12345...22»   Lots per page   656 results List Gallery
Hans J. Wegner. Getama lænestol, egetræ / læder, model GE240
Hans J. Wegner. Lænestol med stel af sæbehandlet massivt egetræ, monteret med stivere af metal, hynder nybetrukket med sort læder. 1960'erne. Fremstillet hos Getama, model GE 240. H. 66/35 cm. Fremstår nyrenoveret, dog enkelte små kanthak på armlæn.

Lot no: 6209382
EUR 1,154 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
08:03
EUR 752
Toshiyuki Kita. Lænestol samt skammel, model TOK (2)
Toshiyuki Kita. Lænestol samt skammel med skal af formbøjet sortlakeret træ, forsidepolstret med rødt skind, højde regulerbar nakkestøtte, monteret på drejelig vippefod. Fremstillet hos Variér/Stokke, model TOK. SH. 40 cm. Fremstår med lettere brugsspor, lille afskalning på fod. (2)

Lot no: 6205772
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
08:12
EUR 403
Skandinavsk møbelproducent. Lænestol, bøgetræ, læder
Skandinavisk møbelprouent. Lænestol med stel af massivt bøgetræ, justerbar sæde/tremmeryg, løse fastmonterede hynder betrukket med patineret knapsyet brunt læder. Understof af mesh. 1970'erne. SH. 38 Fremstår med brugsspor, lettere krakeleret læder, kraftig patina på rygstøtte, pletter og lille ...

Lot no: 6218816
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
08:40
Dansk møbelproducent. Lænestol, negle af palisander
Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med gråt møbelstof, armlæn med negle af palisander, monteret på massive tilspidsede ben af egetræ. 1960'erne. SH. 40 cm. Fremstår med brugsspor, åben revne på ene armlæn.

Lot no: 6181212
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
09:06
EUR 376
Dansk møbelproducent. Lænestol, læder
Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med brunt læder, ben af massiv bejdset egetræ. 1960'erne. SH. 40 cm. Fremstår med brugsspor, mærker i læder ved bagside af armlæn.

Lot no: 6176565
09:22
EUR 349
Harald Relling. Lænestol samt skammel model Wing, grønt læder (2)
Harald Relling. Lænestol samt skammel med stel af forkromet stål og palisander, sæde og ryg udspændt med kanvas, betrukket med grønt læder. 1980'erne. Fremstillet hos Westnofa, model Wing. SH. 42 cm. Fremstår patineret med aldersrelaterede brugsspor herunder mærker på læder, nuanceforskelle på ...

Lot no: 6218552
09:31
EUR 403
Dansk møbelproducent. Øreklapstol, læder
Dansk møbelproducent. Øreklapstol betrukket med brunt læder, ben af massiv bejdset bøgetræ. SH. 42 cm. Fremstår med brugsspor, lettere slitage i læder.

Lot no: 6176537
09:37
EUR 295
Muller Van Severen. Rocking chair, display model
Fien and Hannes Muller van Severen. Rocking chair with a frame in white powder-varnished metal, stretched with red furniture fabric. Designed in 2013. Produced by Valerie Objects. SH. 38 cm. Display model, features minimal usage-related traces of wear.

Lot no: 6032763
EUR 1,611 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
10:06
EUR 805
Ole Wanscher. Lænestol, mahogni
Ole Wanscher. Lænestol af massivt mahogni, sædehynde og ryglæn betrukket med lyst møbelstof. Fremstillet hos Cado, mærkat heraf. 1970'erne. SH. 42 cm. Fremstår med brugsspor, skjolder i stof samt snavset stof.

Lot no: 6161984
10:07
EUR 295
Hans J. Wegner. Cigaren. A pair of low lounge chairs, model GE-240 (2)
Hans J. Wegner. Cigaren. A pair of lounge chairs with solid beechwood frames, loose original spring cushions newly reupholstered in Alaska cognac-coloured aniline leather. Produced by Getama, model GE-240. Features faint usage-related traces of wear, newly refurbished, does however display shade ...

Lot no: 6204307
EUR 3,221 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
10:33
EUR 2,416
Par Wendelbo. 132 chair. Mørkegrå (2)
Par Wendelbo. 132 chair. Pulverlakeret firepas fod i stål med drejefunktion. Stol og hynde er betrukket med mørkegråt møbelstof 'Ella col.4' H. 80. Sh. 41. D. 80 B. 79 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfoto. (2)

Lot no: 6061141

EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2022
11:23
EUR 537
365º North for Wendelbo. Hug chair. Light grey
365º North for Wendelbo. Hug chair with frame and legs made in powder-varnished steel. Chair and cushion upholstered in dark grey furniture fabric. H. 82. Sh. 41. D. 86 W. 87 cm. Packed in previously unpacked original packaging. Model photo.

Lot no: 6061111

EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2022
11:25
EUR 537
Berg Furniture. Lænestol samt skammel, egetræ (2)
Berg Furniture, Lænestol samt skammel betrukket med kraftigt patineret brunt læder, løs nakkehynde, flettet keder, armlæn og stel af egetræ, vipbar ryg med lås-funktion, vinkeljusterbar skammel. 1970/80'erne. Fremstår patineret med aldersrelaterede brugsspor herunder mærker på læder og stel, ...

