12345...15»   Lots per page   437 results ListGallery
Lounge Liege / Schaukelliege / rocking couch
Lounge Liege / Schaukelliege / rocking couch. Konstruktion mit Rahmen aus silber pulverbeschichtetem Stahlrohr mit Bespannung und Polsterauflage aus schwarzem Stoff, im Fußbereich mit schwarzem Lederbezug, ausgestattet mit herausschwenkbarer Nackenrolle. Maße ca. H. 60, B. 170 /200 cm, T. 66 cm. ...

Lot no: 5522249
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 30/10/2020
20:25
EUR 55
Soffmodul "Havanna" Swedese
SOFFMODUL/FÅTÖLJ, "Havanna", Swedese, samtida, benställning i stålrör, klädsel i grå textil, etikettmärkt Swedese, sitthöjd ca 42 cm

Lot no: 5821872
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 30/10/2020
20:37
Hans. J. Wegner. Three-seater sofa GE-236-3.
Hans J. Wegner. Three-seater sofa with a frame in oak, upholstered in wool. Produced by Getama, model GE-236/3. L. 207 cm. Slight shade differences on one side at the lower edge. See also lot 5819831.

Lot no: 5819828
EUR 1,342 DK, Helsingør, Støberivej 30/10/2020
20:41
EUR 1,208
de Sede, Zweier Lounge Sofa Modell DS 2011/02 und Paar Sessel (3)
Zweier Lounge Sofa Modell DS 2011/02 und Paar Sessel. Schwere Stahlkonstruktion mit leichter Polsterung, Bezüge aus braunem Leder. Im Unterstoff bezeichnet. Maße ca.: H. 83 cm, B. 190/110 cm, T. 71 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, das Leder ist patiniert und weist Kratzer und Kantenbestoßungen ...

Lot no: 5823036
EUR 500 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 30/10/2020
20:45
EUR 375
Danish furniture designer, a pair of sofas and chairs, 1960s/1970s in leather (3)
Living room suite by a Danish furniture designer from the 1960s/1970s. Seating suite comprising two sofas and a chair with loose cushions. Structure of wood with covers of red leather. Approx. dimensions: sofa H 83 cm, W 150 cm, D 80 cm Chair H 83 cm, W 71 cm, D 80 cm. All parts with usual ...

Lot no: 5674228
EUR 1,400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 30/10/2020
20:47
Leder Loungesuite - 3er Sofa und Paar Sessel der 1960er Jahre (3)
Leder Loungesuite - dreisitziges Sofa und Paar Sessel der 1960er Jahre. Holzrahmenkonstruktion mit Federkernpolsterung, Untergestell aus matt verchromtem Vierkantstahlprofil und Bezügen aus schwarzem Leder mit frei aufliegenden, daunengefüllten Polsterkissen.Maße ca. Sofa: H. 7 5cm, B. 198 cm, ...

Lot no: 5773787
EUR 1,200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 30/10/2020
20:48
EUR 55
Lounge suite der 1960/70er Jahre 3er Sofa + drei Sessel (4)
Lounge suite der 1960/70er Jahre aus dreisitzigem Sofa und insgesamt drei Armlehnsesseln. Konstruktion aus massivem, klar lackiertem und teilweise auch gebeiztem Holz und Schichtholz. Frei aufliegende Polsterkissen mit Bezügen aus leicht gemustertem, hellem Stoff. Maße ca. Sofa: H. 86 cm, B. ...

Lot no: 5732272
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 30/10/2020
20:58
Børge Mogensen. Freestanding two-seater coupé sofa, Model 2192
Børge Mogensen. Freestanding two-seater coupé sofa, upholstered in black leather, loose cushions with down filling, legs in solid oak. Designed in 1971. Produced by Fredericia Stolefabrik, Model 2192. H. 108 cm. Seat height 41 cm. L. 154 cm. D. 90 cm. Reupholstered.

