Category  Estimate
Time Showroom
12345...58» ListGallery Lots per page
Tahiti pearl necklace in 18k gold
Tahiti pearl necklace in 18k yellow goldColour: GreenShape: KeshiSize: 4x6mmGood luster and clean surfaceLength: 80cm
Lot no: 5582468

EUR 700 BE, Antwerpen 23/02/2020
12:39:00
EUR 110
Pär Norling Ring sterlingsilver
PÄR NORLING, ring, sterlingsilver, formgiven för Exign, slät bred modell, bredd ca 13.5 mm, stl ca 16.5 jmfr 52, vikt ca 14.2 g
Lot no: 5592196
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
12:40:00
Håndlavet armring. Ametyst og Rosenkvarts, guldbelagt og rhodineret sterling sølv.
Håndfremstillet unika armring af rosaguld- og sort rhodineret sterlingsølv fattet med større ametyst og rosen kvarts i alt ca. 20.00 ct. samt mindre ametyster og peridoter. Måler ca. 64 x 16 x 12 mm. Let variabel størrelse. Vægt ca. 24,2 gram
Lot no: 5418589

EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
12:48:00
EUR 174
To diamantringe, 14 kt guld, 4 gram (2)
To diamantringe udført i guld og hvidguld hver med brillant på 0.03 ct. ringstr. hhv: 18,25 mm/57 og 18,5 mm/ 58,5. Stemplet TSD/ 585. Vægt ca. 4 gram. Kan benyttes enkeltvis eller sammen. Leveres i smykkeæske.
Lot no: 5568436
EUR 349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
12:52:57
Kim Naver for Georg Jensen. Moderne ring i sterlingsølv, dessin nr. 309
Kim Naver for Georg Jensen. Moderne ring i sterlingsølv, dessin nr. 309. Ringstr. 49. Modelfoto.
Lot no: 5595706
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
12:53:00
Håndlavet, guldbelagt armbånd med store akvamarin og beryl perler.
Håndlavet armbånd af guld- og hvidguldbelagt sterlingsølv prydet med store polerede perler af morganit/ beryl og akvamarin. Variabel længde, ca. 20 - 24 cm. Vægt 60 g.
Lot no: 5487329

EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
12:56:16
Tanzanit armbånd. Sortrhodineret sterling sølv, variabel
Armbånd udført af sortrhodineret sterlingsølv prydet med talrige tanzanitter på ca. 3 mm. Variabel længde 19-23 cm.
Lot no: 5503361

EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
13:03:38
Halsband 18K Balestra
HALSBAND, 18K, Balestra, svensk kontrollstämpel, rödguld, modell Pansar, kistlås, dubbla säkerhetsöglor, lås i form av karbin, bredd ca 4.2 mm, höjd ca 1.8 mm, längd ca 70 cm, vikt ca 47.2 g
Lot no: 5592203
EUR 1,711 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
13:06:00
Stor safirring
Stor safirring af sølvlignende metal. Facetsleben safir på ca. 59 90 ct. Ringstr. 60 ø 19,0 mm. Vægt 28,8 g. Fremstår med enkelte revner og afslag på safir
Lot no: 5583631
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
13:15:00
Hänge 18K
HÄNGE, 18K, rödguld, organisk yta, rörlig ögla, höjd ca 38 mm inkl ögla, vikt ca 17.4 g
Lot no: 5592208
EUR 665 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
13:16:00
A. Michelsen m fl.. To Marguerit brocher (2)
A. Michelsen m.fl. To Marguerit brocher af forgyldt sterlingsølv med hvid emalje. Diam. 5,0 cm. Der er afslag på hvid emalje på den ene broche (2)
Lot no: 5591282
13:17:00
Tahiti peral earrings in 18k gold
Tahiti peral earrings in 18k white goldColor: Peacock greenShape: DropSurface: Clean Luster: GoodSize: 9x10mmJewellery box and certifictae included.
Lot no: 5553011

EUR 250 BE, Antwerpen 23/02/2020
13:19:00
EUR 160
Brosch/ Hänge 18/ 21.6K
BROSCH/ HÄNGE, 18/ 21.6K, rödguld, mynt i genombruten krans, diam ca 32.5 mm, vikt ca 18.3 g
Lot no: 5592214
EUR 760 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
13:28:00
Ring af 8 kt hvidguld prydet med diamanter.
Ring af 8 ktm hvidguld prydet med 15 diamanter på i alt ca. 0.07 ct, Farve: Wesselton-Top Crystal (H-I), Klarhed: P1-P2. Ringstr. 56/17,8 mm.
Lot no: 5549378

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
13:29:00
Klackringar guld
KLACKRINGAR, 2 st, 14 resp. 18 k guld, planslipad onyx och hematit, en av H.J. Reivonen, Åbo 1967, ringstorlek ca 21,5 mm, totalvikt ca 9 g
Lot no: 5592221
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
13:42:00
Örhänge 18K
ÖRHÄNGE, 18K, rödguld, modell med odlad rosatonad saltvattenpärla ca 7 mm, på stift, vikt ca 2.0 g
Lot no: 5592222
13:44:00
Eternityring with brilliant cut diamonds 1.90ct
Eternityring in 14kt yellow gold set with brilliant cut diamonds 1.90ct Colour: (H-I) Wesselton-Top Crystal Clarity: VS & a few SI Ringsize: 58.5/18.75mm
Lot no: 5564197

