123»   Lots per page   77 results List Gallery
Smykkesæt af forgyldt sterling sølv, halskæde, armbånd, broche, ring og par ørestikker
Smykkesæt af forgyldt sterling sølv prydet med grøn marmorindsats, bestående af halskæde, armbånd, broche, ring og par ørestikker. Længde på halskæde er ca. 0 cm. Armlænke justerbar på 16 og 18½ cm. Ringstr. 17,75 mm. = str. 56. Dette varenr. er en del af en større samling smykker fra en ophørt...

Lot no: 6199697

EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2022
16:54
Armlænke, samt ring af sterling sølv, samt ring af sterling sølv med lille diamant fattet i guld (3)
Armlænke med charm, samt ring udført i sterling sølv, Længde ca. 18½ cm. Ringstr. 54½. Samt ring af sterling sølv med lille diamant fattet i 14 kt. guld diamant ca. 0.02 ct. Ringstr. 54. (3) Dette varenr. er en del af en større samling smykker fra en ophørt smykkebutik som lægges på auktion i ...

Lot no: 6200091

EUR 188 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2022
18:10
Randers Sølv, smykkesæt, halskæde og armlænke (2)
Smykkesæt, bestående af halskæde og matchende armlænke af sterling sølv, delvist polerede og satinerede led. Længde henholdsvis 44 og 19 cm. Samlet vægt ca. 77 gram. Vejl. pris er 3.850,- og 1.975,- (2)

Lot no: 6182107

EUR 376 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2022
19:08
EUR 228
Samling ravsmykker (7)
Samling ravsmykker bestående af: Halskæde med polerede ravstykker i forløb største l. 3.5 cm. L. ca, 64 cm. Armbånd med polerede ravstykker Ø6 cm, Vedhæng h. 4.5 x 3,3 cm, vægt 16 gr. Vedhæng i form af kors h. 3.1x2.2 cm, Ring i sterlingsølv med poleret ravstykke ringstr. Ø20.25/63.5. Par ...

Lot no: 6184928
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
19:29
EUR 201
Øreclips, broche og kors i 14 kt. guld 14 gr.
Vintage smykker i 14 kt. guld i form af: Herman Siersbøl. Par øreclips h. 2.5 cm. Herman Siersbøl. Broche med Akoya saltvands kulturperle l. 5 cm. Bernhard Hertz. Kors h. 4 cm incl. øsken. Samlet vægt 14 gr. (3)

Lot no: 6182306
EUR 510 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
20:26
EUR 403
Smykkesæt med brillanter: Ørestikker og halssmykke (4)
Smykkesæt udført i hvidguldsrhodineret sterlingsølv bestående af: Et par ørestikker - hver ørestik prydet med en brillantslebet diamant på 0.02 ct. - i alt 0.04 ct. Vedhæng i samme design prydet med centreret brillantslebet diamant på 0.015 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: Si. Højde på vedhæng:...

Lot no: 6199331

EUR 376 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20/05/2022
20:28
EUR 242
Halskæde- og armbånd med ferskvands kulturperler og guldlås (2)
Vintage to-radet armbånd trukket med ferskvands kulturperler, lås i 14 kt. guld l. 19 cm. Lang kæde trukket med ferskvands kultur perler monteret med Bernhard Hertz lås i 14 kt. guld l. 103 cm. Med brugsspor/slitage

Lot no: 6202061
20:34
EUR 201
Blue topaz ring and pendant (2)
Blue topaz ring in sterling silver, hallmarked 925. 5 round-cut topaz of a total 1.50ct. Also set with round-cut cubic zirconia approx. 0.08ct Ring size 54 Ø Pendant in sterling silver set with blue topaz 0.89 ct . Hallmarked 925.Measurements: 29 x 10 x 5mm

Lot no: 5936054

EUR < 125 BE, Antwerpen 20/05/2022
22:10
EUR 65
Støvring Design, L&G. Fire smykkesæt af sølv. (4)
Støvring Design, L&G. Fire smykkesæt af sølv. Længde halskæder 45 cm. Længde øreringe 9-11 mm. Vejl. udsalgspris samlet 2.095 DKK. (4) Denne vare er en del af konkursen fra guldsmeden i Humlebæk centret, der sælges hos Lauritz.com Herlev. Se og byd på alle varerne her

Lot no: 6194521

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
13:54
Smykkesæt med ametyster af sterlingsølv (3)
Smykkesæt med ametyster af sterlingsølv bestående af armbånd et armbånd med brioletteslebne ametyster. L. 19 cm. B. 0,6 cm. Et par øreringe med uslebne ametyster. L. 6,2 cm. (3)

Lot no: 6167991
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
15:35
EUR 121
Vintage smykker i hvidguld 9.8 gr. (5)
Vintage smykker i 14 kt. hvidguld iform af: Ring prydet med en Akoya saltvands kulturperle og en brillant på ca. 0.07 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS1. Ringstr. Ø17/53. Vedhæng iform af en pil h. 2.0 cm med små diamanter på samlet ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton/H-Top Crystal. Klarhed: SI1. ...

