Category  Estimate
Time Showroom
12345...20» ListGallery Lots per page
Soffa senator Ole Wanscher
OLE WANSCHER, soffa, 4-sits, "Senator", France & Søn, stomme i teak, sitthöjd ca 43, längd 238 cm
Lot no: 5527044
EUR 565 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 11/12/2019
10:02:00
Bruno Mathsson fåtölj
BRUNO MATHSSON, fåtölj, Pernilla på Evastomme, omgjord, bok med sadelgjord, brännmärkt
Lot no: 5527084
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 11/12/2019
11:38:00
Clubfåtölj
CLUBFÅTÖLJ, 1900-talets mitt, engelsk stil, klädsel i brunt skinn, sitthöjd ca 45 cm
Lot no: 5527090
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 11/12/2019
12:06:00
Bruno Mathsson fåtölj Eva
BRUNO MATHSSON, "Eva", fåtölj, Dux, böjträ i bok, klädsel av sadelgjord, brännmärkt ''Bruno Mathsson By Dux'', sitthöjd ca 35 cm
Lot no: 5527110
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 11/12/2019
13:02:00
Tre armstole i bejdset bøg, rokokostil, 1900-tallet(3)
Tre armstole med stel af bejdset bøg, prydet med udskæringer, på let svungne ben, sæde og ryg monterede med blomstret møbelstof med sølvtråd. 1900-tallet. H. 44/90 cm, B. 65 cm. Fremstår med åbne samlinger. En stol med løs polstring ved rygstykke.(3)
Lot no: 5497054
EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 11/12/2019
13:12:00
Fåtöljer 1 par
FÅTÖLJER, 1 par, kromad stomme med lösa tygplymåer, hjultrissor, sitthöjd ca 38 cm . Se även 704644
Lot no: 5527115
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 11/12/2019
13:12:00
Nissen & Gehl: Sonate armstol
Nissen & Gehl: Sonate armstol af bøg betrukket med lyst møbelstof, fremstillet hos Nielaus & Jeki Møbler. Fremstår med brugsspor. H 91 cm, SH 45 cm.
Lot no: 5525322
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11/12/2019
14:11:00
Arne Jacobsen. Oxford armstol, Red Label fra 2009
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford armstol med mellemhøj ryg, armlæn samt fempas stjernefod med drej af forkromet aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2009 med label herfra, Red Label. H. 103/47 cm. Fremstår med lette brugsspor, armlæn med hår-ridser
Lot no: 5410027
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 11/12/2019
14:20:00
EUR 456
Markus Jehs og Jürgen Laub. Hvilestol model Space JL11
Markus Jehs og Jürgen Laub. Lounge stol, model Space JL11, drejeligt stel af hvidlakeret stål, firpasfod med transparante bendupper, støbt skal af hvid højglanslakeret fiberforstærket plast, forsidepolstret med hvidt læder. Designet i 2007. Fremstillet af Fritz Hansen A/S, ej mærket. H. 74/40. ...
Lot no: 5518407
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 11/12/2019
14:25:00
Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. A pair of Partner Lounge chairs/office chairs, model EJ-70, large model. (2)
Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. A pair of Partner Lounge chairs/office chairs, model EJ-70, large model, with seat, back and armrests upholstered in black leather, frame in matt chrome-plated steel on a five-star base with return turn. Produced by Erik Jørgensen. H. 94/42. W. 70. D. ...
Lot no: 5478986
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 11/12/2019
14:30:00
EUR 295
Carl Malmsten fåtölj
CARL MALMSTEN, "Husfadern", fåtölj, brickmärkt,lös dyna, sitthöjd ca 44 cm
Lot no: 5527157
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 11/12/2019
15:10:00
Arne Jacobsen. Footstool for 'The Egg', in natural leather
Arne Jacobsen 1902-1972. Footstool, Model 3127, for the 'The Egg' lounge chair. Integrated profiled four-star base in aluminium. Produced by Fritz Hansen. Recently reupholstered in Denmark by former Fritz Hansen upholsterers with vegetable tanned aniline leather. Designed in 1958-1959 for the ...
Lot no: 5454949
EUR 2,685 DK, Kolding, Trianglen 11/12/2019
15:26:00
Kaare Klint. Et par safaristole af bejdset eg med ruskind (2)
Kaare Klint. Et par safaristole med stel af bejdset eg, sæde, ryg, og hynde betrukket med kraftigt ruskind, armlæn og remme af kernelæder, løs sædehynde. Formgivet 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. Fremstår med patina og aldersrelaterede brugsspor, skjolder betræk samt lidt løse ...
Lot no: 5526975
EUR 940 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11/12/2019
16:11:00
EUR 349
Dansk møbelproducent: Hvilestol
Dansk møbelproducent: Hvilestol beklædt med sort læder monteret på fempasfod. H 100 cm, SH 46 cm. Brugsspor.
Lot no: 5527407
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11/12/2019
16:37:00
Nubert. Fire lænestole (4)
Nubert. Fire lænestole med skaller af plast betrukket med gråt vinyl. Medeben af forkromet stål. H 77 cm sh 41. Fremstår slitage bl.a med skade på hjørne af en stol samt åbne sædebetræk samt huller(4)
Lot no: 5519273
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 11/12/2019
16:42:00
Knud Vinther, Batchair, gyngestol med flet
Knud Vinther. Batchair. Gyngestol af naturrattan i farven antracit, stel af højglanspoleret rustfrit stål. Fremstillet hos Fletmageren, model Batchair. H. 98 cm.Fremstår med små/minimale brugsspor.
