Category  Estimate
Time Showroom
12345...12» ListGallery Lots per page
Tre-pers. sofa af mahogni og nøddetræ
Tre-pers. sofa af mahogni og nøddetræ, H. 89 cm. Sh. 49 cm. B. 260 cm. Fremstår med svungen armlæn og ben. Almindelige brugsspor, ridser og mærker samt tørrerevner på ramme, samt slitage på stof og finer afslag.
Lot no: 5585714
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
12:48:00
Minny 3 personers sofa i stof gråblå
Minny 3 personers sofa i stof gråblå. Specifikationer: Materiale: Kuba stof grå/blå 14, ben træ bøg, lak. Bredde cm 200 Højde cm 85 Dybde cm 92 Sæde D cm 60 Sæde H cm 48 Leveres samlet Vægt 50 kg. Kuba stof: 100% polyester, 353g/m2 Martindale >25.000 Pilling note = ...
Lot no: 5542626

EUR 322 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
14:10:00
EUR 268
To-pers. sofa af sømbeslået skind
To-personers sofa beklædt sømbeslået sort kunstskind, ben af massiv mahogni, sæde med med udspændte lærredsgjorde og fjedre. 1900-tallets midte. H. 73, Sh. 38, B. 140, D. 65 cm. Fremstår med brugsspor, herunder overfladiske mærker og stedvise skrammer.
Lot no: 5580228
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
14:22:00
Ole Gjerløv knudsen & Torben Lind. Moduline, to-pers. sofa, palisander og læder
Ole Gjerløv knudsen & Torben Lind. Moduline, to-pers. sofa med stel af palisander, sæde og ryg betrukket med sort patineret knapsyet læder, H. 70 B. 128 cm. Fremstillet hos France & Søn. Fremstår med alm. brugspræg, og skal rep. i flere syninger.
Lot no: 5589694
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
14:27:53
Sofa af oversøisk træsort, empire-stil, 20 årh.
Sofa af oversøisk træsort med udskæringer, empire-stil, nyere betræk med brokadestof, 20 årh. H. 102 cm. L. ca. 220 cm. B. 41 cm. Fremstår med brugsspor, flere afslag samt stof med pletter.
Lot no: 5591591
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
14:44:00
EUR 114
Sofitalia. Italiensk design, hjørnesofa i brunt skind
Sofitalia, italiensk design. 4 pers. hjørnesofa i brunt skind med tilhørende puder. H. 80 cm. Sektion 1: L. ca. 226 cm. Sektion 2: L. ca. 226 cm. Sædehøjde 40 cm. Fremstår med brugsspor samt læder med ridser.
Lot no: 5592623
14:45:05
Hay. 2½-personers modul sofa model Mags
Hay. 2½-pers. modulsofa, model Mags, betrukket med sort Hallingdal uldtekstil fra Kvadrat. L. 228 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Modelfotos, lille variation i brugsspor, kan forekomme. Vedrørende eftersyn så er der udstillet en sofa i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes...
Lot no: 5591453
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
14:56:00
De Sede, Switzerland. Freestanding lounge sofa set, Model DS-11 (7)
De Sede, Switzerland. Freestanding lounge sofa set, Model DS-11, consisting of two corners and five middle modules, upholstered in original brown patchwork leather. Produced by De Sede. H. 66/40 cm. W. 80/63 cm. D. 80 cm. Assembly brackets included. Slight signs of wear and patina. (7)
Lot no: 5538971
EUR 3,221 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
15:04:00
EUR 255
Philippe Starck for Cassina. Sofa with chaise longue, Model 'Mister' (2)
Philippe Starck. Freestanding sofa upholstered in original red 'Pelle Extra' leather, loose cushions on seat and back. Produced by Cassina, Model 'Mister' from the series '235-236 Mister'. H. 80/37 cm. L. 210/157 cm. D. 106 cm. Minimal signs of wear. (2)
Lot no: 5424564
EUR 4,027 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
15:13:00
EUR 2,013
Børge Mogensen. To-pers. sofa i eg, model 2259
Børge Mogensen (1914-1972) To-personers sofa af egetræ, hynder i uld. L. 124, cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, og mærket herfra, model 2259. Fremstår med alm. brugsspor.
Lot no: 5517484
EUR 403 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
15:38:00
EUR 215
3-Sitzer-Sofa, dunkelgrauer Möbelstoff
3-Sitzer-Sofa mit dunkelgrauem Möbelstoff bezogen, Beine aus lackiertem Gummibaum. Maße: H. 78, L. 200, T. 81,5 cm. In Originalverpackung.
Lot no: 5530205

EUR 376 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
15:50:00
EUR 101
Lot no: 5351246

18:20:00
EUR 101
Børge Mogensen two-seater sofa, 2208, original upholstered
Børge Mogensen 1914-1972. Two-seater sofa, sides, back and loose cushions upholstered in black leather with patina, cushions with down filling, legs in teak. Produced by Fredericia Furniture, model 2208. L. 128 cm. Sh 42 cm. Displays patina.
Lot no: 5532658
EUR 1,879 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
18:24:00
EUR 242
Dansk møbelproducent. Tre pers. sofa, 1970'erne
Dansk møbelproducent. Tre pers. sofa betrukket med brunt patineret læder, løse hynder med dunfyld, understof af kanvas, ben af bejdset bøgetræ. L. 216 cm, SH. 38 cm. Fremstår med almindelig brugsspor/ patina på hynder.
Lot no: 5591375
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
18:30:00
Hans J. Wegner. Three-seater sofa, GE-285/3
H.J. Wegner. Three-seater sofa, GE-285/3, three-seater sofa, frame in solid beech, loose spring cushions upholstered in black leather. Designed in 1985. Produced by Getama, model GE-285/3. H, 74, L. 186, Sh, 44 cm. Displays usage-related traces of wear on the frame.
Lot no: 5376289
EUR 1,745 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
18:43:00
EUR 87
Flemming Lassen. Two-seater sofa, Model Mingle
Flemming Lassen. Two-seater sofa, Model Mingle. Upholstered in grey furniture fabric, legs in solid oak. Designed in 1935. W. 152 cm. D. 68 cm. H. 79 cm. Produced by Lassen. Signs of wear.
Lot no: 5467860
EUR 1,208 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
18:46:00
EUR 564
Mogens Hansen. Tre-pers. sofa model MH 261/3
Mogens Hansen. Tre-pers. sofa model MH 261/3 betrukket med sort anilin læder, ben af børstet stål. H. 76, L. 227, D. 93 cm. Fremstillet 2008. Fremstår med aldersvarende patina og brugsspor. Oprindelig kvittering foreligger.
Lot no: 5581785
EUR 1,208 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:49:58
EUR 617
Bænk i sort bemalet træ.
Bænk af massivt antik bemalet træ med vintage look. L: 200 cm. H: 180 cm. D: 44 cm. Model foto.
Lot no: 5514517

EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
18:58:00
Chaiselong sofa, venstrevendt, Light Grey
Chaiselong sofa, venstrevendt. bestående af to moduler. Betrukket med 'Andie Light Grey' stående på egetræs ben. Martindale 100.000 H. 82. L. 202 D. 93/150 Sh. 43 cm. Udstillingsmodel Vejl. udsalgspris kr. 7.999,-
Lot no: 5585101

