Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >> ListGallery Lots per page
Ljuskrona
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft, för 5 ljus, förgylld stomme, höjd ca 41, diameter 42 cm
Lot no: 5310224
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
14:00:00
Bordlamper, model Fresno, m/ hvide skærme (2)
Bordlamper, model Fresno, m/ hvide skærme, lamper af forkromet metal m.m., H. 47 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. Da ...
Lot no: 5253698

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
14:02:00
Christian Dell bordslampa
CHRISTIAN DELL, modellnummer 6751, Kaiser Idell Leuchten, ursprungligen formgiven under Dells tid vid Bauhaus under 1930-talet, stomme i massiv mässing, höjd ca 45 cm
Lot no: 5310226
EUR 629 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2019
14:04:00
Takarmatur orrefors
TAKLAMPA, ca. 1940-/1950-tal, troligen Fritz Kurz för Orrefors, ampelmodell, med dekor av plymer och blommor av glas, höjd ca 70, diameter 47 cm
Lot no: 5310228
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
14:08:00
Pendler, model Reno, Ø. 24 cm. (4)
Pendler, model Reno, sort finish på hammerslået metal, Ø 24, H. 15 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (4) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes ...
Lot no: 5252582

EUR 174 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
14:11:00
Ljuskrona Nordiska kompaniet
LJUSKRONA , för 8 st ljus, inköpt på Nordiska kompaniet, alluminum, genombruten dekor, höjd ca 105, diameter 85 cm
Lot no: 5310231
14:14:00
Bordlamper, model Marala (2)
Bordlamper, model Marala, med hvid skærm og afbryder, nickel, forkromet metal m.m., H. med skærm 48 cm. Nye og i ubrudt emballage. (2)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses ...
Lot no: 5232925

14:16:00
Pendler, model Cylinder, brune (2)
Pendler, model Cylinder, brune, Ø 30, H. 40 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. Da udleveringen af varen vil ske via et ...
Lot no: 5292850

14:25:00
Zumtobel. A set of eight industrial pendant lamps, model Copa. XL (8)
Zumtobel. A set of eight 250W industrial pendant lamps/ceiling pendant lamps, housing in aluminium. H. 82 cm. Ø 54 cm. Designed by Charles Keller for Zumtobel Staff, Austria in 2001. Model 'Copa'. Light bulbs included. Minimal traces of wear. One is missing wire. Lauritz.com does not guarantee ...
Lot no: 5295775
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
14:29:00
EUR 671
Holmegaard. Seks væglamper samt Napoli bordlampe af opalglas (7)
Michael Bang for Holmegaard. Et sæt på seks 'Mandarin' væglamper/up-lights af opalglas, monteret med vægbeslag. H. 22. cm. B. 30. cm. D. 20 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Original emballage medfølger. Anne Grete von Halling-Koch for Holmegaard, Napoli bordlampe af hvid opalglas, str. ...
Lot no: 5308212
EUR 483 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
14:30:00
EUR 242
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Et sæt på seks bordlamper, model 'Tolomeo mini'. (6)
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Et sæt på seks Bordlamper med stel og fod af forkromet metal, skærm af aluminium. H 55 - 105 cm. Fod Ø. 20/23 cm. Fremstillet hos Artemide, model 'Tolomeo mini'. Lette brugsspor, mindre mærker og tryk. Modelfotos. (6)
Lot no: 5291823
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
14:31:00
EUR 537
Taklampor "Glo-Ball S2"
JASPER MORRISON, "Glo-ball S2", taklampor, 2 st., Flos, Italien, formgivningsår 1998, skärm i munblåst frostat opalglas samt upphängningsvajer i stål. . Höjd ca 35, diameter ca 40 cm
Lot no: 5310246
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2019
14:44:00
Bordslampa
BORDSLAMPA, Les Hurets, France, glaserat lergods, höjd inkl. skräm 70 cm
Lot no: 5310248
14:48:00
Bordlamper, model Roma, m/ ovale skærme, str. L (2)
Bordlamper, model Roma, m/ ovale skærme, lamper af forkromet metal m.m., str. L, H. 73 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. ...
Lot no: 5306977

EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
14:51:00
Bordlamper, model Pali, ovale hvide skærme (2)
Bordlamper, model Pali, metal, hvide ovale skærme, H. 56 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. Da udleveringen af varen vil ...
Lot no: 5243826

