12345»   Lots per page   128 results List Gallery
Ni skalmonteret jagtfrofæer. (9)
Ni skalmonteret jagttrofæer monteret på plade. H 40 - 18 cm. Fremstår med brugsspor. (9)

Lot no: 6166326
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
18:23
Dänische Ringhahnpistole Modell 1848, Kronborg - nummerngleich
Dänische Ringhahnpistole Modell 1848, Kronborg. Nummerngleich mit Nr. 650. Schloss gestempelt MD-1848 1852-650. Abteilungsstempel 2.D.R.1E.31. Gesamtlänge 46 cm. Mit strammer und funktionaler Mechanik sowie altersbedingten Gebrauchsspuren. In Dänemark ohne Genehmigung zu erwerben.

Lot no: 6179543
EUR 2,685 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
18:38
EUR 2,013
Tre skalmonterede jagttrofæer (3)
Tre skalmonterede jagttrofæer, løse horn. L 44-70 cm. (3) Dette emne er en del af en stor privatsamling på udstoppede dyr, der udbydes ved Lauritz Næstved i december og januar måned. Se auktionerne her

Lot no: 6136433
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
19:23
EUR 174
Jagttrofæ skuldermonteret black wildebeest (Connochaetes gnou) (2)
Jagttrofæ skuldermonteret black wildebeest (Connochaetes gnou). Ud fra væg 78 cm. Brugsspor. Der medfølger hale. (2)

Lot no: 6175114
19:28
EUR 188
Jagttrofæ: Skalmonterede sikahjorte (Cervus nippon) (2)
Jagttrofæ: Skalmonterede sikahjorte (Cervus nippon) monteret på plader. H 50/66 cm. Brugsspor. (2)

Lot no: 6175118
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
19:33
EUR 94
Pistol Norinco NP 22 kal 9mm
Pistol Norinco NP 22 kal 9mm. Våbennummer A13006161. PL 13 cm, TL 22 cm. Fremstår ubrugt. SKV tilladelse påkrævet.

Lot no: 6180051
EUR 483 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
19:38
EUR 376
10 skalmonterede jagttrofæer (10)
10 skalmonterede jagttrofæer monteret på plade. (10)

Lot no: 6189823
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
20:16
Carl Gustav fuldskæftet jagtriffel cal. 6,5x55 mm

Lot no: 6138275
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
12:06
EUR 430
Norconia 3-12x56 E med lyskors og ringe, (2).
Norconia 3-12x56E med lyskors, samt monteringsringe Jilas TM-300 aftagelig montage. (2)

Lot no: 6163850

EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
13:56
EUR 188
Norconia 4-16x50 ILL.V-1*T med ringe
Norconia 4-16x50 ILL.V-1*T Illuminated reticle, lyskors, parajustering, lås m.m. samt monteringsringe Jilas TM-300 aftagelig montage. (2)

Lot no: 6163848

EUR 510 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
14:08
EUR 403
Norconia 4-16x44 ILL.V-1*T med ringe (2).
Norconia 4-16x44 ILL.V-1*T Illuminated reticle, lyskors, parajustering, lås m.m. samt Jilas TM-300 aftagelig montage ringe.

Lot no: 6163844

EUR 591 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
14:20
EUR 403
Carl Gustav militær riffel cal. 6,5x55 mm ombygget til jagt. 699382
Carl Gustav militær riffel cal. 6,5x55 mm ombygget til jagt, med repeterlås og fast magasin, våben nr 699382, med skæfte af nøddepoleret bøgetræ, korn og kærv mangler, monteret med baser til montering af sigtekikkert, pipe længde 75 cm. total længde 125 cm. Fremstår med brugsslitage, skæfte ...

Lot no: 6110799
EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
14:26
EUR 134
Dansk jægerriffel 1807/48
Dansk jægerriffel 1807/48. L: 112,5 cm. God stempling på pibe og bag aftrækkerbøjle. Ældre læderrem medfølger. Fremstår med defekt mekanik, afslag i træet samt aldersrelaterede brugsspor. Et par skruer samt ladestok mangler. Løbet er boret ud til at være glat.

Lot no: 6194270
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:29
EUR 403
Dansk tapriffel M1848 m. Schneider system
Dansk tapriffel M1848 m. Schneider system. Våbennummer: 506. Totallængde: 130,5 cm. Løbslængde: 85 cm. Stemplet 1856 på låsen. Fremstår med stram og funktionel mekanik, alm. slid i riffelgang samt aldersrelaterede brugsspor. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.

