12345...114»   Lots per page   3417 results ListGallery
House of Amber. Et par armbånd af cognac rav. 16,2 gr. (2)
House of Amber. Armbånd af cognac rav. 16,2 g. Indvendig dia. 5,5 cm. Vejl. udsalgspris 3.190 DKK / 425 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 ...

Lot no: 5740047

EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
09:17
EUR 101
Ring 18 k vitguld diamanter
RING, 18 k vitguld, gul safir, 2 rosa turmaliner, 2 gröna safirer, 2 briljanter totalt ca 0,07 ct, ringstorlek ca 16,5 mm, vikt ca 7,9 g

Lot no: 5812536
EUR 766 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
10:10
Örhängen 1 par 18 k guld droppformade rökkvarts
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, droppformad rökkvarts, 8 småbriljanter, höjd 3 cm, total vikt ca 7 g

Lot no: 5812540
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
10:18
Diamantörhängen
ÖRRINGAR, briljantslipade diamanter totalt ca 0,95 ct, 18K vitguld, vikt totalt ca 4 g.

Lot no: 5812544
EUR 1,200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/10/2020
10:26
House of Amber. Fem armbånd af sort sælskind og rav vedhæng. 15,1 g. (5)
House of Amber. Fem armbånd af sort sælskind og rav vedhæng. 15,1 g. Ø. 10 cm. (5) Vejl. udsalgspris samlet 1.475 DKK/196 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af...

Lot no: 5744234

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
10:36
Französischer Brillantring aus 18 kt. Weißgold. Brillanten zus. ca. 0.70 ct.
Französischer Brillantring aus 18 kt. Weißgold mit 14 Brillanten zus. ca. 0.70 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS. Mit französischem Adler im Profil gestempelt, hergestellt nach 1938, Ringschiene außen mit undeutlicher Namenspunze. Front B. 1,27 cm. Gewicht ca. 7,4 gr. Ringgr. 53/17.

Lot no: 5798192
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
10:48
EUR 114
Lille brillant-solitairevedhæng af 18 kt. hvidguld
Lille brillant-solitairevedhæng af 18 kt. hvidguld prydet med brillantsleben diamant på ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Vægt ca. 0,5 g. Vedhæng H. 1,4 cm. Ø 0,6 cm. Fremstår ustemplet, testet til 18 kt. hvidguld med brugsspor.

Lot no: 5772838
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
10:58
Mother & Me for House of Amber. Armbånd af cherry rav. ca. 6,2 g.
Mother & Me for House of Amber. House of Amber. Armbånd af cherry rav samt forgyldt sølv. Vægt ca. 6,2 g. Indvendig dia. ca. 5,5 cm. Vejl. udsalgspris 1.995 DKK/266 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere ...

Lot no: 5755171

11:09
EUR 114
Dobbelt hjertevedhæng af 18 kt. hvidguld med 50 små diamanter
Diamant-hjertevedhæng af 18 kt. hvidguld, vedhæng i form af dobbelthjerte hvor den midterste er bevægelig, i alt sat 50 små hvide enkeltslebne diamanter på tilsammen ca. 0.25 ct. Monteret i kæde af 18 kt. hvidguld. Samlet vægt ca. 2,4 g. Inkl. øsken H. 2,1 cm. B. 1,7 cm. Kæde L. 45,5 cm.

Lot no: 5790348
EUR 617 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
11:18
EUR 128
Collier ring 14 k guld
COLLIER, 14 k satinerat guld, längd 44,5 cm, vikt ca 14,6 g, RING, 14 k guld, opalimitation, ringstorlek ca 15,5 mm, vikt ca 3,8 g

Lot no: 5812582
EUR 479 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
11:48
Blomsterring m/ diamanter, 9 kt hvidguld, 0.10 ct.
Blomsterring udført af 9 kt hvidguld prydet med syv mindre diamanter på tilsammen ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1. Ringstr. ca. 17,5 mm/ 54. Stemplet 375/ FHP for Diamonds by Frisenholm. Modelfotos.

Lot no: 5644328

EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/10/2020
11:48
House of Amber. 'Deco ring' af sterlingsølv og cognac rav. str. 54. 7,7 g.
House of Amber. 'Deco ring' af sterlingsølv og cognac rav. str. 54. 7,7 g. Vejl. udsalgspris 1.495 DKK/199 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 ...

Lot no: 5813586

11:52
Precious Moon for House of Amber. To vedhæng af sterlingsølv, cognac og ung rav. 6,1 g (2)
Precious Moon for House of Amber. To vedhæng af sterlingsølv og cognac og behandlet grøn ung rav. 6,1 g. L. 4 cm. (2) Vejl. udsalgspris samlet 1.790 DKK / 238 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om ...

Lot no: 5793730

EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/10/2020
11:54
Smaragd- og diamantring af 18 kt. hvidguld
Smaragd- og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med baguettesleben smaragd på ca. 0.30 ct., flankeret af to prinsesseslebne diamanter, i alt ca. 0.40 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: P1. Utydeligt stemplet 'MM 750'. 4,8 g. Front B. 0,52 cm. Ringstr. 57/18,25.

