My search agents   Save list   Create search agent
12345...22»   Lots per page   660 results List Gallery
Kaare Klint. Par overtræk til safaristol, kanvas (2)
Kaare Klint. Par dansk producerede overtræk til safaristolen. Udført i lyst kanvas.(2)

Lot no: 6128718
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
13:50
EUR 510
Arne Jacobsen. Oxford armstol, Red Label fra 2008, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford armstol med mellemhøj ryg, betrukket med cognacfarvet læder, armlæn samt fempas stjernefod med drej af forkromet aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008 med label herfra, Red Label. H. 103/48 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Lot no: 6116144
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
14:23
EUR 805
Overpolstret lænestol
Overpolstret lænestol, betrukket med sømbeslået opskåret mekka. Knapsyet ryg. Sko af messing. Fremstår med slitage, leddeløs og med flere manglende knapper.

Lot no: 6145870
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
14:36
Pair Wendelbo. 132 chair. Green/Yellow (2)
Pair Wendelbo. 132 chair. Powder-varnished four-star steel base with swivel functionality. Chair and cushion upholstered in green furniture fabric. H. 80. Sh. 41. D. 80 W. 79 cm. Packed in previously unpacked original packaging. Model photo. (2)

Lot no: 6059796

EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
14:45
EUR 537
Ekorness, Stressless, lænestol og skammel, sort læder (2)
Ekorness, Stressless, lænestol og skammel, sort læder og mørkbejdset stel af bøg. B. 85 cm- Sædeh. 40 cm. Fremstår med brugsspor, og patineret læder, anelse forskel på nuance på fodstykkerne. (2)

Lot no: 6150258
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
14:53
Deszine Talks. Hyndesæt i Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, sort læder
Deszine Talks. Hyndesæt i Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, sort læder. Modelfotos. Stol medfølger ikke. Modelfoto.

Lot no: 6117489

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
15:12
EUR 188
Par Wendelbo. 132 chair 'lys grå' (2)
Par Wendelbo. 132 chair. Pulverlakeret firepas fod i stål med drejefunktion. Stol og hynde er betrukket med mørkegråt møbelstof 'Baleno col.2' H. 80. Sh. 41. D. 80 B. 79 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfoto. (2)

Lot no: 6061305

15:33
EUR 537
Mika Tolvanen for Muuto, Model 'Visu Lounge Chair'

Lot no: 5992441

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
15:42
EUR 201
Lænestol
Lænestol betrukket gråt mønstret stof. Drejbar sokkel. H. 78 cm. B. 75 cm. SH. ca. 40 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6114923
15:51
Ekornes, Stressless lænestol med skammel, sort læder
Ekornes, Stressless lænestol med skammel, sort læder, samt fod af mørkbejdset bøg. Mål ca. B. 76 cm. Sædeh. 40 cm. Fremstår med brugsspor, samt patineret læder. (2)

Lot no: 6150260
15:54
365º North for Wendelbo. Hug chair. Light grey
365º North for Wendelbo. Hug chair with frame and legs made in powder-varnished steel. Chair and cushion upholstered in dark grey furniture fabric. H. 82. Sh. 41. D. 86 W. 87 cm. Packed in previously unpacked original packaging. Model photo.

Lot no: 6059683

EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
15:54
EUR 698
Iskos-Berlin, for Muuto model 'Fiber Lounge chair', læder.
Iskos-Berlin, for Muuto model 'Fiber Lounge chair' Stel af egetræ, sæde skal af fiberkomposit betrukket med læder. H. 74,4 B. 60 D. 69 Sh. 38 cm. Udstillingsmodel, enkelte ridser og mærker.

Lot no: 5794801

EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
16:15
EUR 268

Lot no: 6059684

16:21
EUR 698
Lænestol i læder og stål
Lænestol overpolstret med gråt læder, løse hynder, ben af stål. H. 70. Sh. 40, B. 82 cm. Fremstår med brugsspor, overfladiske mærker og skrammer.

Lot no: 6150410
16:27
George Nelson lounge chair model Coconut Chair
George Nelson. Lounge chair, model Coconut Chair with a chrome-plated tubular steel frame, injection moulded white fibreglass shell, front upholstered in anthracite-coloured leather. Designed in 1955. Produced by Vitra. H. 83/38. W. 104 cm. D. approx. 80 cm. Features usage-related traces of wear,...

Lot no: 6136143
EUR 1,611 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
17:15
EUR 1,074
Sven Ellekær. Loungegruppe med stel af egetræ (4)
Sven Ellekær. Loungegruppe med stel af egetræ, hynder af sort læder, bestående af tre loungestole og sofabord. H. 75 B. 79 D. 80 cm. ( stol) H. 49 L79 B. 71 cm. ( bord) Fremstillet ved Fritz Hansen, label herfra. Fremstår kraftige brugsspor på læderhynde. (4)

Lot no: 6148041
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
18:02
EUR 564
Dansk møbelproducent. Skammel på firpasfod med brunt læder
Dansk møbelproducent. Firpas fod af imiteret palisander med hynde syet i brunt læder h. 40 cm. 1960érne

Lot no: 6122381
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
18:25
Thams furniture: Multijusterbar lænestol i stål og læder
Thams furniture: Multijusterbar lænestol i stål og læder . Drejefod og justering af siddeposition. Betrukket med lysebrun læder. H. 86 B. 75 D. 76 cm. For sæt se evt. varenr.. 6148749 og 6148745

Lot no: 6148747
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
18:30
Anderssen & Voll for Wendelbo. Lænestol model Sunday
Anderssen & Voll for Wendelbo. Lænestol model Sunday betrukket med Treviso Dark Brown læder. Ben af sortlakeret træ. H. 102 cm. B. 78 cm. SH. ca. 40 cm. Udstillingsmodel, enkelte mærker og pletter. Vejl. udsalgspris 17.145 DKK.

Lot no: 5990995

EUR 1,154 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
18:33
EUR 913
Wendelbo. 132 chair. Dark gray
Wendelbo. 132 chair. Powder-varnished four-star steel base with swivel functionality. Chair and cushion upholstered in dark grey furniture fabric. H. 80. Sh. 41. D. 80 W. 79 cm. Packed in previously unpacked original packaging. Model photo.

Lot no: 6139031

18:48
EUR 295
Børge Mogensen. Slædestol model 2254
Børge Mogensen. Slædestol model 2254 med stel af massiv mahogni, ryg, nakkepude og sædehynde med originale læderstropper. H. 95/36, B. 66 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. Fremstår nybetrukket med gråt møbel stof ved dansk møbelpolster i Danmark.

Lot no: 6033707
EUR 1,208 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
18:58
EUR 940
Angel Pazmino, lænestol fra 1960'erne, fremstillet hos Muebles de Estilo, Ecuador
Angel I. Pazmino Lænestol fra 1960'erne. Fremstillet hos Muebles de Estilo -Quito, Ecuadorr. Sammensat konstruktion af massivt mørkt træ, ryglæn og sædeovertræk af brunt kernelæder med prægede pyntemotiver. Mål: H. 74 cm, B. 58 cm, Sh. 40 cm. Fremstår med brugsspor samt flækket i mellem ben og ...

Lot no: 6034735
19:01
EUR 537
Børge Mogensen. Lænestol, original læder, model 2421
Børge Mogensen 1914-1972. Lænestol, model 2421. Betrukket med originalt brunt læder. Løse hynder med dunfyld, ben af massiv egetræ. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. Mål: H. 73 cm, B. 70 cm, SH. 44 cm. Fremstår med patina.

Lot no: 6043955
EUR 1,074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
19:02
EUR 805
Hero møbler. Par lænestole, sort læder (2)
Hero møbler. Par lænestole betrukket med sort læder, armlæn samt runde tilspidsede ben af massiv palisander. 1960'erne. SH. 45 cm. Fremstår med brugsspor. Se varenummer: 6146414. (2)

Lot no: 6146412
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
19:08
EUR 349
Hans J. Wegner. A pair of oak lounge chairs, Model GE-260 (2)
Hans J. Wegner (1914-2007). A pair of lounge chairs, solid oak frames, seat and cushions upholstered in green woollen fabric. Designed in 1960. Produced by Getama, Model GE-260. H. 67 cm. W. 66 cm. Seat height 38 cm. Literature: Noritsugu Oda, 'Hans J. Wegner's 100 Chairs', p. 45. Recently ...

Lot no: 6136485
EUR 3,356 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
19:13
EUR 2,685
Poul M. Volther. Lænestol.
Poul M. Volther. Lænestol med stel af egtræ, betrukket med sort patineret læder med løse hynder. Formgivet i 1961. Fremstillet hos Erik Jørgensen. H 70 cm. Sh 38 cm. B 80 cm. Fremstår med patina samt enkelte ridser/mærker.

Lot no: 6092955
19:15
EUR 940
Ib Arberg. 'The Parrot' lounge chair
Ib Arberg. 'The Parrot' lounge chair. In partially varnished metal. Designed and produced by Ib Arberg for Ibar Design AB in Jönköping. H. approx. 165 cm. Recently reupholstered in cognac-coloured aniline leather and with new canvas.

Lot no: 6117912
EUR 2,953 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
19:17
EUR 2,349
Kasper Salto : Loungestol model Kato
Kasper Salto f. 1967. Loungestol model Kato betrukket med mørk sort/blå læder, ben af rustfrit stål.. Mål. H: 67 cm, B: 64 cm, D: 94 cm, SH: 37 cm, SD: 57,5 cm. Fremstår uden brugsspor, men med opbevaring og håndteringsspor.

Lot no: 6150698
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
19:19
EUR 201
Hee Welling for HAY. 'About a lounge chair', model AAL82. Armstol / lænestol, sort læder
Hee Welling for HAY. 'About a lounge chair', model AAL82 . Armstol / lænestol betrukket med sort læder, løs sædehynde, runde massive ben af egetræ. Sh. 36 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Lot no: 6142661
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
19:20
EUR 268
Thams furniture: Højrygget Multijusterbar lænestol og skammel i stål og læder
Thams furniture: Højrygget Multijusterbar lænestol og skammel i stål og læder . Drejefod og justering af siddeposition. Betrukket med lysebrun læder. H. 116 B. 75 D. 76 cm. Fremstår med lette brugsspor.For sæt se evt. varenr.. 6148747 og 6148749

Lot no: 6148745
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
19:30
EUR 161
12345...22»
My search agents