Lot no: 6189666
EUR 349 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
15:54
EUR 268
Smykkesæt, bestående af halskæde og matchende armlænke af sterling sølv, delvist polerede og satinerede led. Længde henholdsvis 45 og 19 cm. Samlet vægt ca. 80 gram. Vejl. pris er 3.850,- og 1.975,-. (2)

Lot no: 6182108

EUR 376 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
16:18
EUR 228
Vintage collier og armbånd i mælke- og cognacfarvet rav (2)
Vintage sæt USA pat. bestående af et collier i forløb af mælke- og lys/mørk cognacfarvet poleret rav. Mål ca. L. 46 cm. Største ravstykke ca. 2 x 1.5 cm. Lås i gul metal, vægt 23.5 gr. Hertil matchende armbånd Ø ca. 6.5 cm (justerbar) B. ca. 2.3 cm (en stykke med afslag) Vægt 19.4 gr. (2)

Lot no: 6197764
EUR 215 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
17:03
EUR 161
Georg Jensen / Nanna Ditzel. Necklace and bracelet made in sterling silver, design 170 H (2)
Georg Jensen / Nanna Ditzel. Necklace and bracelet made in sterling silver, design 170 H Acquired circa 1968. Features minimal usage-related traces of wear. L. approx. 20 and 40 cm. (2)

Lot no: 6204179
EUR 1,879 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
17:36
EUR 1,289
Lund Copenhagen. Et par øreringe samt halskæde af forgyldt sterlingsølv (3)
Lund Copenhagen. Et par øreringe samt halskæde af forgyldt sterlingsølv. Øreringe Ø. 20 mm. Længde halskæde 45 cm. Vejl. udsalgspris 3.070 DKK. (3) Denne vare er en del af konkursen fra guldsmeden i Humlebæk centret, der sælges hos Lauritz.com Herlev. Se og byd på alle varerne her

Lot no: 6208942

18:44
EUR 121
Fire sæt halssmykker med tilhørende øreringe (12)
Fire halssmykker i form af vedhæng med tilhørende kæder samt matchende øreringe udført i sterlingsølv. To par øreringe samt to halssmykker prydet med onyx. Højde på øreringe: 3-8 cm. Højde på vedhæng: 2-4.5 cm. Længde på kæder: 42-70 cm. (12)

Lot no: 6206246

EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
19:24
EUR 188
Samling børnesmykker: Armbånd, ringe, øreringe og vedhæng
Samling børnesmykker - hovedparten af sterlingsølv prydet med emaljedekoration. Samling omfatter armbånd i forskellige længder, ringe, vedhæng og øreringe. Hjerteformet smykkeskrin medfølger. Udstillingsvarer.

Lot no: 6205710

EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
19:37
EUR 215
Smykkesæt: Halssmykke med diamanter + armringe af sterlingsølv (5)
Hot Diamond vedhæng med tre små diamanter udført i sterlingsølv. Medfølges af ankerkæde på 44 cm. Tre armringe af sterlingsølv - to med åben skinne. Bredde: 2-10 mm. Vægt: 54 gram. (5)

Lot no: 6204193

EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
19:42
EUR 215
Smykkesæt med krystal (3)
Smykkesæt med sorte krystaller i briletteslib bestående af halskæde og øreklips. Halskæde L. 40 cm. Et par øreklips Diam. 2,0 cm. (3)

Lot no: 6187837
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2022
13:02
Pink sapphire and cubic zirconia ring and earrings (3)
Pink sapphire and cubic zirconia ring approx. 0.65ctSterling silver, hallmarked 925. Ring decorated with 21 round-cut pink sapphire of a total 0.65ct.Also set with 1 round-cut cubic zirconiaRing size 54 Ø 17.2 mm.Sterling silver earrings 1.00ct. (2) . Earrings in sterling silver, butterfly ...

