Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >> ListGallery Lots per page
Dansk snedkermester, hjørnebænk af eg, 2-delt
Dansk snedkermester, 1900-tallet. Hjørnebænk af eg, 2-delt. Betræk af lyst/stribet uld. Løse indsatssæder. Alm. stedvise brugs- og alderstegn, enkelte betrækpletter. L. 160 og 136 cm. Sædeh. 48 cm. H. 85 cm.
Lot no: 5002488
EUR 202 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2018
12:43:00
Møbelproducent. Hjørnesofa
Møbelproducent. Hjørnesofa med chaiselong, betrukket med grå uld. Todelt. H. 68 Sh. 38 B. 210 cm. Chaiselong L. 150 cm. Fremstår med brugsspor, pletter.
Lot no: 5002771
EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2018
12:57:41
Sofa samt et par lænestole (3)
Sofa samt et par lænestole. Betrukket med grønt møbelstof. Ben af teak. Sofa: H. 72 cm. L. 85 cm. SH. 36 cm. Høj lænestol: H. 91 cm. B. 79 cm. SH. 38 cm. Lav lænestol: H. 71 cm. B. 79 cm. SH. 38 cm. Nakkepude medfølger. Fremstår med porøst skum. Brugsspor. (3)
Lot no: 5002887
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2018
13:02:02
Wiels, Haarby. Sofaer og 2 lænestole med rødligt læder, Chesterfieldstil (4)
Wiels, Haarby: Sofaer og 2 lænestole betrukket med rødligt, knapsyet læder, Chesterfieldstil. Fremstillede 1984. Enkelte knapper mangler. Brugs- og alderstegn. L. 228, 170 cm. B. stole 110. Sædeh. 38 cm. Lave, mørkbejdsede ben (4)
Lot no: 5003018
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2018
14:23:24
EUR 376
Bananformet sofa, uld / eg
Bananformet sofa betrukket med kedesyet uld, ryg og sider knapsyet, ben af eg, H. 75 cm. L. 162 cm. Sædehøjde 38 cm. Fremstår med brugsspor, uld med pletter og huller.
Lot no: 5002220
14:23:39
Sofa, to og tre-pers. rødt læder / bøg (2)
To og tre-pers. sofa med rødt læder, ben af bøg, løse hynder, H. 85 cm. L. 150/218 cm. Sædehøjde 44 cm. Fremstår med brugsspor, læder med patina og pletter. (2)
Lot no: 5003023
EUR 269 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2018
14:24:33
Sofa med brunt læder, 1960/1970'erne
3-pers. sofa med brunt læder, knapsyet ryg og armlæn, ben af bejdset træ, 1960/1970'erne, H. 66 cm. L. 184 cm. Sædehøjde 43 cm. Brugsspor og ridser.
Lot no: 5003055
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2018
14:38:49
Sofagruppe, to-pers. sofa, øreklapstol og lænestol, 1950'erne (3)
Sofagruppe betrukket med uldstof, bestående af to-pers. sofa, øreklapstol og lænestol, 1950'erne. L. 175 cm. Almindelige brugsspor. (3)
Lot no: 5003267
EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2018
14:44:00
De Sede. Lounge sofa, model DS11 (3)
De Sede, Switzerland. Lounge sofa set consisting of three modules. Original leather upholstered modules with patina. H 61 cm, SH 36 cm. Produced by De Sede, model DS-11. Traces of age related patina. (3)
Lot no: 4955639
EUR 2,418 DK, Kolding, Trianglen 21/05/2018
14:50:00
EUR 296
Tre-pers. sofa, to-pers. sofa samt lænestol, dansk møbelproducent (3)
Tre-pers. sofa med ben af bejdset træ, løse hynder i ryg, sæde og hynder, betrukket med læder, H. 80 B. 185 sædehøjde 44 cm. Tilhørende to-pers. sofa H. 80 B: 132 sædehøjde 44 cm. samt lænestol H. 80 B. 78 sædehøjde 44 cm. Dansk møbelproducent. Fremstår med brugsspor; læder med slitage og patina....