Lot no: 5485470
EUR 5,235 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/10/2020
21:05
EUR 2,819
Trädgårdsgrupp Malmsten
CARL MALMSTEN, "Bergshamra", trädgårdsgrupp, 7 dlr, furu, bestående av: 1 par soffor, 2 bänkar, bord, 1 par karmstolar, soffornas längd 153, bänkarnas längd 150 resp 120, sitthöjd 41-45, bordets höjd 67, 120x71 cm

Lot no: 5821908
EUR 670 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
09:26
Soffa Dux
SOFFA, Dux, 1900-tal, 3-sits, lösa plymåer, ca 206x83, sitthöjd 47 cm

Lot no: 5821911
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 31/10/2020
09:32
Eilersen. To-personers sofa, model LIFT
Eilersen, 2 pers. sofa model LIFT, betrukket med grå alcantara. Ben i stål. B. 147, H. 85, SH. 45 cm. fremstår med brugsspor. Et ben står skævt.

Lot no: 5822787
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
11:43
Sofagruppe af palisander (3)
Sofagruppe af palisander best. af: sofa og to lænestole, betræk af uldstof. Sofa L. 196, D. 74 cm. Lænestole, B. 81 cm. Brugsspor. (3)

Lot no: 5820932
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
12:30
EUR 87
soffa röd plyschklädsel
SOFFA, 1900-talets mitt, röd plyschklädsel, lösa sittdynor, längd ca 146, sitthöjd 44 cm

Lot no: 5821996
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
13:10
Erik Jørgensen. Tremmesofa og lænestol model J148 og J147 (2)
Erik Jørgensen. To-personers tremmesofa og lænestol model J148 og J147 af massivt bøgetræ, lænestol med løse hynder i sæde og ryg betrukket med brun uldstof. H. 75, Sh. 37, B. 62/150, D. 63 cm. Fremstillet hos Tarm Stole & Møbelfabrik. Fremstår med brugsspor, herunder overfladiske mærker og ...

Lot no: 5822484
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
14:43
EUR 215
Georg Thams. To-pers. sofa og lænestol, læder (2)
Georg Thams. To-pers. sofa og lænestol betrukket med sort læder, løse dunhynder i sæde og ryg, ben af fineret palisander. Udført på Vejen Møbelfabrik. Sofa, L. 130 Sh. ca. 42 cm. Fremstår få brugsspor, taget alder i betragtning lettere røglugt. (2)

Lot no: 5823281
EUR 725 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31/10/2020
14:45
EUR 87
Skalma, 3-pers. sofa med stel af egetræ / gråt uld
Skalma. 3-pers. sofa med stel af egetræ, løse hynder med gråt uld, H. 85 cm. L. 200 cm. Sædehøjde 46 cm. Fremstår med brugsspor samt mærker på stel.

Lot no: 5823032
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 31/10/2020
15:20
Kaare Klint. Three-seater sofa, upholstered in wool fabric, Model 6092
Kaare Klint 1894-1954. Three-seater, Model 6092. Mahogany frame on eight tapered legs. Upholstered in striped wool. Designed c. 1940. Produced by Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 85 cm. L. 200 cm. D. 80 cm. Seat height 35 cm. Normal signs of wear.

Lot no: 5801468
EUR 2,013 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
15:30
EUR 725
Soffa Malmsten
CARL MALMSTEN, "Visingsö", soffa, Karl Andersson & Söner, furu, lös sits, randig ylleklädsel, spår av etikett, längd ca 165, sitthöjd 45 cm

Lot no: 5822069
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
16:06
Lloyd Loom, 3-teilige Sitzgruppe, 2.Hälfte 20.Jh. (3)
Lloyd Loom, 3-teilige Sitzgruppe, 2.Hälfte 20.Jh. Buchebugholz mit Loomgeflecht, caramelfarben lackiert. 2 Armlehnsessel, Modell "Victor Lazy Chair" und ein rd. Tisch mit Ablage.Minimale Gebrauchsspuren. HxShXBxT: 92 x 46,5 x 81 x 61 cm, Tisch, HxDm: 66 x 61 cm. Herstelleretiketten der Firmen ...

Lot no: 5810455
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
16:43
EUR 225
Dansk møbelproducent. Sofa med to tilhørende lænestole (3)
Dansk møbelproducent. Sofa med to tilhørende lænestole. Sofa L. 195 cm. Stel i bøg, betrukket med uld. Fremstår med nogle brugsspor, noget ledløs stel som umiddelbart blot skal justeres.

Lot no: 5822349
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
16:55
DAMM MODULSOFA betrukket med møbelstof
DAMM MODULSOFA med tilspidsede metalben betrukket med møbelstof. Sofaen består af 3 moduler: 1 hjørnemodul 2 sædemoduler Specifikationer på hjørne, sæde, og pufmoduler: Længde: 240 x 240 cm. Sædehøjde: 42 cm Ryghøjde: 72 cm Produktinformation: Betræk: møbelstof. Slidstyrkre 30000 martindale...

Lot no: 4928583

EUR 940 DK, Helsingør, Støberivej 31/10/2020
17:16
Stouby. Sofa, Model Malta. L. 250 cm
Stouby. Sofa upholstered in wool, legs in brushed steel. Produced by Stouby Møbler, Model Malta. H. 78 cm. L. 250 cm. D. 88 cm. Display model. Slight signs of wear.

Lot no: 5774097
EUR 3,221 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
17:30
EUR 564
Stouby. Tre-personers sofa
Stouby. Tre-personers sofa udført i sort læder, ben af massiv bøg. L. 196 cm. Fremstår med kraftige brugsspor.

Lot no: 5822274
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
18:15
Jens Juul Eilersen. Sofa, Model 401
Jens Juul Eilersen. sofa, Model 401. Designed by Jens Juul Eilersen. Upholstered in Steelcut Trio 144, brushed steel legs, three large back cushions. W. 200 cm. H. 39/67 cm. D. 95 cm. Display model, appears unused.

Lot no: 5817752

EUR 2,685 DK, Aalborg, Nibevej 31/10/2020
18:17
EUR 148
Sitzfeldt, Modulsofa Zweisitzer Sofa SET mit Ottomane (3)
Modulsofa Sofa Modell SET, deutsches Design von Sitzfeldt. Drei Elemente. Holz-Rahmen. Stoff in mittelblau 'Lana' (76% Wolle, 24% Polyamid). Maße des Sofas: H. 80 cm / 40 cm, B. 160 cm, T. 80 cm. Ausstellungsstück mit minimalen Gebrauchsspuren. (3)

Lot no: 5800307
EUR 850 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
18:35
EUR 55
Jens Juul Eilersen. Sofa, Model LIFT
Jens Juul Eilersen. Two-seater sofa, Model LIFT, upholstered in black leather, angled legs in brushed stainless steel. Back cushions and pillows with down filling, seat with cold foam and down top. Adjustable back piece. L. 150 cm. D. 90 cm. H. 82 cm. Recently professionally reupholstered by ...

Lot no: 5783428
EUR 3,758 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31/10/2020
19:00
EUR 1,879
Sitzfeldt, Dreisitzer Sofa, Love seat 'View' und ein Sessel 'Brick' (3)
Ein Love seat 'View', ein Dreisitzer Sofa 'View' und ein Sessel 'Brick', deutsches Design von Sitzfeldt. Holzrahmen. Stoff Nobile in dunkelgrau (27 % Baumwolle, 26 % Acryl, 16 % Viscose, 13 % Polyester, 9 % Wolle, 9 % Leinen ). Füße: Schwarzchrom, Sessel mit schwarzen Holzfüßen. Maße des Sofas: ...

Lot no: 5800321
EUR 1,300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
19:00
EUR 55
Lysberg, Hansen & Therp. Tre og to pers sofaer. (2)
Lysberg, Hansen & Therp. Tre og to pers sofaer med runde ben af bejdset bøg, ryg, sider og løse hynde betrukket med blomster stof. Brugsspor (2)

Lot no: 5822552
EUR 295 DK, Roskilde, Store Hedevej 31/10/2020
19:02
Tre-personers sofa, model Harper, sort anilin læder, røget eg.
Tre-personers sofa model Harper, betrukket med sort Anilin læder, ben af røget eg. H. 86 L. 207 D. 91 Sh. 47 cm. Fremstår usamlet i original emballage. Modelfoto.

Lot no: 5765791

EUR 1,208 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
19:02
EUR 228
To-pers sofa betrukket med lyst uld-
To-pers sofa betrukket med lyst uld, ben af sortlakeret træ. H. 85, B. 188, Sh. 48 cm. Udstillingsmodel, fremstår med pletter på betræk.

Lot no: 5766517

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
19:03
12345...15»