12345...78»   Lots per page   2335 results ListGallery
Håndlavede ørestikkere. Hvidguldsbelagt sterlingsølv med ametyster. Et par (2)
Håndlavede unika ørestikkere udført af hvidguldsbelagt sterlingsølv prydet med talrige ametyster. Mål ca.47 x 24 x 13 mm, Vægt ca. 12 gram. Skarpt blitz-foto.

Lot no: 5675539

EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
21:10
Brillantring, ca. 0.06 ct. 14 kt. guld
Klassisk brillant ring udført i 14 kt. guld, massiv ringskinne, satineret front med blanke kanter, prydet med 3 brillanter sat i hjerteform. Samlet ca. 0.06 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Ringstr. Ø 17,25 mm. Vægt ca. 12,4 gram. Vejl. pris er 15.000,-. Ligger i gaveæske.

Lot no: 5721566

EUR 725 DK, Odense, Kratholmvej 21/09/2020
21:10
750er Ring mit Diamanten 0.70ct
Ring gefertigt aus 750er Weißgold, besetzt mit 1 Diamant in der Mitte von ca. 0.40 ct, Farbe: Top Crystal (I), Reinheit: VS, umgeben von 6 Diamanten von total 0.30 ct, , Farbe: Wesselton-Top Crystal (H-I), Reinheit: SI. Ringgröße ca. 59. Gewicht ca. 4,4 Gramm.

Lot no: 5775479
EUR 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/09/2020
21:11
EUR 45
Solitaire brillantvedhæng, ca. 0.50 ct. Wesselton/VVS
Cheri vedhæng udført i 14 kt. hvidguld, prydet med en brillant på ca. 0.50 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VVS.

Lot no: 5716290

EUR 3,087 DK, Odense, Kratholmvej 21/09/2020
21:11
Ring med solitär briljantslipad diamant ca 1,40 ct
RING, 18k vitguld, med solitär briljantslipad diamant ca 1,40 ct, kvalitet ca N(Cape)/SI1, genombruten hög fattning med sex klor, EGG Stockholm
1983, ringstorlek ca 17,75/55

Lot no: 5775011
EUR 3,880 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 21/09/2020
21:13
Rensch Nielsen, solitairering med brillant på ca. 0.10 ct. 14 kt. guld og hvidguld
Rensch Nielsen, solitairering udført i 14 kt. guld og hvidguld, prydet med brillant på ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Bredde ca. 5,2 mm. Ringstr. Ø 17,25 mm. = str. 54. Vægt ca. 8,6 gram.

Lot no: 5704509

EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 21/09/2020
21:14
John Lauritsen. Broche i sølv, skønvirke smykker, stort kors mm. (7)
John Lasuritsen (1955-1981) broche i sterlingsølv med sølvkugler/ drueklas, L. 5,3 cm, stemplet John L/ 925S, vægt 7 gram. Dertil stort vintage kors i sølv, H. 7,5 cm, vægt 9,3 gram samt to brocher til folkedragter, ene filigran angen mangler nål, 2 skønvirkeringe, ringstr, hhv. 52 og 60, begge ...

Lot no: 5757560
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
21:24
Necklace in 14kt brilliant cut diamonds 1.60ct
Diamond "Infinity" Necklace in 14K yellow rhod gold set with 25 brilliant cut diamonds approx 1.60ct Colour : (H-J) Wesselton-Crystal Clarity: VS-SI Chain length: 40 cm. Ø 2,5 cm Recommended retail price : 4.900 Euro

Lot no: 5209297

EUR 3,500 BE, Antwerpen 21/09/2020
21:24
EUR 1,700
Miss D. Solitärbrillantanhänger, ca. 0.33 ct
Miss Diamond, Brillantanhänger aus 14 kt. Gelbgold mit Brillant ca. 0.33 ct. Farbe: Wesselton/H. Reinheit: SI.

Lot no: 5668741

EUR 2,148 DK, Odense, Kratholmvej 21/09/2020
21:26
Sæt vielsesring af 14 kt. hvidguld, damering med brillanter
Sæt vielsesringe udført i 14 kt. hvidguld, massive ringskinner, damering er prydet med 5 hjerter, hver med 3 brillanter. Samlet ca. 0.15 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Bredde ca. 5,2 mm. Ringstr. Ø 17,25 mm. = str. 54 og 20 mm. = str. 63. Samlet vægt ca. 18 gram. (2)

Lot no: 5573715

EUR 1,477 DK, Odense, Kratholmvej 21/09/2020
21:35
Halssmycke och ring
HALSSMYCKE, RING, 14K guld, briljantslipade diamanter totalt ca 0,50 ct, ca H-I/SI, Christer Stenberg 2000, kedjans längd 40 cm, ringens bredd 11 mm, ringstorlek 18, vikt totalt ca 19,5 g

Lot no: 5775052
EUR 1,000 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 21/09/2020
21:54
Brilliant cut diamond 0.93ct
Brilliant cut diamond 0.93ct Colour: (J) Crystal Clarity: VS EX/EX Ideal cut round brilliant Accompanied by a IGI certificate

Lot no: 5666014

EUR 5,600 BE, Antwerpen 21/09/2020
21:55
EUR 2,750
Ring with brilliant cut diamonds 1.15ct
Ring in18kt white rhod gold set with brilliant cut diamonds 1.15ct Central diamond 0.85ct Colour: (H) Wesselton Clarity: VVS Ringsize:53/17mm

Lot no: 5701663
EUR 5,800 BE, Antwerpen 21/09/2020
21:58
EUR 2,900
Birgitte Sejersen for House of Amber. Ring af titanium og cognac rav str. 56
Birgitte Sejersen for House of Amber. Ring af titanium og cognac rav. str. 56. Vægt 18,2 g. 48 x 35 mm. Vejl. udsalgspris 8.995 DKK/1.199 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . ...

Lot no: 5757942

EUR 376 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
08:58
Droplets for House of Amber. Et par ørestikker af grøn ung rav og cherry rav. 4,9 g. (4)
Droplets for House of Amber. Et par ørestikker af forgyldt sterlingsølv med grøn ung rav og cherry rav. 4,9 g. L. 1,5-2,5 cm. (4) Vejl. udsalgspris samlet 1.900 DKK/253 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs ...

Lot no: 5749427

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
09:11
House of Amber. To ringe af oxideret sølv med granater. str. 54. (2)
House of Amber. To ringe af oxideret sølv prydet med granater. str. 54. Samlet vægt 10,6 g. (2) Vejl. udsalgspris samlet 3.075 DKK/403 EUR. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 effekter, der sælges på auktioner hos Lauritz.com Herlev og Roskilde. Se og byd på alle ...

Lot no: 5769878

09:20
House of Amber. Ring af cognac rav. str 61
House of Amber. Ring af cognac rav. str 61. Vejl. udsalgspris 2.150 DKK/286 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 effekter, der sælges på auktioner ...

Lot no: 5770571

09:33
House of Amber. To halskæder af forgyldt sterlingsølv med agat med zikoner. (2)
House of Amber. To halskæder af forgyldt sterlingsølv med agat med zikoner. L. 44 cm. Vægt 12 g. Vejl. udsalgspris samlet 1.995 DKK/265 EUR. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 effekter, der sælges på auktioner hos Lauritz.com Herlev og Roskilde. Se og byd på alle ...

Lot no: 5769834

09:46
House of Amber. Necklace with milky amber pendant 43.3 g.
House of Amber. Gold-plated sterling silver necklace with milky amber pendant and 43.3 g. metal bead necklace. Length with pendant 37 cm. List price DKK 28,600/EUR 3,813. This lot is part of an auction of exclusive amber items and amber jewellery from House of Amber, which is undergoing ...

Lot no: 5745120

EUR 993 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
09:46
EUR 161
House of Amber. Armbånd af 14 kt. guld med cognac rav 8,6 g.
House of Amber. Armbånd af 14 kt. guld med cognac rav 8,6 g. L. 17 cm. Vejl. udsalgspris 12.800 DKK/1.706 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 ...

Lot no: 5741641

EUR 456 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
09:46
EUR 174
House of Amber. Halskæde af flerfarvet rav. 29,5 g.
House of Amber. Halskæde af flerfarvet rav perler. 29,5 g. Skrue lås. L. 21 cm. Vejl. udsalgspris 7.195 DKK959 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 ...

Lot no: 5743293

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
09:47
EUR 87
House of Amber. Bracelet in cognac, cherry og milky amber. 41,2 g.

Lot no: 5741309

EUR 1,611 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
09:47
EUR 174
House of Amber. 18 kt. white gold pendant with Dominican blue amber and brilliant cut diamonds. 3.1 g.

Lot no: 5768739

EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
09:48
House of Amber. 14 kt. gold necklace with cognac amber pendant. 62.4 g.
House of Amber. Necklace with beads in 14 kt. gold with pendant of cognac amber. Chain with beads of cognac and cherry amber. Weight 62.4 g. L. 36 cm. List price DKK 28,600/EUR 3,306. This lot is part of an auction of exclusive amber items and amber jewellery from House of Amber, which is ...

Lot no: 5755987

EUR 1,047 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
09:48
House of Amber. Bedekæde af poleret cognac og mælkerav 8 gr
House of Amber. Bedekæde af poleret cognac og mælkerav 8 gr. L. 35 cm. Vejl. udsalgspris 2.500 DKK/334 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 ...

Lot no: 5762688

EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
09:50
House of Amber. Ring af forgyldt sølv, rav og emalje, ca. 5 g
House of Amber. Ring af forgyldt sølv med lysegrøn emalje. Prydet med cognac farvet rav. Ring str. 50. Vægt ca. 5 gram. Modelfoto. Vejl. udsalgspris 2.350 DKK / 313 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del af en auktion over...

Lot no: 5752737

EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/09/2020
09:56
House of Amber. Carved milky amber necklace. 37.7 g.
House of Amber. Necklace of carved milky ambler in the form of flowers and foliage and sterling silver. 37.7 g. L. 32 cm. Height of pendant 7.5 cm. List price DKK 32,600/EUR 4,346. This lot is part of an auction of exclusive amber items and amber jewellery from House of Amber, which is ...

Lot no: 5742889

EUR 1,128 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
09:57
琥珀屋。经抛光的白兰地色的琥珀项链,166克 / House of Amber. Polished cognac amber necklace. 166 g.

Lot no: 5758178

EUR 2,282 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
09:57
House of Amber. Carved milky amber necklace

Lot no: 5739713

09:58
EUR 148
House of Amber. Armbånd af cognac rav. 11,8 g.
House of Amber. Armbånd af cognac rav. 11,8 g. Indvendig dia. 5,5 cm. Vejl. udsalgspris 3.995 DKK / 532 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 ...

Lot no: 5775319

09:58
EUR 114
12345...78»