Lot no: 5003280
EUR 269 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2018
14:58:00
EUR 202
Dansk møbelproducent. Tre-personers sofa med tilhørende lænestole, palisander (3)
Dansk møbelproducent. Tre-personers fritstående sofa med tilhørende lænestole. Udført med stel i palisander, betrukket med patineret chokoladebrunt læder. L. 200 cm. D. 76 cm. Fremstår med intakt læder og skum, læder med kraftig patinering. Lænestole med senere monteret stel. (3)
Lot no: 5003125
EUR 403 DK, Kolding, Trianglen 21/05/2018
15:08:17
Skippers Furniture. To-pers. sofa, sort læder
Skippers Furniture. To-pers. sofa betrukket med sort læder, løse dybhæftet hynder, stel af bejdset bøgetræ. 1980/90'erne. L. 130 cm. Fremstår med brugsslitage, flere hjørner med huller på keder, løse samlinger på stel og senere indfarvet.
Lot no: 4994367
EUR 202 DK, Aarhus, Egå Havvej 21/05/2018
15:09:00
Børge Mogensen. Two-seater sofa, Model 2208
Børge Mogensen. Two-seater sofa, upholstered in original brown leather, loose cushions with down filling, legs in solid oak. Designed in 1963. Produced by Fredericia Stolefabrik, Model 2208. L. 127 cm. H. 78 cm. Some small marks on leather.
Lot no: 4983805
EUR 1,478 DK, Aarhus, Egå Havvej 21/05/2018
15:10:00
EUR 134
Møbelproducent. Sofa samt lænestole (3)
Møbelproducent. Sofa samt to lænestole betrukket med sort skai. Ben af bøgetræ. Sofa H. 80 cm. L. 180 cm. SH. 38 cm. Lænestole: H. 69 cm. B. 80 cm. SH. 34 cm. Fremstår med mærker samt brugsspor. (3)
Lot no: 5002917
15:12:00
EUR 94
Arne Wahl Iversen, a sofa / daybed and two chairs (3)
A sofa / daybed by Arne Wahl Iversen in oak for Thysen Nielsen. Designed in 1956. Slightly organic design frame and construction of oak wood. Seat and back padded and with fabric cover. The seat can be pushed forward. Two chairs of solid oak missing cushions. All three pieces are connected with a...
Lot no: 5003142
EUR 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/05/2018
15:12:02
Slagbænk, hvidmalet, 1800-tallet
Slagbænk, hvidmalet, med balüsterformet tremmer i ryg og sider. Opløfteligt sæde, betrukket med rødt stof, hvorunder udtrækkelig skuffe. H. 88 L. 180 D. 65 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. Bagerste ben af nyere dato påsat med metal beslag.
Lot no: 5002611
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 21/05/2018
15:12:07
Michel Ducaroy. Lounge sofa set, model Togo, brown leather (3)
Michel Ducaroy. Two-seater sofa with a pair of accompanying lounge chairs upholstered in brown, durable leather. Sofa H. 70 W. 130 cm. Chair H. 70 W. 90 cm. Produced by Ligne Roset. Model Togo. Professionally reupholstered retaining the original base fabric and Ligne Roset labels. (3)
Lot no: 4982123
EUR 3,359 DK, Kolding, Trianglen 21/05/2018
15:28:00
EUR 618
Chaiselong 1900-tallets første halvdel.
Chaiselong betrukket med blomstret cretonne og monteret på let tilspidsede af træ. Fremstår med alm. brugsspor. H. 90 L. 200 D. 72 cm.
Lot no: 5001169
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2018
15:44:00
Hans J. Wegner. Sofa, model GE236/3
Hans J. Wegner (1914-2007). Tre-pers. sofa med stel af massivt egetræ, originale hynder med springfjedre betrukket med uld. Fremstillet hos Getama, model GE-236/3, L. 210 cm. Fremstår med brugsspor, herunder pletter og mærker. Understof med små huller.
Lot no: 5001373
EUR 484 DK, Kolding, Trianglen 21/05/2018
16:45:00
EUR 1,102
Sofa, Zweisitzer, Blumenmuster
Sofa, Zweisitzer, Blumenmuster. Verstellbare Armlehnen. Maße: L. 180 cm, T. 80 cm, SH. 40 cm, H. 65 cm.
