Category  Estimate
Time Showroom
12345...7» ListGallery Lots per page
Remington. Riffel ca. 8 x 58
Svensk Remingtonriffel 1876 kaliber 8x58. Pibelængde 77 cm, Totallængde 117cm. Våbennr. 19216/92. Fremstillet på Carl Gustaf Stads Gevärfaktori, med bejdset skæfte og med brugsspor i henseende til alder. våbentilladelse påkrævet.
Lot no: 5480492
EUR 349 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
15:28:00
Beretta. Riffel cal. 7.35
Gardone Val Trompia riffel model 91/38 kal 7,35. Våbennummer: G192. PL 47 cm, TL 91 cm. u/ bajonet. Folde bajonet 34 cm. Dateret 1939. Fremstår med alderselaterede brugsspor. våbentilladelser inkl. blankvåbenstilladelse påkrævet
Lot no: 5480462
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
15:54:26
Hanegevær s/s Belgisk kal 12.
Hanegevær s/s Belgisk kal 12. Våbennummer 9718. PL 79 cm, TL 120 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Brugsspor, slør og mærker samt rust i løb. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Lot no: 5555108
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
16:09:37
Haglgevær, Husquarna 310A S
Husquarna s/s haglbøsse, model 310A S. Kal. 12. Serienr 99586. Løbs L. 72 cm. Total L. 115 cm. Fremstår med mindre skygger i løb. Oliebehandlet engelsk kolbe med original bagkappe. Jagttegn påkræves.
Lot no: 5438390
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
16:19:00
EUR 128
Jagtgevær, AYA Sherwood s/s i kal. 12/70.
Jagtgevær, AYA Sherwood s/s i kal. 12/70. TL 107 cm. LL 63 cm. Afstand fra bagkolbe til forreste aftrækker er 37,5 cm. Våbennr. 280448. Spejlblank i løbene. Ingen slør. Fremstår med let brugspræg med enkelte små ridser/slagmærker i skæftetræet. Jagttegn kræves.
Lot no: 5584703
EUR 1,611 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
17:10:00
EUR 1,208
Dansk militæruniform. Sergent
Dansk militæruniform. Sergent. Model 1947. Består af jakke og bukser. fremstår med aldersvarende brugsspor.
Lot no: 5588358
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
17:13:00
Skuldermonteret Nyala (Tragelaphus angasii)
Jagttrofæ. Skuldermonteret Nyala (Tragelaphus angasii). H. 115 cm. D. 65 cm.
Lot no: 5583711
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
17:30:00
EUR 161
2 jagtgeværer, Domino De Luxe o/u i kal 12/70 og Liege hanegevær s/s i kal. 12.
2 jagtgeværer, Domino De Luxe o/u i kal 12/70 og Liege hanegevær s/s i kal. 12. Domino: TL 114 cm. LL 70 cm. Våbennr. 16355. Liege: TL 118 cm. LL 77 cm. Våbennr. 329942. Begge er rene og blanke i løbene. Fremstår lettere brugspræget med små ridser/mærker i skæftetræet. Jagttegn kræves.
Lot no: 5586431
EUR 201 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
17:35:00
EUR 215
Dansk militæruniform. Premierløjtnant.
Dansk militæruniform. Premierløjtnant. 1900'tallets sidste halvdel. består af jakke, bukser og bælte. fremstår med aldersvarende brugsspor.
Lot no: 5571811
17:52:00
Burchells zebra (Equus burchelli)
Burchells zebra (Equus burchelli). Stort zebraskind monteret på sort filt. L. fra mule til halespids 325 cm. B. 230 cm. Fremstår med naturlige mærker, men kun minimal brugslitage.
Lot no: 5583715
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
18:00:00
EUR 295
Enkeltløbet Stevens haglgevær kal 16.
Enkeltløbet Stevens haglgevær kal 16. Våbennummer 107B. PL 76,5 cm, TL 118 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Ejector. Fremstår med brugsspor samt indvendige mærker i løb. Jagttegn påkrævet
Lot no: 5494839
18:03:00
Dansk militæruniform. Kaptajn
Dansk militæruniform. Kaptajn. Model 1947. Består af jakke og bukser. Fremstår med aldersvarende brugsspor.
Lot no: 5588363
18:03:00
Skuldermonteret Impala (Aepyceros melampus)
Jagttrofæ. Skuldermonteret Impala (Aepyceros melampus). H. 100 cm, d.50 cm.
Lot no: 5583716
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
18:30:00
EUR 174
F. Piotti / Wirnhier spezial, Skeet 66 Kal. 12/70.
F. Piotti / Wirnhier spezial, Skeet 66 Kal. 12/70. Våbennr. 3514. Løbs L. 70 cm. Skæfte L. 43 cm. Fremstår uden slør, med blanke løb. Jagttegn eller samlertilladelse påkræves.
Lot no: 5573353
EUR 1,208 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
18:38:00
EUR 161
Dansk militæruniform. Løjtnant.
Dansk militæruniform. Løjtnant. Model 1947. 1900'tallets sidste halvdel. Består af jakke, bukser og bælte. fremstår med aldersvarende brugsspor.
