1234»   Lots per page   108 results ListGallery
Damarmbandsur 18 k vitguld diamanter
DAMARMBANDSUR, 18 k vitguld, dekor av briljantslipade diamanter, totalt ca 1,04 ct, Alströms Guld Och Silversmedja, Stockholm 1951, längd 17 cm ,vikt 24 g

Lot no: 5812647
EUR 958 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
14:16
Christina Watches dameur med ametyster og diamanter samt armbånd (2)
Ur fra fra Christina Watches, udskiftelig topring med 54 ametyster. Lynette med 25 bevægelige diamanter og 17 bevægelige ametyster. Lys urskive med stregindeling og tre visere Ø3.3 cm. Monteret med lilla læderrem. Der medfølger et lilla armbånd med en forgyldt chams med ametyster. Uden brugsspor....

Lot no: 5805026
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/10/2020
18:53
EUR 430
Rado. Jubilé 'Mini White' Dameur af keramik
Rado. Dameur af keramik model Jubilé MINI WHITE ref. R21712702 med kvarts urværk. Udført i keramik og stål og med en keramisk lænke, der kan afkortes. Låsen er i titanium. Urskive 23mm x 19 mm. Hvid urskive med fire diamanter, safirglas. Vandtæt: 30 Meter. Nyt batteri er isat af autoriseret ...

Lot no: 5452387

EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
19:17
EUR 537
Dibur herrarmbandsur
DiBUR, armbandsur, stål, automatiskt urverk, safirglas, datum, bezel med dekor av 50 briljanter totalt ca 2,25 ct samt invändigt med 12 rörliga småbriljanter, viklås, diameter 47 mm

Lot no: 5812815
EUR 1,437 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
19:38
Certina 18K 1960-tal
CERTINA, 18K, 1960-tal, manuellt urverk, vitguld, fasettslipat safirglas, krona märkt C, halvstel flätad satinerad länk med viklås i original, band med små diamanter övergång boett/ länk, ref nr. 800906067, diam ca 15x15 mm, vikt ca 22.5 g

Lot no: 5812973
EUR 575 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24/10/2020
10:17
Armbandsur 14K Schweiz 1930-tal
ARMBANDSUR, 14K, Schweiz, 1930-tal, manuellt urverk, rödguld, plexiglas, senare länk i doublé ej original, ref nr. OKJ D267, diam ca 14.5x21 mm (33), bruttovikt ca 22.2 g

Lot no: 5813081
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24/10/2020
13:12
Zenith Armbandsur 18K 1960-tal
ZENITH, armbandsur, 18 k guld, 1960-tal, manuellt urverk, rödguld, fasettslipat safirglas, krona med monogram, senare halvstel satinerad länk med viklås, svensk kontrollstämpel, justerbar längd, ref nr. 001D238, diam ca 17x17 mm, längd ca 17-19 cm, vikt ca 27,5 g

Lot no: 5813160
EUR 862 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24/10/2020
15:15
Omega Constellation
OMEGA CONSTELLATION, armbandsur, 1990-tal, quartzverk, guld/ stål, safirglas, pärlemorurtavla, krona med Omega, halvstel länk med viklås i original ref nr. 6552/864, serie nr. 55647458, diam ca 25 mm

Lot no: 5813236
EUR 479 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24/10/2020
17:15
Eiger Armbandsur 18K 1950-tal
EIGER, armbandsur, 18K, 1950-tal, manuellt urverk, rödguld, plexiglas, halvstel smyckeslänk med viklås, justerbar längd, serie nr. 6631481, diam ca 17 mm, längd ca 17-18 cm, vikt ca 17.5 g

Lot no: 5813281
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24/10/2020
18:22
Breitling Callistino damearmbåndsur, stål og 18 kt guld
Damearmbåndsur fra Breitling, model Lady Callistino, ref. D52045. Serienummer 1.1707. Urkasse af stål med detaljer af 18 kt guld. Urskive med arabertal, tre visere samt dato. Safirglas. Monteret med original lænke. Quartz urværk. Ø. ca. 28 mm.Fremstår med brugsspor. Uret gik på ...

Lot no: 5733711
EUR 1,611 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
19:34
EUR 1,128
Uweco och Tissot 18K/ Doublé 1930/1970-tal
UWECO OCH TISSOT, 18K/ doublé, 1930/1970-tal, manuella urverk, plexiglas, Uwexo 18K rödguld, Tissot doublé, diam ca Uweco 22 mm och Tissot ca 20 mm, vikt Uweco ca 9.8 g

Lot no: 5813383
20:26
Balmain. Dameur i stål med sølvfarvet skive og diamanter, 2000'erne
Damearmbåndsur fra Pierre Balmain, ref.nr.: 3355, i urkasse af stål, sølvfarvet skive med romertal og stregindeks, urkasse prydet med diamanter, mineralglas, monteret med original stållænke med dobbelt foldelukke, quartz urværk. Mål: ca. 24 x 34 mm. Indvendig L. ca. 16,5 cm. Fremstår med lettere ...

