413 grams. Features usage-related traces of wear.

Lot no: 6136818
EUR 1,745 DK, Herlev, Dynamovej 29/05/2022
16:52
EUR 1,074
Johan Rohde for Georg Jensen. Gravy boat made in hammered silver.
Johan Rohde for Georg Jensen. Gravy boat made in hammered silver. Design 43. Weight 204 grams. H. 11 cm. Stamped ml.1915-30 and Johan Rohde’s monogram as well as Swedish import and silver stamps and GABF. Literature: Janet Drucker: ‘’Georg Jensen - A Tradition of splendid Silver’’ ill. p. 198

Lot no: 6194539
EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 29/05/2022
16:53
EUR 832
Kaffekande af sølv
Kaffekande af sølv, Københavnerstemplet 04 H. 22 cm. Dekoreret med ciselerede guirlander og bladværk samt indgravering. Sølvvægt 615 g.

Lot no: 6203507
EUR 349 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29/05/2022
18:52
EUR 268
Lille empire skrivesæt af sølv og blåt glas, 1800-tallet
Lille empire skrivesæt af sølv med to beholdere af blåt glas, sølvlåg med lågknopper i form af egern, 1800-tallet. L. 18 cm. Vægt ekskl. glas ca. 204 g. Fremstår med patina, lille glasafslag. Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Se alle ...

Lot no: 6189595
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
19:02
EUR 161
Holmsted Design. Barnekop af sterlingsølv
Holmsted Design. Barnekop med glat korpus og kanelleret ørehank af sterlingsølv. H. 6 cm. B. 8,5 cm. Vægt: ca. 80 gr. Koppen fremstår med minimale brugsspor. Holmsted Design er en danskejet virksomhed, der gennem flere år har fremstillet klassisk designet sølv. Alle produkter er designet, ...

Lot no: 6211089
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
19:03
EUR 101
Alfredo Ortega & Sønner, Mexico. Et par bryllupsbægre af sterlingsølv (2)
Alfredo Ortega & Sønner, Mexico 1900-tallet. Et par bryllupsbægre af sterlingsølv dekoreret i relief med bl.a. mands- og kvindemaske. H. 15 cm. Samlet vægt ca. 530 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 6189804
EUR 591 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
19:08
EUR 456
Sven Thorum. Lille skål af sølv
Sven Thorum (Roskilde 1936-1973). Lille skål af sølv med gennembrudt fane og fod. H. 7,5. Ø 13 cm. Vægt ca. 120 g.

Lot no: 6189742
19:08
Tesi af sølv med skaft af ben, 1900-tallets begyndelse
Tesi af sølv med skaft af ben, 1900-tallets begyndelse. L. 17,5 cm. Vægt ca. 90 g. Fremstår med brugsspor. Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Se alle auktionerne her

Lot no: 6209471
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
19:13
Dansk sølvsmed. Skønvirke tesi og stand af sølv, ca. 1920 (2)
Dansk sølvsmed. Skønvirke tesi og tilhørende stand af sølv, ca. 1920. L. 16 cm. Samlet vægt ca. 98 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 6189851
19:15
EUR 94
To små æggeformede strøbøsser af sølv, det ene Louis Seize fra 1700-tallets slutning (2)
To små æggeformede strøbøsser af sølv med korsformede fødder, det ene Louis Seize fra 1700-tallets slutning, københavnerstemplet med delvist utydelige stempler, H. 10 cm, det andet i Louis Seize-form fra ca. 1930'erne, H. 9 cm. Samlet vægt ca. 128 g. Fremstår med brugsspor, det nyere med ...

Lot no: 6190473
19:18
EUR 121

Lot no: 6211072
19:19
EUR 94
Georg Jensen. Lille bæger, hammerslået sterlingsølv, dessinnr. 391
Georg Jensen. Lille bæger af hammerslået sterlingsølv, stemplet i bunden 391 GI 925 (brugt 1915-30) Georg Jensen m/ kongekrone (brugt 1925-1932) m.m, m/ gravering, H. 6, Ø 6 cm. Enkelte brugsspor. Vægt for sterling ca. 32 gr.

