12345...23»   Lots per page   664 results ListGallery
Par pendler, model Lucy wood (2)
Par pendler, model Lucy, metal og lakering i imiteret træ, Ø. 20 cm. Nye og i ubrudt emballage. (2)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. HD-15

Lot no: 5772751

EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 21/09/2020
15:43
Par pendler, model Dublin (2)
Par pendler, model Dublin, metal og lakering i imiteret træ, Ø. 20 cm. Nye og i ubrudt emballage. (2)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. HD-18

Lot no: 5772772

EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 21/09/2020
15:48
To loftspendler, model Dublin (2)
To pendler, model Dublin, metal og lakering i imiteret træ, Ø. 30 cm. Nye og i ubrudt emballage. (2)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. HD-20

Lot no: 5772774

15:49
Tre pendler, model Silent, sort (3)
3 Pendler, model Silent, sort, keramik, Ø 15 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (3) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.

Lot no: 5772778

EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 21/09/2020
15:50
Rijo væglampe
Rijo. Væglampe af metal og aluminium, 1950'erne RIJO.Fremstår med brugsspor, pletter af maling.

Lot no: 5775082
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/09/2020
15:55
Bordslampor
BORDSLAMPOR, 2 st, EMÅ samt oidentifierad, 1950/60-tal, lackerad metall samt mässing, höjd 28 - 31 cm.

Lot no: 5774778
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
16:02
Golvlampa
GOLVLAMPA, omkring 1900-talets mitt, mässing, höj och sänkbar, ca höjd 150 cm

Lot no: 5774784
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21/09/2020
16:08
Takkrona 1900-talets mitt
TAKKRONA, 1900-talets mitt, för 5 ljuspunkter, mässing, behängd med olikslipade prismor, höjd ca 50 cm ink. upphängning, diameter ca 30 cm

Lot no: 5774791
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21/09/2020
16:15
Par lysegrønne pendler, med grøn top (2)
Par lysegrønne pendler af emalje, H. 53 cm. Ø. 40 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (2)

Lot no: 5757798
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 21/09/2020
16:19
Ljuskrona empirestil
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets första hälft, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, för 2 ljuspunkter samt 4 ljusarmar, höjd ca 70, diameter 40 cm

Lot no: 5774802
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21/09/2020
16:26
taklampa teak och opalinglas
TAKLAMPA, 1900-talets mitt, troligtvis Luxus, teak och opalinglas, höjd ca 24, diameter 35 cm

Lot no: 5774808
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
16:32
Thomas Bernstrand for Muuto. Studio Pendel - hvid
Thomas Bernstrand for Muuto. Studio Pendel - hvid. Aluminium & Glas. Højde: 29 cm. Ø: 39 cm. Modelfotos, original emballage. Vejledende udsalgspris 2.495 DKK.

Lot no: 5757620

EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 21/09/2020
16:49
To pendler, model Olive, nikkel finish (2)
2 Pendler, model Olive, hammerslået metal med nikkel finish, Ø 21 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. HD-32

Lot no: 5556142

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 21/09/2020
17:17
To loftspendler, model Dublin, Ø 24 cm. (2)
Par pendler, model Dublin, metal og lakering i imiteret træ, Ø. 24 cm. Nye og i ubrudt emballage. (2)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. HD-19

Lot no: 5726745

17:25
Hans-Agne Jakobsson ''Ellysett'' vägglampa
HANS-AGNE JAKOBSSON, ''Ellysett'' vägglampa, 1900-talets andra hälft, för AB Ellysett Markaryd, skärm i böjd trä, höjd ca 20 cm

Ingår i temaauktionen Swedish Pine

Lot no: 5774835
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21/09/2020
17:25
Kvinde torso i mosaik med lys.
Lampe / skulptur i glasfiber beklædt med ca 1 cm2 store stykker multifarvet glasmosaik. Står på sokkel af sortmalet træ, monteret med fatning, ledning og afbryderknap. Højde 62 cm. Bredde 30 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 5670384

EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 21/09/2020
17:43
Bordslampa 1900-talets första hälft
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft, mässing, skärm av glas, höjd ca 46 cm

Lot no: 5774849
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 21/09/2020
18:05
Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read gulvlampe Grey25
Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read gulvlampe grey 25. stel og skærm af grålakeret metal. Dybde 36,2 cm., Højde 110 cm., Fod Ø:16 cm., Skærm Ø:14 cm. Gulvlampen kan dreje 260 grader om sin egen akse og giver dermed brugeren en ekstraordinær grad af fleksibilitet. Fremstår ny i original...

