12345...21»   Lots per page   615 results ListGallery
Dieter Rams, Lounge Sessel aus dem Programm 620 von Vitsoe
Lounge Chair / Sessel aus dem Programm 620, deutsches Design von Dieter Rams für Vitsoe. Entwurf von 1962. Korpus aus Birkensperrholz mit klassischer Sprungfederkonstruktion und Sesselschalen aus glasfaserverstärktem Kunststoff, schwarz lackiert, Bezüge in schwarzem Leder. H.92,5cm, B. 86,5cm, ...

Lot no: 5820458
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 30/10/2020
21:40
EUR 90
Asko öronlappsfåtöljer
ASKO, öronlappsfåtöljer, 1 par, 1900-talets slut, klädda i mörkblått skinn, sitthöjd ca 40 cm

Lot no: 5821948
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
11:10
Fåtölj
FÅTÖLJ, samtida, modell "Lady" från Homeline, klädd i rött sammetstyg, sitthöjd ca 38 cm

Lot no: 5821955
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
11:24
Fåtöljer Mathsson
BRUNO MATHSSON, "Ingrid", fåtöljer, 1 par, Dux, stomme i bok, stoppade dynor, klädsel i ljust läder, märkning, sitthöjd ca 35 cm

Lot no: 5821960
11:34
Alf Svensson "Form 7" Dux
ALF SVENSSON, fåtölj, "Form 7", Dux, 1970-tal, textil klädsel, snurrmodell, etikettmärkt, sitthöjd ca 43 cm

Lot no: 5821994
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 31/10/2020
13:06
Sessel, Fateuil, 20. Jh.
Sessel, Fateuil, 20. Jh., Holzkorpus, beigefarbener Stoffbezug. Altersgemäße Gebrauchsspuren. H. 82cm, B. 72cm, T. 72cm

Lot no: 5818301
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 31/10/2020
13:15
Schou Andersen. Par lænestole af lakeret bøg (2)
Schou Andersen. Par lænestole af lakeret bøg med tremmeryg og sider. Løse hynder med blomstret betræk. H. 75 cm. Sædehøjde 46 cm. Brugsspor, løs knap og en stol uden pyntedække i bund (2)

Lot no: 5814433
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
14:13
Windsor armstole, rødbemalet (2)
Par Windsor armstole med tremmeryg, rødmalet træ, H. 90 cm. Sædehøjde 44 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 5810204
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 31/10/2020
14:24
EUR 87
showroomArray[42] = 42
43

Lot no: 5737017

EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
14:35
Bergères lænestol samt spisestol (2)
Bergères lænestol samt spisestol betrukket med grønt sømbeslået møbelstof, stel af mahogni, armlæn på lænestol med intarsia. 1900-tallets første halvdel. SH. 35 - 45 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2)

Lot no: 5797175
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
14:55
YNGVE EKSTRÖM Lamino 2 st
YNGVE EKSTRÖM, "Lamino", fåtöljer, ett par, för Swedese, 1990-tal, formgivningsår 1956, stomme i björk, klädsel i blå textil, brännmärkt Swedese Yngve Ekström, sitthöjd ca 40 cm

Lot no: 5822050
EUR 575 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 31/10/2020
15:18
Iskos-Berlin for Muuto. Fiber Lounge chair
Iskos-Berlin for Muuto. Lænestol, model 'Fiber Lounge chair', stel af lakeret stål, sædeskål af komposit materiale, betrukket med gråt møbelstof. H. 74,4 B. 60 D. 69 Sh. 38 cm. Udstillingsmodel.

Lot no: 5743380

EUR 215 DK, Roskilde, Store Hedevej 31/10/2020
15:27
Simon Legald for Normann Copenhagen. Lænestol model Era, udstillingsmodel
Simon Legald for Normann Copenhagen. Lænestol model Era Lounge Chair betrukket med mørkeblå møbelstof, ben formbøjet fineret egetræ SH: 40 cm. Udstillingsmodel med lette brugsspor.

Lot no: 5772480
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
15:30
EUR 174
Mathieu Matégoti for GUBI. Et par lænestole model Copacabana. (2)
Mathieu Matégoti for GUBI. Et par lænestole model Copacabana med stel af sortlakeret metal, perforeret ryg og sæde. Sædehynde polstret med sort stof. H. 71 cm. B. 63 cm. Udstillingsmodeller. (2)

Lot no: 5808546

EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
15:39
Par nyrokoko armstole (2)
Par nyrokoko armstole med stel af hvid og guldbemalet træ, sæde, armlæn samt ryg betrukket med mønstret møbelstof, cabriolet ben.1800'tallets slutning. SH. 42 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor et stol med falmet betræk. (2)

Lot no: 5797164
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
16:12
Anderssen & Voll, Rest Pouf Hocker, Muuto
Anderssen & Voll, Pouf / Hocker Modell Rest von Muuto. Gestell aus Eichenholz. Stoff: Fiord 171. Höhe 42 cm, Breite 100 cm, T. 80 cm. Ausstellungsstück

Lot no: 5372052
EUR 500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
16:12
Mats Theselius Källemo "Bruno"
MATS THESELIUS, Källemo, "Bruno", fåtölj samt fotpall, stommar av oxiderad koppar, nitat läder från Tärnsjö Garveri, sitthöjdens högsta punkt ca 40 cm

Ingår i tema "Designklassiker"

Lot no: 5822079
EUR 2,395 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 31/10/2020
16:26
Cocktailsessel, 1950er Jahre
Cocktailsessel, 1950er Jahre. Beinen aus Holz. Rücken- und Armlehnen, gepolstert mit hell gemustertem Stoffbezug. H. 82 cm. B. 72 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Flecken.

