Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListGallery Lots per page
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. Betrukket med cognacfarvet læder, knapper af lysere cognacfarvet læder. Bestående af en lang siddehynde, to sidehynder, to ryghynder. Bemærk: Sofaen samt læder stropper medfølger ikke. Modelfoto. (5)
Lot no: 5282419

EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2019
11:06:00
EUR 322
Plyschsoffa
SOFFA, 1900-talets andra hälft, ben i bok, soppad stomme klädd i röd plyschtextil, lösa sittplymåer, djuphäftad rygg, sitthöjd ca 43 cm, bredd ca 170 cm
Lot no: 5307608
EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/04/2019
12:33:00
Børge Mogensen. Free-standing three-seater sofa, model 2213
Børge Mogensen 1914-1972. Free-standing three-seater sofa with legs in teak, sides, back as well as loose cushions original upholstered in brown leather. L. 220 cm. Designed in 1963. Produced at Fredericia Stolefabrik, model 2213. Displays usage-related traces of wear, scratches on leather.
Lot no: 5309859
EUR 1,342 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/04/2019
13:11:00
EUR 483
Sofa og lænestol af kirsebær / mønstret betræk (2)
3-pers. sofa samt lænestol med stel af kirsebær, betrukket med mønstret betræk, Sofa: H. 85 cm. L. 165 cm. Sædehøjde 43 cm. Stol: H. 85 cm. Sædehøjde 43 cm. Fremstår med brugsspor samt betræk med slid og begyndende huller. (2)
Lot no: 5289019
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 22/04/2019
13:20:00
Piero Lissoni. PL 102 To-pers. sofa med stel af stål, løse hynder
Piero Lissoni. PL 102 To-pers. sofa med stel af stål, løse hynder med dunfyld betrukket med grånistret uld. Fremstillet hos Fritz Hansen L. 180 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5309703
EUR 940 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/04/2019
13:38:00
EUR 268
Kakkelbord
Kakkelbord. Stel i bejset bøgetræ med ilagte keramiske kakler. Fremstår med brugspræg. L. 142 B. 82 H. 54 cm.
Lot no: 5295996
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2019
14:06:00
Retro sofa , højrygget 2-personers sofa i lys grå.
Retro sofa , højrygget 2-personers sofa i lys grå. Stof i 100% polyester lysegrå, sæde i foam 28 kg pr. m3, ryg i foam 24 kg pr. m3. Specialmål: Sædehøjde: 45 cm Ryghøjde fra sæde til top ryg: 53 cm Højde: Ben 15 cm + Sofa 76 cm = højde 91 cm Indvendig bredde sofa: 140 cm 2 løse puder: ...
Lot no: 5177082

EUR 322 DK, Kolding, Trianglen 22/04/2019
14:11:00
Briks med tilspidsede ben af teak
Briks med tilspidsede ben af teak. H. 39 cm. L. ca. 190 cm D. 70 cm. Polstret med rødt/orange stof, med tilhørende rygstykke. Fremstår med almindelige brugsspor.
Lot no: 5310544
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2019
14:17:00
Sofa og to lænestole med stel af bejdset bøgetræ, overpolstret med ternet betræk. (3).
Sofa og to lænestole med stel af bejdset bøgetræ, overpolstret med ternet betræk. 1900-tallet H. 78 cm. L. 130 cm. Sh. 38 cm. H. 78 cm. Sh. 38 cm. B. 67 cm. H. 80 cm. Sh. 40 cm. B. 68 cm. Fremstår med brugsslitage, betræk med huller. (3).
Lot no: 5310667
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2019
14:20:00
EUR 201
Soffa Malmsten
CARL MALMSTEN, "Samsas", soffa, rosa ylleklädsel, längd ca 180 cm
Lot no: 5307642
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/04/2019
14:30:00
Piero Lissoni. PL 102 To-pers. sofa med stel af stål, løse hynder med dunfyld betrukket med grånistret uld. Fremstillet hos Fritz Hansen L. 180 cm. Fremstår med brugsspor, to huller i hjørnerne.
Lot no: 5309701
14:39:09
EUR 94
Lot no: 5282498

14:39:46
EUR 268
Jasper Morrison. Three-person freestanding 'KILE' sofa, Model 2702. L. 225 cm.
Jasper Morrison. Freestanding sofa, Model '2702 KILE', legs in natural oak, upholstered in wool (fabric group 5). H. 70 cm. L. 225 cm. D. 83 cm. Produced by Fredericia Furniture in 2017. A few chips on two legs, otherwise minimal signs of wear.
Lot no: 5294772
EUR 1,342 DK, Kolding, Trianglen 22/04/2019
14:41:00
EUR 671
Lindholm Furniture: Bench no. 1 , cognac
Lindholm Furniture: Bench no. 1 . Dansk fremstillet bænk , ben i børstet stål afluttende på sko i olieret Jatoba træ, bundplade i krydsfiner belagt med koldskum og polsteret med cognacfarvet meleret skai. L. 120 cm. B. 40 H. 34 cm. Fremstår uden brugsspor.
Lot no: 5310522
EUR 617 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/04/2019
14:53:35
Grandt møbelfabrik.To-pers. sofa samt lænestol, læder (2)
To-pers. sofa med stel af bejset træ, løse hynder i ryg og sæde, betrukket med læder, H. 74 L. 155 sædehøjde ca. 43 cm. Tilhørende lænestole H. 72 B. 88 sædehøjde 43 cm. Fremstillet hos Grandt Møbelfabrik. Fremstår med patina og brugsspor, herunder bl.a. læder med solblegning. NB. se også ...
Lot no: 5310784
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/04/2019
15:06:00
EUR 94
Anderssen and Voll. Outline two-seater sofa, green furniture fabric
Anderssen and Voll for Muuto. Two-seater sofa, Model 'Outline'. Upholstered in green canvas furniture fabric. Legs in black-varnished metal. H. 70 cm. L. 170 cm. Display model. Recommended retail price DKK 24,995.
Lot no: 5305515

