My search agents   Save list   Create search agent
12345...15»   Lots per page   448 results List Gallery
Tateishi Shoiji. Chaiselong
Tateishi Shoiji. Chaiselong/lænestol med krydsbenstel, udført i ege- og valnøddetræ, betrukket med lyst møbelstof. L. 170/182 cm. B. 60/76 cm. H. ryg 95 cm. Fremstår i emballage. Modelfoto.

Lot no: 6135558

EUR 940 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
12:18
EUR 698
365° North for Wendelbo. Model 'Boomerang'. Three-seater sofa
365° North for Wendelbo. Model 'Boomerang'. Three-seater sofa upholstered in dark sand-coloured/beige furniture fabric, legs made in dark wood. H. 83 W. 226 D. 83 Sh. 43. Display model with minimal usage-related traces of wear.

Lot no: 6068706

EUR 1,477 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
12:57
EUR 1,181
2 pers. sofa med sort læder, omkr. 1960'erne
2 pers. sofa med sort læder, omkr. 1960'erne, på tilspidsede ben af teak. L. 150 cm. Sædeh. 40 cm. D. 80 cm. Fremstår med alders og brugsslitage, samt patineret læder med krakeleringer.

Lot no: 6150265
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
13:51
Ole Wanscher. Three-seater sofa, 'Senator Series', Model 166, teak
Ole Wanscher. Three-seater sofa, solid teak frame, loose spring cushions, reupholstered in turquoise-coloured wool. L. 181 cm. Designed in 1951. Produced and branded by France & Søn, Model 166, Senator series. Slight traces of wear.

Lot no: 6140558
EUR 1,879 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
14:15
EUR 1,342
Nichetto studio for Wendelbo. 2,5 seater sofa, model Lilin
Nichetto studio for Wendelbo. 2.5 seater sofa, model Lilin. Upholstered in 'Maple col. 542 PG6', powder-varnished steel frame. H. 71, Sh. 41, W. 205, D. 93 cm. Display model with faint usage-related traces of wear.

Lot no: 6055920

EUR 1,879 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
14:18
EUR 1,074
Make nordic. Fodskammel/puf,
Make nordic. Fodskammel/puf, betrukket med lysebrun møbelstof, ben af sort plast. H. 37, B. 90, D. 70 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Lot no: 6079188
EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
14:22
EUR 134
365° North for Wendelbo. Blade two-seater sofa.
365° North for Wendelbo. Blade two-seater sofa upholstered in blue velvet fabric 'Rails col.8' dimensions: 180 x 95 cm H. 71 cm. Packaged, unassembled, in original open packaging. Recommended retail price 19.995,-

Lot no: 6061942

14:24
EUR 1,342
Make nordic. Fodskammel/puf,
Make nordic. Fodskammel/puf, betrukket med grå møbelstof, ben af sort plast. H. 37, B. 90, D. 70 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Lot no: 6079189
14:26
EUR 134
Anita Johansen for Menu, Align Daybed. Black-varnished oakwood/leather
Anita Johansen for Menu, Align Daybed. Solid black-varnished oakwood frame, upholstered in anthracite-grey aniline leather. Produced by Menu. H. 40 W. 180 D. 80 cm. Packed in previously unpacked original packaging. Please note; model photos. Recommended retail price 22.999,-

Lot no: 6094081

14:33
EUR 993
Tre pers sofa med sort læder
Treers sofa, betrukket med sot læder, mørkebjedsede ben. L. 220 cm. D. 76 cm. Sædeh. 44 cm. Fremstår med alders og brugsspor, samt kraftigt bleget læder/ er nærmest gråt.

Lot no: 6150264
14:49
365 North for Wendelbo. Model 'Peak'. Sofa
365 North for Wendelbo. Model 'Peak'. Sofa, todelt, betrukket med lysegråt knapsyet møbelstof, ben af sort pulverlakeret stål. H. 63, B. 330 D. 105 Sh. 39 . Udstillingsmodel med minimale brugsspor. Dog med hul i bunddækken, under sofa.

