My search agents   Save list   Create search agent
12»   Lots per page   43 results List Gallery
Opsats af sølv 1921
Opsats af sølv. Københavnerstemplet 1921. H. 18, Ø.20 cm. Fremstår med indgraveringer, enkle ridser og buler.

Lot no: 6134628
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
18:51
EUR 215
Georg Jensen, art nouveau serving saucepan in silver
Georg Jensen, art nouveau serving saucepan in silver with ebony handles, border with stylized flowers, height 6.5 cm., diameter 19.5 cm., stamped Georg Jensen with recessed bottom (1915-1927), 1919 as well as GI 830 S, design no. 217, weight in total 450 grams Features usage-related traces of ...

Lot no: 6070872
EUR 1,611 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
19:22
EUR 671
Senempire hovedvandsæg af sølv, mester Andreas Herman Rasmussen, Fredericia ca. 1840
Senempire hovedvandsæg af sølv med vaseformet korpus, prydet med 6 røde og en blå glasflusser, firkantet fod med balsamgemme, indvendigt forgyldt, nålepunslede navnetræk og årstal 1840 under bunden, stemplet med mestermærke AR for Andreas Herman Rasmussen (1801-1869, borgerskab 1831), Fredericia...

Lot no: 6150715
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:07
EUR 134
Etui af sølv, 1800-tallets slutning
Etui af sølv med rundede kanter og graveret med bladornamentik i barokstil, stemplet med uidentificerede mærker, 1800-tallets slutning. H. 12,5. B. 7,5. D. 2 cm. Vægt ca. 109 g. Fremstår med brugsspor / patina.

Lot no: 6140480
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
18:50
EUR 101
P. Hertz. Sauciere af sølv, anno 1882
P. Hertz. Sauciere af sølv med ligeknækket korpus monteret på oval underskål, svungen hank hvorunder maskemotiv, indvendigt forgyldt. Stemplet med mestermærke for Peter Hertz (1811-1885, borgerskab i København 1834), København 1882. H. 16. L. 25 cm. Vægt ca. 596 g. Fremstår med brugsspor, ...

Lot no: 6139172
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:13
EUR 403
A. Michelsen. Strøbøsse af sterlingsølv i barokform
A. Michelsen. Strøbøsse af sterlingsølv i ligeknækket barokform, 1900-tallets første halvdel. H. 19 cm. Vægt ca. 236 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6133810
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:13
EUR 201
Theodor Sabroe. Moderne kaffeservice af sølv, København 1946 (3) (3)
Moderne kaffeservice af sølv bestående af kaffekande, flødekande og sukkerskål, hver med glat korpus på profileret fodstykke og hanke af træ, kaffekande med gennembrudt lågknop. Stemplet monogram for Theodor Sabroe, København 1946. H. kaffekande 23 cm. Vægt i alt ca. 1014 g. Fremstår med ...

Lot no: 6128661
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:19
EUR 805
Axel Salomonsen. Lille kaffekande / mokkakande af sterlingsølv
Axel Salomonsen. Lille kaffekande / mokkakande af sterlingsølv i ligeknækket rokokoform med lågknop i form af blomst og hank af sort træ, København 1900-tallets midte. H. 17 cm. Vægt ca. 476 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6145089
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:21
EUR 295
Ole Peter Ørsnes, Aalborg. Chr. 8 teservice af sølv, o. 1848 (3)
Chr. 8 teservice af sølv (13-lødigt) bestående af tekande, flødekande og sukkerskål i ligeknækket barokform, tekanden med hængslet låg samt hank og lågknop i elfenben, flødekanden ligeledes med hank i elfenben. Stemplet for mester Ole Peter Ørsnes (1814-1861), mester i Aalborg 1838, samt 13L4G ...

Lot no: 6129256
20:23
EUR 671
Charles & George Asprey, London. Stor strøbøsse af sterlingsølv, anno 1909
Charles Asprey & George Asprey, London. Stor strøbøsse af sterlingsølv, ottekantet korpus på profileret oktagonalt fodstykke, fuldstemplet, udført 1909. H. 21 cm. Vægt: ca. 178 gr. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6139116
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:31
EUR 161
Dansk sølvsmed. Kaffekande af sølv med elfenben, 1913
Kaffekande af sølv i ligeknækket barokfom med hængslet låg, hank og lågknop af elfenben. Stemplet 'KOH' for uidentificeret mester og Københavnsmærke anno 1913. H. 24 cm. Vægt ca. 858 g. Fremstår med alm. brugsspor, elfenben med små hårrevner.