Lot no: 6203332
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 29/05/2022
19:20
EUR 121
Silverco. Lille funkis saucekande af sølv, anno 1951
Silverco. Lille funkis saucekande af sølv med hank af bakelit, anno 1951. H. 9,5. L. 14 cm. Vægt ca. 146 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6189820
19:29
EUR 128
Georg Jensen. 'Kaktus' et par saltkar af sterlingsølv, dessin 30 (2)
Georg Jensen. 'Kaktus' et par saltkar af sterlingsølv, dessin nr. 30, L. 6,3 cm. Samlet vægt: ca. 43,3 gr. Fremstår med brugsspor, den ene med stødmærke i bunden. (2)

Lot no: 6212164
19:31
EUR 87
Fabbrica Argenteria Fiorentina. Italiensk 'Lancia Dedra' brevholder af sølv
Fabbrica Argenteria Fiorentina, Firenze. Italiensk 'Lancia Dedra' brevholder af sølv, udført i et enkelt glat design med Lancia Dedra bilmodel i front. Fremstår på bagsiden med inskriptionen 'LANCIA DEDRA MADRID '89'. H. 8 cm. B. 10 cm. Vægt: ca. 154 gr. Få brugsspor. Hidrører fra lukningen af ...

Lot no: 6212098
19:38
EUR 128
Carl M. Cohr & Cohr. Skåle, sølv (2)
Carl M. Cohr & Cohr. Skåle af sølv - den ene m/ svungen profileret kant fra 1938 & den anden m/ profileret kant & par, begge stemplet, Ø 23 & 15 cm. Fremstår m/ brugsspor. Samlet vægt ca. 404 gr. (2)

Lot no: 6203343
EUR 295 DK, Odense, Kratholmvej 29/05/2022
19:41
EUR 228
Carl M. Cohr. Sukker & flødesæt og saucekande af sølv (3)
Carl M. Cohr. Tre dele korpussølv udført i lige- og skævknækket rokokoform bestående af: sukker & flødesæt med svunget hank, H. 9,5 cm. samt saucekande på tre-fod, L. 16 cm. Samlet vægt: ca. 550 gr. Samlingen fremstår med aldersrelateret brugspræg, saucekande med reparation af hank v. ...

Lot no: 6195299
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
19:44
EUR 349
Georg Jensen. Harald Nielsen. Kandisskål, sterlingsølv, dessinnr. 575
Georg Jensen. Harald Nielsen. Kandisskål af sterlingsølv, signeret i bunden HH 575 C Gerog Jensen (efter 1945) m.m., H. 5, Ø 12,5 cm. Enkelte få brugsspor. Vægt for sterling ca. 136 gr.

Lot no: 6203336
19:46
EUR 322
Schiavon Silverware Manufacturer, Treviso. Lågfad af sterlingsølv
Schiavon Silverware Manufacturer, Treviso. Italiensk kvadratisk lågfad af sterlingsølv udført med profileret kant og svunget ornamenteret hank, som kan afmonteres ved brug af dobbeltskål. Stemplet med lødighed og italiensk Silver Hallmark med mester- og by identifikation for Schiavon, Treviso, ...

Lot no: 6193088
EUR 859 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
19:54
EUR 671
Carl m. Cohr. Saucekande af sølv, anno 1937
Carl m. Cohr. Saucekande på underfad af sølv, rokokoform med ligeknækket korpus og fad samt hank prydet med bladornamentik. Københavnerstemplet, anno 1937. L. 21,5 cm. Vægt: ca. 496 gr. Kanden fremstår med aldersrelateret brugspræg.

Lot no: 6193097
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
19:55
EUR 322
Tysk empire bordopsats/ kandisskål af sølv
Tysk empire bordopsats af sølv med gennembrudt kant og to svungne ørehanke prydet med perlestafferinger. Korpus med graveret bladornamentik og blomsterranke i relief, sat på ovalt profileret fodstykke. Antagelig fra Sachsen, Tyskland, 1800-tallets første halvdel. H. 15 cm. L. 23,5 cm. Vægt: ca....

