12345...13»   Lots per page   384 results List Gallery
Cassina. Tre trekantede sofa/sideborde(3)
Cassina. Tre trekantede sofa/sideborde H. 45, L. 57 cm. Fremstillet hos Cassina, mærkat herfra. Fremstår med brugsspor.(3)

Lot no: 6226914
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29/06/2022
12:48
Calmacollection. Three-seater sofa. Model 804
Three-seater sofa originally designed and developed for Illums Bolighus’ 75th anniversary. Loose down filled cushions upholstered in Morph furniture fabric. Legs in black-varnished metal. Model 804. H.73 L. 206 W. 88 cm. Produced in Denmark by Danish Design Supply. Display model with minimal ...

Lot no: 6167233

EUR 2,013 DK, Vejle, Dandyvej 29/06/2022
12:50
EUR 1,074
Calmacollection. 2½-seater sofa with chaise lounge. Model 807
Calmacollection. 2½-seater sofa with chaise lounge. Model 807. Produced at Danish Design Supply in Horsens. Wood core made in 15 mm plywood and knot-free pine wood. All wood parts are made from FSC certified wood. Solid smoked oakwood legs. No-sag steel springs in the seats. Upholstered in Breeze...

Lot no: 6167234

EUR 2,550 DK, Vejle, Dandyvej 29/06/2022
12:56
EUR 1,611
Briks / sovesofa i bøg
Briks / sovesofa med stel i bøgetræ. Hynder monteret med rødt uld. H. 85 cm (incl.hynder) x 210 x 80 cm. Alm. brugsspor

Lot no: 6229767
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/06/2022
13:44
Briks / sovesofa 'softline'
Briks / sovesofa monteret med sort/gråt mønster h. 43 x 81 x 200 cm. Med alm. brugsspor

Lot no: 6229774
16:58
Living&more. Tre pers. sofa og lænestol, model Karma (2)
Living&more. Tre pers. sofa og lænestol betrukket med beige møbelstof af polyester, ben af eg. H. 93 cm. B. 89-198 cm. D. 78 cm. Udstillingsmodel nedpakket i original brudt emballage.Fejl og mangler kan forekomme.Modelfoto. (2)

Lot no: 6229195

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 29/06/2022
17:40
EUR 94
Kurt Østervig, Tre-pers. sofa, model 61
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa, betrukket med stribet uldstof. tilspidset ben af egetræ, tre løse hynder, 1960'erne. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Rolschau Møbler, model 61. H. 79,5 cm. x L. 218 cm. x Sh. 39 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Lot no: 6222613
EUR 430 DK, Aalborg, Nibevej 29/06/2022
18:03
EUR 268
Børge Mogensen. To-pers. sofa, 2208, original betrukket læder
Børge Mogensen (1914-1972). To-personers. sofa, betrukket med rødt læder, løse hynder i sæde og ryg, ben af massiv egetræ. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 2208. Formgivet 1963. H. 78,5 cm. x L. 128 cm. Sh. 42 cm. Fremstår med brugsspor herunder patineret læder.

Lot no: 6222725
EUR 1,208 DK, Aalborg, Nibevej 29/06/2022
18:07
EUR 940
Briks / sovesofa i bøg
Briks / sovesofa med stel i bøgetræ. Hynder og sæde monteret med sort uld. H. 84 cm (incl.hynder) x 212 x 85 cm. Alm. brugsspor

Lot no: 6229766
18:22
Hans Olsen, To-pers. sofa.
Hans Olsen, to-pers. sofa betrukket med grønligt silkebetræk, ben af massiv palisander. Formgivet i 1962. Fremstillet hos C.S. Møbler, Glostrup. Litt. Mobilia nr. 114-115. L. 130 cm. Fremstår med brugsspor samt porøst skum i armlænene.