Lot no: 6218494
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
11:31
Arne Jacobsen. ‘The Swan’. Lounge chair, newly reupholstered, model 3320
Arne Jacobsen. ‘The Swan’. Lounge chair outfitted with a swivel four-star aluminium base, upholstered in cognac-coloured leather, model 3320. Produced by Fritz Hansen. Designed in 1957-1958 as part of the overall design of the Hotel Royal in Copenhagen. Lit. C. Thau & K. Vindum: Arne Jacobsen. ...

Lot no: 6207449
EUR 2,685 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
11:34
EUR 2,148
Hans J. Wegner. A pair of low lounge chairs, model Ge290 (2)
Hans J. Wegner. A pair of lounge chairs with solid oakwood frames, loose foam cushions upholstered in wool fabric from Kvadrat. Designed in 1953. Produced by Getama, model GE-290. SH. 40 cm. Features regular /faint usage-related traces of wear. (2)

Lot no: 6212733
11:39
EUR 2,483
Ompolstrings sæt til Safari stol, Sort Læder.
Ompolstrings sæt til Safari stol bestående af sæde, ryglæn, stropper til armlæn samt til ben. Udført i Sort læder.

Lot no: 6160734

EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2022
11:42
EUR 215
Jørgen Gammelgaard. Gyngestol, bøg
Jørgen Gammelgaard. Gyngestol af formbøjet og lakeret bøgetræ, sæde betrukket med blåt møbelstof. Fremstillet hos Erik Jørgensens møbelfabrik. SH. 40 cm. Fremstår med brugsspor, pletter på stof, falmet / skjolde på toppen af rygstykke.

Lot no: 6223221
11:43
EUR 322
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol og skammel. Sort (5)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Brede 57 cm. Betrukket med sort læder. Komplet bestående af fem dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn, samt en hynde til fodskammel. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (5)

Lot no: 6158453

EUR 644 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2022
11:47
EUR 510
A pair of stools made in teakwood and aniline leather (2)
A pair of stools with teakwood frames, seats upholstered in aniline leather. H. 43 cm. W. 59 cm. D. 30 cm. Features usage-related traces of wear on the frame. (2)

Lot no: 6204162
11:48
EUR 1,074
Mika Tolvanen for Muuto. Par Visu Lounge chairs. (2)
Mika Tolvanen for Muuto. Par Visu Lounge chairs overpolstret med brunt 'easy root 298', læder, ben af formbøjet eg. H. 69 B. 60 D. 51 SH. 40 cm. Fremstår i original emballage. Modelfoto.(2)

Lot no: 6039073

EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2022
11:49
EUR 268
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol og skammel. Cognac (5)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Betrukket med cognac læder. Komplet bestående af fem dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn, samt en hynde til fodskammel. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (5)

Lot no: 6158553

12:01
EUR 510
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Brede 57 cm. Betrukket med sort læder. Komplet bestående af fire dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. Modelfoto. (4)

Lot no: 6158390

EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2022
12:04
EUR 403

Lot no: 6142184

EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2022
12:07
EUR 403
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol (4)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Brede 57 cm. Cognacfarvet læder. Komplet bestående af fire dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (4)

Lot no: 6158693

12:26
EUR 403
Hyndesæt til Wegners GE-290A (3)
Hyndesæt til Wegners GE-290A. Sæde, ryg samt nakkehynde med skumfyld fra, betræk af cognac læder. Modelfoto. Stol medfølger ikke. (3)

Lot no: 6160714

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2022
12:30
EUR 268

Lot no: 6158555

12:37
EUR 510
Arne Norell. Lænestol, model Rotang, mahogni
Arne Norell. Lænestol med stel af massivt mahogni, sider og ryg med fransk flet, løse hynder betrukket med sort læder. Mærket Norell, Model Rotang. Sh. 54 cm. Fremstår med brugsspor, delvist sammenfalden skum i sædehynde.

Lot no: 6143403
EUR 1,074 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
12:46
EUR 456
Helge Vestergaard Jensen for O.D Møbler. Højrygget lænestol, eg
Helge Vestergaard Jensen. Højrygget lænestol med stel af massivt egetræ, sæde og ryg samt nakkehynde betrukket med grønligt møbelstof. SH. 45 cm. Fremstillet hos O.D. Møbler, mærkat herfra. Fremstår med brugsspor, pletter på stof, manglende montageskjulere.

Lot no: 6223239
12:54
EUR 161
Dansk møbelproducent. Lænestol med krydsstel, bøg
Dansk møbelproducent. Lænestol med krydsstel af massivt bejdset bøgetræ, sæde og ryg betrukket med knapsyet lyst uldstof. 1960'erne. SH. 38 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser og mærker, afslag på ene hjørne af stel.

Lot no: 6223296
13:04
EUR 134
Hynde til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson'. Cognacfarvet læder
Hynde til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson'. Fremstillet i cognacfarvet dybhæftet læder.

Lot no: 6159271

EUR 483 DK, Herlev, Dynamovej 30/06/2022
13:06
EUR 376
12345...22»
My search agents