1234»   Lots per page   102 results List Gallery
J.M. Orriola Sarsqueta haglbøsse Cal. 12/70 side by side
J.M. Orriola Sarsqueta haglbøsse Cal. 12/70 side by side, med skæfte af nøddetræ, bokslås uden graveringer, 72 cm lange løb, total længde 116,5 cm, våben nr 37930, fremstår med kraftig brugsslitage, rust, sort malede løb og stram mekanik, rembøgler mangler. Jagttegn kræves.

Lot no: 6151362
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 29/05/2022
13:26
Italiensk Franchi Jagtriffel model Horizon med løst magasin
Italiensk Franchi Jagtriffel model Horizon cal. 308 Win, med repeterlås og løst magasin, syntetisk camoflage skæfte, våben nr FB 019561G20. 57 cm. lang pipe, total længde 108 cm. Fremstår ubrugt. Våben tilladelse kræves.

Lot no: 6210632

EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 29/05/2022
13:42
EUR 617
Schrotgewehr o/u Browning C3 Kal. 12/70
Schrotgewehr o/u Browning C3 Kal 12/70. Waffenbuchnummer 92385. Lauflänge 70 cm, Gesamtlänge 114 cm, Abstand von Abzug bis Kolben 36 cm. Doppelabzug, Ejektor. Gebrauchsspuren. Zur Registrierung der Waffe in Dänemark ist ein gültiger Jagdschein/Sammelpass erforderlich.

Lot no: 6208328
EUR 5,369 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/05/2022
15:22
EUR 4,027
Pistol Norinco NP29 kal 9mm
Pistol Norinco NP29 kal 9mm. Våbennummer BE06909-14-246. PL 12 cm, TL 22 cm. Fremstår ubrugt. SKV tilladelse påkrævet.

Lot no: 6204680
EUR 483 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/05/2022
15:38
EUR 376
Dänisches Gewehr 1808/11 perkussioniert mit Kyhls Schloss
Dänisches Gewehr 1808/11 perkussioniert mit Kyhls Schloss. Gesamtlänge 140 cm. Auf dem Lauf gestempelt K.R.G. No 47 sowie C-64 2C.57. Mechanisch funktional.

Lot no: 6185061
EUR 2,550 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/05/2022
15:45
EUR 1,946
Sulun Black Label Lightweight O/U 12/76
Sulun Black Label Lightweight haglbøsse O/U cal.12/76 model SS-211 med skæfte af nøddetræ, og enkelt aftrækker, 71 cm lange blanke løb med ventileret sigteskinne, total længde 114,5 cm, våben nr. 21-OU 40020. Jagttegn kræves.

Lot no: 6204800

EUR 564 DK, Herlev, Dynamovej 29/05/2022
16:19
EUR 430
Belgisk hanegevær kal 16/65
Belgisk hanegevær kal 16/65. Våbennummer 1499. PL 75 cm, TL 116 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Brugsspor, reparation ved kolbe. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.

Lot no: 6188345
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/05/2022
17:13
Prime Gun s/s hanegevær kal 12/65
Prime Gun s/s hanegevær kal 12/65. Våbennummer 1993. PL 75 cm, TL 117 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Boringer 1/1 + 1/2. Brugsspor, slør. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.

Lot no: 6184033
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/05/2022
17:17
Jagttrofæ. Skalmonteret dådyr
Jagttrofæ af dådyr skalmonteret på plade, H. 56 cm. B. 51 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6211830
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 29/05/2022
17:53
Søværnet. Messeuniform kommandørkaptajn med slængkappe (4)
Dansk Søværn Kommandørkaptajn messeuniform bestående af kort jakke Brystm. 120 cm. Ærmelgd. 42 cm., vest, bukser Livv. 106 cm. Benlgd. 80 cm. Fremstår med brugsspor (4)

Lot no: 6211242
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 29/05/2022
19:00
SAGE, ABU m.fl. Samling fluestænger, hjul, fluer, bindegrej mm.
Samling fluegrej bestående af stænger af mærkerne SAGE Graphite III 9140-3B, ABU, Sportex 2 "Emperor Fly", klasse 8-9, 9,5fod, Berkley klasse 9-11 samt énhåndsfluestang af ukendt mærke. Tre fluehjul af mærkerne Orvis, ABU model Diplomat 178 samt ukendt mærke. Otte æsker med tør / våd fluer samt ...

