Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >> ListGallery Lots per page
A necklace with brilliant cut diamond pendant
A necklace with brilliant cut diamond pendant made of 14kt gold (hallmarked). The woven flexible necklace has a spring lock and a safety figure-of-eight. The clip pendant has approx. 43 brilliant cut diamonds of in total approx. 0.50ct. Colour: Crystal (I), clarity: VSI2. Approx. ...
Lot no: 4943414
EUR 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26/04/2018
19:10:00
EUR 650
Diamonds by Frisenholm. Bred rubinring udført af 14 kt. rhodineret guld. prydet talrige rubiner
Diamonds by Frisenholm. Bred rubinring udført af 14 kt. rhodineret guld. prydet talrige rubiner, ca. 45 ct. Ringstr: Ca. 63.
Lot no: 4969349

EUR 255 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/04/2018
19:16:00
Vedhæng med rubin og brillanter
Vedhæng udført i 18 kt. hvidguld, prydet med 5 brillanter på tilsammen ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Samt en dråbeformet facetsleben rubin. Længde ca. 3,5 cm. Vægt ca. 2,5 gram.
Lot no: 4905313
EUR 672 DK, Kolding, Trianglen 26/04/2018
19:23:00
Georg Jensen. Aurora ring with two diamonds, approx. 0.20 ct., 18 kt. white gold
Georg Jensen. Aurora ring in 18 kt. white gold, embellished with two brilliant-cut diamonds, total approx. 0.20 ct. Colour: Top Wesselton/G. Clarity: VS. Ring size Ø 52. Recommended retail price DKK 12,500. In a gift box from Georg Jensen. This item is part of the bankruptcy estate of Guldsmed ...
Lot no: 4974670

EUR 994 DK, Odense, Kratholmvej 26/04/2018
19:30:00
EUR 430
Øreringe m/ diamanter, rosetform, 14 kt hvidguld, 0.77 ct. Et par (2)
Øreringe i rosetform udført i 14 kt. hvidguld prydet med 20 stk. brillantslebne diamanter. Centerplaceret brillant på ca. 0.20 ct, denne omkranset/ flankeret af 19 stk. brillanter på ca. 0.57 ct. Tilsammen ca. 0.77 ct. Farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H). Klarhed: SI. Vægt ca. 1.6 gram. L: ca. ...
Lot no: 4930902

EUR 1,209 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/04/2018
19:37:00
EUR 269
Örhängen 1 par 14 k vitguld diamanter
ÖRHÄNGEN, 1 par, 14 k vitguld, 64 briljanter totalt ca 0,64 ct, höjd ca 25 mm, vikt ca 6,6 g
Lot no: 4980516
EUR 363 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26/04/2018
19:37:00
Brillantring. 14 kt. rhod. guld, 0.75 ct.
Brillantring udført i 14 kt. rhodineret guld, prydet med brillant på ca. 0.40 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI2 -P1. flankeret af 44 små brillanter på ringskinne på tilsammen ca. 0.35 ct. I alt ca. 0.75 ct. Ringstr. Ø 16,75 mm/ 53. Vægt ca. 3.0 gram. smykkeæske medførende.
Lot no: 4957659

19:46:00
EUR 430
Brillantarmlænke 2.37 ct.
Armlænke af 9 kt. hvidguld monteret med talrige brillanter på samlet ca. 2.37 ct. Farve: Yellow, klarhed: VS2-P1. Indskudslås monteret med dobbelt sikkerhedshasp l. 18 cm, vægt 19.3 gr.
Lot no: 4952747
EUR 1,075 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/04/2018
19:46:00
EUR 322
Vintage ring m/ ametyst og diamnanter, 18 kt hvidguld.
Vintage ring af 18 kt hvidguld prydet med stor facetsleben ametyst samt 24 små diamanter (old cut) på tilsammen ca. 0.20 ct. Farve: Top Cape- Cape (K-M). Klarhed: SI-P1. Ringstr. ca. 17,25 mm/ 54. Vægt ca. 6,1 gram. Leveres i smykkeæske.
Lot no: 4953154
EUR 672 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/04/2018
19:57:00
EUR 148
Blomsterring m/ diamanter, 9 kt guld, 0.10 ct (2)
Blomsterring udført af 9 kt guld prydet med fem mindre diamanter på tilsammen ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1. Ringstr. ca. 16,50 mm/ 52. Stemplet 375/ FHP for Diamonds by Frisenholm.
Lot no: 4973538

EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/04/2018
19:57:00
Ring, 18 kt hvidguld
Ring af 18 kt. hvidguld, prydet med tahiti perle og fem brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.10 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: P2. Ø perle ca. 9,5 mm. Ringstørrelse 53. Vægt ca. 3,7 gram. Fremstår med lettere brugsspor.
Lot no: 4969599
EUR 403 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/04/2018
19:57:00
EUR 114
Ørestikker samt vedhæng udført i 14 kt hvidguld (4)
Smykker udført i 14 kt hvidguld bestående af: hjertevedhæng prydet med ferskvands kulturperle samt brillant slebet diamant på ca 0.01 ct. stemplet 585 samt utydelig mester hertil sterlingsølv kæde L. 44,5 cm stemplet 925S samt JAa, par hjerte ørestikker stemplet 585 samt SNK. Samlet guldvægt 3,7 ...
Lot no: 4961203

EUR 188 DK, Aalborg, Nibevej 26/04/2018
19:59:00
EUR 114
Gübelin. A diamond necklace, approx. 3.40 ct, 18 kt gold
Gübelin, Switzerland. Necklace, 18 kt gold, white gold settings, three-line woven necklace in Geneva pattern, with 34 brilliant-cut diamonds, total approx. 3.40 ct., colour: Top Wesselton (F-G), clarity: VS. Weight approx. 146.3 g.
Lot no: 4894876
EUR 8,061 DK, Herlev, Dynamovej 26/04/2018
20:00:00
EUR 3,896
Ole Lynggaard.'Sweet Drop' charm af 18 kt. hvidguld med cabochonslebet ametyst med brillant samt silkearmbånd (2)
Ole Lynggaard. 'Sweet Drop' charm af 18 kt. hvidguld prydet med cabochonslebet ametyst med en brillantsleben diamant på 0.01 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS1. H. 2,2 cm. Endvidere Ole Lynggaard-armbånd i lilla silke, str. M (L. 39 cm). Art. nr. hhv. A2559-501 og A2542-002. Medfølges af ...
Lot no: 4937170

EUR 806 DK, Vejle, Dandyvej 26/04/2018
20:05:00
EUR 188
Broche af hvidguld med brillanter
Broche af 14 kt rhodineret hvidguld, prydet med ni brillanter, samlet ca 0.54 ct., Farve: Top Wesselton (G), klarhed: VS. Mål ca 4,3 x 4,3 cm. Vægt: ca 8,8 gr
Lot no: 4979783
EUR 672 DK, Herlev, Dynamovej 26/04/2018
20:05:00
EUR 148
To par ørestikker af 18 kt. hvidguld med brillanter og kulturperler, i alt ca. 1.42 ct. (4)
To par ørestikker af hvidguld bestående af: Et par vintage kulturperle og brillantørestikker af 18 kt. hvidguld prydet med 6 diamanter med ældre slibning, i alt ca. 0.72 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: P1. Vedhængende to hvide saltvandskulturperler. Perle Ø ca. 7,32 mm. Vægt i alt ca. 4,1 g. L....
Lot no: 4946372
EUR 914 DK, Vejle, Dandyvej 26/04/2018
20:06:00
EUR 87
Smykkesæt. Hjertevedhæng og ring af 14 kt guld med brillanter
Brillantring af 14 kt delvist satineret hvidguld, prydet med en større brillant samt to mindre brillanter, samlet ca 0.13 ct., Farve: Top Wesselton (G), klarhed: SI-P1. Bredde af front: ca 4,6 mm Ringstr. 53 Endvidere hjertevedhæng af 14 kt satineret hvidguld, prydet med to brillanter, samlet ca ...
Lot no: 4952794
20:11:00
EUR 148
Ole Lynggaard. Sweet drop with diamonds
Ole Lynggaard. Sweet drop in 18 kt. white gold, embellished with brilliant-cut diamonds, total approx. 0.12 ct. Colour: Top Wesselton (G). Clarity: VS. L. approx. 2.3 cm. Weight approx. 5.2 g.
Lot no: 4919498

EUR 1,343 DK, Herlev, Dynamovej 26/04/2018
20:12:00
EUR 114
Cocktail ring in 18 kt. gold, with beryl and diamonds, approx. 0.30 ct.
Cocktail ring in 18 kt. satin-brushed gold, embellished with an oval facet-cut lemon golden beryl, approx. 9 x 10.7 mm, flanked by three brilliant-cut diamonds on each side, total approximately 0.30 ct. Colour: Light brown. Clarity: VS. W. of front approx. 12 mm. Ring size 58. Handmade. Weight ...
Lot no: 4919496

20:13:00
EUR 403
Diamond ring, 14 kt rose gold, 1.01 ct.
Diamonds By Frisenholm. Diamond ring, 14 kt. rose gold with 9 central brilliant-cut diamonds, approx. 0.53 ct, these surrounded/flanked by 66 smaller brilliant-cut diamonds, approx. 0.48 ct. In total approx. 1.01 ct. Colour: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Clarity: SI1. Ring size approx. 16.75 ...
Lot no: 4949764