15:04:00
Pendler, model Mister, brun (2)
Pendler med ophæng, model Mister, brun, chintz stof, H. 40 cm. Ø. 30 cm. Fremstår nye og ubrugte. (2)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber...
Lot no: 5270165

15:05:00
Pendler, model Silent, sort (6)
Pendler, model Silent, sort, keramik, Ø 15 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (6) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. Da udleveringen af varen vil ske via et ...
Lot no: 5281521

EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
15:10:00
Asger Bay Christiansen. Tre pendler, 'Bøtten'. (3)
Asger Bay Christiansen. Tre pendler af hvidlakeret metal, 'Bøtten'. Fremstillet hos Asger BC Lys. H. 28 cm. Ø 29 cm. Fremstår med mindre brugsspor, buler og mærker. (3)
Lot no: 5303320
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
15:18:00
Kay Boeck-Hansen og Jørgen Stærmose for Lyfa, Seks Loft-/væglamper (6)
Kay Boeck-Hansen og Jørgen Stærmose for Lyfa. Seks 'Lundtofte armaturet', lakeret metal med hvidt glas. Ø. 46 cm. Fremstår med mærker, pletter samt enkle med rust. Modelfoto. (6)
Lot no: 5308798
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
15:26:00
Bordslampa Carl Fagerlund
CARL FAGERLUND, bordslampor, 1-par, Orrefors, 1970-tal, kromad topp, etikettmärkta, höjd ca 38 cm
Lot no: 5310265
EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2019
15:26:00
Georg Jensen. Cafu lamper (2)
Georg Jensen. 2 stk Cafu lamper, model stor og lille, , af blankpoleret stål. Skærm i blåt struktureret tekstil. Sort stofledning. H. 50,4 cm. Ø: 34 cm. H. 27 cm. Ø 25 cm. I originale æsker. (2)
Lot no: 5301750

EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
15:30:00
EUR 295
Bordslampa med figurinfot
BORDSLAMPA, samtida, figurinfot i gulmetall, sockel i trä, vit glasglob, höjd ca 52 cm
Lot no: 5310270
15:36:00
Standerlampe / gulvlampe, model Young Two samt pendler, model Station, sort (4) Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 5227705
Standerlampe / gulvlampe med to skærme / lyskilder, model Young Two, sortlakeret metal, H. 148 cm. Samt Station pendler, sort lakeret metal, Ø 30 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (4) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes ...
Lot no: 5222799

15:38:00
Bordslampor Italien
BORDSLAMPOR, 1 par, Italien, 1960-tal, glaserat porslin, balusterformade, reliefdekor av rosa blommor i grönt bladverk, höjd ca 47 cm
Lot no: 5310291
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/04/2019
16:22:00
Tolomeo Video" Artemide, 4 skrivbordslampor
MICHELE DE LUCCHI & GIANCARLO FASSINA, 4 skrivbordslampor "Tolomeo Video" för Artemide, Italien, formgivningsår 1987, aluminium, samtliga etikettmärkta, reglerbar höjd
Lot no: 5310318
17:20:00
Standerlampe, børstet metal, mrk. Holtkötter Leuchten, af nyere dato
Standerlampe, børstet metal, mrk. Holtkötter Leuchten, af nyere dato, uden afbryder, H. 97 cm. Fremstår m/ brugsspor.
Lot no: 5298392
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
17:25:00
Skomakarlampa Karlskrona Lampfabrik
TAKLAMPA, skomakartyp, Karlskrona Lampfabrik, 2 ljuskällor, mässing och vitt glas, skärmarnas diameter ca 25, totalhöjd ca 76, längd 85 cm
Lot no: 5310332
17:48:00
Väggarmaturer Luxus
LUXUS, väggarmaturer, 2+3, 1960-tal, mässing, etikettmärkning, höjd ca 33 resp 34 cm
Lot no: 5310338
18:04:00
Holmegaard bordlampe
Holmegaard bordlampe med skræm. H. 62 cm. Ø. 24 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5285703
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 24/04/2019
18:16:23
Ljuskrona
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft, för 4 ljus, med blå skål, stomme i mässing, höjd 60 cm
Lot no: 5310346
18:20:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >>