Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListGallery Lots per page
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4)
Lot no: 5282534

EUR 510 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2019
10:03:00
EUR 268
Lænestol med grønt betræk
Lænestol med stel af teaktræ, overpolstret med grønt stribet betræk, på tilspidsede ben. H. 70 cm. Sh. 38 cm. B. 76 cm. fremstår med kraftig brugsslitage, mørt skum, betræk med huller.
Lot no: 5305821
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2019
12:32:54
Barne lænestol med lyserødt og hvidstribet betræk.
Barne lænestol med lyserødt og hvidstribet betræk. H. 64 cm. Sh. 35 cm. B. 55 cm.
Lot no: 5296218
13:34:00
Børge Mogensen . Øreklapstol model 2204
Børge Mogensen 1914-1972. Øreklapstol med ben af teak, løse hynder med dunfyld original betrukket med brunt patineret læder, H. 107 cm, B. 70 cm, Formgivet 1964, fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2204. sædehynde og armlæn fremstår med krakeleringer.
Lot no: 5309858
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/04/2019
14:11:00
EUR 349
Erik Magnussen loungestol model Plateau, Stof
Erik Magnussen loungestol model Plateau udført af Engelbrechts. Betrukket med stof. Drejefod af højglanspoleret aluminium. Fremstår med alm. brugspræg. Mål. H: 120 cm, B: 88 cm, D: 93 cm, SH: 36 cm.
Lot no: 5303870
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2019
14:19:00
EUR 322
Konferensstol, Erik Jörgensen, Danmark
JOHANNES FOERSON & PETER HIORT-LORENZEN, "EJ-70 R Partner" fåtölj, Erik Jörgensen, Danmark 1900-talets slut, klädsel i ljusblågrå alcantara, stomme i borstad stål, på hjultrissor, snurrbar, sitthöjd ca 47 cm
Lot no: 5307640
EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/04/2019
14:24:00
Simi lænestol sæt på 5 stk. i kubu grå med en hvid hynde.
Simi lænestol 5 stk. i kubu grå med en hvid hynde. Stolene er i naturflet med et rustikt look, og med en siddehøjde på 50 cm og siddedybde på 49 cm. Specifikationer: Materiale : Kubu grey, Rattan. Bredde cm 62 Højde cm 85 Dybde cm 56 Vægt 9.5 kg. Leveres samlet Intern nr. ...
Lot no: 5308928

EUR 510 DK, Kolding, Trianglen 22/04/2019
14:36:00
EUR 255
Børge Mogensen . Lænestol model 2207
Børge Mogensen 1914-1972. Lænestol betrukket med brunt læder, løse dunhynder i sæde og ryg, ben af mahogni. Formgivet 1972. H. 80 cm, B. 69 cm. SH. 41 cm. Fremstår med revne i sæde og ryg hynde, samt krakeleringer på armlæn.
Lot no: 5309860
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/04/2019
15:11:00
Jonas Lindvall ''Miss Holly'' stol
JONAS LINDVALL, ''Miss Holly'' pinnstol, 2017, formgiven 2010, Stolab, ask, brännmärkt, sitthöjd ca 45 cm
Lot no: 5307654
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/04/2019
15:12:00
Piero Lissoni. A pair of lounge chairs, model PL200 (2)
Piero Lissoni. Lounge chairs, model PL200, frame in satin-polished cast aluminium, black-glazed ash, front upholstered in black leather. Produced by Fritz Hansen 2006. Displays a few minor marks pressure marks on the leather.
Lot no: 5274959
EUR 2,013 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
15:56:00
EUR 993
Erik Ole Jørgensen, lænestol model 315/1, rød uld
Erik Ole Jørgensen. Lænestol med stel af mahogni, betrukket med knapsyet rød uld. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model Ej-315/1. H. 76 cm. Sædehøjde 44 cm. Fremstår med få brugsspor.
Lot no: 5285223
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 22/04/2019
16:30:00
EUR 201
Mika Tolvanen, 'Visu Wide Chair', Stol
Mika Tolvanen for Muuto stol, Model 'Visu Wide Chair' Stående på sortlaseret asketræs ben. Sæde med skål af træfiner ligeledes sortlaseret asketræs finer. H. 78.5 B. 50 D. 55 SH. 45 cm.
Lot no: 5289749

