Category  Estimate
Time Showroom
12345...22» ListGallery Lots per page
Charles & Ray Eames, Bürostuhl / Lobby Chair für Herman Miller / Vitra
Charles und Ray Eames für Herman Miller, Stuhl, Armlehnstuhl/ Bürostuhl 'Lobby Chair' mit Armlehnen und Fußkreuz aus verchromtem Metall auf Rollen, drehbar, Rückenlehne und Sitz mit schwarzem Hopsak bezogen. Rücken mit Kippmechanik, höhenverstellbar durch Spindel. Altersgemäße Gebrauchsspuren. ...
Lot no: 5541152
EUR 1,100 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18/01/2020
20:33:00
EUR 85
Yngve Ekström. Lamino. Par højrygget lænestole, egetræ(2)
Yngve Ekström. Lamino. Par højrygget lænestole af fomspændt fineret egetræ, betrukket med lammeskind. Fremstillet hos Swedese, Formgivet 1956, model Lamino. Fremstår med lettere / få brugsspor, kraftig revner / slaphed på ryg. (2)
Lot no: 5556170
EUR 403 DK, Aarhus, Egå Havvej 18/01/2020
20:35:00
EUR 617
Dansk møbelproducent. 1940/50'erne. Par overpolstrede lænestole (2)
Dansk møbelproducent. Par lavryggede lænestole, overpolstret med knapsyet, grønt velour, ben af bejdset træ, forreste par cabriole. SH. 43 cm, H. 80 cm. Fremstår med almindelig brugsspor, ridser, mærker på ben m.m. (2)
Lot no: 5542300
EUR 134 DK, Herning, Engdahlsvej 18/01/2020
20:36:00
Arne Jacobsen. 'The Egg', lounge chair and footstool, Models 3316 and 3127 (2)
Arne Jacobsen. 'The Egg', lounge chair and footstool, upholstered in original cognac-coloured patinated leather, swivel aluminium four-star base centre column with tilt and return mechanisms. Designed in 1958-1959 for the Hotel Royal Copenhagen. Produced by Fritz Hansen. Patented leather, shade ...
Lot no: 5557991
EUR 6,711 DK, Aarhus, Egå Havvej 18/01/2020
20:37:00
EUR 4,295
Arne Jacobsen. 'The Egg', Model 3316, Black leather, Brown Label, 2016, with tilt and return mechanism
Arne Jacobsen 1902-1971. 'The Egg', lounge chair with tilting and return mechanism, upholstered in black leather, swivel centre column with four-star aluminium base. Designed in 1958-1959 for the Hotel Royal Copenhagen. Produced and stamped by Fritz Hansen, Brown Label, 2016, with serial number ...
Lot no: 5414269
EUR 6,443 DK, Vejle, Dandyvej 18/01/2020
20:40:00
EUR 4,295
Hans J. Wegner. Lænestol, model GE-375
H. J. Wegner. Lænestol, model GE-375 med stel af massivt egetræ, løse hynder polstret med uldstof. H. 97 cm. B. 87 cm. Sh. 42 cm.Formgivet 1959. Fremstillet hos Getama, model GE-375. Fremstår med brugsslitage, huller på stof, senere uoriginale gjorder og manglende nakkehynde.
Lot no: 5539862
EUR 671 DK, Aarhus, Egå Havvej 18/01/2020
20:40:00
EUR 430
Børge Mogensen. Lounge chair, original leather, Model 2207
Børge Mogensen 1914-1972. Lounge chair, Model 2207. Upholstered in original slightly patinated leather. Loose cushions with down filling, legs in solid teak. Produced by Fredericia Stolefabrik. H. 78 cm. W. 70 cm. Seat height 44 cm. A spot on the seat.
Lot no: 5493536
EUR 1,074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/01/2020
20:41:00
EUR 832
Arne Jacobsen. Lounge chair, The Pot, model 3318
Arne Jacobsen. Lounge chair, The Pot, model 3318 Arne Jacobsen 1902-1971. Lounge chair model 3318 'The Pot' with a frame in chrome-plated tubular steel. Produced by Fritz Hansen. H. 71 cm. W. 71 cm. D. 62 cm. Lit. Carsten Thau & Kjeld Vindum: ‘Arne Jacobsen’ 1998 p. 434, 472. and Noritsuga Oda, ...
Lot no: 5543152
EUR 1,342 DK, Hørsholm, Hammervej 1 18/01/2020
20:45:00
EUR 268
Børge Mogensen. Lounge chair, model 2207, reupholstered
Børge Mogensen (1914-1972). Lounge chair, model 2207, legs in cherry wood, loose spring cushions in the back and seat, upholstered in wool fabric, H. 80 W. 70 seat height 44 cm. Produced by Fredericia Stolefabrik, designed 1972. Reupholstered by a professional furniture upholsterer.
Lot no: 5553244
EUR 1,342 DK, Roskilde, Store Hedevej 18/01/2020
20:50:00
EUR 94
Cinas. Safaristol af sortlakeret bambus, model Noble
Safaristol med stel af sortlakeret bambus, model Noble, sæde og ryg udspændt med sort kunstlæder. Fremstillet for Cinas. H. 78 B. 61 D. 60 Sh. 37 cm. Udleveres usamlet i original emballage (Unbraconøgle medfølger). Emballagemål 14 x 67 x 61 cm.
Lot no: 5323493

EUR 215 DK, Helsingør, Støberivej 18/01/2020
20:59:00
Ib Kofod-Larsen. Lounge chair in teak, early Fritz Hansen, Model 4346, 1960s
Ib Kofod-Larsen 1921-2003. Low lounge chair with frame in teak. Rarely offered Model 4346, designed in 1956. Produced and marked by Fritz Hansen in 1950/1960s. Professionally reupholstered in black aniline leather. Literature: Grete Jalk [ed.]. 'Dansk møbelkunst gennem 40 Aar: Københavns ...
Lot no: 5537820
EUR 4,966 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18/01/2020
20:59:00
EUR 2,483
Fåtöljer ett par
FÅTÖLJER, ett par, samtida, märkta Jugosas Spania, sitthöjd ca 40 cm
Lot no: 5557000
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 18/01/2020
21:24:00
Harry Bertoia, Knoll International, chair / lounge chair / Bird Chair, model '423' and ottoman, model '424' (2)
Harry Bertoia for Knoll International, chair / lounge chair / Bird Chair, model '423' and ottoman, model '424'. Chair and ottoman of shaped and welded steel wire in black colouration, each with green full cover, dimensions (chair): H 96cm, seat height: 35cm, W 97cm, D 85cm, dimensions (ottoman): ...
Lot no: 5467632
EUR 2,150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18/01/2020
21:27:00
EUR 1,100
Gatti, Paolini und Teodoro, Zanotta, Sack / Sitzsack, Modell 'Sacco 280', Vip, Italien, Entwurf 1960er Jahre
Gatti, Paolini und Teodoro für Zanotta, Sack / Sitzsack, Modell 'Sacco 280', Vip, Italien, Entwurf 1960er Jahre. Sitzsack mit einem Bezug aus Vip mit polychromem Muster und einer Füllung mit Polystyrol-Kügelchen, seitlich mit Herstelleretikett, H.ca.90cm, D.ca.65cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...
Lot no: 5467640
EUR 325 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18/01/2020
21:28:00
EUR 45
Gerrit Rietveld, Rietveld Originals, lounge chair / arm chair, model 'Press Room Chair', oak and cotton, Netherlands, 2014
Gerrit Rietveld, Rietveld Originals, lounge chair / arm chair, 'Press Room Chair', Netherlands 2014, designed in 1958 for Unesco Paris. Chair in constructivist design, upholstered and with yellow-green cotton fabric cover, arm rests of solid oak wood, with four star base, underside with ...
Lot no: 5474114
EUR 2,900 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18/01/2020
21:30:00
EUR 110
Fåtölj och fotpall
FÅTÖLJ med FOTPALL, 1900-talets mitt, klädd i Josef Franks "Anakreon", sitthöjd ca 38 cm
Lot no: 5557002
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18/01/2020
21:30:00
Søren Lund lænestol med fodskammel (2)
Søren Lund lænestol monteret på fempasfod, med smart vippefunktion. Betrukket med 'Victory semianilin' læder fra Sørensen Leather. H. 100 cm. Sh. 37cm. B. 65 cm. Samt tilhørende skammel, H. 35 cm. B. 45 cm. Begge med stel af børstet stål. (2)
Lot no: 5558714
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 19/01/2020
11:05:32
EUR 644
Lænestol, 1900-tallets midte
Lænestol med ben af mahogni, polstret og betrukket med lyst møbelstof. H. 92 Sh. 42 cm. 1900-tallets midte. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker.
Lot no: 5542431
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 19/01/2020
12:07:33
Lot no: 5323491

EUR 215 DK, Helsingør, Støberivej 19/01/2020
12:11:46
Alf Svensson Dux
ALF SVENSSON, fåtöljer, 1 par, 1900-talets mitt, Bra Bohag, Dux, Ljungs industrier, Malmö, teak, klädd och stoppad rygg och sits med grå ullklädsel, etikettmärkta, sitthöjd ca 36 cm
Lot no: 5558182
EUR 574 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 19/01/2020
12:14:00
Emil 1 lænestole mørk grå med ben i massiv eg oliebehandlet.
Emil 1 lænestole mørk grå med ben i massiv eg oliebehandlet. Specifikationer: Materiale: Darin stof mørk grå 7. Massiv eg. Højde cm 83 Dybde cm 59 Sæde D cm 39 Sæde H cm 49 Max bæreevne kg 110 Vægt 9 kg. pr. stol Leveres usamlet Intern nr. 11-0000059831 OBS: vær opmærksom på, at...
Lot no: 5531203

EUR 128 DK, Kolding, Trianglen 19/01/2020
12:19:00
Fåtöljer Ire
FÅTÖLJER,(2) Ire, Skillingaryd, etikettmärkta, lackad björk, stoppade dynor, textil klädsel, sitthöjd ca 43, högsta höjd 82 cm,
Lot no: 5558217
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 19/01/2020
13:30:00
Fåtölj Malmsten
CARL MALMSTEN, fåtölj, blå textilkädsel, brännmärkt, sitthöjd ca 40 cm
Lot no: 5558220
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19/01/2020
13:36:00
Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, sort læder
Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, sort læder. Modelfotos. Stol medfølger ikke. Modelfoto.
Lot no: 5536141

EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 19/01/2020
13:50:00
Nordic-c lænestol med 'op og stå' funktion. Cognac farvet læder.
Nordic-c lænestol med læne og 'op og stå' funktion. Stel af eg. Cognac farvet læder. H. 110 cm. Udstillingsmodel der fremstår med lette brugsspor/håndteringsspor.
Lot no: 5557258
EUR 537 DK, Herning, Engdahlsvej 19/01/2020
13:59:00
EUR 101
Armstol af bøg
Armstol af bøg. Sømbeslået. Betrukket med stribet møbelstof. H. 87 cm. B. 58 cm. SH. 46 cm. Fremstår med slitage på stel samt brugsspor.
Lot no: 5549926
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 19/01/2020
14:00:00
ett par fåtöljer Lamino samt fotpall
YNGVE EKSTRÖM, "Lamino", 2 fåtöljer samt 1 fotpall, Swedese, formgivna 1956, stomme och armstöd i ek, klädsel i svart fårskinn, brännmärkta Swedese Yngve Ekström, sitthöjd ca 40-43 cm
Lot no: 5558231
EUR 1,148 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 19/01/2020
14:02:00
Carl Malmsten fåtölj
CARL MALMSTEN, "Vår Fru", fåtölj, stomme i mahogny, sitthöjd 40 cm
Lot no: 5558246
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19/01/2020
14:32:00
Charles Eames. A set of six lounge chairs, Model EA-108, Full Leather (6)
Charles Eames 1907-1978. Set of six lounge chairs from the series 'Aluminium Group', Model EA-108, frame and armrests in chromed aluminium. Deluxe version with upholstery both front and back in wine-coloured Premium leather. Designed in 1958. Produced by Vitra. H. 83/46 cm. Minimal signs of wear....
Lot no: 5415723
EUR 7,248 DK, Vejle, Dandyvej 19/01/2020
14:33:00
EUR 3,893
Sullastolar 1 par
SULLASTOLAR, 1 par, samtida, sengustaviansk stil, skuren dekor, vitmålade, klädda i vit textil, sitthöjd ca 44 cm
Lot no: 5558247
14:34:00
12345...22»