Category  Estimate
Time Showroom
12» ListGallery Lots per page
Majorica. Halskæde og armbånd (2)
Majorica 1890. Halskæde i sort skind med carabin lås i sterlingsølv prydet med seks charms heraf en med Majorica perle. Regulerbar længde ca. 46 cm. Med tilhørende armbånd l. ca. 19 cm. (2)
Lot no: 5545667
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
17:58:00
Chr. R. Jensen. Slangearmring og broche 14 kt. guld, 13,4 g. (2)
Chr. R. Jensen, København 1893-1937. Slangearmring og broche af 14 kt. guld, hovederne prydet med hvid perle. Armring: 5,0x6,1 cm. Broche: 1,4x3,3 cm. Samlet vægt: 13,4 g. Fra 1800-tallets slutning. Fremstår med få brugsspor i henhold til alder; slangehoved på armring dog med overfladeslid på ene...
Lot no: 5586513
EUR 671 DK, Hørsholm, Hammervej 1 23/02/2020
19:50:00
EUR 268
Hermann Siersbøl m.fl. En samling moderne smykker af sterlingsølv (8)
Hermann Siersbøl m.fl. En samling moderne smykker af sterlingsølv bl.a. udført i form af stiliserede blade, bestående af: halscollier med tilhørende armlænke (38 og 20 cm), 4 brocher samt et par øreklips. 1950-1960'erne. Samlet vægt ca. 89,2 g. Fremstår med brugsspor. (8)
Lot no: 5585262
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:29:00
Tanzanit smykkesæt, 14 kt guld. Halskæde, armbånd, ring og ørestikkere (5
Smykkesæt med trillantslebne tanzanitter og brillantslebne diamanter udført i 14 kt guld bestående af: Vedhæng, H. 1,7 cm med italiensk slangehalskæde, L. 41 cm, armlænke prydet med både tanzanitter og brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.12 ct. Farve: Top Wesselton (F). Klarhed: SI-P. ...
Lot no: 5578685
EUR 805 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:33:00
Hermann Siersbøl, John Lauritzen m.fl. En samling moderne smykker af sølv og sterlingsølv (10)
Hermann Siersbøl, John Lauritzen m.fl. En samling moderne smykker af sølv og sterlingsølv, overvejende udført med ring- og perleformede led, bestående af: 3 halskæder (L. 44,5-51,5 cm), 4 armlænker (L. ca. 19-20 cm) samt 3 brocher. Samlet vægt ca. 156 g. Fremstår med brugsspor. (10)
Lot no: 5585392
EUR 174 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:34:00
EUR 161
Kranz & Ziegler, Bjarne Nordmark Henriksen. Kongekæde og armlænke af sterlingsølv (2)
Kranz & Ziegler, Bjarne Nordmark Henriksen. Kongekæde og armlænke af sterlingsølv, L 45 og 21,5 cm. Samlet vægt: ca. 128,4 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5585581
EUR 148 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:39:00
Smykkesæt af 18 kt. hvidguld og diamanter (4)
Smykkesæt af 18 kt. hvidguld og diamanter bestående af et med vedhæng og et par ørestikker prydet med brillanter og baguetteslebne diamanter , tilsammen ialt ca. 2,33 ct. Farve: Wesselton, klarhed: SI-P1. hertil en halskæde. Længde ca. 45 cm. Samlet vægt 12,0 g.
Lot no: 5548215
EUR 805 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
21:07:00
EUR 128
Smykkesæt af 8 kt. guld, vedhæng samt par ørestikker
Smykkesæt udført i 8 kt. guld, bestående af vedhæng og matchende ærestikker. Samlet vægt ca. 1,7 gram. (2)
Lot no: 5586367

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
21:07:21
Smykkesæt, ring, vedhæng og par ørestikker, 8 kt. guld
Smykkesæt udført i 8 kt. guld, bestående af ring og matchende vedhæng og ørestikker. Ringstr. Ø 16½ mm. Samlet vægt ca. 3,6 gram.
Lot no: 5586356

EUR 215 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
21:10:51
Smykkesæt med cubic zirkonia, 8 kt. guld, par ørestikker, ring samt vedhæng
Smykkesæt med cubic zirkonia, udført i 8 kt. guld, bestående af par ørestikker, matchende vedhæng samt ring, str. Ø 17½ mm. = str. 56. Samlet vægt ca. 5,9 gram. Der medfølger en Ankerkæde af forgyldt sterling sølv. Længde 56 cm.
Lot no: 5462223