Lot no: 5811815
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
16:32
Josef Frank, fåtölj 336
JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modellnummer 336, senare klädsel, rygg med klädda knappar, lös sittplymå, sitthöjd ca 43, rygghöjd 81 cm

Lot no: 5822082
EUR 766 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
16:32
Armlehnsessel mit weißem Bezugsstoff, um 2015
Armlehnsessel mit weißem Bezugsstoff, um 2015. Holzrahmen auf frontseitig gedrechselten Beinen auf Messingrollen. Leicht bombierter, durchgepolsterter Korpus mit losem Sitzkissen mit Schaumstofffüllung. Hussen Bezug. HxShXBxT: 92 x 52 x 83 x 88 cm. Leichte Gebrauchsspuren, partiell kleine ...

Lot no: 5816357
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
16:44
"Clam Chair" / "Muslinge"
ARNOLD MADSEN, tillskriven, "Clam Chair" / "Muslinge", Vik & Blindheim, Norge, modellen formgiven 1953, ben och armlän av lackad björk, stoppad fåtölj med knapphäftad tygklädsel, sitthöjd 35/32 cm.

Tidigare tillskriven Philip Arctander.

Var god se instagraminlägg "Movablemodern" 23 juni 2020.

Lot no: 5822102
EUR 1,916 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 31/10/2020
17:22
Hollandsk møbelproducent. Lænestol, 1940'erne
Hollandsk møbelproducent. Lænestol med stel af massivt bøgetræ, justerbar ryg, aftagelige springhynder af flerfarvet møbelstof. 1940'erne. SH. 35 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5816215
17:30
Overtræk til Poul Kjærholm PK-22 hvilestol af kraftigt sort semianilin læder.
Overtræk til Poul Kjærholm PK-22 hvilestol af kraftigt sort semianilin læder. Nyfremstillet og ubrugt, monteringsvejledning medfølger.

Lot no: 5824662
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
17:39
Paar Armlehnsessel im Stil des Louis XV, 2010er Jahre (2) (2)
Paar Armlehnsessel im Stil des Louis XV, 2010er Jahre. Geschweifter, gerillter Holzrahmen auf entsprechenden Beinen.Gewischte Fassung in Graugrün. Geschnittene Pflanzen und Rocaillenelemente. Gepolsterte Partien mit silbergrauem Samtvelourbezug. HxShxBxT: 94 x 46 x 87 x 80 cm. Gebrauchsspuren, ...

Lot no: 5778631
EUR 1,300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
17:41
EUR 45
CARL MALMSTEN - Farmor
CARL MALMSTEN, "Farmor", fåtölj, AB O. H. Sjögren, modellen formgiven 1956, klädsel av fårskinn, nackkudde av svart läder, ben av mahogny, brickmärkt, rygghöjd ca 101, sitthöjd ca 42 cm

Ingår i temaauktionen Designklassiker

Lot no: 5822114
EUR 1,437 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 31/10/2020
17:46
Sessel, Fauteuil, 20. Jh.
Sessel, Fauteuil, 20. Jh., Holzkorpus nussbaumfarben, Bezug mit einem Stoff aus Blumendekor. Altersgemäße Gebrauchsspuren. H. 84cm, B. 73cm, T. 70cm

Lot no: 5818304
17:49
Hans J. Wegner. Lænestol og skammel af eg, model GE-375. (2)
Hans J. Wegner 1914-2007. Lænestol og skammel med stel af eg, løse hynder betrukket med lyseblåt uld, model GE-375. Udført hos Getama med brændstempler herfra. H. ca. 100 cm. B. 87 cm. Sædehøjde 40 cm. Fodskammel H. ca. 38 cm. Formgivet 1959. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og mærker. ...

Lot no: 5823022
EUR 805 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
17:59
EUR 886
Edward Barber und Jay Osgerby, Sessel / Lounge Chair, Modell ’Mariposa‘ für Vitra
Edward Barber und Jay Osgerby für Vitra, Sessel / Lounge Chair, Modell ’Mariposa‘. Aufgepolsterte Konstruktion aus Metall mit Armlehnen mit abnehmbarem Sitz und Rückenpolster, Polster mit einem Reißverschluss befestigt, Bezug aus grünem Stoff (Laser), rückseitig mit Herstelleretikett, H. 78cm, B....

Lot no: 5768558
EUR 700 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
18:25
EUR 50
Kerstin Hörlin Holmqvist "Skrindan" OPE
KERSTIN HÖRLIN HOLMQVIST, "Skrindan", OPE, 1 par fåtöljer, modell formgiven 1963, stommar i betsad bok, nyligen omklädda dynor i plysch, sitshöjd ca 40 cm

Lot no: 5822129
EUR 766 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 31/10/2020
18:26
Niels Bendtsen. 'My Turn' leather lounge chair with matching footstool (2)
Niels Bendtsen. 'My Turn' lounge chair in aniline leather with matching footstool in leather and wool. Lounge chair H. 108 cm. W. 70 cm. Footstool Ø 70 cm. Display model with normal. Signs of wear, remnants of a label on the footstool. (2)

Lot no: 5774118
EUR 2,953 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
18:27
12345...21»