EUR 295 DK, Helsingør, Støberivej 22/04/2019
17:10:00
Dansk møbelproducent. Lænestol, brunt læder
Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med brunt læder. Løse ryg, sæde samt sidehynder. Ben af mahognibejdset træ. H. 70 B. 82 D. 80 cm. Med brugsspor.
Lot no: 5308301
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 22/04/2019
17:15:00
Poul M. Volther. 'Corona' lounge chair
Poul M. Volther 1923-2001. Lounge chair, Model EJ5, 'Corona', upholstered in patinated white leather, frame in chromed steel. Designed in 1964. Produced by Erik Jørgensen.
Lot no: 5308899
EUR 3,087 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
18:35:00
EUR 1,611
Arm chair / lounge chair / Easy Chair in nut tree, 1950s/1960s
Arm chair / lounge chair / Easy Chair in nut tree, 1950s/1960s Proabably Ib Kofod-Larsen. Unmarked. Filigree, organic design frame of nut tree, upholstered blue fabric cover. Dimensions: approx. H 70 cm, W 67 cm, SH 38 cm. Wear and signs of age. Loose seat, screw missing, some damage in fabric. ...
Lot no: 5307072
EUR 1,500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/04/2019
18:43:00
EUR 2,150
Ole Wanscher. Lænestol af mahogni, model PJ112
Ole Wanscher. Lænestol med stel af massiv mahogni, løse hynder nybetrukket med cognacfarvet anilin læder, H. 76, B. 66 cm. Sædehøjde 42 cm. Formgivet 1951. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik, model PJ112. Fremstår med små ujævnheder på lak.
Lot no: 5308930
EUR 993 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
18:48:00
EUR 483
Homa Armlehnsessel / Sessel, Modell 'Sussi', Dänemark
Sessel 'Sussi' von Homa. Gestell aus dunkel gebeiztem, geformtem Buchenholz, bezogen mit Woll-Kissen. Etikett unter Sitzkissen 'Homa Made in Denmark'. H. / Sh. 95 / 42 cm, B. 66 cm, T. 89 cm. Mit Alters- und Gebrauchsspuren. Beize der Armlehnen deutliche abgenutzt, teils mit Bereibungen.
Lot no: 5263577
EUR 250 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22/04/2019
19:01:00
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Lounge chair, model Bo-561
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Lounge chair, BO561, frame in stainless steel, seat and back cushion upholstered in original black leather. Designed 1963. Produced and marked by BO-EX. H. 75 cm. W. 75 cm. D. 73 cm. Traces of minor wear.
Lot no: 5254481
EUR 2,349 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
19:02:00
EUR 1,181
Poul Kjærholm. Lounge chair, Model PK-20, newly braided
Poul Kjærholm. Lounge chair, Model PK-20, chromed steel frame with woven wicker. Designed in 1967. Produced by Fritz Hansen. Newly braided.
Lot no: 5272061
EUR 3,758 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
19:05:00
EUR 1,879
Børge Mogensen. Lounge chair, Model 2421
Børge Mogensen. Lounge chair, legs in solid oak, loose cushions, upholstered in black leather. H. 73 cm. W. 72 cm. Seat height 44 cm. Produced by Fredericia Stolefabrik, Model 2421. Designed in 1963. Reupholstered by professional Danish upholsterers in Denmark in black buffalo leather.
Lot no: 5301882
EUR 1,611 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
19:05:00
EUR 805
Sessel in Teakholz und Leder
Sessel. Quadratischer Würfel-Korpus mit massivem Teakholzrahmen. Lose Rücken- und Sitzkissen, gepolstert, mit Leder bezogen. Maße: ca. H. 70 cm, B. 65 cm, T. 82 cm, Sh. 36 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Lot no: 5305580
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/04/2019
19:05:00
Fire lænestole af bambus (4)
Fire lænestole af bambus m. flet, sider og ryg monteret med fransk rørflet, løse hynder betrukket med møbelstof, H. 84 B. 70 sædehøjde 43 cm. Fremstår med brugsslitage. (4)
Lot no: 5309376
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/04/2019
19:05:00
Carl Gustav Hiort af Ornäs, "Rialto"
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj, "Rialto", Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1950-tal, stomme av ek, armstöd samt rygg med flätat skinn, lösa sitt och ryggdynor i leopardfärgad textil, sitthöjd ca 38 cm
Lot no: 5307726
EUR 1,048 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/04/2019
19:08:00
Hans J. Wegner. A pair of lounge chair, model 34/1 (2)
Hans J. Wegner 1914-2007. A pair of lounge chairs, model 34/1, 'Airport chair' with round legs in steel, upholstered in black leather, H. 77 W. 76 seat height 40 cm. Produced at AP-stolen. Newly reupholstered by another professional furniture upholsterer in black leather. (2)
Lot no: 5297485
EUR 2,550 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
19:11:00
EUR 1,262
Par lænestole af bambus (2)
Et par lænestole af bambus med flet, løse hynder betrukket med møbelstof, H. 100 B. 64 sædehøjde 42 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5309378
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/04/2019
19:12:00
Chesterfield. Par lænestole (2)
Chesterfield. Par lænestole, betrukket med brunt, knapsyet, sømbeslået skind, ben af bejdset træ. H. 70, SH. 41 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (2)
Lot no: 5309391
EUR 268 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
19:13:00
EUR 913
Pierre Paulin. Little Tulip. Lounge chairs / armchairs (6)
Pierre Paulin. Little Tulip. Lounge chairs/armchairs upholstered in purple leather, swivel trumpet shaped base in polished aluminium. Produced by Artifort. Displays usage-related traces of wear, scratches on the feet. (6)
Lot no: 5274354
EUR 2,416 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
19:15:00
EUR 1,208
Zwei Sessel und ein Hocker, 1920er / 1930er Jahre. (3)
Zwei Sessel und ein Hocker, 1920er / 1930er Jahre. Polsterung mit Federkern. Bezug aus samtigem Stoff. Maße: ca. H. 92 cm, Sh. 43 cm, B. 77 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Flecken. (3)
Lot no: 5298519
EUR 250 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/04/2019
19:17:00
Hans J. Wegner: Lufthavnsstol AP38
Hans J. Wegner. Lufthavnsstol betrukket med sort læder, ben af metal. Formgivet i 1958. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP38. Fremstår nypolsteret ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med sort læder.
Lot no: 5305658
EUR 671 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
19:17:00
EUR 322
Lot no: 5305655
19:18:00
EUR 322
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>