Lot no: 6088552

EUR 2,550 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
16:18
EUR 2,013
Wendelboe. Maho sofa with chaise longue, PS No. 117706/07
Wendelboe. Maho sofa with chaise longue. Two sections. Upholstered in Novona colour 2. Legs in black-varnished steel. 396 x 145 cm. Module No. 10. L. 256 cm. D. 100 cm. Back H. 78.5 cm. With two wide back cushions including tray table and a module No. 25. L. 140 cm. D. 145 cm. Back H. 78.5 cm. ...

Lot no: 6147172

EUR 3,356 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
16:57
EUR 2,349
Warm Nordic. Three-seater sofa, Model HAVEN, designed by Charlotte Høncke
Warm Nordic. Three-seater sofa, Model HAVEN, designed by Charlotte Høncke. Upholstered in HERO from Kvadrat in colour 991 Petrol. The fabric has an abrasion resistance of 45000 Martindale. W. 220 cm. D. 84 cm. H. 110 cm. The sofa appears new and unused in the original packaging.

Lot no: 5964380
EUR 2,953 DK, Aalborg, Nibevej 26/01/2022
17:24
EUR 2,148
Hero møbler. Tre-pers. sofa, sort læder
Hero møbler. Tre-pers. sofa betrukket med sort læder, armlæn samt runde tilspidsede ben af massiv palisander. 1960'erne. L. 200 cm. Fremstår med brugsspor, ridser i læder. Se vare nr. 6146412.

Lot no: 6146414
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
18:08
EUR 483
Andreas Hansen. Tre-pers tremmesofa, model 303, bøg
Andreas Hansen. Tre-pers. tremmesofa med stel af massivt bøgetræ, løse sæde og ryghynder betrukket med blå alcantara. Fremstillet hos Brdr. Andersen Møbelsnedkeri, model 303. L. 210 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Lot no: 6150440
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
18:21
Mogens Hansen. Fritstående to-pers. sofa, sort læder, 2225/2
Mogens Hansen. Fritstående to-pers. sofa betrukket med lysebrunt patineret læder, ben af bøgetræ, løse hynder med dunfyld. Fremstillet hos Mogens Hansen. L. 152 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Se vare nr. 6150801.

Lot no: 6150807
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
18:24
EUR 268
Dansk møbelproducent: Hjørnebriks/ daybed , 1970'erne
Dansk møbelproducent: Hjørnebriks/ daybed , 1970'erne. H. 30 BxL 142X205 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6150856
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
18:39
EUR 148
Anderssen & Voll for Muuto, Oslo bench
Anderssen & Voll for Muuto, Oslo bench betrukket med Ligy/Fiord 551, ben af grålakeret stål. 150 X 70 cm. sh. 40 cm. Udstillingsmodel i original emballage. Modelfoto.

Lot no: 6105564

EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
18:39
EUR 456
Peter Hiort Lorentzen. To-pers. sofa model Rotor
Peter Hiort Lorentzen. To-pers. sofa model Rotor betrukket med råhvidt alcantara, stel af forkromet stålrør. Formgivet i 1983, fremstillet hos Erik Jørgensens Møbelfabrik. L. 152 cm. Fremstår med kraftige brugsspor.

Lot no: 6150031
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
18:54
EUR 161
Tre-pers.chaiselong sofa, model Astha
Tre-pers.chaiselong sofa, model Astha, Todelt. Betrukket i 'Agnes Brown.' Ben af massiv eg. H. 83 L. 300 D. 157 / 83 Sh. 46 cm. Udstillingsmodel.

Lot no: 6139073

EUR 859 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
18:57
EUR 671
Jacob Kjær. Sofa in mahogany, 1940/1950s
Jacob Kjær 1896-1957. Freestanding three-seater sofa. Armrests and frame in solid mahogany. Loose tufted cushions upholstered in brown 100% New Zealand wool fabric by Divina. L. 205 cm. H. 94 cm. D. 90 cm. Seat height approx. 47 cm. Reupholstered by professional upholsterers in vintage ...

