12345...20»   Lots per page   586 results ListGallery
Taklampa jugend
TAKLAMPA, jugend, 1920/30-tal, koppar samt frostat glas, för 3 ljuspunkter, höjd ca 60, diameter 60 cm

Lot no: 5775024
EUR 242 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21/09/2020
21:26
Ljuskrona
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft, behängd med olikslipade prismor, 5 ljuspunkter, höjd ca 60, diameter 40 cm

Lot no: 5775033
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21/09/2020
21:35
Ljuskrona plafondmodell
LJUSKRONA, plafondmodell, 1900-talets första hälft, 8 ljuspunkter, höjd ca 30, diameter 45 cm

Lot no: 5775038
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21/09/2020
21:40
Vägglampetter
VÄGGLAMPETTER, 1 par, gustaviansk stil, med prismor, gulmetall, 1900-talets första hälft, höjd ca 30 cm prismor

Lot no: 5775051
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21/09/2020
21:53
Tre pendler med gule skærme, model Mister. (3)
Tre pendler med gule skærme, model Mister, Ø 40 cm. H. 40 cm. Fremstår ubrugte i original emballage. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. (3)

Lot no: 5744049

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 22/09/2020
09:39
Bordslampor från Italien
BORDSLAMPOR, ett par, Italien, brunfärgad kemarik, skärmad av textil, höjd ca 59 cm

Lot no: 5776215
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22/09/2020
10:10
Taklampa
TAKLAMPA, 1900-talets mitt, kromad metall, kupa i ett stycke av opalglas, höjd ca 70, diameter ca 40 cm

Lot no: 5776219
10:18
Takarmatur
TAKARMATUR, 1930-tal, stomme av mässing, 5 ljusarmar, kupor av opalglas med mönstrad dekor, höjd ca 75, diameter ca 47 cm

Lot no: 5776224
10:28
2 standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, hvid / crom (2)
2 standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, hvid / crom lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. ...

Lot no: 5727028

10:55
Bordlamper, model Biswan
Bordlamper, model Biswan, hvide runde skærme, metal m/ krom look, H. inkl. skærm 54 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb samt skærme. (2)

Lot no: 5503499

11:02
EUR 128
Tre pendler med sorte skærme, model Mister. (3)
Tre pendler med sorte skærme, model Mister, Ø 40 cm. H. 40 cm. Fremstår ubrugte i original emballage Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. (3)

Lot no: 5738446

11:03
Alfred Homann for Louis Poulsen. Fire udendørs væglampe (4)
Alfred Homann. Fire udendørs væglampe af hvidlakeret aluminium. 20 x 24 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med spor efter vejrlig. (4)

Lot no: 5768723
EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
11:12
Vägglampetter
VÄGGLAMPETTER, ett par, sannolikt Italien, för 2 ljuspunkter vardera, lackerad plåt med dekor i form av blad och blommor, längd ca 40 cm

Lot no: 5776243
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22/09/2020
11:26
Flemming Agger for Le Klint: Bordlampe model 366
lemming Agger / Le Klint. Bordlampe af sortlakeret metal med plisseret skærm. Model 366. H. 64 cm. Fremstår med brugsspor, samt knæk på skærm.

Lot no: 5771646
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
11:28
Pendel. Opal og teak.
Pendel med tre skærme i opalglas og stel i teak. H. ca. 105 cm.

Lot no: 5771504
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
11:48
Atelje Lyktan lampa modell Mars Per sundstedt
PER SUNDSTEDT, "Mars", taklampa, för Ateljé Lyktan, , kromade detaljer samt skärm i vit akrylplast, etikettmärkt, höjd exklusive sladd ca 25, diameter ca 45 cm

Lot no: 5776251
12:00
To pendler, model Mathilde, nickel, Ø 30 cm (2)
2 Pendler, model Mathilde, hammerslået nickel, Ø 30 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. HD-28

Lot no: 5635910

EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 22/09/2020
12:07
Secto Design taklampa
SEPPO KOHO, "Secto 4201", takarmatur, Secto Design, Finland, stomme i svartbjörk, etikettmärkt, skärmens höjd ca 45 cm

Lot no: 5776256
12:10
Hans Agne Jakobsson golvarmatur
HANS AGNE JAKOBSSON, 1900-talets andra hälft, golvlampa, modell "G215", stomme i trä, fot och skärm i mässing, etikettmärkt, höjd ca 120 cm

Lot no: 5776257
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22/09/2020
12:12
Silvio Vinella for Another Story. 12 pendler af mundblæst glas, 'POPP Lamp' (12)
Silvio Vinella for Another Story. 12 pendler af mundblæst glas bestående af: 1 'POPP Lamp Gold' af guldfarvet og klart glas, 9 'POPP Lamp Silver' af klart og sølvfarvet glas samt 2 'POPP Lamp Black' af sort og klart glas. Alle med lyskilde max 4W LED eller 40 W Halogen. H. 50, Ø 16-17 cm. Ubrugt ...

Lot no: 5708857

EUR 940 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
12:20
Verner Panton 'Panthella' bordlampe
Verner Panton. 'Pantella'bordlampe af hvidt akryl plast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5771642
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
12:27
EUR 148
Poul Henningsen.PH 5 pendel, hvid
Poul Henningsen. (1894-1967). PH-5 pendel i hvidlakeret metal. Fremstillet af Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5772362
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
12:29
EUR 134
Tre bordlamper, model Helena guld (3)
Tre bordlamper model Helena, bemalet gips, med afbryder på ledning, monteret med plisserede skærme, H. med skærme ca. 47-45-34 cm. (6)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.(3)

Lot no: 5778282

12:29
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina for Artemide. Tolomeo Micro bordlampe
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Tolomeo Micro skrivebordslampe af børstet aluminium. Fremstillet af Artemide. H. 37 cm, L. 45 cm. Minimale brugsspor. Udstillingsmodel.

Lot no: 5758319

12:32
EUR 94
Takampel glas
TAKAMPEL, 1900-talets första hälft, kupa i marmorerad glasmassa, upphängning med kedjor, diameter ca 42 cm

Lot no: 5776268
12:34
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/3 bordlampe med stamme af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 cm. Diam. 45 cm. Fremstår med alm brugsspor, en manglende skrue.

Lot no: 5761506
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
12:41
EUR 215
Half Moon Seeddesign Par bordlamper, hvid (2)
Half Moon Seeddesign Par bordlamper af hvidlakeret metal. Sort stofledning. Højde 60cm. (2)

Lot no: 5731527

EUR 242 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/09/2020
13:00
Bordslampa
BORDSLAMPA, 1900-tal, bronserad metall, dekor i form av bevingade hästar, höjd inklusive skärm ca 60 cm

Lot no: 5776272
13:00
Standerlampe / gulvlampe, model Marala, hvid
Standerlampe/gulvlampe, model Marala, m/ hvid fire-kantet skærm, stamme af hvidlakeret og forkromet metal m.m., H. 165 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb.

Lot no: 5485623

EUR 322 DK, Odense, Kratholmvej 22/09/2020
13:03
EUR 94
TAF Architects for Muuto. Ambit pendel 40 - Black
TAF Architects for Muuto. Ambit pendel 40 - Black. Ø. 40 cm. Produceret for Muuto, Lakeret aluminium bemalet i farven Black og hvid indvendig. H. 23,8 Ø 40 cm. Leveres i original emballage. Modelfoto.

Lot no: 5757671

13:12
12345...20»