Lot no: 6129257
20:31
EUR 403
Cohr et al. Five dishes in silver (5)
Cohr et al. Five dishes made in silver with arched and profiled edges, consisting of four oval with vertically fluted bodies, L. 31 cm, and one rectangular with a fluted body, L. 32 cm. Total weight approx. 2276 grams. Features usage-related traces of wear, minor dark stains. (5)

Lot no: 6139190
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:35
EUR 1,074
Cigaræske af sølv
Cigaræske af 830 sølv, indvendigt beklædt med cigarkassetræ. Mål: 9,0 x 14,5 x 5,5 cm. Vægt: 460 g. Fremstår med mærke efter elastik. Fra 1900-tallets første halvdel.

Lot no: 6145728
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27/01/2022
20:38
A. Michelsen. Chokoladekande af sølv, anno 1878
A. Michelsen. Chokoladekande af sølv i rokokoform med lågknop i form af blomst og tre svungne ben, anno 1878. H. 20 cm. Vægt ca. 460 g. Fremstår med brugsmærker, buler på hank og lågknop.

Lot no: 6139187
20:39
EUR 268
Senempire hovedvandsæg af sølv, ca. 1840
Senempire hovedvandsæg af sølv, vaseformet korpus med 5 røde flusser, lågknop i form af blomst, firkantet fod. Stemplet med uidentificeret mestermærke. H. 9 cm. Vægt ca. 27 g. Fremstår med lille hul i korpus, en flusse med afslag.

Lot no: 6128571
20:41
EUR 268
18 dækketallerkener af sølvplet (18)
Cohr. 18 dækketallerkener af sølvplet. Ø 29. Få alm. brugsspor. (18)

Lot no: 6147234
EUR 242 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27/01/2022
20:42
EUR 148
Gundorph Albertus for Georg Jensen. 'Kaktus' to saltbøsser af sterlingsølv (2)
Gundorph Albertus for Georg Jensen. To saltbøsser af sterlingsølv, "Kaktus"-mønster, dess. 629 A, udført hos Georg Jensen efter 1945. H. 7 cm. Samlet vægt: ca. 90 gr. Fremstår med brugsspor, den ene med lille trykmærke på lågknop.

Lot no: 6128644
20:45
EUR 322
Empire hovedvandsæg af sølv, ca. 1830'erne
Empire hovedvandsæg af sølv, vaseformet korpus med 2 røde flusser på firkantet fod. Stemplet med mestermærke antageligt for Johan Johansen (1783-1857, borgerskab i Haderslev 1830). H. 9,5 cm. Vægt ca. 38 g. Svamp medfølger indvendigt. Fremstår med bule og revne i lågknop.

Lot no: 6128596
20:47
EUR 268
Sønderjysk Louis Seize hovedvandsæg af sølv, mester Martin Hinrich Petersen, Haderslev omkr. 1800
Sønderjysk Louis Seize hovedvandsæg af delvist forgyldt sølv, vaseformet korpus med 7 røde flusser, monteret med to blomsterornamenter, firkantet fodstykke med balsamgemme, indvendigt forgyldt. Stemplet med mestermærke for Martin Hinrich Petersen (1756-1824, borgerskab i Haderslev 1784), omkr. ...

Lot no: 6128568
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:49
EUR 537
Krystalkaraffel med sølvmontering
Krystalkaraffel med skærslebet palmet- og diamantdekoration med sølvmontering på halsen. H. med/uden lågknop 31,5/41,5 cm. Fremstår med revner indvendigt på halsen samt microchips på top af lågknoppen.

Lot no: 6136439
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:51
Walter H. Willson. Engelsk fad / dækketallerken af sterlingsølv, London 1933
Engelsk fad / dækketallerken af sterlingsølv med svejfet, ligeknækket fane og graveret grif på fanen. Udført hos Walter H. Willson og stemplet med London Hallmarks anno 1933. Ø 25,5 cm. Vægt ca. 626 g. Fremstår med alm. brugsspor.