Lot no: 5681642

EUR < 125 BE, Antwerpen 22/05/2022
14:06
Randers Sølv smykkesæt af sterling sølv, halskæde og armlænke
Randers Sølv, smykkesæt udført i sterling sølv, bestående af halskæde og matchende armlænke i form af sammensatte åbne trekantede led. Længde ca. 46 og 19 cm. Samlet vægt ca. 60 gram. Vejl. priser er 3.550,- og 1.975,-.

Lot no: 6152513

EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
16:18
EUR 242
Esprit Trio ring, halskæde og armlænke i org. æsker (3)
Esprit: Trio-ring af rustfrit stål, ringstr. ca. 19,25 mm/ 60. Halskæde med læder snor og kobberfarvet vedhæng, variabel længde L. ca.40- 46 cm samt tilhørende armbånd, ligeledes variabel længde ca. 18 - 23 cm. Alle i originale metaletuier (3)

Lot no: 6191078
EUR 161 DK, Kolding, Platinvej 22/05/2022
18:15
EUR 121
Vedhæng og et par ørestikker af hvidguld med diamanter og rubiner (3)
Solitairevedhæng udført i 14 kt. hvidguld prydet med en diamant på ca. 0.20 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Højde: 10 mm. Vægt: 0.3 gram. Stemplet Gifa/585. Et par ørestikker udført i 14 kt. hvidguld prydet med hhv. rubin og små diamanter. Vægt. 3.1 gram. (3)

Lot no: 6174297
EUR 403 DK, Kolding, Platinvej 22/05/2022
18:21
EUR 268
Hans Hansen og Randers sølv. 'Peak' broche, armbånd og øreringe (4)
Smykkesæt af sterlingsølv bestående af: Hans Hansen: "Peak" broche, dessin 113, 78x18 mm. Vægt: 11.9 gram. Randers sølv: Leddelt armbånd, længde: 19 cm., vægt: 18.1 gram og et par øreringe, højde: 34 mm. Vægt: 3.2 gram. Udstillingsmodeller. Broche fremstår med ridser. (4)

Lot no: 6207009

EUR 242 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/05/2022
19:09
EUR 161
Marianne Dulong og Maria Black ørestikke af sterlingsølv (4)
Marianne Dulong 'Arnello' ørestikke af sterlingssølv, Ø. 11,5 mm. I original æske. Et par forgyldte ørestikke af sterlingssølv fra Maria Black, Ø. 12 mm. I original æske. Fremstår med brugsspor (4)

Lot no: 6204374
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 22/05/2022
19:43
Carré. Halskæde og ørestikke af 10 kt guld, 0,06 ct (3)
Carré halskæde af 10 kt guld med vedhæng prydet med indfattet brilliantslebet diamanter, på ialt 0,06 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Regulerbar L. 42-42 cm. Ørestikke af 10 kt guld. Stemplet: Carré samt 417. Samlet vægt 2,2 gram. Fremstår med brugsspor. (3)

Lot no: 6204371
EUR 188 DK, Aalborg, Nibevej 22/05/2022
19:44
EUR 134
Smykkesæt af sterlingsølv og rav: Halssmykker samt broche (4)
Smykkesæt udført i sterlingsølv prydet med rav bestående af: Broche i form af sommerfugl, 40x45 mm., vedhæng på 8.5 cm. med tilhørende kæde på 44 cm. og halscollier på 43 cm. Vægt: 16.7 gram. Udstillingsmodeller (4)

Lot no: 6208483

19:45
EUR 121
Halssmykke med diamantvedhæng af 18 kt. hvidguld
Halssmykke med diamantvedhæng af 18 kt. hvidguld. Vedhæng er prydet med brillantslebne diamanter, ialt ca. 0.76 ct. Farve: Lysegul (center diamant)- Top Crystal (I). Klarhed VS-SI. Længde 45 cm. Vægt 9,5 g.

Lot no: 6195444
EUR 1,208 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/05/2022
20:12
EUR 779
Randers Sølv, smykkesæt udført i sterling sølv, bestående af halskæde og matchende armlænke i form af sammensatte åbne trekantede led. Længde ca. 46 og 19 cm. Samlet vægt ca. 60 gram. Vejl. priser er 3.550,- og 1.975,-. (2)

Lot no: 6182033

20:40
EUR 228
Samling ravsmykker -vedhæng og halskæde (4)
Samling ravsmykker bestående af: Tre vedhæng, højde: 5-10 cm. inkl. øsken, heraf to vedhæng med ankerkæde af sterlingsølv, længde: 48 cm. og 60 cm. Halskæde med slebne ravperler i forløb, længde: 55 cm. Bredde: 1-2.5 cm. Vægt: 189 gram. (4)

Lot no: 6209109
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/05/2022
20:43
123»
My search agents