Lot no: 5768668

EUR 242 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/09/2020
18:20
EUR 148
Prismelysekrone med messingstel
Elmonteret prismelysekrone med spiralformet messingstel og kædeophæng. H. uden kæde 33 cm Ø 30 cm. 1900 tallets anden halvdel.

Lot no: 5774070
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/09/2020
18:22
Preben Jacobsen & Flemming Brylle, tilskrevet. Bedlampe
Preben Jacobsen & Flemming Brylle, tilskrevet. Bedlampe med skærme af orange, hvid og røgfarvet plast, stamme af sortlakeret metal. H. 80 Ø 40 cm. Fremstår med kraftig slitage, flere skærme med krakeleringer på skærme.

Lot no: 5775287
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/09/2020
18:34
Golvlampa
GOLVLAMPA, 1950-tal, 3 ställbara ljusarmar, fot och stam i svarvat trä, detaljer i mässing, högsta höjd ca 170 cm

Lot no: 5774883
19:05
Petroleumslampe af messing, mrk. 'Fregatten Jylland'
Petroleumslampe af messing, mrk. 'Fregatten Jylland' eksemplar nr. 3148. Skærmkuppel af glas med bobler, H. ca. 60 cm. Fremstår med brugsspor, områder med rust.

Lot no: 5767676
19:05
Josef Frank taklampa
JOSEF FRANK, taklampa, Svenskt Tenn, modellnummer 2444, mässing, 3 ljusarmar, total höjd ca 40, diameter ca 56 cm inkl skärmar.

Lot no: 5774885
EUR 242 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
19:07
Pendelleuchte / Kronleuchter mit Kugeln aus Glas, 1960er Jahre
Pendelleuchte / Kronleuchter mit Kugeln aus Glas, 1960er Jahre. Messing und kugelförmigen, leicht braungetönten Glasschirmen. Maße ca. H. 56 cm, Dm. 68 cm. Gebrauchsspuren, ein Arm verzogen.

Lot no: 5772143
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/09/2020
19:07
Taklampa
TAKLAMPA, 1980 /1990-tal, glas, Italien, mässing, diameter ca 44 cm

Lot no: 5774887
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
19:09
Par Nordlux kobber havelamper (2)
Par Nordlux kobber havelamper med glasindfatning. H 128 cm. Fremstår med brugsspor og Skærm monteres løst på stolpe. (2)

Lot no: 5770662
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 21/09/2020
19:10
Cecilie Manz. Bordlampe, model Caravaggio hvid
Cecilie Manz. Bordlampe, model Caravaggio, skærm af hvidlakeret metal. Designet af Cecilie Manz. Diameter 18 cm., Højde 51,7 cm. Fremstår ny i original emballage. Modelfotos.

Lot no: 5756114

EUR 295 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/09/2020
19:11
Pendel/Gulv. Håndlavet lampe af kobber.

Lot no: 5668369

EUR 430 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
19:12
Lisa Johansson-Pape
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA, vitmålad plåt och innerskärm av tyg. Tillverkare Orno, diameter 59 cm.

Lot no: 5774891
EUR 300 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 21/09/2020
19:13
Shawn Littrell. Fire Ninety LED bordlamper med dæmperfunktion (4)
Shawn Littrell. Fire Ninety LED bordlamper med dæmperfunktion. Til bordmontering. Sortfarvet inkl. Lampehoved kan indstilles i alle retninger. LED (dioder) med klart varmt hvidt med god farvegengivelse. Lyset kan dæmpes. Energieffektiv 6W. LED er meget holdbar og skal aldrig skiftes. Formgivet af...

Lot no: 5651793
19:15
12345...23»