EUR 483 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
21:15:16
Dyrberg Kern, 2 armlænker med matchende vedhæng
Dyrberg Kern smykker, bestående af 2 armlænkersamt machende vedhæng af forsølvet metal med henholdsvis røde og gule similistene (4)
Lot no: 5588488
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 24/02/2020
14:18:04
Kurt Nielsen, Red Currant par ørestikker og halskæde med vedhæng
Kurt Nielsen, halskæde og matchende ørestikker med "Red Currant" vedhæng, sterling sølv. Længde ca, 6 cm. Længde på kæden er 60 cm., men er justerbar Vejl. priser er samlet 1.790,-.
Lot no: 5589580

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 24/02/2020
14:23:52
Smykkesæt med cubic zirkonia, ring, ørestikker og halskæde med vedhæng
Smykkesæt prydet med cubic zirkonia, udført i 8 kt. guld, bestående af ring, vedhæng samt par ørestikker. Ringstr. Ø 17½ mm. = str. 55. Samlet vægt ca. 6 gram. Der medfølger i halskæde af sterling sølv. Længde ca. 50 cm.
Lot no: 5553282

EUR 322 DK, Odense, Kratholmvej 24/02/2020
15:11:00
Smykkesæt med rosenkvarts, 8 kt. guld, par ørestikker og vedhæng, dertil en forgyldt halskæde af sterling sølv
Smykkesæt udført i 8 kt. guld, bestående af et par ørestikker samt et matchende vedhæng prydet med cabochonsleben rosenkvarts. Samlet vægt ca. 5,5 gram. Der medfølger en kraftig anker halskæde af forgyldt sterling sølv. L. 50 cm.
Lot no: 5462172

EUR 456 DK, Odense, Kratholmvej 24/02/2020
15:52:25
Moderne smykkesæt af sterlingsølv med hæmatitperler (2)
Moderne smykkesæt af sterlingsølv med hæmatitperler, bestående af halskæde samt armkæde L. 63 og 19,5 cm. Samlet vægt ca. 79,6 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5590062
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 24/02/2020
20:11:00
Necklace and ring with white zirconia
Sif Jakobs necklace and ring set in 925 sterling silverAdorned with white zirconia in pavé settingsChain length: 88cmPendant: 2,8 cmRing: 17,5/55Retail price: 2900 DKK
Lot no: 5205811

EUR 250 BE, Antwerpen 24/02/2020
21:50:00
Ulrich, smykkesæt af sterling sølv, halskæde og armlænke (2)
Ulrich, smykkesæt af sterling sølv, halskæde og armlænke, i form af sammensatte trekantede led. Længde henholdsvis 39 og 18½ cm. Er stemplet Ulrich, sterling silver, handmade. (2)
Lot no: 5595167
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 25/02/2020
16:44:00
Hans Hansen. Sterling silver jewellery set (2)
Hans Hansen. Sterling silver jewellery set. Leaf-shaped bracelet L. 20.5 cm. Necklace L. 37 cm. Stamped Hans Hansen Denmark, 925 s. Design Nos. 245, and 351. Signs of wear, scratches, bracelet has several blemishes (one deep blemish must be polished). Total weight 124 g. (2)
Lot no: 5594761
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/02/2020
19:00:00
EUR 268
Armlænke og et par ørestikker af 14 kt. guld, model Geneve, ca. 20,2 g. (3)
Armlænke og et par ørestikker, model Geneve, monteret med dobbelt sikkerhedshaspe. L:18,5 cm. B: 0,6 cm. Hertil et par ørestikker. L. 2,5 cm. Samlet vægt 20,2 g. (3)
Lot no: 5595075
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 25/02/2020
19:47:00
EUR 430
Bjarne Nordmark Henriksen m.fl. To ankerkæder af sterlingsølv (2)
To kraftige ankerkæder af sterlingsølv, bestående af halskæde og armkæde, sidstenævnte udført af Bjarne Nordmark Henriksen. L. 51,5 og 22 cm. Samlet vægt ca. 158 g. Fremstår med brugsspor, halskædens lås er let trykket. (2)
Lot no: 5587278
EUR 174 DK, Vejle, Dandyvej 25/02/2020
20:03:00
Et par ørehængere af delvis 8 kt. guld og sølv samt tilhørende armlænke af sølv. (3)
Et par ørehængere af delvis 8 kt. guld og sølv samt tilhørende armlænke af sølv, prydet med talrige større små klare krystaller og større facetslebne runde indfarvede krystaller. Fremstår med brugsspor, syreprøvet. Etuier medfølger. (3)
Lot no: 5587446
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 25/02/2020
20:03:00
Aagaard m.fl. Solitairevedhæng og ørestikker af 14 kt. hvidguld (4)
Smykker af 14 kt. hvidguld bestående af et solitairevedhæng fra Jens J. Aagard prydet med en brillantsleben diamant på ca. 0.22 ct. Farve: Cape (M-N), klarhed: SI. H. 1,4 cm. Hertil veneziakæde, L. 42,5 cm. Endvidere et par ørestikker prydet med hver en brillantsleben diamant på ca. 0.20 ct. ...
Lot no: 5519060
EUR 913 DK, Vejle, Dandyvej 25/02/2020
20:28:00
EUR 148
Modeschmuck Elizabeth Taylor für Avon (3)
Modeschmuck Elizabeth Taylor für Avon (3) Zwei Paar Clip-Ohrringe in goldfarbigem Metall, eine Brosche in silberfarbigem Metall, mit Herstellerstempel versehen. Maße Brosche: L. 9, B. 6 cm. Geringe Gebrauchsspuren.
Lot no: 5567315
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25/02/2020
20:44:00
EUR 45
Konvolut Lapislazuli Schmuck, (5)
Konvolut Lapislazuli Schmuck bestehend aus zwei Ketten, Längen: 96cm und 56 cm, ein Paar Ohrstecker in 585er Gold: 5g, und ein Ring in 585er Gold: 14g, Ring Größe: 56.
Lot no: 5565764
EUR 600 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/02/2020
21:49:00
Halskæde, armbånd og ørestikker af sølv med rød koral (4)
Halskæde, armlænke og ørestikker udført i børstet og oxideret sterlingsølv i bladform, hver ca 17 x 19 mm, samt prydet med koral, L. 21,5 og 49,5 cm. Fremstår i originale æsker. (3)
Lot no: 5547368
EUR < 125 DK, Hørsholm, Hammervej 1 26/02/2020
13:00:00
A. Michelsen. Sølvbroche og øreclips (3)
Eigil Jensen for A. Michelsen. Matchende broche og øreclips af sterlingsølv i form af stiliseret kornaks. Broche: 7,7 x 3,4 cm. Øreclips: 3,0 x 2,1 cm. Samlet vægt: 37,5 g. (3)
Lot no: 5550000
EUR 201 DK, Hørsholm, Hammervej 1 26/02/2020
14:20:00
Granatsmykkesæt (5)
Smykkesæt af metal med Bøhmiske granater bestående af halscollier, L. 41 cm, armring, indvendig diam. Ø 5,7 cm, broche, diam. Ø 2,7 cm, sølvring samt E.L. Weimann ring af 8 kt. guld, begge ringstr. 52. Ekstra led til collier medfølger. Tre granater i broche mangler. Ca. 1900. (5)
Lot no: 5546727
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 26/02/2020
14:30:00
Par ørestikker og matchende vedhæng med cubic zirkonia, 8 kt. guld
Par ørestikker og matchende vedhæng med cubic zirkonia, udført i 8 kt. guld.
Lot no: 5582467

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 26/02/2020
19:09:00
Smykkesæt med røgkvarts, ørestikker samt vedhæng, dertil en halskæde af forgyldt sterling sølv
Smykkesæt udført i 8 kt. guld, bestående af vedhæng samt matchende ørestikker, hver prydet med en dråbeformet briolettesleben røgkvarts. Samlet vægt ca. 2,8 gram. Ligger i gaveæske.
Lot no: 5583751

EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 26/02/2020
19:11:00
Smykkesæt med hjertevedhæng med brillanter med halskæde og et par creoler øreringe med brillanter af 14 kt. hvidguld (4)
Smykkesæt med hjertevedhæng med brillanter med halskæde og et par creoler øreringe med brillanter af 14 kt. hvidguld. Creoler er prydet med minddre diamanter ialt ca.0.03 ct. Hjertevedhæng prydet med brillanter, ialt ca. 0.45 ct. Farve: Wesselton- Top Crystal (H-I), klarhed: VS. Medfølger ...
Lot no: 5567490
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/02/2020
19:41:00
EUR 295
12»