12345»   Lots per page   145 results ListGallery
Husqvarna M1900 kal 30-06 m/ Welter kikkert
Jagtriffel. Huqvarna model 1900 kal. 30-06.LL 58 OAL114cm. Monteret med Welter Optics 2,5 -10 x 50WA sigtekikkert i fast montage; Kikkert med belyst sigte. Fremstår med brugsspor i form af håndslid og blåneringsslid. Blank i løb med lidt aflejringer, Mekanisk velfungerende og glat låsegang. ...

Lot no: 5785257
EUR 1,020 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
17:59
EUR 242
To skalmonterede jagttrofæer
To skalmonterede jagttrofæer. H 70 cm. (2)

Lot no: 4997301
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/10/2020
18:51
Håndlavet svampekniv
Håndlavet svampekniv med 6 cm klinge af stainless steel, skæfte af guldregn, forstykke rød miga og indlæg af fiberskiver og ibenholt, børste af naturhår. Håndsyet skede af rårand læder præget med kantareller, med bæltestrop. Længde med skede ca.18 cm. Ny og ubrugt. Kan kun lovligt anvendes til ...

Lot no: 5797749
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/10/2020
19:10
Büchsflint, P.H. Poschinger/In. Ferlach i kal. 16/10,7 mm.
Büchsflint, P.H. Poschinger/In. Ferlach i kal. 16/10,7 mm. TL 109 cm. LL 69,5 cm. Våbennr. 19060. Spor efter små tæringer i løbene. Tydelig riffelgang, Fungerer mekanisk fint. Fremstår med aldersrelateret brugspræg. Er p.t. reg. på en Samlertilladelse til skydevåben. ...

Lot no: 5780143
EUR 1,074 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
19:22
EUR 215
Jagtriffel La Coruna kal. 8x57 IS
Jagtriffel. Couruna M98 (Spansk Mauser) kaliber 8 x 57IS. LL58 cm OAL 112 cm. Fremstår med brugsspor, mekanisk velfungerende. Serienr 2c-2097. Våbentilladelse fordres; eftersyn/udlevering efter forudgående aftale.

Lot no: 5766027
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:42
Skalmonterede ren, monteret på plade (3)
Skalmonterede ren, monteret på plade. H. 75 - 80 cm. Fremstår med brugsspor. (3)

Lot no: 5785140
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:48
Husqvarna 1900 kal 6,5 x 55 m/ Zeiss Diavari-Z 3-12 x 56 T*
Jagtriffel. Husqvarna M 1900 kal. 6,5 x 55. LL58 cm OAL 112 cm. Mont. med Zeiss Diavari-Z 3-12 x 56T* sigtekikkert (belyst sigte) i EAW Svingmontage. Fremstår med brugsspor, mest i form af håndslid på skæfte og lidt stedvis slid / rids på blånering. Et par montageskruer har lidt kondensrust. ...

Lot no: 5785253
EUR 1,611 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:58
EUR 564
Den Danske Flådes Bagladerriffel Model 1853/69
Den Danske Flådes Bagladerriffel Model 1853/69. Våbennr. 777. Tydelig riffelgang. Fremstår med aldersrelateret brugspræg. Samlertilladelse til skydevåben kræves.

Lot no: 5805897
EUR 805 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
19:58
EUR 349
Davis derringer pistol(3)
Davis derringer kaliber 22Whm. Virker mekanisk og med få bruks spor. Org. boks og lær hylster.Krever våpen tillatelse.NB under 210mm.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll

Lot no: 5803200
EUR 315 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 23/10/2020
21:35
EUR 148
Flintlåsvapen
FLINTLÅSVAPEN, Nordafrika/Orienten, 1800-tal, stock i trä, brons samt järn, längd ca 43 cm

Lot no: 5813017
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
11:24
Genforeningsplakater (5)
Genforeningsplakater, format fra 64 x 44 cm op til 91 x 64 cm. Aldersrelateret stand med revner i folder, flere faldet fra hinanden i folderne.

Lot no: 5788879
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
13:49
EUR 161
Luftgevær Gamo Viper Express Kal.5,5 (3)
Gamo Viper Express Kal.5,5 Luftgevær for Gamo haglladninger og alm. 5,5 mm hagl. PL 45 cm, TL 110 cm. Sikring, syntetisk skæfte der medfølger kikkertsigte. Serienummer 04-1C-597835-08. Der medfølger 1 æske ligger til alm. hagl. Jagttegn påkrævet, (3)

Lot no: 5813950
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
14:51
Bo Bergman. Håndlavet jagtkniv
Bo Bergman. Håndlavet jagtkniv / dolk med skæfte af rodtræ og horn, håndlavet skede af læder. Skede signeret BB 92. TL 25 cm, KL 8 cm. Kan kun lovligt anvendes til anerkendelsesværdigt formål, såsom jagt, fiskeri, hobby m.m.

Lot no: 5808718
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
15:53
Knivar
KNIVAR, 4 st, 1900-tal, en märkt Iisakki Järvenpää, en jaktkniv märkt Eskilstuna Sweden, i träskida, 2 mindre knivar med handtag i rot, med signerade läderskidor, total längd ca 20-27,5 cm

Lot no: 5813217
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
16:34
Perfecta luftpistol kal 4,5
Perfecta luftpistol model S3 kal 4,5. Brugsspor. Kan frit erhverves af alle over 18 år.

Lot no: 5813854
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
16:53
Jagtpatroner kal 9,3x62 (107)
Jagtpatroner kal 9,3x62. 20 stk RWS Silver Selection evo 18,8g/291 gr, 18 stk RWS evolution 18,8g/291 gr (2 afskudte), 18 stk RWS evolution 11,9g/184 gr (2 afskudte) og 47 bane patroner. Tilladelse til pågældende kaliber påkrævet. (107)

Lot no: 5805721
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
17:22
EUR 148
Lars-Erik Huuva, samekniv.
Lars-Erik Huuva, samekniv. Håndsmedet klinge af stål. Skede og greb skåret af horn. Mange dekorationer. Signeret. L 19 cm. Kan kun lovligt anvendes til anerkendelsesværdigt formål, såsom jagt, fiskeri, hobby m.m.

Lot no: 5808710
17:41
EUR 228
Pistol Walther GSP kal 22
Pistol Walther GSP kal 22. Våbennummer 217121. PL 11,5 cm, TL 30 cm. Der medfølger højre og venstrehånds greb, to magasiner. Brugsspor. SKV2 tilladelse påkrævet.

Lot no: 5811753
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
18:11
EUR 255
Jagtriffel Ruger Scout kal 308 WIN med lyddæmper (5)
Jagtriffel Ruger Scout kal 308 WIN. Våbennummer 680-90736. PL 41 cm, TL 89 cm. Der medfølger 2 magasiner, pose med to sæt monteringsringe til kikkertsigte, rail, samt lyddæmper. Våbentilladelse påkrævet. (5)

Lot no: 5813838
EUR 1,342 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
19:37
EUR 725
Antonio Zoli BBF #227160 mit Zeiss Diav.3-12 x 56T + Rotpunktvisier
Bockbüchsflinte. Antonio Zoli Kaliber 12/70 +.30-06. Lauflänge 65 cm, Schaftlänge 37 cm, Gesamtlänge 108 cm. Mit Zeiss Diavari VM 3-12 x 56 T* (beleuchtet) Zielfernrohr in Schwingmontage sowie Hunter Rotpunktvisier. Misst 17,5 mm in Trangbohrung (Bohrung 18,4 mm). Reine und blanke Läufe, ...

Lot no: 5801716
EUR 2,013 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/10/2020
19:50
EUR 913
Jagtriffel Sauer 200 kaliber .300 Weath. Mag
Jagtriffel Sauer 200 kaliber .300 Weath. Mag. Våbennummer: H17836 Totallængde: 117 cm Pibelængde: 65 cm. Med ældre Schmidt & Bender 2,5-10x56 monteret i EAW montage som er fuld graveret med samme gravering som riflen. Der medfølger 1 magasin til 3 patroner og læderrem. Fremstår med stram og ...

Lot no: 5793755
EUR 3,087 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:25
EUR 1,946
Polar bear skin 'Ursus maritimus'
Flat-mounted polar bear skin 'Ursus maritimus'. L. from tip of tail to snout approx. 220 cm. W. from back paw to back paw approx. 199 cm. In good condition, but with minimal damage to lower lip, work by professional conservator. Strong and thick winter coat. The skin can be traded freely within ...

Lot no: 5801196
EUR 3,356 DK, Herlev, Dynamovej 25/10/2020
15:25
EUR 1,678
Riffel, Deutsche Waffenfabrik og J.P. Sauer jagtgevær.
Riffel, Deutsche Waffenfabrik og J.P. Sauer jagtgevær. Riffel: TL 120 cm. LL 72 cm. Våbennr. 16474. Kaliber 8,15 x 46. Stemplet "Haenel Original Aydt." og "Georg Knaak Berlin S.W. 48. Beskidt i løbet men med tydelig riffelgang. Kan ikke aktivere aftræk. J.P. Sauer hanegevær i kal. 12. Våbennr. ...

Lot no: 5801459
EUR 188 DK, Aalborg, Nibevej 25/10/2020
16:45
EUR 174
Pistol, Tisas ZIG PC9 i kal. 9 mm. med ekstra magasin.
Pistol, Tisas ZIG PC9 i kal. 9 mm. med ekstra magasin. TL 22 cm. LL 9 cm. Våbennr. T062014BF00001. Spejlblank i løbet med tydelig riffelgang. Fremstår velholdt med minimalt brugspræg. SKV2 våbentilladelse kræves.

Lot no: 5805602
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 25/10/2020
17:10
EUR 456
Dansk karabin M/89 kal 8 mm
Dansk karabin M/89 kal 8 mm. Våbennummer 44342. TL 112 cm, kolbe forlænget. Geværfabrikken Kjøbenhavn 1895 M. 89. Eftermonteret med tysk 8 mm løb, reparation ved lås. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.

Lot no: 5814666
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/10/2020
17:18
Schultz & Larsen model 42 Kal. 8 x 58 RD
Schultz & Larsen model RPLT 42. Kal. 8 x 58 RD. Våbennummer: 526. PL 57 cm, TL 108 cm. Fremstår med brugsspor, stram og funktionel mekanik samt ren og skarp riffelgang. Magasin fjernet, ikke repeterriffel men enkeltskuds. Våbentilladelse påkrævet.

Lot no: 5814648
17:27
Salonriffel, Vostok CM-2 i kal. 22 LR.
Salonriffel, Vostok CM-2 i kal. 22 LR. TL 110 cm. LL 64 cm. Våbennr. H1378. Ren i piben med tydelig riffelgang. Fremstår velholdt med let brugspræg. Våbentilladelse kræves.

Lot no: 5805608
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 25/10/2020
17:35
Skotsk Sgian Dubh
Skotsk Sgian Dubh. TL 20 cm. KL 10 cm. Læder skede, greb med klanmærke. Blankvåbentilladelse påkrævet.

Lot no: 5810340
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/10/2020
19:14
EUR 161
Bockbüchsflinte Savage 24 kal 410/22LR
Bockbüchsflinte Savage 24 kal 410/22LR. Våbennummer 25. PL 61 cm, TL 102 cm. Brugsspor. Våbentilladelse påkrævet.

Lot no: 5808725
19:30
Remington Wingmaster model 870 kal 12/70 pumpgun
Remington Wingmaster model 870 kal 12/70 pumpgun. Våbennummer: 928846v. PL 69,5 cm, TL 121 cm, afstand aftrækker til kolbe 35 cm. Der medfølger prop til montering under løb. Fremstår med brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.

Lot no: 5813497
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/10/2020
19:40
EUR 188