Lot no: 6213862
EUR 510 DK, Aalborg, Nibevej 29/05/2022
19:17
EUR 255
Revolver Colt Modell 1877 Lightning Kal. 38
Revolver Colt Modell 1877 Lightning Kal. 38. Waffennummer 99878. Gesamtlänge 22,5 cm, Lauflänge 11,5 cm. Griffschalen aus Bakelit. Gestempelt 'PAT SEPT 19 1871 SEPT 15-74 JAN 19-75'. Mechanisch OK mit normalen Alters- und Gebrauchsspuren. Ladeport gestempelt: 83. Zur Registrierung der Waffe in ...

Lot no: 6212510
EUR 1,262 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/05/2022
19:18
EUR 859
Husqvarna jagtriffel cal. 6,6 x 55 med repeterlås
Husqvarna jagtriffel cal. 6,5 x 55 med repeterlås og fast magasin, skæfte af nøddetræ, monteret med jægermeister sigtekikkert 4 x 32, 59 cm lang pipe, total længde 110 cm, låsestol nummer 684919, bundstykke nummer 633, pipe uden nummer. Fremstår med brugsslitage, våben tilladelse kræves

Lot no: 6213445
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/05/2022
19:35
Dansk tapriffel m/1848/66 med bajonet (2)
Dansk tapriffel m/1848/66 med Schneider system. Stemplet MD 1848-1858-1251. Våbennummer 1251, nummerens undtagen bajonet.Totallængde: 130 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, aldersrelaterede brugsspor. Samlertilladelse til skydevåben samt blankvåben påkrævet.

Lot no: 6179560
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/05/2022
19:37
EUR 403
Tre Rustkammer bøger (3)
Det Kongelige Partikulære Rustkammer bind 1, ved Otto Smith udgivet af tøjhuset i 1938 med beskrivelse og plancher om Tøjhusets geværer. Det Kongelige Partikulære Rustkammer bind 2, ved Finn Askgaard. udgivet i 1988 i anledning af Tøjhusets 150 års jubilæum og omhandler pistoler og blankvåben på ...

Lot no: 6199853
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/05/2022
19:45
EUR 161
Leica APO Televid 77 teleskop/kikkert
Leica APO Televid 77 teleskop / kikkert med Report 2022 stativ. B20x-60x objektiv. Brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 6209823
EUR 1,074 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/05/2022
19:56
EUR 886
Sauer s/s haglbøsse 12/70
Sauer s/s haglbøsse 12/70. Våbennummer: 072 Totallængde: 113 cm. Løbslængde: 72 cm. Kolbe: 36 cm. Sidesikring og ejektor. Fremstår med stram og funktionel mekanik, minimalt slør, rene og blanke løb samt med brugsspor. Jagttegn påkrævet.

Lot no: 6203816
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:20
EUR 255
Aya Ambassador s/s haglbøsse 12/70
Aya Ambassador s/s haglbøsse 12/70. Våbennummer: 339439 Totallængde: 111,5 cm. Løbslængde: 68 cm. Kolbe: 38 cm. Med engelsk skæfte, ejektor og signalkærv. Løb boret 1/4 og 1/2. Fremstår med stram og funktionel mekanik, intet slør, rene og blanke løb samt med brugsspor. Jagttegn påkrævet.

Lot no: 6208634
EUR 2,013 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:24
EUR 1,611
Forniklet Smith & Wesson revolver
Forniklet Smith & Wesson revolver. Kal. 32 S&W. Våbennummer: 72647. Totallængde: 19 cm. Løbslængde: 8,4 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, rent løb med slid samt aldersrelaterede brugsspor. Tilladelse påkrævet.

Lot no: 6208638
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:26
EUR 403
Smith & Wesson kal. 38 special revolver
Smith & Wesson kal. 38 special revolver. Våbennummer: 86358. Totallængde: 23,5 cm. Løbslængde: 10 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, rent og skarpt løb samt brugsspor. SKV tilladelse påkrævet.