Lot no: 5571810
18:52:00
Skuldermonteret Oryx (Oryx gazella)
Jagttrofæ. Skuldermonteret Oryx (Oryx gazella). H. 155 cm. D. 60 cm.
Lot no: 5583707
19:00:00
EUR 174
Haglgevær s/s Eibar kal 12/70
Haglgevær s/s Eibar kal 12/70. Våbennummer 124954. Boringer ca 1/1 + 3/4. PL 70 cm, TL 113 cm, afstand aftrækker til kolbe 37 cm. Brugsspor, udvendig rust. Doubletrigger. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Lot no: 5533433
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
19:18:00
Vettar
VETTAR, 2 st, målat trä, i form av sjöfåglar, längd 32-37 cm.
Lot no: 5592368
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
19:24:00
Skuldermonteret Eland (Taurotragus oryx)
Jagttrofæ. Skuldermonteret Eland (Taurotragus oryx). H. 137 cm. D. 93 cm. Fremstår med mindre skade på ene øre.
Lot no: 5583708
19:30:00
EUR 128
1451 Defender 22 short
Defender 89 revolver kaliber ca. 6 mm, TL 14 cm. Fremstår i mekanisk god stand. Uden våbennr. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Tekst rettet under auktion!
Lot no: 5586632
EUR 215 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
19:31:00
EUR 134
Vettar
VETTAR, 2 st, målat trä, i form av sjöfåglar, längd 26-30 cm.
Lot no: 5592379
19:35:00
Federal Steel kal 20/76 1 oz str 1 (18)
Haglpatroner. Federal Steel kal. 20/ 76. 28 gram, haglstr. 1 i alt 450 stk. Jagttegn fordres; udlevering efter forugående aftale. (18)
Lot no: 5327427
EUR 403 DK, Herning, Engdahlsvej 23/02/2020
19:39:00
EUR 161
Simson Suhl Thüringen kal 16
Haglgevær s/s. Simson Suhl Thüringen kaliber 16/70. LL 70 OAL 112 Skæfte L 36,5 cm. Udtrækker og aut. sikring, signalstifter for spændte haner. Trangboringer måler 16,2 hhv 16,4mm. Fremstår med brugssspor og limet afslag på kolbens tå, med slør i hovedbolt. Spejlblank i begge løb og ellers ...
Lot no: 5591172
EUR 134 DK, Herning, Engdahlsvej 23/02/2020
19:40:00
Uberti 44 colt X05545
Uberti revolver model 1871 Richards kal .45. Våbennummer: X05545. PL 19 cm, TL 33 cm. Fremstår ny og i original emballage. SKV2 tilladelse påkrævet.
Lot no: 5586627
19:40:00
EUR 101
Schrotgewehr Huglu 103 #1054266 Cal 12-76
Schrotgewehr Huglu 103 FE O/U Kal. 12/76, Waffen-Nr. 1054266, Einabzug, belüftete Zielschiene, automatische Sicherung, Laufwahl, blank brünierte Läufe. Lauflänge 71 cm, Gesamtlänge 116 cm, Kolbenlänge 37 cm. Zur Registrierung der Waffe in Dänemark ist ein gültiger Jagdschein erforderlich.
Lot no: 5582634
EUR 2,013 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
19:42:00
EUR 1,611
Webley RIC 45, revovler. #70224
Webley RIC revolver. Kaliber. 45 webley. våben nummer:70224. Omdrejningspistol. cirka.1880. Pibelængde: 9,5cm. totallænge 20,7cm. På oversiden: N.S Flatt, London. Fremstår med brugsspor. Samlertilladelse påkrævet
Lot no: 5586637
19:44:00
EUR 101
Jagttroffæ. Skuldermonteret Eland (taurotragus oryx)
Skuldermonteret jagtrofæ af Livingstones Eland (taurotragus oryx). H. 105 cm D. 90 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Lot no: 5582396
19:45:00
EUR 134
Saufeder / Lanze
Saufeder / Lanze. Jagdspeer aus Holz mit Lederriemen umwickelt und Nieten verziert, Griff aus Leder und einem Zahn am unteren Ende der Klinge, Klinge aus Metall spitz als Lanze zulaufend, H.185cm, D.3cm, altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Oxidationsspuren an der Spitze.
Lot no: 5553995
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
19:54:00
Schultz & Larsen riffel model 56a kal. 378 WEA MAG
Schultz & Larsen riffel 56a. Kal. 378 WEA MAG. Våbennummer: S272. Totallængde: 121 cm. Pibelængde: 64 cm. Kolbe: 36 cm. Fremstår med brugsspor, stram og funktionel mekanik samt ren og skarp riffelgang. Riffeltilladelse påkrævet.
Lot no: 5585457
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:00:00
EUR 564
Skuldermonteret Kudu (Tragelaphus strepsiceros)
Jagttrofæ. Skuldermonteret Kudu (Tragelaphus strepsiceros) H.180 cm. D. 50 cm.
Lot no: 5583709
EUR 456 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
20:00:00
EUR 376
12345...7»