Lot no: 6147458
EUR 671 DK, Kolding, Platinvej 29/06/2022
18:51
EUR 537
Erik Jørgensen. Two-seater sofa, model EJ-50
Erik Jørgensen. Two-seater sofa, model EJ-50 upholstered in black leather, base in matt chrome-plated steel. H. 70 L. 165 D. 80 cm. Features a few usage-related traces of wear

Lot no: 6209231
EUR 2,416 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29/06/2022
18:58
EUR 1,745
Norman Foster for Walter Knoll. Sofa, model 'Congress'
Norman Foster for Walter Knoll. Free-standing sofa, upholstered in black semi-aniline leather, steel legs. L. 175 cm. Features a few usage-related traces of wear. Norman Foster is the founder and Chair of the Board for Foster & Partners. Established in London in 1967.

Lot no: 6209227
EUR 2,013 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29/06/2022
19:00
EUR 1,342
Norman Foster for Walter Knoll. Two-seater sofa, model 500 'Congress'

Lot no: 6209225
19:01
EUR 1,342
Ole Wanscher. Senator series, model 166, three-seater sofa
Ole Wanscher. Senator series, model 166, three-seater sofa with a frame in solid teak, loose cushions upholstered in brown leather. Produced by P. Jeppesen Møbelfabrik L. 180 cm. H. 73 cm. D. 70 cm. SH. 45 cm. Displays patina.

Lot no: 5736066
EUR 1,678 DK, Kolding, Platinvej 29/06/2022
19:09
EUR 1,342
Skalma. To- og Tre personers tremmesofaer af bøg. (2)
Skalma. To- og Tre personers tremmesofaer med stel af sæbebehandlet bøg, hynder betrukket med rødbrunt læder. B. 145 cm. & 202 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, smuds på betræk. (2)

Lot no: 6223425
19:14
XL Furniture. Sofa af gråt velour
XL Furniture. Todelt sofa betrukket med gråt velour. Rum til opbevaring. Ben af plast. B. ca 270cm. D. ca 165 og cm. Sh. ca 42 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med brugsspor herunder smuds og mærker forekommer. Fremstår med håndteringsspor.

Lot no: 6223903
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 29/06/2022
19:15
Ole Wanscher. Double sofa, Model PJ-149 'Colonial'
Ole Wanscher 1903-1985. Two-seater sofa, Model PJ-149, 'Colonial', solid mahogany frame, seat in wicker, loose down-filled cushions upholstered in Indian red aniline leather. H. 84/42 cm. L. 124 cm. Produced by P. Jeppesen with a sticker from the producer. Reupholstered by professional ...

Lot no: 6014240
EUR 2,685 DK, Kolding, Platinvej 29/06/2022
19:18
EUR 2,081
Illum Wikkelsø, trepersoners 'Capella' sofa af palisander og læder
Illum Wikkelsø (1919-1999). Tre-pers. sofa med stel af palisander, løse hynder og sider betrukket med rødbrunt læder. Formgivet i 1959. Fremstillet hos N. Eilersen fra 'Capella'-serien. H. 78 cm, b.189 cm, sh.41 cm.Fremstår med alm. lette brugsspor. Se også varenummer 6229423.

Lot no: 6229421
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/06/2022
19:20
EUR 456
Ole Wanscher. Three-seater sofa. Cushions upholstered in cognac-coloured leather
Ole Wanscher (1903-1985). Three-seater sofa with a solid mahogany frame, loose cushions upholstered in cognac-coloured leather. Produced by P. Jeppesen. L. 180 cm. Cushions newly reupholstered by a professional furniture upholsterer in Denmark. Features faint usage-related traces of wear.

Lot no: 6225525
EUR 1,745 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/06/2022
19:20
EUR 1,342
Erik Jørgensen. Fritstående tre-pers. sofa, model EJ-220
Erik Jørgensen. Fritstående tre-pers. sofa, model EJ-220 betrukket med lyst uldstof, løse hynder i sæde, ryg og sider. Runde ben af stål. L 212 cm. H. 87 cm sh. 40 cm. Med brugsspor

Lot no: 6229778
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/06/2022
19:22
EUR 295
Børge Mogensen. Hyndesæt til sofa, model 2213 (2)
Børge Mogensen. Hyndesæt af dun bertrukket med patineret læder til model 2212. Fremstår med patina/brugsspor. (6)

Lot no: 6189426
EUR 349 DK, Kolding, Platinvej 29/06/2022
19:30
EUR 268
To pers. sofa, model Astha.
To pers. sofa, model Astha betrukket med Danny steel Grey. Ben af sortlakeret metal. H. 83 L. 175 D. 89 Sh. 46 cm. Udstillingsmodel.