Lot no: 6208637
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:30
EUR 268
Sjögren halvautomatisk haglbøsse
Sjögren halvautomatisk haglbøsse. Våbennummer: 3955. Totallængde: 122 cm. Løbslængde: 72 cm. Er umiddelbart defekt og skal derfor efterses. Fremstår med brugsspor og kraftig patinering. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.

Lot no: 6209269
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:31
EUR 268
Baikal MU 6-12 o/u haglbøsse kal. 12/70
Baikal MU 6-12 o/u haglbøsse kal. 12/70. Våbennummer: 750009. Totallængde: 116,5 cm. Løbslængde: 75 cm. Kolbe: 36 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, let slør, blanke og rene løb samt brugsspor. Jagttegn påkrævet.

Lot no: 6208635
EUR 2,282 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:35
EUR 1,745
Jagttrofæ. Skuldermonteret Oryx / Gemsbuck
Jagttrofæ. Skuldermonteret Oryx / Gemsbuck. Længde fra snude incl. horn ca. 118 cm. Hornlængde ca. 81 cm.

Lot no: 6213447
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/05/2022
20:38
EUR 268
AYA Centerpoint o/u haglbøsse kal. 12/70
AYA Centerpoint o/u haglbøsse kal. 12/70. Våbennummer: 363816. Totallængde: 110,5 cm. Løbslængde: 68,5 cm. Kolbe: 36,5 cm. Rigt graveret lås, med signalstifter og ejektor. Fremstår med stram og funktionel mekanik, intet slør, blanke og rene løb samt brugsspor. Jagttegn påkrævet.

Lot no: 6208633
EUR 2,416 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:39
EUR 1,879
Tre nordafrikanske skydevåben (3)
Samling nordafrikanske skydevåben bestående af pistol og to geværer til flint. L: 46-169 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt skader.

Lot no: 6208856
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:43
EUR 215
Dänisches Militärgewehr M1794 mit Steinschloss, gut gestempelt
Dänisches Militärgewehr M1794 mit Steinschloss. Gut und deutlich im Lauf gestempelt '.K.L.C.4C.No 131'. L. 144 cm. Mit strammer und funktionaler Mechanik sowie altersbedingten Gebrauchsspuren.

Lot no: 6212769
20:43
EUR 1,745
Lille belgisk 'Velo-Dog' lommerevolver
Lille belgisk 'Velo-Dog' lommerevolver. Ukendt kaliber. Våbennummer: 16. L: 14 cm. Løbslængde: 5 cm. Fremstår med defekt mekanik og skal efterses. Tilladelse påkrævet.

Lot no: 6208640
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:44
E. Remington & Sons. Revolver Modell 1875, vernickelt mit besseren Gravuren
E. Remington & Sons. Seltener Revolver Modell 1875, vernickelt mit besseren Gravuren. Griffschalen aus Bein. Waffennummer: 625. Gesamtlänge: 34 cm. Lauflänge: 19 cm. Mit strammer und funktionaler Mechanik, schöne Läufe mit normalen Gebrauchsspuren und Narben sowie generell nur wenige ...

Lot no: 6208660
EUR 4,832 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:46
EUR 3,624
Dänisches Militärgewehr M1794-08 mit Steinschloss, gut gestempelt
Dänisches Militärgewehr M1794-08 mit Steinschloss, gut gestempelt '.N.R.3.B.J.C.No119' u.m. L. 128 cm. Inkl. passendem langem Bajonett, gestempelt, L. 71,5 cm. Mit strammer und funktionaler Mechanik sowie altersbedingten Gebrauchsspuren. Zur Registrierung der Waffe in Dänemark ist ein gültiger ...

Lot no: 6212783
20:52
EUR 1,745
Fuldskæftet perkussionsgevær, 1800-tallets midte
Fuldskæftet perkussionsgevær, 1800-tallets midte. Totallængde: 134 cm. Ustemplet. Med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6212747
20:59
EUR 201
My search agents