EUR 1,679 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/04/2018
20:15:00
EUR 618
A pair of vintage sapphire and diamond earrings, 18 kt. gold
A pair of vintage sapphire and diamond earrings, 18 kt. gold, with two large pear-shaped cabochon-cut sapphires, approx. 15.00 ct. Measurements: 15.22 x 9.51 x 7.42 mm. Surrounded by 78 brilliant-cut diamonds, total approx. 0.68 ct. Colour: Wesselton (H). Clarity: VS-SI. 20th century-second ...
Lot no: 4956207
EUR 2,553 DK, Vejle, Dandyvej 26/04/2018
20:20:00
EUR 457
Moderne diamantring af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.50 ct
Moderne diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med 49 baguetteslebne diamanter, i alt ca. 0.50 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1. Vægt ca. 5,7 g. B. 0,64 cm. Ringstr. 52/16,7. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 4933225
EUR 860 DK, Vejle, Dandyvej 26/04/2018
20:22:00
Aagaard Kranz & Ziegler, ring af sterling sølv, med 5 brillanter
Aagaard Kranz & Ziegler, ring udført i sterling sølv, prydet med 5 brillanter. Samlet ca. 0.03 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 16 mm. Ligger i gaveæske. Denne vare er en del af konkursboet Guldsmed Mensel i Kolding Storcenter, som vil blive solgt henover de næste mdr.
Lot no: 4941640

EUR 202 DK, Odense, Kratholmvej 26/04/2018
20:26:00
Rubin- og diamantring af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 1.20 ct
Rubin- og diamantring af 18 kt. hvidguld, prydet med oval facetsleben rubin på ca. 0.50 ct, flankeret af 7 princess-cut diamanter og 5 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.70 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. 1900-tallets slutning. Vægt ca. 7,7 g. B. 1,1 cm. Ringstr. 55/17,5.
Lot no: 4935983
EUR 779 DK, Vejle, Dandyvej 26/04/2018
20:28:00
Ole Lynggaard. 'Laura' ring in 18 kt. two-tone gold with brilliant-cut diamonds
Ole Lynggaard. Large 'Laura' ring in 18 kt. two-toned brushed-satin gold, 11 brilliant-cut diamonds, total 0.07 ct. Colour: Top Wesselton (G). Clarity: VS1. Front approx. 2.5 cm. Ring size 53. Item No. A2622-501. Comes with original box. Recommended retail price DKK 32,500.
Lot no: 4937116

EUR 2,687 DK, Vejle, Dandyvej 26/04/2018
20:30:00
EUR 591
Diamond tennis bracelet in 14 kt. white gold, total approx. 1.20 ct. H/VS
Diamond tennis bracelet in 14 kt. white gold, adorned with 65 brilliant-cut diamonds, totalling approx. 1.20 ct. Colour: Wesselton (H). Clarity: VS. Weight approx. 10.5 g. W. 0.28 cm. L. 18.5 cm. Case included.
Lot no: 4927825
EUR 2,150 DK, Vejle, Dandyvej 26/04/2018
20:31:00
EUR 645
Alliancering, 14 kt guld, 0.40 ct
Alliancering udført i 14 kt guld prydet med 5 brillanter på tilsammen ca. 0.40 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Ringstr. ca. 17,25 mm/ 54. Vægt ca. 2,5 gram. Stemplet 585/ FHP for Diamonds by Frisenholm.
Lot no: 4965158

EUR 940 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/04/2018
20:33:00
EUR 430
Pair of diamond rosette earrings, 18 kt. gold and silver, total approx. 1.40 ct. Late 19th century. (2)
Pair of diamond rosette earrings, 18 kt. gold and silver, with removable rosettes. 20 larger and smaller diamonds with older cuts, total approx. 1.40 ct. Colour: Top Crystal- Crystal (I-J). and one diamond Cape (N), clarity: SI-P. Late 19th century. Weight approx. 6.5 g. Ø 1.3 cm. L. 1.8 cm. ...
Lot no: 4938984
EUR 1,290 DK, Vejle, Dandyvej 26/04/2018
20:35:00
EUR 148
To halssmykker af guld med smaragd og brillanter (2)
To halssmykker af guld bestående af: Italiensk halssmykke af 18 kt guld og hvidguld med dobbeltradet front med hjertecharms den ene med 3 facetslebne klare goshenit beryler. Vægt i alt ca. 11,7 g. L. 44 cm. Samt smaragd og brillant vintage vedhæng af 8 kt. guld med Uno-A-Erre kæde af 18 kt. guld,...
Lot no: 4946452
EUR 752 DK, Vejle, Dandyvej 26/04/2018
20:35:00
EUR 403
Ring af 14 kt guld med brillanter
Brillantring af 14 kt guld, prydet med syv brillanter, samlet ca 0.19 ct., Farve: Wesselton (H), klarhed. SI-P1. Ringstr. 52 Nypoleret.
Lot no: 4971018
20:35:00
EUR 296
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >>