Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
  ListGallery Lots per page
Fully mounted crocodile, L. approx. 400 cm.
Taxidermically mounted Nile crocodile (Crocodylus niloticus) shot and stuffed in South Africa. The head is partially structured in art materials. L. approx. 400 cm. Signs of natural patina. The crocodile can be traded freely within the EU; trade outside the European Union requires an ...
Lot no: 5271826
EUR 2,148 DK, Aalborg, Nibevej 24/04/2019
18:13:22
EUR 1,074
Skalmonteret gevir monteret på plade
Skalmonteret gevir (nedlagt i Skotland) monteret på plade af træ med udskåret egeløv h.ca.85 x 67 x d.44 cm.
Lot no: 5313199
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/04/2019
18:26:00
Large head mounted polar bear hide 'Ursus maritimus’
Large head mounted polar bear hide (Ursus maritimus). L. 250 cm. W. 230 cm. Displays age and usage-related traces of wear and defects. The hide can be traded freely within the EU without a CITES certificate; when trading outside the EU, an export/import authorization must be sought.
Lot no: 5306487
EUR 1,342 DK, Hørsholm, Hammervej 1 25/04/2019
20:06:00
EUR 698
Skuldermonteret jagttrofæ af Sabelantilope 'Hippotragus niger'
Skuldermonteret jagttrofæ af Sabelantilope 'Hippotragus niger' Højde: 125 cm.
Lot no: 5307968
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/04/2019
17:52:00
EUR 201
Zebraskind
Zebraskind L 300 cm, B 197 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5309451
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/04/2019
19:07:00
EUR 268
Tre afrikanske skind (3)
Tre afrikanske skind bestående af zebra L. 224+ afknækket hale 25 cm. samt 2 andre skin (vist ) Wildebeast 70-98 cm. Fremstår med almindelig brugspræg, herunder revner og huller (3)
Lot no: 5308077
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 28/04/2019
20:04:00
EUR 201
Jagdtrophäe, Gehörn / Mufflongehörn, Widderkopf (3)
Jagdtrophäe, drei Mufflongehörne / Widderkopf, einer davon auf Tropäenschild montiert, zwei mit losem Untergebiss, H. 23cm, B. 40cm, T. 39cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren. (3)
Lot no: 5289863
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28/04/2019
20:17:00
Zwei Buchstützen mit montierten, präparierten Büffelfüßen
Zwei Buchstützen mit montierten, präparierten Büffelfüßen, auf Holzplatten, H. jeweils ca. 28,5 cm, L. jeweils ca. 29,5 cm, partiell kleine Fehlstellen im Fell, Verschmutzungen und Bereibungen. (2)
Lot no: 5309775
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28/04/2019
20:45:00
Jagdtrophäen / Tierschädel, Gehörne, Rehbock (12)
Konvolut Jagdtrophäen / Tierschädel, Gehörne von Rehböcken, jeweils auf Holzplatte montiert, altersgemäße Reibespuren, Kratzer. (12)
Lot no: 5304652
EUR 200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28/04/2019
20:53:00
Jagdtrophäen / Tierschädel, Gehörne von Rehböcken (20)
Konvolut Jagdtrophäen / Tierschädel, Gehörne von Rehböcken, jeweils auf Holzplatte montiert, altersgemäße Reibespuren, Kratzer. (20)
Lot no: 5304651
EUR 250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28/04/2019
21:05:00
Lot no: 5304649
21:06:00
Lot no: 5304648
21:07:00
EUR 45
Jagttrofæ, Waterbuck.
Jagttrofæ, skuldermonteret Waterbuck. H. 150 D. ca. 80 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt røglugt
Lot no: 5315164
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 29/04/2019
18:06:00
EUR 201
Skuldermonteret kapital Waterbuck.(Kobus ellipsiprymnus)
Skuldermonteret kapital Waterbuck.(Kobus ellipsiprymnus) H. 158 cm.
Lot no: 5288531
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/04/2019
19:17:00
EUR 268
Skuldermonteret Muflon 85 (Ovis orientalis orientalis)
Skuldermonteret Muflon (Ovis orientalis orientalis). H 75 cm. Hornlængde cirka 86 cm.
Lot no: 5288523
19:50:00
EUR 268
Skuldermonteret Eland (Taurotragus oryx)
Skuldermonteret Eland (Taurotragus oryx) H. 138 cm.
Lot no: 5287460
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/04/2019
20:05:00
EUR 322