Lot no: 5807542
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:33
EUR 242
Omega Armbandsur 18K, 1960-tal
OMEGA, armbandsur, 18K, 1960-tal, svensk kontrollstämpel, manuellt urverk, vitguld, safirglas, krans med små diamanter ej fullslipade, krona med Omega, halvstel flätad länk med justerbart viklås i original, ref nr. 610096/ 994161, verk nr. 24341911, kaliber 484, diam ca 18 mm, längd ca 15.5-16.5 cm , vikt ca 31.1 g

Lot no: 5813438
EUR 766 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24/10/2020
21:21
Edition Luxe Ole Lynggaard Armbandsur 18K
OLE LYNGGAARD, armbandsur, 18K, rödguld, quartzverk, safirglas, briljantslipad diamant ca 0.15 ct TW. VS, präglad läderrem med vikås delvis i guld original, modell nr. A 1550-401, serie nr. 1006, diam ca 31 mm, extra präglad läderrem i original, smyckespåse samt box Lynggaard medföljer

Senaste butikspris 83.000,-

Lot no: 5814935
EUR 2,299 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25/10/2020
09:33
Edition Luxe Omega de Ville Armbandsur 18K
OMEGA DE VILLE, armbandsur, 18K, manuellt urverk, vitguld, safirglas, urtavla med stavindex med onyx, briljantkrans ca 0.40 ct, halvstel integrerad länk med justerbart viklås i original, satinerad yta, ref nr. 8297/D28268, verk nr. 33883317, kaliber 620, diam ca 24x28 mm, längd totalt ca 16.5-17.5 cm, vikt ca 50.2 g, etui ej tillhörande medföljer

Lot no: 5815093
EUR 1,916 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25/10/2020
11:42
Edition Luxe Ole Lynggaard Armbandsur
OLE LYNGGAARD, armbandsur, quartzverk, safirglas, satinerat och polerat stål, briljantslipad diamant ca 0.15 ct TW. VS, präglad läder rem med viklås original, modell nr. A 1550-9001, serie nr. 1149, diam ca 31 mm, smyckepåse samt box Lynggaard medföljer

Senaste butikspris ca 44.000,-.

Lot no: 5815187
EUR 1,149 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25/10/2020
13:03
Edition Luxe Omega och Eszeha Smyckesur 18K
OMEGA OCH ESZEHA, smyckesur, 1950-tal, 18K, svensk kontrollstämpel, sk cocktailmodell, manuellt urverk, rödguld, mineralglas, integrerad halvstel länk 18K i original med justerbart viklås, urtavla dold bakom smyckad strålformad krans, ref nr. 29171, verk nr. 16859153, kaliber 482, diam ca 12 mm, längd totalt ca 16-17 cm, vikt ca 40.2 g, etui i original medföljer

Lot no: 5815235
EUR 1,437 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25/10/2020
13:39
Edition Luxe Piaget Armbandsur 18K 1970-tal
PIAGET, armbandsur, 18K, 1970-tal, manuellt urverk, rödguld, safirglas, halvstel integrerad länk med viklås 18K i original, diam ca 25x25 mm, längd ca 160 mm, vikt ca 57.9 g

Lot no: 5815460
EUR 2,874 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25/10/2020
16:42
Edition Luxe Hermès Arceau Armbandsur 2000-tal
HERMÈS, Arceau, armbandsur, 2000-tal, automatiskt urverk, stål, safirglas, datum, krona med monogram, läderrem med justerbart viklås i original ref nr. BB710.1700/2.E11, ref nr. AR4.810, serie nr. 2335516, diam ca 41 mm, manual medföljer

Lot no: 5815477
EUR 958 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25/10/2020
17:00
Edition Luxe Georg Jensen Armbandsur
GEORG JENSEN, armbandsur, formgiven av Henning Koppel, quartzverk, stål, safirglas, kronograf med minut och timräknare, datum, pärlemorurtavla, diamantindex ca 0.17 ct TW, krona med monogram, senare präglad läderrem ej original, sölja original, ref nr. 417, serie nr. 000015, diam ca 38 mm, ficka med garanti daterad deceber 2019, manual samt box original medföljer

