Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4  >> ListGallery Lots per page
Fully mounted crocodile, L. approx. 400 cm.
Taxidermically mounted Nile crocodile (Crocodylus niloticus) shot and stuffed in South Africa. The head is partially structured in art materials. L. approx. 400 cm. Signs of natural patina. The crocodile can be traded freely within the EU; trade outside the European Union requires an ...
Lot no: 5271826
EUR 2,148 DK, Aalborg, Nibevej 24/04/2019
18:13:22
EUR 1,074
Smith & Wesson revolver, model 686 Kal. 357
Smith & Wesson revolver, model 686 Kal. 357 våbennummer BEA7552. PL 10,5 cm, TL 24,5 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Orignal æske og papirer medfølger. SKV2 tilladelse påkrævet.
Lot no: 5313129
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
20:23:00
EUR 430
Dänisch-norwegischer Kavalleriepallasch m-1813
Dänisch-norwegischer Kavalleriepallasch m-1813, abgeändert von m-1797, vermutlich bei Auftrag von 1803 als 3000 Stück bestellt wurden. Ertfernung von Kabinettwappen und Blei vom Knauf. Gesamtlänge 108 cm. Klingenlänge 91 cm. Hohlkehle von ca. 16 cm ab Heft an der ganzen Länge der Klinge, ...
Lot no: 5304673
EUR 1,067 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 24/04/2019
21:18:00
EUR 524
Jagdbüchse, Sauer 90, Kaliber 308W mit Zeiss Zielfernrohr 4x32
Jagdbüchse, Modell Sauer L 90. Kaliber 308W mit Zeiss Zielfernrohr 4x32 in Schwingmontage. Seriennummer K11671. Lauflänge 57 cm. Gesamtlänge 111 cm. Extra Magazin und Futteral inkl. Mit scharfen Feldern und Zügen, leichte Gebrauchsspuren. Zur Registrierung der Waffe in Dänemark ist ein gültiger ...
Lot no: 5292837
EUR 1,879 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
21:59:00
EUR 940
Udsigtskikkert med tripodstativ
Udsigtskikkert med forstørrelse fra 25x-75x med trinløst zoomokular, 70mm objektivlinse. Kikkerten er vandtæt. Dertil medfølger tripodstativ med vaterpas. H. 57/127 cm.
Lot no: 5292388

EUR 242 DK, Kolding, Trianglen 25/04/2019
13:30:00
EUR 121
Skalmonteret gevir monteret på plade
Skalmonteret gevir (nedlagt i Skotland) monteret på plade af træ med udskåret egeløv h.ca.85 x 67 x d.44 cm.
Lot no: 5313199
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/04/2019
18:26:00
Schrotgewehr. Cæsar Guerini Ellipse EVO 12/70
Schrotgewehr. Cæsar Guerini Ellipse EVO 12/70, Waffennummer 150670, mit losen Chokes und diversen Dokumenten in originalem Transportkoffer. Ohne Gebrauchsspuren. Nur einzelne Schüsse wurden abgegeben. Lauflänge 71, Gesamtlänge 114 cm. Schafthold ist von guter Qualität und 'Round Body' Basküle mit...
Lot no: 5239536
EUR 3,221 DK, Herlev, Dynamovej 25/04/2019
19:20:00
EUR 2,282
Abu, Cardinal m. fl. Samling vintage fiskeudstyr (4)
Samling vintage fiskeudstyr bestående af: Abu Atlantic 450 stang med Cardinal 106i RD fiskehjul. I orig. kuffert. Herudover tre vintagestænger. Fremstår med brugsspor. (4)
Lot no: 5305616
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 25/04/2019
19:49:00
Dänische Ringhahnpistole Modell 1848 (Liège)
Dänische Ringhahnpistole Modell 1848 (Liège). Funktioniert mechanisch. Lauf im guten Zustand. Gestempelt M unter Krone sowie 49. Beschläge aus Messing. Lauf gestempelt 3 DR.4E6 sowie nummeriert 650. Gesamtlänge 45 cm. In Dänemark ohne Genehmigung zu erwerben.
Lot no: 5297099
EUR 1,342 DK, Kolding, Trianglen 25/04/2019
20:02:00
EUR 671
Dänische Ringhahnpistole Modell 1806-46
Dänische Ringhahnpistole Modell 1806-46. L. 45 cm. Gestempelt LP auf dem Schloss sowie A 693 an Hahn und Lauf. Seite von Lauf mit Resten von Inschrift. Mit altersbedingten Gebrauchsspuren.
Lot no: 5261447
EUR 1,745 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
20:03:00
EUR 886
Large head mounted polar bear hide 'Ursus maritimus’
Large head mounted polar bear hide (Ursus maritimus). L. 250 cm. W. 230 cm. Displays age and usage-related traces of wear and defects. The hide can be traded freely within the EU without a CITES certificate; when trading outside the EU, an export/import authorization must be sought.
Lot no: 5306487
EUR 1,342 DK, Hørsholm, Hammervej 1 25/04/2019
20:06:00
EUR 698
Pistole / Vorderlader, Holz, Metall
Pistole / Vorderlader, Holz, Metall. Pistole aus Holz mit Metallbeschlägen und floraler Ornamentik, L.46cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Patina, sowie partiell minimale Verfärbungen.
Lot no: 5280590
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/04/2019
20:15:00
EUR 50
Hofdegen / Säbel, Metall und Leder, wohl Anfang des 19. Jahrhunderts
Hofdegen / Säbel, Metall und Leder, wohl Anfang des 19. Jahrhunderts, mit Draht eng umwickeltes Griffstück, Messinghandschutz, Gravur auf Klinge, geschwärzte Lederscheide mit Messingverstärkung, L. 95 cm, altersgemäße Reibespuren, Oxidationspuren.
Lot no: 5272980
EUR 250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/04/2019
20:30:00
Pistole / Vorderlader, Holz, Metall. Doppelläufige Pistole mit Metallbeschlägen, unterseitig mit Initalien D.F grabiert, L.42cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Oxidation, sowie partiell Kratzer.
Lot no: 5280592
20:30:00
EUR 45
Fransk ryttersabel, 1800-tallet
Fransk ryttersabel, 1800-tallet. Totallængde: 111 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og skade på grebet. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Lot no: 5311021
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
20:53:00
EUR 134
Engelsk kavalerisabel ca. 1800, med graveringer
Engelsk kavalerisabel ca. 1800, med graveringer i klingen. Længde: 99 cm. Stemplet Runkel Sohlingen. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Lot no: 5311094
20:53:00
Dansk Norsk M-1807 jegerrifle med Kyhls lås
Jeger rifle med flintelås, 22 lødig uten bajonett feste. Såkaldt "Kyhlske jegerrifle" approberes 11 juli. 1807. total lengte 112 cm. Låseblikk 15 cm. Side blikk 12.8 cm. Låsen er oppkalt etter Johan Wilcken Kyhl (1762-1827) Rustmeter ved Københavns arsenal. Ligner på jegerrifle M-1803 men med ...
Lot no: 5304678
EUR 3,395 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 25/04/2019
21:28:00
EUR 2,134
Dansk Norsk dølle bajonett ca.1740
Dansk Norsk dølle bajonett ca 1740. ligner på bajonett til glatt infanteri gevær ca 1745. Døllen har zig zag spor, lengte 40,5 cm. Stemplet "R: N `306. 6 kantet rompe formet klinge tverrsnitt. Tydelige file merker etter re profilering av klingen, gamle merker. Alderes relatert stand. Kan kjøpes ...
Lot no: 5304680
EUR 582 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 25/04/2019
21:31:00
EUR 407
Dansk Norsk Hirsfenger/Marine huggert
Dansk Norsk hirsfengerM-1791. Tilvirket av pallask M-1750. Det antydes at denne klinge er brukt som skips huggert pga. 62 cm. lengte end vanlig hirsfenger og har skrå spiss. innen den ble til M-1791.På venster side et fektemerke og utydelige avdelings merker "c175?". Alderes relatert stand virker...
Lot no: 5304679
EUR 776 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 25/04/2019
21:43:00
EUR 466
Hagelgevär 1800-tal
HAGELGEVÄR, 1800-tal, slaglås, dubbelpipigt, halvstock i betsat trä, beslag i järn, längd ca 113 cm. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311729
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
10:02:00
Geværstativ / gunrack af egetræ
Geværstativ / gunrackaf egetræ, med plads for 5 våben, H. 128 B. 60 D, 27 cm.
Lot no: 5297551
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/04/2019
16:37:00
EUR 188
Sabel
SABEL, svensk, m/1854 för kavallerimanskap, svart stålbalja, längd 104 cm. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311901
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
17:14:00
Sabel
SABEL, svensk, m/1893 för kavallerimanskap, märkt E . Svalling Eskilstuna, svart stålbalja, längd 110 cm. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311905
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
17:22:00
Sabel
SABEL, brittisk, 1800-talets slut, för kavalleriofficer, genombrutet stålfäste, stålbalja, längd ca 98 cm. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311911
17:34:00
Haglgevær. Husquarna, kal. 16/70. S/S, engelsk skæfte
Haglgevær. Husquarna 310 AJ S/S med dobbelt aftræk og ejector. Kal. 16/70. Engelsk skæfte af lakeret træ. Fremstillet i Sverige. TL 116,5 og PL 65 cm. Patronbælte med 20 stk. Bismuth og fuglegalge, rensesæt og ældre skinke-taske medfølger. Fremstår stram i lås, lidt skygger i løb. Jagttegn ...
Lot no: 5313393
EUR 322 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/04/2019
17:59:00
EUR 148
Gardone Haglgevær 12/70 samt div. tasker m.m.
Gardone Haglgevær o/u med dobbelt aftræk uden ejector. Kal. 12/70. Skæfte i olieret træ. Fremstillet i Italien. TL 112, Løbslængde 70. Våbennr. 13251. Fremstår stram i lås, blanke løb, få brugsspor. Bæretaske i læder, rensesæt, jagttaske, patronbælte og 2 fuglegalger medfølger. Jagttegn påkrævet....
Lot no: 5313394
EUR 268 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/04/2019
17:59:00
EUR 161
Kral Arms pump-action haglgevær model A12. Kal 12/76
Kral Arms pump-action haglgevær model A12. Kal 12/76 Fremstår nyt og ubrugt. Våbennummer: 16-K05668 Løb: 58,5 cm. Total: 113 cm. Våbentilladelse eller jagttegn påkræves.
Lot no: 5289084

EUR 456 DK, Herlev, Dynamovej 26/04/2019
18:20:00
EUR 295
Jagtgevær, Husqvarna s/s Model 310 BS i kal. 12.
Jagtgevær, Husqvarna s/s Model 310 BS i kal. 12. TL 111 cm. LL 70,5 cm. Våbennr. 108003. Ingen slør. Spejlblank i løbene. Stemplet med "Soltegn" indvendigt på baskylen. Afstand fra bagkolbe til forreste aftrækker er 36 cm. Lidt afskalling af brunering på løbene. Fremstår med let brugspræg. ...
Lot no: 5291029
EUR 886 DK, Aalborg, Nibevej 26/04/2019
19:02:34
EUR 430
Huggare
HUGGARE, svensk, m/1865 för fångvården, svart läderbalja, längd 77 cm. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311956
19:24:00
Bröllopssabel
SABEL, svensk, m/1893, för kavalleriofficer, mindre variant, sk bröllopssabel, förnicklad stålbalja, längd ca 86 cm. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311963
19:38:00
 1 2 3 4  >>