EUR 2,900 BE, Antwerpen 23/02/2020
13:45:00
EUR 700
Örhänge 18K
ÖRHÄNGE, 18K, vitguld, Iduna, äldre enstensmodell, briljantslipad diamant i blomformad fattning, på stift, vikt ca 1.2 g
Lot no: 5592223
13:46:00
Kurt Nielsen, 2 halskæder, ene med Ankervedhæng, anden med hjertevedhæng
Kurt Nielsen, 2 halskæder, ene med Ankervedhæng, anden med mini hjertevedhæng af sterling sølv. Længde på halskæderne er 50 cm., men er justerbare.
Lot no: 5516782

EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
13:56:07
Ring 18K
RING, 18K, rödguld, Juvelerare Carl Söderqvist, 1929, Frimurarorden, stl ca 21 1/2 jmfr 68, vikt ca 6.9 g
Lot no: 5592224
EUR 238 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
14:00:00
To halskæder og et korsvedhæng af 14 kt guld og hvidguld og en armlænke af 8 kt. (4)
To halskæder og et korsvedhæng af 14 kt guld og hvidguld og en armlænke af 8 kt. Halskæder L. 48-49. Vintage kors er ustemplet, testet til 14 kt. guld. Samlet vægt 17 g. (4)
Lot no: 5592954
EUR 430 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
14:00:59
EUR 322
Sæt vielsesringe af 14 kt. hvidguld, damering med brillant på ca. 0.05 ct(2)
Sæt vielsesringe udført i 14 kt. hvidguld, massive svunge satinerede ringskinner, damering med brillant på ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Bredde ca. 4,6 mm. Ringstr. Ø 17,25 mm. = str. 54. og 19 mm. = str. 60. Samlet vægt ca. 11,3 gram. (2)
Lot no: 5573658

EUR 940 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
14:03:22
Örhängen briljant- och baguettslipade diamanter
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljant- och baguettslipade diamanter tot ca 1,47 ct, ca 12x11 mm, stift
Lot no: 5592227
EUR 1,236 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/02/2020
14:06:00
Mads Ziegler, 2 ringe med diamanter, str. 54, Palm Spring og Barres
Mads Ziegler, 2 ringe udført i sterling sølv, bestående af Ring model Barres med en diamanter på ca. 0.03 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Samt Ring model Palm Spring, med diamant på ca. 0.02 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed SI. Begge er str. 17,25 mm = str. str. 54. (2)
Lot no: 5495050

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
14:06:01
Sæt vielsesringe af 14 kt. hvidguld, damering med 3 brillanter
Sæt vielsesringe udført i 14 kt. hvidguld, massive ringskinner, damering er prydet med 3 brillanter. Samlet ca. 0.03 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Bredde ca. 4,2 mm. Ringstr. Ø 17,30 mm. = str. 54/55. og 21 mm. = str. 64. Samlet vægt ca. 16,5 gram. (2)
Lot no: 5573718

EUR 993 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
14:06:09
Sæt vielsesring af 14 kt. guld med oxideret bånd (2)
Sæt vielsesring udført i 14 kt. guld, massive ringskinner, satineret overflade med oxideret bånd. Bredde ca. 4 mm. Ringstr. Ø 17½ mm. = str. 55 og 20 mm. = str. 63. Samlet vægt ca. 9,6 gram. (2)
Lot no: 5573633

EUR 617 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
14:06:27
4 Spinning ringe af sterling sølv, str. M (4)
4 Spinning ringe udført i sterling sølv, ass. modeller, alle er prydet med diamant, str. M = str. 17,25 = str. 555. (4)
Lot no: 5540058

14:07:01
Brosch 18K
BROSCH, 18K, rödguld, Guldateljen Fryklund & Pålsson, Stockholm, 1964, i form av rosett, odlad pärla ca 5.5 mm, ristad dekor, bredd ca 35 mm, vikt ca 6.5 g
Lot no: 5592228
14:08:00
Et par perleørestikker af 14 kt. guld med smaragder og brillanter
Et par perleørestikker af hvide ferskvandskulturperler prydet med smaragder og brillanter af 14 kt. guld. Brillanter ialt ca. 0.40 ct. Farve: Cape (N), klarhed. L. 2,0 cm. Vægt 5,1 g. Afslag på smaragd.
Lot no: 5592969
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
14:08:28
EUR 268
Armlænke med rav og brillant, 14 kt. guld
Armlænke udført i 14 kt. guld, prydet med ravindsat sog brillant på ca 0.015 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed. P. Længde er justerbar mellem 16 og 18 cm. vejl. pris er 3.295,-.
Lot no: 5573183

EUR 255 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
14:09:44
EUR 188
12345...58»