Lot no: 5815509
EUR 670 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25/10/2020
17:24
Edition Luxe Certina Armbandsur 18K 1960-tal
CERTINA, armbandsur, 18K, 1960-tal, svensk kontrollstämpel, manuellt urverk, vitguld, plexiglas, krona märkt C, halvstel integrerad länk med viklås original, krans med små briljanter, ref nr. 0871237, serie nr. 214890, diam ca 15x19 mm, längd totalt ca 165 mm, vikt ca 26.2 g

Lot no: 5815604
18:36
Edition Luxe Pekka Hirvonen Here and Now
PEKKA HIRVONEN, Here and Now, armbandsur, Lapponia, Finland, 2004, quartzverk, sterlingsilver, safirglas, halvstelt integrerat armband med justerbart fjärilsformat viklås, satinerad yta, ref nr. 668019, diam ca 19.5 mm, vikt ca 41.3 g, smyckespåse Lapponia medföljer

Lot no: 5815635
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25/10/2020
18:56
Omega Dynamic damearmbåndsur.
Omega Dynamic damearmbåndsur med urkasse af stål. B. 30 mm. Two tone urskive med logo, stregindex og datorude ved position 3" Mekanisk urværk med automatisk selvoptræk. Monteret med original rem af blå læder med Omega spænde. Uret gik på vurderingstidspunktet men Lauritz indestår ikke for ...

Lot no: 5807594
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 25/10/2020
19:00
EUR 134
Tissot. Damearmbåndsur af 14kt. guld.
Tissot. Damearmbåndsur med urkasse af 14kt. guld. med sølvfarvet urskive, to visere, stregindex. H. 21 mm, B. 21 mm. Monteret med ny Hirsch krokopræget læderrem. Uret går ikke.

Lot no: 5790206
19:00
EUR 161
Omega Constellation damearmbåndsur.
Omega Constellation damearmbåndsur. Urkasse og integreret lænke af stål og 18 kt. guld. Gylden urskive med romertal. Bagkasse med ref. 1382. Ø 28 mm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Bagkasse med indgravering. Uret går ikke Batteriskift må påregnes.

Lot no: 5804707
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 25/10/2020
19:10
EUR 268
Edition Luxe Jaeger LeCoultre Tank Etrier 1960-tal
JAEGER LE COULTRE, Tank Etrier, armbandsur, 1960-tal, manuellt urverk, stål, mineralglas, krona med monogram, senare läderrem ej original, ref nr. 1671, serie nr. 1125022, verk nr. 1962829, kaliber K841, diam ca 15x23 mm, box med inredning samt tag i original medföljer

Denna ikoniska modell såldes även hos Hermès

Lot no: 5815660
EUR 575 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25/10/2020
19:12
Bertolucci 'Doppia'. Midsize Damenuhr aus Stahl mit Blumen-Zifferblatt, 2000er Jahre
Damenuhr von Bertolucci, Modell 'Doppia', Ref. Nr. 413-02198, Gehäuse aus Stahl, helles Zifferblatt mit Blumen, dickes Saphirglas, originales Lederarmband mit doppelter Faltschließe, Quarz-Uhrwerk. Maße: 28 x 34,5 mm. Mit Gebrauchsspuren. Die Uhr funktionierte zum Schätzzeitpunkt. Lauritz.com ...

Lot no: 5767386
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
19:50
EUR 993
Edition Luxe Christophe Burger Time Peace
CHRISTOPHE BURGER, Time Peace, armbandsur, Lapponia, Finland, 2004, quartzverk, sterlingsilver, safirglas, halvstel integrerad länk med justerbart viklås, mönstrad och satinerad yta, ref nr. 668017, diam ca 25 mm, vikt ca 45.0 g, smyckespåse Lapponia medföljer

Lot no: 5815724
19:50
Omega Constallation. Dameur af stål
Omega Constellation. Damearmbåndsur i urkasse af stål, lys urskive med logo, time- og minutmarkeringer samt to visere. Uret har lynette med romertal samt schweizisk quartz værk, monteret med Omega stållænke med Omega foldespænde. Bredde: 23 mm (ekskl. krone). Ekstra lænke medfølger. Batteriskifte...

Lot no: 5807376
EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/10/2020
19:54
EUR 161
Rado 'DiaStar'. Dameur i keramik og forgyldt stål med sølvgrå skive, 2000'erne
Damearmbåndsur fra Rado, model 'DiaStar' ref.nr.: 153.0283.3, i urkasse af delvist forgyldt stål, mørkeblå skive med diamantbesat punktindeks, keramisk lynette, safirglas, monteret med lænke af keramik og forgyldt stål med foldespænde, quartz urværk. Mål: 18 x 22 mm. Indvendig L. ca. 14,5 cm. ...

Lot no: 5816708
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
19:57
EUR 174