Lot no: 5497571
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 11/12/2019
17:12:00
EUR 215
Bruno Mathsson fåtölj Pernilla
BRUNO MATHSSON, "Pernilla", Firma Karl Mathsson Värnamo, stomme i formböjd bok, klädsel i sadelgjord, märkt, sitthöjd ca 38 cm
Lot no: 5527206
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 11/12/2019
17:16:00
Kaare Klint. Par safaristole af bejdset eg med ruskind (2)
Kaare Klint. Et par safaristole med stel af bejdset eg, sæde, ryg, og hynde betrukket med kraftigt olivengrønt ruskind, armlæn og remme af kernelæder, løs sædehynde. Formgivet 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. Fremstår med patina og aldersrelaterede brugsspor, skjolder betræk samt ...
Lot no: 5526977
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11/12/2019
18:11:00
EUR 188
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4)
Lot no: 5282539

EUR 510 DK, Herlev, Dynamovej 11/12/2019
18:32:00
Hans J. Wegner. Lavrygget lænestol model 290
Hans J. Wegner. Lavrygget lænestol af massivt egetræ, løse springhynder betrukket med orange uld. Formgivet i 1953. Fremstillet hos Getama, model GE-290A. Stempel herfra. Fremstår med brugsslitage herunder pletter /skjolder på betræk.
Lot no: 5526957
EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 11/12/2019
18:35:00
EUR 537
Dema. Lounge chair, model Miami in black leather
Dema armchair, model Miami in black leather. Design M. L. Dainelli. Frame in chrome-plated metal with leather straps. Seat cushion and backrest in certified and guaranteed goose down with polyurethane foam insert, upholstered in black leather. H. 75 cm, W. 80 cm, D. 92 cm, seat height 45 cm. ...
Lot no: 5439623
EUR 1,342 DK, Aalborg, Nibevej 11/12/2019
18:38:00
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol model 290A
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol af massivt egetræ med løse springhynder betrukket med orange uld. Formgivet i 1953. Fremstillet hos Getama, model GE-290A. Stempel herfra. Fremstår med brugsslitage herunder pletter /skjolder på betræk.
Lot no: 5526951
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 11/12/2019
18:40:00
EUR 430
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol model 290A med skammel (2)
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol med skammel af massivt egetræ, løse springhynder betrukket med orange uld. Formgivet i 1953. Fremstillet hos Getama, model GE-290A. Stempel herfra. Fremstår med brugsslitage herunder pletter /skjolder på betræk. Skammel fremstår med to manglende tværpinde. (2)
Lot no: 5526953
18:45:00
EUR 725
Hans J. Wegner. 'Nøglehullet' rocking chair, model GE-673, cognac-coloured leather
Hans J. Wegner (1914 - 2007). 'Nøglehullet’, rocking chair with a frame in solid oak, seat and neck cushion upholstered in cognac-coloured leather. Designed in 1967. H. 104 W. 76 seat height 38 cm. Produced by Getama, model GE-673. Reupholstered by a professional furniture upholsterer in ...
Lot no: 5527757
EUR 1,879 DK, Roskilde, Store Hedevej 11/12/2019
18:46:00
EUR 483
Attributed to Fritz Hansen. Upholstered lounge chair, 1940s
Attributed to Fritz Hansen. Upholstered lounge chair, legs in stained beech. Produced in the 1940s. Professionally reupholstered by Danish upholsterers in light buttoned wool.
Lot no: 5470127
EUR 3,356 DK, Kolding, Trianglen 11/12/2019
18:59:00
EUR 1,678
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af forkromet aluminium med drejefunktion, betrukket med grønligt hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, mærket heraf. Fremstår med brugsslitage og falmet stof.
Lot no: 5421151
EUR 671 DK, Aarhus, Egå Havvej 11/12/2019
19:01:00
Charles & Ray Eames. Armstol, model Aluminium Group EA 116
Charles & Ray Eames. Armstol 'Aluminium Group EA 116' med drejbart stel af forkromet aluminium, sæde og ryg af betrukket med brunt hopsak. H. 91. sædehøjde 42 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med lettere brugsspor og lettere iret på stel.
Lot no: 5406550
EUR 779 DK, Aarhus, Egå Havvej 11/12/2019
19:04:00
Walter Knoll, zwei Sessel Modell 369 (2)
Zwei Lounge Sessel / Easy Chair Modell 369, deutsches Design von Walter Knoll Team. Entwurf von 1956, Reedition. Sitzschalen aufgepolstert und mit Flachgewebe/ Wollfilz in violet bezogen, Gestell aus Stahlrohr und Flachstahl. B. 75cm, H. 71cm, T. ca. 70cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren (2)
Lot no: 5527862
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11/12/2019
19:04:00
EUR 55
Charles & Ray Eames. Armstol 'Aluminium Group EA 116'
Charles & Ray Eames. Armstol 'Aluminium Group EA 116' med drejbart stel af forkromet aluminium, sæde og ryg af betrukket med brunt hopsak. H. 91. sædehøjde 42 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med lettere brugsspor og lettere falmet.
Lot no: 5398640
EUR 805 DK, Aarhus, Egå Havvej 11/12/2019
19:05:00
Hans J. Wegner. Airport Chair. Nature
Hans J. Wegner. Airport chair with legs in metal, H: 77 W. 61 seat height 40 cm. Designed 1958. Produced by AP-Stolen, model AP40. Reupholstered in nature coloured aniline leather by another Danish professional furniture upholsterer in Denmark.
Lot no: 5398651
EUR 1,477 DK, Aarhus, Egå Havvej 11/12/2019
19:05:00
EUR 161
12345...20»