EUR 2,685 DK, Helsingør, Støberivej 22/04/2019
15:50:00
EUR 940
Chesterfield. To-pers. sofa
Chesterfield. To-pers. sofa, betrukket med brunt, knapsyet, sømbeslået skind, ben af bejdset træ. L. 150 cm, H. 70, SH. 41 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (2)
Lot no: 5309393
EUR 268 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
16:12:00
EUR 752
Mogens Hansen, 3-pers. sofa, sort læder / stål
Mogens Hansen. 3-pers. sofa betrukket med læder, løse hynder, ben af stål, H. 65 cm. L. 223 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5292223
EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 22/04/2019
17:26:00
EUR 430
Børge Mogensen. Two-seater coupé sofa
Børge Mogensen. Two-seater coupé sofa, legs in solid walnut, upholstered in brown patinated leather, cushions with down filling. Produced by Fredericia Stolefabrik Model 2192. L. 155 cm. Light signs of wear.
Lot no: 5308885
EUR 4,698 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
18:20:00
EUR 2,349
Ole Wanscher. To-pers. sofa, model PJ 112, nybetrukket
Ole Wanscher. To-pers. sofa med stel af massivt lakeret bøgetræ, løse hynder nybetrukket med sort læder. Formgivet 1951. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik, model PJ 112. H. 73 cm. L. 123 cm. SH. 40 cm. Fremstår med lettere brugsspor og en manglende montageskjuler.
Lot no: 5308886
EUR 1,128 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
18:23:00
EUR 564
Børge Mogensen. Freestanding two-seater sofa, Model 2212
Børge Mogensen 1914-1972. Two-seater sofa, reupholstered in black leather, loose cushions with down filling. Legs in solid noble wood. Model 2212. Designed in 1963. Produced by Fredericia Stolefabrik. Reupholstered by professional upholsterers in black leather.
Lot no: 5308894
EUR 3,624 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
18:29:00
EUR 1,812
Dansk møbelproducent. Modulsofa, sort læder (2)
Dansk møbelproducent. Tre pers. sofa / modulsofa betrukket med sort semianilin læder. To moduler: 160 x 100 cm. / 100 x 100 cm. Samlet mål: 260 x 100 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)
Lot no: 5307910
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 22/04/2019
18:30:00
Indisk Nein tæppe 251 x 157 cm.
Indisk Nein tæppe 251 x 157 cm. Fremstår med lettere brugsspor.
Lot no: 5309513
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2019
18:35:09
Børge Mogensen 1914-1972. Three-seater sofa, Model 2213, reupholstered
Børge Mogensen 1914-1972. Three-seater sofa, loose back and seat cushions with down filling, legs in solid walnut. Designed in 1963. Produced by Fredericia Stolefabrik, Model 2213. Reupholstered by professional upholsterers in black buffalo leather.
Lot no: 5308910
18:38:00
EUR 2,416
Børge Mogensen. Two-seater sofa, freestanding, originally upholstered in cognac-coloured leather with piping stitching, loose cushions with down filling, legs in solid walnut. Designed in 1963. Produced by Fredericia Stolefabrik, Model 2212. H. 76/44 cm. L. 158 cm. D. ca. 82 cm. Slight signs of ...
Lot no: 5308918
EUR 2,148 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
18:41:00
EUR 1,181
Erik Ole Jørgensen. Detached sofa, Model EJ-315/3
Erik Ole Jørgensen. Freestanding three-seater sofa, frame in solid cherry wood, back and loose cushions upholstered in buttoned aniline leather. Produced by Erik Jørgensen, Model EJ-315/3. L. 210 cm. Signs of wear, heavily faded/shade differences on the leather.
Lot no: 5308915
EUR 3,356 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
18:42:00
EUR 1,678
Hans J. Wegner, to-personers sofa model GE 50-2
To-personers sofa formgivet af Hans J. Wegner, af egetræ med tremmeryg, sider og løse hynder betrukket med patineret læder, udført hos Getama med brændemærke herfra, model GE 50-2. L. 136 cm. Ryg hynder er en anelse for store.
Lot no: 5308929
EUR 859 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
18:46:00
EUR 430
Børge Mogensen 1914-1972. Two-seater sofa, loose seat and back cushions with down filling, legs in solid teak. Designed in 1963. Produced by Fredericia Stolefabrik, Model 2212. L. 158 cm. Reupholstered in black buffalo leather by professional upholsterers.
Lot no: 5257914
EUR 3,758 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
19:03:00
EUR 1,879
Børge Mogensen. Two-seater sofa model 2208
Børge Mogensen. Two-seater sofa, sides, back and loose cushions upholstered in slightly patinated brown leather, cushions with down filling, legs in solid hardwood. Produced by Fredericia Stolefabrik, model 2208. L. 128 cm. Sh 42 cm. Displays slight traces of usage-related wear.
Lot no: 5251147
EUR 1,611 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
19:05:00
EUR 805
Erik Ole Jørgensen. Freestanding two-seater sofa, Model EJ-315/2
Erik Ole Jørgensen. Freestanding two-seater sofa, frame in solid cherry wood, back and loose cushions upholstered in buttoned aniline leather. Produced by Erik Jørgensen, Model EJ-315/2. L. 154 cm. Signs of wear, heavy faded/shade differences on leather.
Lot no: 5249242
EUR 2,685 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
19:06:00
EUR 1,342
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>