Category  Estimate
Time Showroom
12345...20» ListGallery Lots per page
Lænestol i lyseblå velour
Lænestol i lyseblå velour, en pude medfølger. Stående på ben af stål. Stol mål ca: H. 98 D. 102 B. 95 cm. Udstillingsmodel.
Lot no: 5449017

EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
12:48:00
Lænestol med sort kunstlæder / teak
Lænestol betrukket med sort kunstlæder, lettere tilspidsede ben af teak, H. 93 cm. Sædehøjde 38 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5589904
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
13:47:00
Anne Mette Jensen & Morten Ernst. One for Four chair/puff, model EJ 144, blue leather
Anne-Mette Bartholin Jensen and Morten Ernst. One for Four chair/puff with seating for four persons, upholstered in blue leather, frame in chrome-plated metal. Produced by Erik Jørgensen, labelled accordingly, model EJ 20/144. H. 45 cm. Ø 109 cm. Displays minor usage-related traces of wear and ...
Lot no: 5552543
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
13:57:00
Thams møbler, Vejen, øreklapstol sort læder
Thams møbler, Vejen, øreklapstol betrukket med sort læder, ben af bøg, løs sædehynde. H.101 x 67 x d.80 cm, sh.44 cm. Fremstår med brugsspor, overflade krakelering på armlæn.
Lot no: 5592062
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
14:06:00
H. J. Wegner. Par lænestole, model 1788 (2)
H. J. Wegner. Par lænestole af massiv bøgetræ med tremmeryg, løse hynder betrukket med knapsyet ternet rødligt patineret læder. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 1788. Fremstår med brugsspor på stel, hynder med lettere nuanceforskel. (2)
Lot no: 5592968
EUR 1,074 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
14:08:14
EUR 752
Eilersen. Andreas Andersen, lænestole med skamler, læder / forkromet stål (4)
Andreas Hansen for Eilersen. 2 lænestole med tilhørende skamler betrukket med sort læder, stel af forkromet stål. Stole: H. 105 cm. Sædehøjde 39 cm. Skamler: H. 38 cm. 52x53 cm. Fremstår med brugsspor, stel med ridser samt læder med slid og mærker. (4)
Lot no: 5553839
EUR 940 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
14:19:51
Charles Eames. A set of four armchairs, Model EA-108, in black mesh (4)
Charles Eames 1907-1978. A set of four armchairs from the series 'Aluminium Group', polished aluminium frame with swivel function. Seat and back in black mesh. Designed in 1958. Produced and labelled by Vitra, Model EA-108. H. 83/46 cm. Minor signs of wear. (4)
Lot no: 5576414
EUR 3,087 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
14:31:00
EUR 644
Hyndesæt i Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, cognac læder
Lot no: 5443488

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
14:32:00
EUR 215
Verner Panton. Lounge stol, model C1
Verner Panton 1926-1998. Lounge stol, model C1, fuldpolstret med rødt Hallingdal uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 74/42 cm. Fremstår med brugsspor, mindre trådudtræk og mærker.
Lot no: 5583760
EUR 483 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
14:46:00
EUR 295
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-207, sort patineret læder
Charles Eames 1907-1978. Soft Pad armstol, model EA-207. Sæde og ryg med betræk af sort patineret læder, bagside med sort hopsak, fast stel med firpasfod og armlæn af forkromet aluminium. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 83/51 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette ...
Lot no: 5561573
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
14:50:00
EUR 295
Erwan & Ronan Bouroullec. Soft Shell Chair
Erwan & Ronan Bouroullec. Soft Shell Chair. Drejbare stol betrukket med læder, stel af forkromet stål. Fremstillet hos Vitra med label, stempel og fane herfra. H. 82/48 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette ridser på stel.
Lot no: 5478989
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
15:00:00
Lot no: 5478991
15:00:00
Markus Jehs og Jürgen Laub. Hvilestol model Space JL11
Markus Jehs og Jürgen Laub. Lounge stol, model Space JL11, drejeligt stel af hvidlakeret stål, firpasfod med transparante bendupper, støbt skal af hvid højglanslakeret fiberforstærket plast, forsidepolstret med hvidt læder. Designet i 2007. Fremstillet af Fritz Hansen A/S, ej mærket. H. 74/40. ...
Lot no: 5518407
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
15:05:00
Charles Eames. Armstol, model EA-108, Full Leather.
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med drejbar stel og armlæn i forkromet aluminium. Deluxe udgave med betræk både foran og bagpå i vinrødt Premium læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. H. 83/46 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Lot no: 5424820
EUR 1,208 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
15:13:00
EUR 617
Lænestol med tilhørende skammel(2)
Lænestol med tilhørende skammel, stel af formspændt sortlakeret træ og metal, polstret med møbelstof, nakkehynde af læder. H. 46/107 cm, skammel H. 37 cm. Udstillingsmodeller med brugsspor(2)
Lot no: 5592033

EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
15:17:00
Mogens Hansen, Dronningestol samt skammel, læder / eg (2)
Mogens Hansen. Lænestol, 'Dronningestolen' samt skammel betrukket med lyst brunt læder, ben af bøgetræ. Model MH 80. Stol: H. 82 cm. Sædehøjde 44 cm. Skammel: H. 43 cm. 61x46 cm. Fremstår med brugsspor, bundstof på stol med defekter, læder med ridser, pletter samt begyndende krakeleringer på ...
Lot no: 5585649
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
15:25:00
Arne Vodder. Lænestol Model AV53.
Arne Vodder. Lænestol betrukket med møbelstof samt skind på slidflader, løse sæde hynde, tilspidsede ben af massivt sæbebehandlet egetræ. Formgivet i 1953. Fremstillet hos Nielaus, model AV53. Fremstår med lette brugsspor.
Lot no: 5584906
EUR 591 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
15:34:00
EUR 228
Vest hvilestol med tilhørende skammel.
Vest hvilestol med tilhørende skammel i et pænt og behageligt design. Med drejelig fod- og skubfunktion i ryglænet. Håndteringsspor Materiale: Portland stof. Bredde cm 76 Højde cm 108.5 Dybde cm 127.5 Sæde dybde 54 cm. Sæde højde 42 cm. Levering : Samlet uden emballage Vægt: 26.5 ...
Lot no: 5592783

EUR 242 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
16:00:00
EUR 148
Ron Arad. Lænestol, model Victoria & Albert
Ron Arad. Lænestol, model Victoria & Albert betrukket med rødt stof, retur drejefod af sortlakeret metal. Formgivet i 2000. Fremstillet hos Moroso. Fremstår snavset og med pletter.
Lot no: 5588327
EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
16:00:00
Design Sixtynine. Lænestol.
Design Sixtynine. Lænestol med tilspidsede ben, polstret, dunfyldt og betrukket med møbelstof. Aftageligt betræk. Sædehøjde 50 H. 82 B. 70 D. 87 cm.
Lot no: 5186832

EUR 322 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
16:03:12
EUR 188
Eero Aarnio. Bubble Chair. Hængestol.
Eero Aarnio. Bubble Chair. Hængestol / lænestol af transparent akryl, to løse hynder betrukket med hvidt læder medfølger. Ø 102 cm. Monteret med kæde til ophæng. Formgivet 1968. Fremstillet hos Adelta. Fremstår med kraftige brugsspor, ridser og afslag.
Lot no: 5581805
EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
16:36:00
EUR 430
Højrygget øreklapstol samt to mindre lænestole. (3)
Højrygget øreklapstol samt to mindre lænestole. Mål for øreklapstol: H. 130. B. 80. D. 70 cm. En af de mindre lænestole fremstår med brækket ben. Hul i bundklæde. Udstillingsmodeller. (3)
Lot no: 5579354

EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
16:50:00
Ingmar Relling. Højrygget lænestol samt skammel, model siesta (2)
Ingmar Relling. Højrygget lænestol med stel af formspændt sæbebehandlet bøgetræ, hynde betrukket med lysebrunt læder, H. 100 B. 63 sædehøjde ca. 43 cm. Fremstillet hos Westnofa, model Siesta. Fremstår med falmet / nuanceforskel på læder. (2)
Lot no: 5592828
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
17:04:00
EUR 101
Ole Wanscher Lænestol
Ole Wanscher 1903-1985. Lavrygget lænestol med stel af mahogni, løse hynder betrukket med stribet møbelstof. H 80 cm. B 69 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5572219
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
17:52:00
Ole Wanscher. Højrygget lænestol af mahogni
Ole Wanscher, en lænestol model Senator 166 med stel af massiv mahogni, løse hynder betrukket med med cognacfarvet pure anilin læder. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik . Formgivet i 1951. H. 45/107 cm. Fremstår med nypolsterede hynder fra anden professionel dansk møbelpolster i Danmark med ...
Lot no: 5480934
EUR 1,074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
18:41:00
EUR 255
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol og skammel 'Jetson'. Cognacfarvet læder (3)
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol og skammel 'Jetson'. Fremstillet i cognacfarvet dybhæftet læder. Modelfoto.Stolen medfølger ikke. (3)
Lot no: 5592567

EUR 456 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:44:00
Anderssen & Voll. Loungechair, model Oslo.
Anderssen & Voll, loungechair, model Oslo. Betrukket med møbelstof. Mål: H. 78 B. 80 cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris 14.995,-
Lot no: 5363479

EUR 805 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
18:49:00
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol og skammel 'Jetson'. sort læder (3)
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol og skammel 'Jetson'. Fremstillet i sort dybhæftet læder. Modelfoto. Stolen medfølger ikke.(3)
Lot no: 5552539

18:49:40
Lænestol, Menu af Iskos-Berlin, model GoDo
Lænestol fra Menu, designet af Iskos-Berlin model GoDot. Betrukket i beige og sort grovnistret Hallingal-stof, fra Kvadrat. Mål: H. 70 B. 91 D. 83.5 cm SH: 40 cm. Fremstår med minimale brugsspor
Lot no: 5575568

EUR 1,074 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
18:50:00
Verner Panton. Rocking chair / rocking sofa, model 'Relaxer
Verner Panton 1926-1988. Rocking chair, model 'Relaxer', frame in black-varnished wood, loose cushion upholstered in black pure aniline leather as well as revarnished. Designed in 1974. Reupholstered by a professional furniture upholsterer in Denmark.
Lot no: 5462953
EUR 1,342 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
18:51:00
EUR 134
12345...20»