Lot no: 5788990
EUR 993 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
11:58
House of Amber. Armbånd af sterlingsølv og cognac rav. 20,4 g.
House of Amber. Armbånd af sterlingsølv og cognac rav. 20,4 g. L. 20,4 cm. Vejl. udsalgspris 3.995 DKK/532 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 ...

Lot no: 5746515

EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
11:59
EUR 114
Vedhæng i form af uendelighedsknude af 14 kt. guld, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv
Moderne vedhæng udført i 14 kt. guld, satineret overflade, i form af "uendlighedsknude". Vedhænget er monteret en halskæde af forgyldt sterling sølv. Længde på halskæden er 45 cm. Vægt ca. 3.5 gram.

Lot no: 5720523

EUR 456 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
12:15
Lille klassisk brillant-rosetvedhæng af 9 kt. hvidguld, i alt ca. 0.50 ct
Lille brillant-rosetvedhæng af 9 kt. hvidguld, prydet med 7 brillantslebne diamanter, i alt 0.50 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: P1. Vægt 0,9 g. Ø 0,72 cm. H. inkl. øsken 1,2 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5788835
EUR 591 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
12:15
Maki-E Art for House of Amber. Embellished milky amber necklace, 55.3 g.

Lot no: 5740810

EUR 1,611 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
12:16
EUR 87
Ring med ferskvands kulturperle, 8 kt. guld
Ring udført i 8 kt. guld, prydet med hvid ferskvands kulturperle. Ringstr. Ø 17½ mm. Vægt ca. 2,15 gram.

Lot no: 5803141

EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
12:19
Ring af 8 kt. guld
Ring udført i 8 kt. guld, ringstr. Ø 18 mm. Vægt ca. 2,4 gram. Bredde ca. 16 mm.

Lot no: 5803371
EUR 215 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
12:21
House of Amber. Armbånd med kugler af cognac rav. 26,4 g.
House of Amber. Armbånd med kugler af poleret cognac rav. Vægt 26,4 g. Indvendig dia. ca. 5,5 cm. Vejl. udsalgspris 19.800 DKK/2.640 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret ...

Lot no: 5776673

EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
12:23
EUR 295
House of Amber. Armbånd af cognac rav. 29 gr.
House of Amber. Armbånd af cognac rav. 29 gr. Indvendig dia. 5,5 cm. Vejl. udsalgspris 4.995 DKK / 666 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 ...

Lot no: 5770110

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
12:26
Broche in 18k with Old cut diamonds approx 2.00ct
Broche in 18k white gold set with Old cut diamonds approx 2.00ct Colour:(F-G) Top weseltopn Clarity: VS-SI Diameter: 58x25mmWeight: 14.5g

Lot no: 5196947
EUR 2,900 BE, Antwerpen 23/10/2020
12:29
Lady Alliancering med 3 brillanter, ca. 0.15 ct. 14 kt. hvidguld
Lady Alliancering udført i 14 kt. hvidguld, prydet med 3 brillanter, på tilsammen ca. 0.15 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 19 mm. = str. 60. Vægt ca. 3,2 gram.

Lot no: 5719923

EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
12:33
Vedhæng i form af Slange kugle af 14 kt. guld, dertil en kæde af forgyldt sterling sølv
Moderne vedhæng udført i 14 kt. guld, prydet med "Slange" kugle. Vedhænget er monteret en halskæde af forgyldt sterling sølv. Længde på halskæden er 45 cm. Vægt ca. 3.9 gram.

Lot no: 5720510

12:40
Ring 18 k vitguld diamanter
RING, 18 k vitguld, 3 briljantslipade diamanter, totalt ca 0,63 ct, Stockholm 1963, ringstorlek 18 mm, vikt 2,7 g

Lot no: 5812605
12:40
House of Amber. Halscollier med ravperler
House of Amber. Halscollier/ halskæde med sherryfarvede ravperler i forløb. L. ca. 57 cm, perler L. 0,7 cm, vægt ca. 11 g. Vejledende udsalgspris 2.150 DKK / 286 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del af en auktion over ...

Lot no: 5744943

EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/10/2020
12:57
Ring af 14 kt. guld, massiv punslet ringskinne
Ring udført i 14 kt. guld, bred massiv punslet ringskinne, bredde ca. 8,5 mm. Ringstr. Ø 20½ mm. = str. 64. Vægt ca. 17,5 gram.

Lot no: 5627241

EUR 1,074 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
13:02
EUR 148
Ring 23k guld
ALLIANSRING, 23k guld, slät modell, ringstorlek ca 17,5/55, vikt ca 4 g

Lot no: 5812614
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/10/2020
13:04
Vintagering med lapis lazuli, 14 kt. guld
Vintagering udført i 14 kt. guld, prydet med en matsleben lapis lazuli. Ringstr. Ø 20½ mm. = str. 64. Vægt ca. 4,6 gram. Fremstår nyligt oppoleret.

Lot no: 5783987
EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
13:04
12345...114»