Lot no: 5874657
EUR 6,711 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
18:57
EUR 5,369
Alfred Christensen. Two-seater sofa with lamb wool
Alfred Christensen. Free-standing two-seater sofa with varnished beechwood legs, fully upholstered in lamb wool. From the 1950s. H. 83 L. 140 D. Sh. approx. 42 cm. Newly reupholstered in lamb wool by a professional furniture upholsterer in Denmark.

Lot no: 6079789
EUR 2,416 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
18:59
EUR 1,879
Grete Jalk for Glostrup Møbelfabrik. Teakwood sofa
Grete Jalk (1920-2005). Sofa model PJ. 56/3 with a teakwood frame. Produced by Glostrup Møbelfabrik. Loose cushions upholstered in green wool. Dimensions: L. 176 cm. H. 75 cm. Sh. 35 cm. Newly reupholstered cushions from a different Danish furniture upholsterer in Denmark with green wool.

Lot no: 6078223
EUR 2,349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
19:04
EUR 1,879
Børge Mogensen. Freestanding three-seater sofa, Model 2213
Børge Mogensen 1914-1972. Three-seater sofa, loose back and seat down-filled cushions. Teak legs. Model 2213. Designed in 1963. Produced by Fredericia Stolefabrik, Model 2213. H. 76/44 cm. L. 220 cm. D. 80 cm. Recently reupholstered with new down-filled cushions by professional upholsterers in ...

Lot no: 6136751
EUR 7,248 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
19:06
EUR 5,638
Tre-pers. sofa med brunt læder
Tre-pers. sofa betrukket med brunt læder, løse hynder i sæde, ryg og sider, ben af massivt bejdset bøg. H. 70, L. 191, Sh. 41 cm. Fremstår med alm. brugspræg / patina.

Lot no: 6150123
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
19:15
EUR 201
Børge Mogensen 1914-1972. Three-seater sofa, back and seat have loose down-filled cushions. Teak legs. Model 2213. Designed in 1963. Produced by Fredericia Stolefabrik, Model 2213. H. 76/44 cm. L. 220 cm. D. 80 cm. Recently reupholstered in new down cushions by professional upholsterers in black ...

Lot no: 6130052
19:22
EUR 5,638
Luca Nichetto for &Tradition. Sofa model, Cloud LN3.2.
Luca Nichetto for &Tradition. Sofa model, Cloud LN3.2. Black-varnished frame. Upholstered in gray velour. H. 75 cm. L. 220 cm. SH. 40 cm. D. 84 cm. Manufactured by &Tradition. Features usage-related traces of wear and a few cases of discolouration on the seat.

Lot no: 5843234
EUR 1,342 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
19:24
EUR 564
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa, brunt læder, 1970/80'erne
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa betrukket med brunt læder, løse hynder, ben af massivt bøgetræ. 1970/80'erne. L. 190 cm. Fremstår med brugsspor, lettere nuanceforskel på hynder.

Lot no: 6150746
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
19:25
Tre-pers.sofa model Holm
Tre-pers.sofa model Holm betrukket med knapsyet Lux Petro Velour. Ben af eg. H. 74, B. 204, D. 80, Sh. 44 cm. Udstillingsmodel med håndteringsspor.

Lot no: 6150795

EUR 456 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:25
EUR 349
Stor fritstående kupe sofa
Stor fritstående kupe sofa . Prototype. Skilbar ryg , sider og sæder. Polstret med hvis Hallingdal uld. Fremstår uden brugsspor , men med snavs efter opbevaring. H. 135 Sh. 43 L. 214 D. 106 cm.

Lot no: 6132222
EUR 1,074 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
19:37
EUR 268
12345...15»
My search agents