Lot no: 6129254
21:03
EUR 322
Grann & Lagley. Kaffeservice af tretårnet sølv, 1949 (3)
Grann & Lagley. Kaffeservice af tretårnet sølv bestående af kaffekande med glat korpus og hank af sort bakelit, højde: 23 cm. (vægt: 524 gram), sukkerskål med ører, højde: 8 cm. (vægt: 176 gram) og flødekande, højde: 9 cm. (vægt 143 gram). Samlet vægt: 843 gram. Kaffekande med mærke/bule på ...

Lot no: 6138614
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28/01/2022
20:08
EUR 456
Georg Jensen. Gravy boat in silver. Design 290.
Georg Jensen. Gravy bowl made in hammered sterling silver on a base with beading design no. 290. Stamped 1919. H. approx.12 cm. Weight approx. 413 grams. Features usage-related traces of wear.

Lot no: 6136818
EUR 1,745 DK, Herlev, Dynamovej 29/01/2022
16:15
EUR 1,342
Johan Rohde for Georg Jensen. Gravy boat made in hammered silver.
Johan Rohde for Georg Jensen. Gravy boat made in hammered silver. Design 43. Weight 204 grams. H. 11 cm. Stamped ml.1915-30 and Johan Rohde’s monogram as well as Swedish import and silver stamps and GABF. Literature: Janet Drucker: ‘’Georg Jensen - A Tradition of splendid Silver’’ ill. p. 198

Lot no: 6136820
EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 29/01/2022
17:51
EUR 1,074
Kay Bojesen. Rare Arts and Crafts style centrepiece in hammered silver
Kay Bojesen (1886-1958). Arts and Crafts style centrepiece in hammered silver, flower-shaped bowl with inner carnelian, openwork base with olive-cut amber piece in the middle, 18-sided base with stylized leaf pattern, etc. Stamped KBS, Kay Bojesen stamp and 830. H. 15 cm. Ø 14.5 cm. Weight 297.5 ...

Lot no: 6140020
EUR 2,685 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/01/2022
19:51
EUR 1,342
Lille skrin af sølv, låg med festligt sceneri i relief
Dansk sølvsmed, 1900-tallet. Lille skrin af sølv, låg med festligt sceneri i relief, indvendigt forgyldt. L. 8,5. B. 7 cm. Vægt ca. 112 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6141223
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 29/01/2022
19:56
EUR 87
Carl M. Cohr. Large coffee and tea service in sterling silver, designed by HP Jacobsen (1892-1963) (7)
Carl M. Cohr. A large modern coffee and tea service in sterling silver, smooth body with curved sides, coffee pot, teapot, and cream pitchers with handles and lid knob in black Bakelite. Consisting of coffee pot (weight approx. 686 g. H. 20.5 cm), tea pot (weight approx. 696 g. H. 15 cm), large ...

Lot no: 6126866
EUR 3,356 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29/01/2022
20:49
EUR 2,685
Art Deco. Kaffesæt. Pletsølv. (3)
Art Deco. Kaffesæt af pletsølv. Håndtag af træ. Kaffekande H. 20 cm. B. 20 cm. Mælkekande H. 6 cm. B. 13 cm. Sukkerskål H. 11 cm. B. 16,5 cm. Fremstår med brugsspor. (3)

Lot no: 6148068
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 29/01/2022
21:14
EUR 161
David Andersen Kaffestel i sølv (3)
David-Andersen. Kaffeservice af sølv, ligeknækket rokoko form, bestående af kaffekande H. 22 cm., sukkerskål, flødekande. Fremstår med indgraveringer. Fremstår med minimal brugsslitage, (3)

Lot no: 6148876
EUR 483 DK, Herlev, Dynamovej 30/01/2022
13:21
EUR 349
Cohr. Samling kaffeservice af sølv samt sølvplet - Rokoko-stil (4)
Cohr. Kaffeservice af 830s sølv samt sølvplet, bestående af kaffekande af sølvplet, Sukkerskål, Flødekande og Sovsekande. Udført med svungen og ligeknækket korpus. H. 9-22 cm. Vægt i alt uden sølvplet kaffekande, ca. 691 g. Fremstår med alm. brugspræg samt kaffekande med skævhed på top. (4)

Lot no: 6141956
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/01/2022
19:06
EUR 268
12»
My search agents