EUR 805 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
19:07:00
EUR 128
Tre-personers sofa
Tre-personers sofa med blåt uldstof. B. 189 cm. Sh. 36 cm. H. 69 cm. Med løse hynder og ben af bøgetræ. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5574324
19:12:00
Hay, Mags sofa, modul U-sofa med sort uld
Hay. Modulsofaer, model Mags, betrukket med sort Hallingdal uldtekstil fra Kvadrat. L. 320x220 cm. D. 95 cm. SH. 40 cm. Der medfølger 5 puder (disse er ikke fotograferet med sofaen) samt 2 sæt samlebeslag. Fremstår med lettere defekter ved samlinger i bunden samt alm. brugsspor. Modelfotos, ...
Lot no: 5567401
EUR 1,074 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:16:00
EUR 87
2Up, 3-personers sofa betrukket med velour-stof, model Marc
Marc 3 personers sofa betrukket med bordeaux-farvet velour stof. Ben af massivt eg. Sofaen har fjer i sæde og ryg. Marc sofaen er designet af Danske 2UP i 2017 © Produktinformation: Betræk: Velour stof Vedligehold: Støvsuges med møbelbørste jævnligt, og ellers kemisk rens. Øvrigt: ...
Lot no: 5518878

EUR 1,020 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
19:20:00
EUR 483
Børge Mogensen briks/daybed af eg
Børge Mogensen briks/daybed af fineret eg med skuffer. H. 40, B. 194, D. 74 cm. Fremstår med brugsspor, hynder og madras medfølger ikke
Lot no: 5586225
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
19:20:00
EUR 295
De Sede Exclusive. Freestanding module sofa, Model DS 76 (4)
De Sede Exclusive. Freestanding modular sofa, Model DS 76, four modules, three of which have a sofa bed function, upholstered in black leather. Produced by De Sede, Switzerland, with original logo on lining fabric. Each H. 69/38 cm. W. 92 cm. D. 96 cm. Unfolded as sleep module each H. 20 cm. L. ...
Lot no: 5424539
EUR 2,953 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
19:22:00
EUR 1,409
Peter Hvidt. Sofa, model FD45.
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Sofa. Model FD451. Daybed / sofa with frame and legs of teak wood, sides woven. Loose, with new Kwadrat fabric. Made by France & Daverkosen with stamp on frame. Approx. dimensions: H 77/41cm, L 188 cm, D 80 cm. Sofa was restored, apart from the woven arm ...
Lot no: 5540769
EUR 2,450 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
19:32:00
EUR 90
De Sede. Two-seater sofa
De Sede. Two-seater sofa, upholstered in patinated heavy bull/'Neck leather' (4-5 mm). Seat surface extends for greater comfort. L. 165 cm. H. 73 cm. D. 90 cm. Seat height 34 cm. Produced by De Sede, Switzerland.
Lot no: 5488380
19:35:00
Anderssen & Voll for Muuto, ‘Rest’ two-seater sofa
Anderssen & Voll for Muuto, Model 'Rest', two-seater sofa upholstered in furniture fabric 'Fiord 961' Fitted with legs in oak. H. 72 L. 200 cm Delivered in original packaging. Delivered in a package, wrapped. Display model. Recommended retail price. DKK 24.995.
Lot no: 5492761

EUR 2,148 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
19:38:00
EUR 591
Daybed / bænk, Velour, messinge ben
Daybed / bænk, betrukket med mat Beige velour, stående på messinge ben. H. 84 L. 171 B. 86 Sh. 46 cm. Fremstår som udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris kr. 4.999,-
Lot no: 5585063

EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
19:39:00
To-pers. sofa betrukket med uld.
To-pers. sofa betrukket med cremefarvet uld. Stel af bejdset bøg. H. 82, B. 124, SH. 42 cm. Fremstår med brugspor.
Lot no: 5565384
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
19:40:00
EUR 101
Erik Jørgensen. Three-seater sofa, leather, Model EJ 50.3K
Erik Jørgensen. Three-seater sofa, Model EJ 50-3K, upholstered in black buffalo leather, frame in stainless steel. L. 199 cm. H. 70 cm. Produced by Erik Jørgensen. Reupholstered by professional upholsterers.
Lot no: 5376304
EUR 3,087 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
19:42:00
EUR 188
12345...12»