Lot no: 6194517
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:29
EUR 268
Militær præget jægerriffel med indvendig lås og riflet løb, 1840
Militær præget jægerriffel med indvendig perkussionslås og riflet løb, ca. 1840. Ottekantet pibe. Ladestok af jern. L: 109 cm. Krudthorn og skindpose medfølger. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6206578
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:30
EUR 725
Dänischer Kavalleriekarabiner 1852
Dänischer Kavalleriekarabiner 1852 nummerngleich mit Nr. 241. Mit Feldern und Zügen. L. 91 cm. Inkl. dänischem Pulverhorn, graviert mit Name 'Anders Hedeman' 1825 u.m. Mit strammer und funktionaler Mechanik.

Lot no: 6206572
EUR 2,953 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:30
EUR 2,282
Kleines Steinschlossgewehr, 18.Jh.
Kleines Steinschlossgewehr, 18.Jh. Möglicherweise für ein Kind gefertigt. L. 97 cm. Schaft mit Beinende an der Mündung. Mit strammer und funktionaler Mechanik sowie altersbedingten Gebrauchsspuren.

Lot no: 6206569
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:30
EUR 1,074
Hovedmonteret østrigsk buk
Hovedmonteret østrigsk buk H: 63 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6156308
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:30
To blankvåben med vægophæng
To blankvåben, begge med vægophæng. Kasser medfølger. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6201977
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:30
Kårde, 1700-tallets slutning
Kårde, 1700-tallets slutning. Muligvis engelsk. Med graveringer på klingen. L: 98 cm. Fremstår med få aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Lot no: 6198877
14:31
EUR 537
Kårde, 1700-tallets første halvdel
Kårde, 1700-tallets første halvdel. Med graveringer på klingen og dekoreret parerplade og pommel. L: 85 cm. Fremstår med få aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Lot no: 6198879
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:31
EUR 805
Hovedmonteret polsk buk
Hovedmonteret polsk buk H: 57 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6156310
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:32
EUR 134
Dansk militært jagtgevær, 1800-tallets begyndelse
Dansk militært jagtgevær, 1800-tallets begyndelse, senere omlavet til perkussion. Skæfte med udskæringer. Lås stemplet. Pibe rigt graveret. L: 125,5 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt med aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6192411
14:33
EUR 537
Samling antik værktøj til fremstilling af patroner
Samling antik værktøj til fremstilling af patroner med flere bedre dele. 1800 - 1900-tallets begyndelse. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6175477
14:33
EUR 268
Samling antikke krudtpunge af skind og læder, 1800-tallet (13)
Samling antikke krudtpunge af skind og læder, 1800-tallet. Med halse af ben, kohorn og messing. L: 13-30 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6050991
14:33
EUR 134
Dansk flintlåspistol, Kronborg m/1772/98
Dansk flintlåspistol, Kronborg m/1772/98. Forkortet og modificeret i skæftet i 1798. Lås stemplet. L: 46 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt med aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6192370
EUR 2,282 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:34
EUR 1,745
Tysk dobbeltløbet signalpistol. 2. verdenskrig
Tysk dobbeltløbet signalpistol. 2. verdenskrig. Stemplet 43. Våbennummer: 1665. Totallængde: 35 cm. Løbslængde: 23 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, pæne løb samt aldersrelaterede brugsspor. Der er enkelte mangler. Samlertilladelse til signalvåben påkrævet.

Lot no: 6192271
14:34
EUR 805
Husqvarna 1600 jagtriffel kal. 270 winchester
Husqvarna 1600 jagtriffel kal. 270 winchester. Våbennummer: 237155A. Totallængde: 106 cm. Pibelængde: 55,5 cm. Kolbe: 35 cm. Med nyere skæfte og aftræk. Fremstår med stram og funktionel mekanik, ren og skarp riffelgang samt brugsspor. Riffeltilladelse påkrævet.

Lot no: 6171471
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:34
EUR 322
Dansk Remington 1867
Dansk Remington 1867. Våbennummer: 33847. Totallængde: 128 cm. Løbslængde: 90 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, rust i løbet samt aldersrelaterede brugsspor. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.

Lot no: 6111435
14:34
EUR 215
Dansk Remington 1867
Dansk Remington 1867. Våbennummer: 19127. Totallængde: 128 cm. Løbslængde: 90 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, ren riffelgang med rustar samt aldersrelaterede brugsspor. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.

Lot no: 6111433
14:34
EUR 201
My search agents