Lot no: 6214118

EUR 215 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/06/2022
19:33
EUR 134
Mogens Hansen. Tre-pers. sofa, læder
Mogens Hansen. Tre- pers. sofa betrukket med originalt rød/brun læder, løse hynder i sæde og ryg med duntop, ryg med dunfyld, ben af ubehandlet egetræ. Mode. L. 200. Sædeh. ca. 45 cm. Fremstår med brugsspor/patina på læder.

Lot no: 6205959
EUR 1,074 DK, Kolding, Platinvej 29/06/2022
19:36
EUR 805
Eva Solo. Corner sofa with an open end. Model YOGA.
Eva Solo. Three-piece corner sofa with an open. Model YOGA. Upholstered in furniture fabric, powder-varnished metal frame. Dimensions. 275x235x90 cm. Display model. Designed by Claus Jensen and Henrik Holbæk from Tools®.

Lot no: 6208270

EUR 3,221 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/06/2022
19:41
EUR 2,416
Emil Lagoni Valbak for 2UP, sofa med chaiselongue, model Float,
Emil Lagoni Valbak for 2UP, sofa med chaiselongue, model Float . Trepersoners sofa sammensat af tre moduler, betrukket med antrazitfarvet møbelstof og lyse læderknapper i ryg. Designer Emil Lagoni Valbak, har vundet flere priser, bl.a. Danish Entrepreneurship Award - DesignTalent 2015. Emil, ...

Lot no: 6081411

EUR 1,074 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/06/2022
19:44
EUR 752
Anne-Mette Bartholin Jensen og Morten Ernst. Lufthavnssofabænk, 'Orca'
Anne-Mette Bartholin Jensen og Morten Ernst. Sofabænk med fire sæder og bord. L 335 cm. Stel af stål, sæde betrukket med kraftigt uldstof. Enkelte pletter samt bordplade med skrammer.Fremstillet på Erik Jørgensens Møbelfabrik.

Lot no: 6197512
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/06/2022
19:45
Stouby. Tre-pers. sofa, model Hanne, sort læder
Stouby. Tre-pers. sofa, model Hanne, betrukket med sort læder, løse sæde og ryghynder, ben af massivt bejdset træ. L. 197 Sh. 45 cm. Fremstår brugsspor, heraf ridser/mærker på læder samt let stedvis slitage på keder

Lot no: 6208832
EUR 403 DK, Kolding, Platinvej 29/06/2022
19:45
EUR 201
Ole Wanscher. Senator series, model 166, three-seater sofa with a frame made in solid teakwood, loose cushions with black aniline leather. Produced by P. Jeppesen Møbelfabrik L. 180 cm. H. 73 cm. D. 70 cm. Sh. 45 cm. Professionally reupholstered in black Envy aniline leather from Arne Sørensen.

Lot no: 6096197
EUR 2,550 DK, Kolding, Platinvej 29/06/2022
19:48
EUR 2,013
Brunstad hjørnesofa
Brunstad hjørnesofa. Betrukket med brunt læder på træben, Løse sædehynder ca. mål: L. 210 cm. H. 85 cm. SH. 43 cm. D.70/210 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Lot no: 6217357
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 29/06/2022
20:01
EUR 268
Danish furniture designer 2½ -seater sofa with lamb wool
Danish furniture designer Free-standing 2½-seater sofa mounted on a shaker frame. Fully upholstered in grey/black lamb woold H. 77 L. 170 Sh. approx. 38 cm. Newly reupholstered in lamb wool by a professional furniture upholsterer in Denmark

Lot no: 6098377
EUR 1,879 DK, Kolding, Platinvej 29/06/2022
20:06
EUR 1,208
12345...13»
My search agents