Lot no: 6210376
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
19:59
EUR 161
Aug. Ehlers, Grann & Laglye m.fl. Servicedele af sølv (5)
Aug. Ehlers, Grann & Laglye m.fl. Fem servicedele af sølv udført i skævknækket rokokoform bestående af: Aug. Ehlers mælkekande, H. 16 cm. Carl M. Cohr bakke, L. 24,5 cm. Poul Ipsen lille flødekande og sukkerskål, H. 5,5-7 cm. Grann & Laglye sennepskrukke (u. glasindsats), H. 11 cm. ...

Lot no: 6195283
EUR 456
Sølvmester G. Salomonsen. Skønvirke blæksuger af hammerslået sølv med knop af ben, anno 1917
Sølvmester G. Salomonsen. Skønvirke blæksuger af hammerslået sølv med gennembrudt Bindesbøl inspireret ornamentik, base af træ samt knop af ben. Københavnerstemplet, anno 1917. L. 16,5 cm. H. 9 cm. Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Se alle ...

Lot no: 6208958
20:02
EUR 134
Tysk øreskål af sølv i barokform, Hanau ca. 1900
Tysk øreskål af sølv i barokform med graveret ornamentik, stemplet med pseudomærker fra Hanau ca. 1900. H. 4. Ø ekskl. hanke 12,5 cm. Samlet vægt ca. 170 g. Fremstår med brugsspor. Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Se alle auktionerne her

Lot no: 6186953
20:02
EUR 134
P. Hertz, København. Sæt skævknækkede dessertskåle af sølv, anno 1918 (6)
P. Hertz, København. Sæt skævknækkede dessertskåle af sølv, udført 1918. Ø. 11,5 cm. H. 4,7 cm. Samlet vægt: ca. 704 gr. Fremstår med brugsspor. (6)

Lot no: 6211814
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:03
EUR 430
Russisk tabatiere af sølv prydet med niellomotiver, 1800-tallets slutning
Russisk tabatiere af sølv prydet med niellomotiver, på låget motiv med russisk landsbykirke, 1800-tallets slutning. 6 x 3 cm. Vægt ca. 42 g. Fremstår med brugsspor. Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Se alle auktionerne her

Lot no: 6186916
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:03
EUR 201
Bvlgari. Lille skål / bæger af sterlingsølv indvendigt forgyldt
Bulgari. Lille skål / bæger af sterlingsølv, indvendigt forgyldt, ligeknækket form. H. 3,7 cm. Ø. 6,5 cm. Vægt: ca. 73,4 gr. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6197478
20:04
EUR 215
Georg Jensen. Skål af hammerslået sterlingsølv, dessin 484B
Georg Jensen. Skål af let hammerslået sterlingsølv med indadsvunget kant, dessin nr. 484 B, stemplet efter 1945. H. 11. Ø 19 cm. Vægt: 514 gr. Inskription under bund. Fremstår med ridser. Litteratur: Lise Funder: 'Dansk sølv, 20 århundrede', afbildet og omtalt s. 62.

Lot no: 6180661
EUR 859 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29/05/2022
20:04
EUR 698
Joseph Angell & Joseph Angell Jr. Engelsk tekande af sterlingsølv, anno 1840
Joseph Angell & Joseph Angell Jr (reg. 1840), London. Victoriansk tekande af sterlingsølv prydet med graveret ornamentik med rocailler på korpus, låg og fodstykke. Svungen hank og hals med blad ornamentik i relief. Engelsk Silver Hallmark dateret 1840, London. H. 22 cm. L. 27 cm. Vægt: ca. 742 ...

Lot no: 6203139
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:04
EUR 537
Marius Hammer, Bergen. Aflang stål af sterlingsølv med emaljearbejde
Marius Hammer, Bergen. Aflang stål af sterlingsølv, prydet med emaljearbejde med blomster på lys, guillocheret baggrund. L. 11,5 cm. Vægt: ca. 73,7 gr. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6212097
20:05
EUR 128
My search agents