Lot no: 4989169
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/05/2018
18:18:00
Arne Vodder. Fritstående 2 pers. sofa model 4402
Arne Vodder 1926-2009. Fritstående 2 pers. sofa, polstret med grøn velour løse hynder i sæde og ryg, ben af sortlakeret stål. Tegnet 1964. Fremstillet hos Fritz Hansen. L. 160 H. 73 sædehøjde 40 cm. Fremstår med brugsspor. Litt. Mobilia No. 107-108, juni/juli 1964, Fritz Hansen katalog 1968 ...
Lot no: 5000959
EUR 202 DK, Helsingør, Støberivej 21/05/2018
18:20:00
Skandinavisk møbelarkitekt. Tre-pers. sofa, model Copenhagen
Skandinavisk møbelarkitekt. Tre personers sofa, model Copenhagen. Sofaen er med løse hynder i sæde og ryg. Sofaen er polstret med 104 Java Black (Sort) 100% polyester (100.000 Martindale, pilling 5, Fastness to light 5+). Monteret på runde tilspidset ben af massivt bejdset egetræ. H. 84 cm. L. ...
Lot no: 4996843

EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 21/05/2018
18:23:00
EUR 128
A lounge suite, three-seater sofa, loveseat sofa, chair and tables in teak by EMC and Niels Bach (5)
A lounge suite, three-seater sofa, loveseat sofa, chair and table in teak by Niels Bach. Structure of solid teak wood, covers in a beige fabric with brownish in-weaving. The table is also of solid teak wood, produced by Niels Bach. Partly marked with adhesive labels or stamps. Sofa dimensions: W....
Lot no: 4980818
EUR 650 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/05/2018
18:29:00
Stouby: Tre personers tremmesofa, løse hynder beklædt med cognacfarvet anilin læder
Stouby: Tre personers tremmesofa, løse hynder beklædt med cognacfarvet anilin læder. Stel af bøgetræ. H 73 cm, SH 42 cm, L 205 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5001336
EUR 202 DK, Aalborg, Nibevej 21/05/2018
18:30:00
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. Sofamodul model Madonna, kanvas army
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik. Sofamodul model Madonna, Enkelt modul betrukket med kraftig kanvas farve army. Fremstillet for NORR11. Mål pr. modul: H. 67 cm. L. 105 cm. D.105 cm. Siddehøjde 40 cm. Udstillingsmodel.
Lot no: 4994115

EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2018
18:30:00
Danish furniture architect, a lounge sofa with chairs in teak, 1960s (3)
A lounge sofa with two chairs in teak, probably Danish furniture architect, 1950s/1960s. Structure with frames of solid teak wood, loose cushions with covers of beige/white mottled fabric. Approx. dimensions: W. 186 and 73 cm, SH. 45 cm. Wear. (3)
Lot no: 4977592
EUR 800 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/05/2018
18:46:00
EUR 150
To personers tremmesofa med stel af bøg. Løse hynder beklædt med sort læder.
To personers tremmesofa med stel af bøg. Løse hynder beklædt med sort læder. H 78 cm, B. 140 cm. SH. 42 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Lot no: 5001315
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 21/05/2018
18:53:00
Skandinavisk møbelarkitekt. Tre-pers. sofa, model Hamburg
Skandinavisk møbelarkitekt. Tre personers sofa, model Hamburg. Sofaen er med løse hynder i sæde og ryg. Sofaen er polstret med Torro 249 Grey (Grå), 100% polyester (100.000 Martindale pilling 5). Runde tilspidset ben af massivt bejdset egetræ. H. 80 cm. L. 208 cm. Sh. 42 cm. Udstillingsmodel ...
Lot no: 4996842

18:55:00
EUR 134
Overpolstret sofa
To-pers. sofa overpolstret med blomstret møbelstof. Monteret med ben af bejdset eg. H. 94 cm. B. 138 cm. Sædehøjde 43 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5002772
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2018
19:00:00
Flemming Lassen. Two-seater sofa, model Mingle with cushions (3)
Flemming Lassen. Two-seater sofa, model Mingle. upholstered in plum-coloured furniture fabric, Turnus 4'. Solid stained beech legs. Designed in 1935. W. 152, D. 68, H. 79 cm. Produceret af By Lassen. Cushions included. Display model. Recommended retail price approx.: DKK25,000. (3)
Lot no: 4930587
EUR 2,687 DK, Helsingør, Støberivej 21/05/2018
19:00:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >>